Pestovanie ananásu doma


pestovanie ananasu z odrezkov

Ananás a jeho pestovanie v troch jednoduchých krokoch

Ananás je úžasné tropické ovocie pozchádzajúce z trópov Južnej ameriky. Existuje niekoľko druhov ananásov rozličných veľkostí, farieb a tvarov, no najznámejším je ananas cosmos, ktorý poznáme aj my. Nielen že je ananás nezameniteľne chutný a osviežujúci, navyše sa veľmi jednoducho pestuje aj v domácich podmienkach. Všetko čo na to potrebujete je pritom len ananás, kvetináč so substrátom a trpezlivosť. I keď v našich klimatických podmienkach nie je možné vypestovať ananás v takých veľkostiach ako v trópoch, nasledovný postup vám pomôže vypestovať menšie, zdravé a chutné plody ananásu. Pestovanie ananásu doma môže byť aj zábavný projekt pre celú rodinu vrátane detí.

Pestovanie ananásu

Ananásovník je pomaly rastúca rastlina, takže pri jej pestovaní budete potrebovať trpezlivosť. Plod ananásu vyrastie až po troch rokoch po zasadení, no dovtedy môže slúžiť ako zaujímavá tropická izbová rastlina. Ak by sme chceli vypestovať plody ananásu v plnej veľkosti, rastlina by musela rozmermi dosiahnuť až 1,8m na šírku ako i na výšku. Ananásovník však dokáže vyprodukovať plody (I keď menšie) aj pri menších rozmeroch.

Krok 1: príprava ananásu na sadenie

Existuje hneď niekoľko spôsobov ako zasadiť ananás. My sme vybrali metódu ktorá sa nám najviac osvedčila – Namočenie odrezkov do vody a až následná výsadba do substrátu. Ananás je možné zasadiť I priamo do kvetináča no úspešnosť takejto výsadby je menšia.

ananás na pestovanieNech už sa ale rozhodneme pre akúkoľvek metódu, v prvom rade budeme potrebovať zdravý ananás ktorý môžeme bežne kúpiť v potravinách. Vyberieme si vždy zrelý zlato-hnedý (nie zelený) ananás s pevnými zelenými listami. Listy by sa nemali dať ľahko odtrhnúť z plodu a nemali by byť napadnuté škodcami.

Sadíme len hornú (zelenú) časť ananásu – korunku. Korunku z ananásu odstránime tak, že ju pevne uchopíme a rukou vykrútime z ananásu. Prípadne môžeme vršok odrezať a prebytočnú dužinu odstránime (inak by začala hniť). Následne je potrebné odkrajovať tenké plátky zo spodnej časti korunky až pokým neodhalíme koreňové púčiky. Snažíme sa pritom odkrajovať čo najtenšie plátky aby sme čo najmenej poškodili púčiky. Po odhalení koreňových púčikov odtrhneme spodné listy tak aby nám ostala 3 cm holá spodná časť korunky (stonka).

 

 

Takto ošetrenú korunku otočíme dole hlavou a necháme týždeň vyschnúť. Rany po rezaní a trhaní listov stvrdnú, čím zamedzíme prípadnej hnilobe. Po zaschnutí rán namočíme odhalenú stonku do pohára s vodou tak aby samotné listy neboli ponorené. Ideálne je použiť nepriesvitný pohár alebo fľašu aby svetlo nesvietilo na korienky. Takto namočenú korunku umiestnime na slnečné miesto bez veľkých tepelných výkyvov a vodu v nádobe vymieňame každé tri dni. Do dvoch týždňov by sme mali vidieť prvé korienky.

Namočenie korunky pred výsadbou môžeme preskočiť a korunku po vyschnutí zasadiť priamo do substrátu s použitím rastového stimulátora, no úspešnosť tejto metódy je nižšia. Pri oboch metódach je vhodné vysadiť viacero rastlín a následne vybrať tie najsilnejšie.

Krok 2: Sadenie ananásu

ako zasadiť ananásAko náhle sa objavia korienky, môžeme ananás nasadiť do kvetináča. Ananás si vyžaduje dokonale priepustný substrát, takže môžeme použiť substrát na sukulenty prípadne si môžeme substrát vyrobiť z mixu záhradníckeho substrátu a piesku alebo perlitu (30%). Výsledný substrát by mal byť mierne kyslý. Na výsadbu môžeme použiť 15 cm kvetináč s drenážnymi dierami, na dno ktorého položíme 4 cm vrstvu hrubého štrku alebo kamienkov, kvôli lepšiemu odvádzaniu prebytočnej vody.

Do takto pripraveného kvetináča so substrátom môžeme zasadiť ananás. Rastlinu umiestnime na slnečné miesto a substrát udržiavame vlhký (nie mokrý). Takto zasadený ananás by mal zakoreniť do 8 týždňov. Pôvodné listy zvyčajne po zakorenení začnú schnúť a začínajú ich nahrádzať nové výhonky. Rastlinu zalievame cca. raz týždenne.

Krok 3 Presadenie ananásu

Po roku je potrebné ananás presadiť od väčšieho 30 cm kvetináča aby mal priestor na rast a novú zásobu živín. Opäť zabezpečíme dokonalú priepustnosť substrátu a dobrú drenáž kvetináča. Presádzanie zopakujeme znova na začiatku tretieho roka rastu ananásu.

Starostlivosť o ananás

Svetlo a teplo

ako rastie ananásAnanásu sa bude najlepšie dariť v čase letnenia na záhrade, no keďže je to tropická rastlina, musíme si dať pozor na mráz, ktorý by ju okamžite zničil. Ananásu neprospievajú dokonca ani dlhodobé teploty pod 10°C. Rast ananásovníku sa v zimných mesiacoch obmedzí následkom nedostatku prirodzeného svetla no počas skorej jari sa aktivita rastliny znova obnoví. Ananásovník potrebuje minimálne 6 hodín jasného svetla denne, pričom znesie i plné slnko ak mu doprajeme každodenné poprašovanie vodou. Pri prenášaní ananásu z interiéru na záhradu mu doprajte minimálne týždennú aklimatizáciu na polo tienistom chránenom stanovišti. V interiéri doprajte ananásovníku slnečné stanovište bez väčších teplotných výkyvov (ideálna teplota 18 – 24 °C). Počas zimných mesiacov môžeme prisvecovať rastline svetelnými zdrojmi vhodnými na pestovanie v interiéri. Počas vegetačného obdobia vyhovujú ananásu najviac tropické teploty 25 až 30°C, pri ktorých najviac prosperuje.

Voda a hnojenie

Ananásovník nepotrebuje veľa vody. Postačí zálievka raz týždenne, pričom prebytočná voda po zaliatí musí odtiecť a prebytočnú vodu v miske pod kvetináčom tiež odstránime. Dávku vody v zimných mesiacoch znižujeme a naopak počas vegetačného obdobia zvyšujeme.

Najvhodnejšou formou živín pre akúkoľvek jedlú rastlinu je kompost, prípadne granulované prírodné hnojivo s postupným uvoľňovaním a platí to aj pre ananás.

Choroby a škodcovia ananásu

Keďže je ananásovník tropickou rastlinou, v našich klimatických podmienkach nemá prirodzených špecializovaných škodcov. Môžu ho síce napadnúť červce prípadne roztoče, no ľahko sa ich zbavíme umytím listov mydlovou vodou. Jedinou vážnou hrozbou je hnitie koreňovej sústavy alebo hornej časti rastliny, ktorému môžeme zabrániť dobrou priepustnosťou substrátu a redukciou zálievky.

Kvitnutie a plod

ananásovník pestovanieV prirodzenom prostredí trvá ananásovníku cca 24 mesiacov, kým vyprodukuje zrelý ananás. Kvitnutiu predchádza vytvorenie kvetného puku (po 13 mesiacoch rastu) a následného červeného kornútu (15 mesiacov) vyrastajúceho zo stredu rastliny. Po 20 mesiacoch nastáva samotné kvitnutie. V tropických oblastiach začínajú ananásovníky kvitnúť v decembri a januári, keď sú noci chladnejšie (13 až 18°C) a deň sa skracuje na cca. 10 až 11 hodín. Ananás v kvitne postupne v radoch od spodku po vrch kornúta. Kvitnutie trvá cca. dva týždne, pričom jednotlivé kvety vydržia iba jeden deň. Po odkvitnutí posledných kvetov sa začína formovať samotný plod, ktorý je zrelý keď má zlatohnedú farbu.

ananásovníkV našich klimatických podmienkach trvá ananásovníku dlhšie kým začne kvitnúť a vytvárať plod (cca 3 roky). Kvitnutie však môžeme vynútiť simuláciou vhodných podmienok. Podmienkou je že ananásovník musí mať minimálne 60 cm na výšku aj šírku a vek minimálne 14 mesiacov. Ak sú tieto podmienky splnené, položíme do kvetináča dve prezreté jablká, na celú rastlinu navlečieme plastikové vrecko a umiestnime na tienisté stanovište na dva týždne. Prezreté jablká generujú etylén ktorý aktivuje kvitnutie. Najvhodnejším obdobím na spustenie kvitnutia je začiatok zimného obdobia. Do dvoch až troch mesiacov by mal ananásovník vytvoriť kvetný puk v strede rastliny.

Po dozretí a obratí plodu dokáže ananásovník vyprodukovať ešte dva plody, pričom na každý bude potrebovať minimálne rok. Tieto plody sa formujú na bočných výhonkoch ktoré ananásovník zvyčajne vytvára ešte pred vytvorením prvého ananásu. Ak ananásovník vytvorí takýchto výhonkov viac ako jeden, môžeme ich odrezať a samostatne zasadiť podobne ako korunku.



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…