Plamienok (clematis) - pestovanie a druhy


plamienok

Všetko o popínavej rastline plamienok (klematis) vrátane sadenia, strihania a rozmnožovania

Plamienok, známy tiež pod názvom klematis je kráľom popínavých, kvitnúcich trvaliek a svojimi farbami, vôňami a atraktivitou počas každého ročného obdobia má čo ponúknuť nejednému pestovateľovi. So svojou úžasnou diverzitou je plamienok obľúbenou voľbou pri tvorbe záhrad, kde na seba púta pozornosť najmä v období kvitnutia.

Plamienok (Clematis) patrí do čeľade iskerníkovité a v rôznych podobách ho môžeme prirodzene nájsť na všetkých kontinentoch. Známych je približne 300 druhov týchto kvitnúcich trvaliek, pričom väčšina sa vyskytuje vo forme popínavých rastlín.

Názov Klematis (clematis) pochádza z gréckeho slova “klema”, ktorý znamená “popínavý výhonok/popínavý vinič”

Plamienky sú známe svojím bohatým a vytrvalým kvitnutím, no okrem toho sú atraktívne aj hlávkami semien počas zimy, viacnásobným kvitnutím a odolnosťou voči nepriaznivým podmienkam. Ich pestovanie nie je napriek náročnejšej výsadbe komplikované a zvládne to každý. V tomto článku sa dozviete všetko potrebné o pestovaní clematisu vrátane toho ako a kedy strihať klematis, ako plamienok rozmnožiť, no nájdete tu aj prehľad druhov tejto popínavej rastliny.

klematis

Výsadba klematisu

Ak je niečo pri pestovaní plamienka náročnejšie oproti iným rastlinám, tak je to jeho sadenie. Klematis totižto potrebuje hlbokú (60x60 cm) výsadbovú jamu, ktorej dno a okraje by sa ešte mali narušiť. Extra námaha pri hĺbení pomerne veľkej výsadbovej jamy sa vám vráti v podobe skorého prijatia rastliny a bohatého kvitnutia v budúcnosti. Ideálnym obdobím na výsadbu tejto popínavky je jar, pretože tak bude mať rastlina dostatok času zakoreniť pred zimou.

Pred samotnou výsadbou skontrolujeme koreňový bal, či nerastú korene do kruhu (v takom prípade poprestrihávame korene aby sa rozrastali do priestoru), na 15 minút namočíme bal do vody. Do výsadbovej jamy pridáme dve lopaty kompostu alebo dobre vyzretého hnoja, pohár kostnej múčky, v prípade ťažkej ílovitej pôdy aj zopár lopát piesku na zlepšenie priepustnosti a doplníme okolitou pôdou. Zmes premiešame a môžeme do nej zasadiť plamienok tak, aby korunka (srdiečko) rastliny ležala cca 7 až 10 cm pod povrchom, a aby bola rastlina v 45° uhle smerom k jeho budúcej opore. Klematis takáto výsadba stimuluje k rastu ďalších stoniek a k rýchlejšiemu prijatiu a prichyteniu sa na oporu. Stálozelené plamienky sadíme tradičným spôsobom - s korunkou (srdiečkom) na úrovni pôdy.

Opora na klematis by mala byť postavená ešte pred výsadbou.

Svetlo, voda a hnojivo pre plamienok

rastlina plamienokPravidelné polievanie klematisu je najdôležitejšie po výsadbe. Po zakorenení si plamienok vyžaduje minimálne 4 litre vody týždenne, no pri horúcom počasí sa potrebný objem vody výrazne zvyšuje. Pamätajte však nato, že klematis neznáša dlhodobo premočenú pôdu.

Plamienok je svetlomilná rastlina, ktorá si vyžaduje minimálne 6 hodín priameho slnečného svetla denne. Klematisy s tmavými kvetmi je však vhodnejšie umiestniť na miesta s čiastočným tieňom, ktorý zamedzí blednutiu ich kvetov.

Ideálne hnojivo pre plamienok by malo obsahovať pomer NPK 5-10-5 alebo 5-10-10, prípadne sa môže použiť hnojivo na rajčiaky či ruže spolu s kompostom. Hnojivo je prospešné najmä pred a počas obdobia kvitnutia. Netreba zabúdať ani na to, že plamienok si vyžaduje neutrálnu až mierne alkalickú pôdu, takže do kyslých pôd je potrebné pridať vápenec na zvýšenie zásaditosti.

Studené korene

Aj keď má plamienok v obľube veľa slnka, jeho korene sa naopak cítia najlepšie v chladnej pôde. Nájsť slnečné miesto s tieňom na korene clematisu môže byť náročné a preto je vhodné pomôcť si hrubou vrstvou mulču z organického materiálu (kôra, štiepka, slama,…), ktorá udrží pôdu chladnou. Ďalšou alternatívou je výsadba nízkych rastlín pod plamienok (z južnej strany). 

Opora na clematis

Trvalá opora pre plamienok by mala byť zabezpečená už pri výsadbe tejto rastliny. Oporou môže byť čokoľvek, po čom sa dokáže klematis šplhať. Môžu to byť ploty, pergoly, altánky, pletivá, no aj iné rastliny, pretože úponky plamienka sú jemné a neškrtia - nenarušujú nosnú rastlinu. Prichytávacie úponky plamienka nie sú dlhé, takže sa dokážu prichytiť len na tenké konáre alebo opory do hrúbky 1,5 cm v priemere. 

strihanie plamienka

Pre pestovateľov je najdôležitejšie vedieť kedy strihať plamienok. Spôsob a načasovanie strihania clematisu je však odlišné pre rôzne druhy plamienkov. Vo všeobecnosti platí, že čím skôr  plamienok kvitne, tým menej je ho potrebné strihať. 

Na sprehľadnenie rezu sa plamienky (klematisy) rozdeľujú na tri skupiny podľa toho kedy kvitnú:

1. Skoré klematisy

2. Stredne skoré klematisy

3. Neskoré klematisy

1. Skoré klematisy

Skoré klematisy (ako napríklad stálozelený plamienok armandov alebo plamienok horský - montana) kvitnú skoro na jar na starom dreve. Tieto typy klematisov nepotrebujú zostrih na podporu kvitnutia. Strihanie by malo nasledovať ihneď po odkvitnutí a malo by sa sústrediť výlučne na udržiavanie veľkosti a tvaru plamienka či odstraňovanie odumretých častí.

2. Stredne skoré klematisy

Tieto druhy plamienka sú v našich záhradách najpopulárnejšie aj kvôli dvojnásobnému kvitnutiu, ktoré sa objavuje počas neskorej jari až skorého leta a následne od neskorého leta do skorej jesene.

Prvé kvitnutie sa objavuje na výhonkoch zo starého dreva a preto by mal byť rez takýchto plamienkov načasovaný  na predjarné obdobie ešte pred vypučaním pukov. Odstránené by mali byť všetky poškodené a slabé stonky a silné stonky by mali byť skrátené po dva veľké (hrubé) púčiky. V tejto fáze sa je potrebné vyhnúť výraznejšiemu zostrihu, pretože by to malo za následok slabšie kvitnutie.  

Druhé kvitnutie sa objavuje už na stonkách, ktoré vyrástli v danom roku a preto je na jeho stimuláciu vhodné vykonať druhý rez ihneď po odkvitnutí prvej vlny kvetov. Tento druhý zostrih už môže byť výraznejší (odkvitnuté stonky môžeme zostrihnúť až po nové bočné výhonky) a môže sa pri ňom redukovať veľkosť a tvarovať rastlina.

3. Neskoré klematisy

Neskoré klematisy (napr. clematis ‘Princess Diana’, clematis ‘Ville de Lyon’ ) kvitnú od leta až do jesene na novom dreve, ktoré vyrástlo v danom roku. Tieto druhy a kultivary plamienkov potrebujú radikálny zostrih nato aby bohato zakvitli.

V tomto prípade je najvhodnejší razantný predjarný zostrih až na 20 až 40 cm nad zemou. Týmto rezom sa odstráni všetok rast z predchádzajúceho roku a kvety sa môžu formovať na mladých výhonkoch.    

Počas prvej vegetačnej sezóny rastliny by sa mali uštipovať konce všetkých typov klematisov a následne radikálne zostrihnúť počas prvej jari po výsadbe. Aj keď sa to zdá drastické, klematis to bude stimulovať k rozkonárovaniu a zabráni to vzniku dlhých, tenkých konárov, ktoré budú produkovať kvety len na vrcholcoch.

strihanie klematisu

Rozmnožovanie plamienka

Existuje viacero možností ako rozmnožiť plamienok:

• Klematis sa dá vypestovať zo semienka, no trvá to až tri roky pokým zakvitne. Osvedčenou metódou je aj množenie rozdelením materskej rastliny ak máme nejakú k dispozícii.

• Ďalšou možnosťou je zahrabanie živej stonky do pôdy až pokým nezapustí korene

• Rozmnožovanie plamienka odrezkami

• Najjednoduchšou a najpraktickejšou metódou ako roznožiť plamienok je rozmnožovanie odrezkami a preto sa jej budeme aj najviac venovať:

ako rozmnozit plamienok Najvhodnejším obdobím na odoberanie odrezkov je neskorá jar až skoré leto. Odrezky odoberáme ideálne z polozdrevnatených (nie úplne zelených) stoniek bez pukov alebo kvetov. Na propagáciu postačujú cca. 5 cm odrezky s jedným lístkom (druhý list sa odstrihne), ktoré namočíme do rastového stimulátora, následne zasadíme do vlhkého výsadbového substrátu a zalejeme vodou. Zasadené odrezky môžeme prekryť igelitovým vreckom (vrecko sa nemôže dotýkať odrezkov) na udržanie vysokej vlhkosti vzduchu, čo nám zvýši pravdepodobnosť ich prijatia. Pôdu udržujeme vlhkú no nie premočenú.  

Odrezky zakorenia do 2 až 4 týždňov a následne sa môžu presadiť do väčších kvetináčov alebo priamo do záhrady. Na odoberanie a skracovanie používame ostré, dezinfikované nožnice a odobraté odrezky je potrebné okamžite zasadiť. Úspešnosť prijatia odrezkov je zhruba 50%, takže ich vždy sadíme viac. 

Plamienok (clematis) a jeho druhy

Na svete je doposiaľ známych zhruba 300 druhov plamienkov, z ktorých sú väčšina popínavé rastliny, no nájdu sa aj plazivé či kríkové formy klematisov. Jednotlivé druhy sa líšia svojou veľkosťou, kvetmi, opadavosťou či stálozelenosťou, no všetky sú kvitnúcimi trvalkami.

V záhradách sa pestuje len niekoľko z týchto druhov clematisov, z ktorých za roky šľachtenia vznikli stovky hybridov a kultivarov. Z jednotlivých druhov plamienkov pestovaných v záhradách uvedieme tie najznámejšie:

Veľkokveté plamienky

veľkoklvetý plamienok - plnokvetý klematisVeľkokveté plamienky sú najpopulárnejšie a v najväčšej miere pestované klematisy. Väčšinou ide o hybridy, ktoré sa rozdeľujú na skoré a neskoré. Skoré veľkokveté plamienky kvitnú dvakrát (neskorá jar až skoré leto a neskoré leto až skorá jeseň) zatiaľ čo neskoré veľkokveté klematisy kvitnú len jeden krát (od leta do jesene) na novom dreve. Veľkokveté plamienky sa vyznačujú veľkými (15 – 25cm), hviezdicovými kvetmi, väčšinou bez vône, ktoré môžu mať rôzne farby a môžu byť jednoduché či zložené z viacerých vrstiev.

Plamienky atragene

klematis alpínsky clematis alpinaDo skupiny atragene zaraďujeme skoré plamienky s menšími kvetmi, ktoré sa vyznačujú svojou odolnosťou, mrazuvzdornosťou a nenáročnosťou na pestovanie. Vyhovujú im aj východné či severné expozície a vedia sa odmeniť elegantnými kvetmi počas jari a nápadnými chumáčmi semien, ktoré sú zaujímavé aj počas zimy. Väčšina clematisov atragene pochádza z druhov: plamienok alpínsky, ktorý sa prirodzene vyskytuje v Európe a clematis macropetala, pochádzajúci z Ázie.

Stálozelené plamienky

plamienok clematis pestovanieStálozelené plamienky kvitnú ako prvé počas marca až júna, no v našich podmienkach ich treba chrániť pred silnými mrazmi (mrazuvzdorné len do -10 až -15°C). Stálozelené plamienky majú väčšinou drobnejšie, voňavé, spravidla biele kvety a zelené listy si uchovávajú aj počas zimy. Medzi najznámejších predstaviteľov stálozelených plamienkov patria clematis armandov, clematis cirrhosa, hybridy ako clematis Apple blossom či pôdopokryvný clematis ovation.

Bylinné plamienky

clematis rastlinaDo tejto skupiny clematisov zahŕňame všetky plamienky, ktorým po vegetačnej sezóne odumrie celá nadzemná časť a začiatkom jari začínajú rásť odznova. Bylinné klematisy sú veľmi odolné a nenáročné na pestovanie, pričom sa dajú využiť na výsadbu do záhonov či skupinových výsadieb, kde sa šplhajú po iných rastlinách. Tieto dlhoveké trvalky kvitnú od skorého leta do skorej jesene a po zostrihnutí môžu zakvitnúť ešte raz. Najznámejším predstaviteľom tejto skupiny je plamienok celistvolistý (clematis integrifolia), no poznáme aj ďalšie druhy ako napríklad plamienok rovný (clematis recta) či neťahavé druhy ako clematis stans alebo clematis heracleifolia.

Plamienok horský (clematis montana)

klematis horský montanaTieto odolné a nenáročné plamienky sú jedny z najvyššie a najhustejšie rastúcich druhov. Záplavou menších, voňavých kvietkov vedia na seba upútať pozornosť a odmeniť tak nejedného pestovateľa. Plamienok horský pochádza z Číny a svojim mohutným vzrastom dokáže porásť aj pergoly, altánky či iné vyššie záhradné konštrukcie.

Orientálne plamienky

žltý plamienok - orientálny klematisTáto skupina plamienkov pochádza zo Strednej Európy a Ázie a medzi jej najznámejších zástupcov patria druhy clematis orientalis, clematis serratifolia, plamienok tangutský (clematis tangutica) či clematis tibetana. Sú charakteristické spravidla žltými kvetmi v tvare lampáša alebo hviezdy, ktoré sú často ovisnuté. Každý kvet vytvorí chumáčik semien, ktorý je ozdobou záhrady počas zimy a jari. Orientálne plamienky bohato kvitnú počas leta až do skorej jesene a sú skvelými spoločníkmi ťahavých ruží či ihličnanov.

Plamienok vlašský (clematis viticella)

plamienok viticella clematisNapriek tomu, že plamienok vlašský pochádza z Južnej Európy, je veľmi odolný a hravo si poradí aj s našou klímou. Tento druh klematisov je veľmi trvácny, nenáročný na pestovanie a prináša dlhotrvajúce kvitnutie od leta až do jesene. Sú to veľmi vďačné a všestranné klematisy, ktoré sa môžu pestovať na opore alebo spolu s inými ťahavými rastlinami či drevinami.

 

Naše tipy na klematisy

Existujú stovky rôznych kultivarov plamienkov v rôznych farbách, tvaroch a veľkostiach z ktorých sme vybrali tieto výnimočné variety. Nechajte sa inšpirovať:

klematis horský
plamienok horský rubens - clematis montana rubens
ružový klematis plamienok
plamienok (clematis) Princess Diana

 

modrý klematis
plamienok (clematis) parisienne
neskorý klematis plamienok plnokvetý
plamienok (clematis) hagley 

 

 

červený klematis plamienok
plamienok vlašský - clematis viticella abundance

 

fialový klematis plamienok
Plamienok (clematis) fireworks

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Použité zdroje: gardenia.net, gardeners.com, gardenerspath.com



Podobné témy

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…

skalničky

12 najkrajších skalničiek do skalky

Okrasné skalky sú nádhernou súčasťou mnohých záhrad a zakladajú sa najmä na miestach vystavených celodennému slnku a s chudobnou pôdou. Rastliny ktoré v skalkách prosperujú musia zniesť celodenné slnko, málo vody a…

Hortenzie pestovanie

Hortenzia a jej pestovanie

Hortenzia je elegantná krovitá trvalka, ktorá svojim starodávnym šarmom priťahuje pozornosť. Kvitne nádhernými súkvetiami, ktoré sa počas leta stávajú stredobodom záhrady a vytvárajú v nej nezameniteľnú atmosféru.…