Plemeno mačiek ragdoll a jeho chov


ragdoll mačky

Vzhľad, povaha, zdravie a starostlivosť o plemeno mačiek ragdoll

Poznáte tie nežné mačacie bábiky, ktoré sú priam stvorené na túlenie? Pozrite sa spolu s nami na pár faktov o čoraz populárnejšom plemene ragdoll. Dozviete sa všetky základné informácie o vzhľade, povahe, zdraví aj histórii tohto plemena.

História

Ragdoll bol vyšľachtený v Amerike, konkrétne v Kalifornii v 60. rokoch 20. storočia. Samotný názov napovedá mnoho o povahe – prekladáme ho ako handrová bábika. Krásne vystihuje vlastnosť týchto mačiek, ktoré sa pri zodvihnutí do náručia labužnícky uvoľnia. Popularita tohto plemena v posledných rokoch výrazne stúpa, čo je zjavné aj z ich hojnej účasti na výstavách. Údaje o dĺžke života sa rôznia, ale väčšina zdrojov uvádza priemer zhruba 15 rokov.

Vzhľad

Ragdoll  patrí  medzi stredne veľké plemená. Sú vysoké, svalnaté, hlava je okrúhla na krátkom krku. Kocúry môžu dosiahnuť váhu až 9 kg, mačky maximálne 7 kg. Zaujímavosťou je, že svetlejšie sfarbené jedince bývajú o čosi menšie. Dojem mohutnosti telesnej konštrukcie podporuje stredne dlhá srsť. Vyskytuje sa v niekoľkých farebných prevedeniach. S trochou humoru by sme jej sfarbenie mohli nazvať 50 odtieňov krémovej. Uznané sú variety colorpoint, mitted a bicolor. Keďže ide o väčšie plemeno, vyvíja sa pomaly. Mení sa nie len mohutnosť tela, ale kvantita a kvalita osrstenia. Zmeny sfarbenia prebiehajú až do tretieho roku života. Typickými znakmi v dospelosti sú výrazný golier, dlhý huňatý chvost a takzvané ragdollie „gaťky“ – pohľadom zozadu identifikujeme na vrchnej časti zadných končatín výrazne dlhú srsť. Pevné okrúhle labky majú medzi ružovými vankúšikmi prerastenú dlhú srsť. Tvár ragdolla je okrúhla s mäkkými črtami, profil klenutý. Dominantou tváre sú veľké modré oči.

Povaha

Doll v názve nehovorí len o telesnej štruktúre. Určite tomuto rozprávkovému názvu dopomohla aj skutočnosť, že sa jedná o mačičku nežnej povahy. Je mimoriadne spoločenská k ľuďom aj zvieratám. V globále by sa dalo povedať, že sú nekonfliktné a dokážu vo väčšine prípadov oceniť aj mačacieho spoločníka v domácnosti. Je kontaktná, prítulná a hravá. Má nekomplikovanú povahu, preto je vhodná aj pre začínajúcich chovateľov. Od svojich majiteľov vyžaduje veľa pozornosti. Nemá však výrazné sklony k dominancii ani k iným výrazným povahovým „záludnostiam“. Napriek spoločenskosti dobre znáša aj čas samoty počas pobytu rodinných príslušníkov v zamestnaní či škole.

mačky ragdollPatrí k vokálnym plemenám – jedná sa o mačičky, ktoré mňaukaním s nami konverzujú. Táto vlastnosť často láka k výberu radgolla aj osamelých ľudí, ktorí potrebujú spoločníka, ktorého je nie len vidieť, ale aj počuť. Pozor si treba dať na pevné stanovenie hraníc vo výchove, inak vám bude takto veselo vyspevovať napríklad aj uprostred noci z jednoduchého dôvodu – ak vie, že za tieto prejavy bude odmenená vašou pozornosťou. Ragdollky sú tolerantné k deťom, čo z nich robí vhodné rodinné plemeno. Vo vzťahu k iným zvieratám sú nekonfliktné, dávajú prednosť ústupu pred útočnou obranou. Taktiež sú vhodným kandidátom na felinoterapeutický výcvik. Toto komplikované slovo prekladáme ako „terapia mačkou“. Zahŕňa niekoľko aktivít, kde pod odborným dozorom (a samozrejme s mačkou, ktorá prešla výcvikom na to určeným) kontakt s mačkou pomáha rozptýliť a rozveseliť ľudí trpiacich napríklad smútkom, osamelosťou či emocionálnymi traumami. Taktiež vie pomôcť pri poruchách socializácie detí. Vráťme sa však k povahe mačiek plemena ragdoll.

Okrem bežného kontaktu hladením a maznaním nepohrdne ani aktivitami, ktoré vyžadujú zapojenie logiky. Sú  učenlivé, dokážu riešiť aj náročnejšie úlohy mentálneho tréningu. Nie je nič neobvyklé, že pri troche trpezlivosti ju naučíte aportovať, počúvať na meno alebo chodiť na vôdzke. Je spokojná, keď môže svojho majiteľa potešiť, a ten jej na oplátku dáva zvýšenú pozornosť. Že vám to pripomína psa? Áno – je jedným z plemien, ktoré sú akýmisi „mačkopsami“. Pomalým dospievaním som nemala na mysli len fyzické zmeny, ale aj psychický vývin. To znamená, že sa dlhšie nachádzajú v „štádiu“ mačiatka. Či túto skutočnosť budete vnímať ako pozitívum alebo prekážku závisí od toho, čo od svojej mačky očakávate. Upokojenie a ústup dynamickej hravosti môžete u ragdolla očakávať až v treťom roku života. Správne vybraté mentálne aktivity sú prevenciou nežiadúceho správania – čo určite neplatí len pre ragdoll, ale pre všetky mačacie plemená.

Starostlivosť

Často sa stretávam s automatickým predpokladom, že mačka s dlhšou srsťou je náročná na starostlivosť. Keďže však ragdoll nemá podsadu, je tento predpoklad mylný. Starostlivosť o srsť vyžaduje iba pravidelné česanie 1 – 2 krát týždenne. Na tento proces je potrebné učiť mačku od útleho veku. Kúpanie väčšinou nie je nevyhnutné, môže byť potrebné u kastrovaných kocúrov, u ktorých sa niekedy objaví zvýšenie mastenia srsti chrbta nad chvostom. Patrí k plemenám so sklonom k priberaniu, a preto je potrebná obozretnosť pri kŕmení.

Zdravie

Šľachtenie zvierat, žiaľ, vždy prináša väčšie riziko genetickej predispozície k rôznym ochoreniam. U tohto plemena je to náchylnosť k vzniku močových kameňov. Opatrnosť je potrebná najmä u jedincov mužského pohlavia. Ďalším rizikovým faktorom vzniku kameňov (nie len u ragdolla) je kastrácia. Správna voľba krmiva a prípadne aj fytoterapia sú kľúčovým faktorom.

ragdoll starostlivosť

Vzhľadom na dĺžku srsti je potrebné predchádzať vzniku trichobezoárov. Jedná sa o chlpové zámotky, ktoré mačka prehltne pri oblizovaní srsti. Spája sa s nimi celá rada problémov, napríklad zvracanie, zápcha, suchá stolica a ťažkosti s vyprázdnením. V tom najhoršom prípade môže dôjsť k nepriechodnosti čriev, čo je život ohrozujúci stav vyžadujúci rýchlu lekársku intervenciu. Preventívnymi opatreniami sú pravidelné vyčesávanie (hlavne v čase nadmerného pĺznutia na jar a jeseň), prístup k mačacej tráve alebo podávanie doplnkov výživy na to určených. Na trhu sú k dispozícii aj krmivá pre interiérové mačky, ktoré eliminujú riziko vzniku bezoárov.

Tretím zdravotným problémom, ktoré sa u plemena ragdoll vyskytuje vo zvýšenej miere, je hypertrofická kardiomyopatia. Ide o ochorenie srdca. V tomto prípade je nutná prevencia formou pravidelných veterinárnych prehliadok a to aj v prípade, že vaša mačička je mladá a zdravá. U chovných zvierat je výsledok genetického vyšetrenia priam nevyhnutný pre vylúčenie nevhodných jedincov z chovu.

Mačiatka ragdoll

mačiatko ragdollCena mačičky sa líši vždy podľa skutočnosti, či máte záujem o domáceho maznáčika alebo mačky na uchovnenie či jedinca s predpokladom pre úspešné vystavovanie. Najnižšia cenová hranica je zhruba 500 EUR. Ako to už býva u populárnych plemien, pribúda čoraz viac nedôveryhodných inzerátov na „zaručene čistokrvné“ mačiatko za pár desiatok eur. Aj tu  platí známe príslovie, že skúpy dvakrát kúpi. Neznalosť či dobrý úmysel, žiaľ, priviedli do omylu už nejedného začiatočníka.

Ak zvažujete kúpu plemennej mačky, určite je vhodné začať svoju pátraciu misiu v ambulancii veterinárneho lekára alebo oslovením niektorej z chovateľských asociácií. Pomôcť môže aj skúsený chovateľ a osveta sa šíri i od útulkov či občianskych združení na pomoc mačkám. Ak máte cestu cez Poprad či Bratislavu, radi vás privítajú v mačacích kaviarňach, kde tiež získate cenné rady. Isté je, že seriózna chovná stanica s vami bude komunikovať už pred samotným výberom mačiatka. Zodpovedia všetky vaše otázky, ale určite budú aj mnoho otázok klásť. Ak im záleží na pohode ich odchovanca, urobia všetko pre to, aby mu vybrali čo najvhodnejších nových majiteľov. Všetky podmienky chovu s vami uzavrú aj v písomnej podobe formou kúpnej zmluvy. Mačiatko preberáte vo veku minimálne 12 týždňov v stopercentnom zdravotnom stave.

Veríme, že sme vám odkryli dostatok mačacích tajomstiev tejto umňaukanej bábiky.



Podobné témy

Mačacie mená, mená pre kocúra

Mená pre mačky

Dobré mená pre mačky dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu a často ovplyvňujú aj kvalitu vzťahu človeka s mačkou. Keďže zvieratá vrátane mačiek ľahšie rozpoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, mačacie…

mačky plemená

10 Najobľúbenejších plemien mačiek

Mačka domáca žije v prítomnosti ľudí už tisíce rokov a za ten čas sa vyvinula do rôznych veľkostí a podôb. Tak ako u iných domácich zvierat aj u mačiek domácich chovatelia ovplyvňovali šľachtením ich vývoj a utvárali…

mačka

Mačka domáca a jej chov

Mačka domáca (felis catus) je malý domestikovaný mäsožravý cicavec patriaci do čeľade mačkovité. Mačky domáce sa zvyčajne chovajú ako interiérové domáce zvieratá bez možnosti výbehu alebo formou voľného chovu, pri…

mačacie roky

Ako zistiť vek mačky

Vek mačky sa tradične počíta spôsobom: jeden mačací rok je ekvivalentom 6 až 7 ľudských rokov, no určenie skutočného veku mačky je trocha zložitejšie. Každá mačka či kocúr sú jedineční a tak ako u ľudí, aj u mačiek je…

blcha psia, mačacia a ľudská

Blchy - ako sa ich zbaviť?

Blcha je malý, bezkrídly hmyz, ktorý parazituje na pokožke psov, mačiek, iných domácich a divých zvierat a niekedy aj na človeku. Blchami označujeme parazitický hmyz radu siphonaptera, v ktorom môžeme nájsť viac ako 2…

ako sa zbaviť parazitov

Parazity u psov a mačiek

Či už sa nám to páči, alebo nie, parazity sú bežnou súčasťou života psov a mačiek a je len na ich chovateľoch ako si s nimi poradia. Vonkajšie a vnútorné parazity psov a mačiek sa často dokážu veľmi rýchlo šíriť a…