Popol ako hnojivo v záhrade?
Ako využívať drevný popol na hnojenie v záhrade a do kompostu
Často sa stretávame s otázkou, či je dobrý nápad využívať popol ako hnojivo v záhrade. Mnohí si nie sú úplne istí či tým záhrade pomôžu alebo naopak uškodia a netušia aký efekt bude mať hnojenie drevným popolom na úrodnosť pôdy. Krátka odpoveď na túto otázku znie “áno, je to dobrý nápad“, no každý záhradkár by si mal zvážiť v akom množstve a kde využije popol zo spáleného dreva v záhrade.
V prvom rade je čerstvý popol vynikajúcim zdrojom draslíka a vápnika pre pôdu, takže sa môže využiť ako hnojivo. Drevný popol ako hnojivo je výhodné najmä pre kyslé pôdy, ktorým prospeje zvýšenie pH a preto sa často používa namiesto vápna(drveného vápenca) do pôdy. Z tohto dôvodu nie je vhodné používať popol pri hnojení kyslomilných rastlín akými sú čučoriedky, rododendróny, vresy či gardénie. Rovnako nemá hnojenie drevným popolom zmysel pre pôdu, ktorá má už pH vyššie ako 7,5, pretože väčšina rastlín prosperuje v neutrálnych až mierne kyslých pôdach (pH 6 - 7). Okrem uhlíka, ktorý je hlavnou zložkou popola z dreva obsahuje tento materiál už spomenuté vápenné a draselné soli ako aj mnohé iné minerály, ktoré rastliny pri svojom raste využívajú.
Problémom pri využívaní drevného popola ako hnojiva na zúrodnenie pôdy však je, že ak sa využíva vo veľkých množstvách, vplyvom dažďa vytvára lúh, ktorý by mohol poškodiť rastliny a mikrobiálny život v pôde, ktorý ju robí úrodnou. Draslík je dobre rozpustný vo vode, takže ako náhle sa popol namočí, vyplavuje sa z neho draselný lúh. Z tohto dôvodu je vhodné popol rovnomerne rozložiť na celú plochu a zapracovať do pôdy v malých množstvách aby sa jeho koncentrácia znížila.
Drevný popol v komposte?
Ideálnou voľbou je využitie popola pri kompostovaní. Popol sa spolu s inými organickými materiálmi v kompostéri premení na kompost, ktorý je pre rastliny vo využiteľnejšej forme. Najlepšie výsledky pri kompostovaní popola dosiahnete ak tento materiál budete v kompostéri vrstviť s inými organickými materiálmi (organický odpad z kuchyne, piliny, suché lístie, kávový odpad, pokosená tráva,…). Aj pri kompostovaní je popol zásaditý a aj z tohto dôvodu je potrebné tento materiál v kompostéri vrstviť aby prudko zvýšené pH neohrozilo prospešné baktérie a dážďovky.
Čítajte tiež: Ako pripraviť kvalitný kompost jednoducho a efektívne
Z pohľadu živín, ktoré popol obsahuje záleží aj na druhu dreva, z ktorého pochádza. Najviac živín obsahuje popol z listnatých stromov (buk, dub, javor,…), zatiaľ čo popol z ihličnanov je na živiny chudobnejší.
Popol je možné využiť aj pri boji so škodcami v záhrade. Ak popol rozsypeme v okolí rastlín, ochránime ich pred slimákmi, pretože soli obsiahnuté v popole tieto škodce zabíjajú. Nevýhodou používania popola na tento účel je, že po daždi je nutná opätovná aplikácia popola.