Premeny v zanedbanej záhrade

Na začiatku bolo takmer 2000 m2 zanedbanej starej záhrady, ktorá bola súčasťou schátraného gazdovského domu.

Z pôvodnej maštale a humna zostali na pozemku iba betónové základy schované pod množstvom odpadu a kopami hnijúcej starej slamy. V sade zarastenom náletovými drevinami živorilo 10 stromov. Napriek tomu sme nehnuteľnosť v lete 2014 kúpili a pustili sme sa do práce. (Foto 1, 2, 3, 4)

upratovanie záhrady

smetisko na záhrade

 

upratovanie smetiska

Veľké upratovanie záhrady

Pozemok sa nachádza v mikrodedinke Ivančiná v Turčianskej kotline. Je dlhý asi 180 m, v prvej tretine mierne stúpa zo severnej strany a ostatné dve tretiny sa tiahnu smerom na juh takmer v rovine. Pôda je ťažká, pod tenkou vrstvou zeme je súvislá vrstva ílu (najhlbšie sme kopali do hĺbky 160 cm a íl ešte nekončil). Po celý deň je pozemok síce slnečný ale lokalita je veterná.

Najskôr sme sa pustili do upratovania. Vytriedili sme asi 7 ton rôzneho odpadu - kovy, plasty, textil, elektro, súčiastky zo starých vozidiel, rôzny nábytok, sklo, chemikálie, starý olej, detské plienky... Popri tom sme vyzbierali asi 1000 ks celých pálených škridlí, 15 ton kameňov, 1 tonu rôzneho dreva, vlečku starej slamy, tehly, približne 15 ton betónových základov ale našli sme aj krásne veci, ktoré čakajú na renováciu (stará plechová umývacia skrinka, porcelán, sklenené fľaštičky...). (Foto 5, 6, 7, 8)

upratovanie gazdovstva

Recyklácia materiálov

upratovanie záhrady

záhrada po uprataní

Popri smetiarskej práci sme postupne odstraňovali náletové dreviny, žihľavu a upravovali porast. Vyrobili sme zo starých drevených paliet prvý kompostér a rastlinné zvyšky sme prekladali starou slamou. Na jeseň sme vysadili 18 nových ovocných stromov, v zime sme urobili prvý rez starých stromov, štiepkovali konáre a vyťahovali korene. (Foto 9, 10)

staré ovocné stromyvyberanie koreňov

Pozorovali sme ako sa priestor mení počas ročných období a plánovali sme našu záhradu. Už na začiatku sme vedeli, že chceme záhradu využívať na oddych, bývanie a pestovanie. Tiež sme sa rozhodli ísť na to inak ako je dnes bežné, teda najskôr vybudovať záhradu a potom začať stavať dom. Páči sa nám predstava, že novostavbu bude obklopovať priestor, kde už budú odrastené stromy a kry, ktoré prinášajú ovocie.

Premena záhrady pokračovala budovaním vyvýšených záhonov ...

 

Mirka Dvoranová
Autor:
Mirka Dvoranová

Viac článkov od Mirka Dvoranová

Najčítanejšie články

Sledujte nás