Profil plemena perzská mačka


plemeno perzská mačka

Vzhľad, povaha, zdravie a starostlivosť o plemeno perzská mačka

Perzská mačka patrí medzi najznámejšie a celosvetovo najpopulárnejšie plemená mačiek. V okruhoch mačacích fanúšikov, ale aj nefanúšikov o tomto plemene mačky existuje aké-také povedomie. Priam by som povedala, že sa stalo zjednodušeným synonymom pre každú dlhosrstú mačku. Predstava bielej huňatej plyšovej krásky sa v našich mysliach spája práve s perzskou mačkou. Dlhou srsťou sa to však ani zďaleka nekončí. Poďme sa pozrieť detailnejšie na jej podrobné charakteristiky – vzhľad, zdravie, povahu, starostlivosť, históriu.

História

Niet pochýb, že perzská mačka je stelesnením krásy, aristokracie, vznešenosti a luxusu. Patrí medzi najstaršie šľachtené plemená a jej história je pomerne dobre zdokumentovaná. Pochádza z územia dnešného Iránu, niekdajšej Perzie. Treba poznamenať, že vedci sa domnievajú, že vtedajšia verzia perzskej mačky sa od tej dnešnej dosť odlišuje. Do Európy sa dostala už v 17. storočí, a to hneď dvoma nezávislými cestami. Do Talianska a do Francúzska, odkiaľ sa následne dostali aj do vtedajšieho Anglicka. Tam sa zúčastnili historicky prvej mačacej výstavy na svete roku 1871 v Londýnskom Crystal Palace. Popularite perzskej mačky pomohla aj jej cesta na šľachtický dvor – kráľovná Viktória si tieto chlpaté aristokratky zamilovala a stala sa ich chovateľkou.

Ich plemenný štandard sa v čase výrazne menil. V istom období dokonca nadobudol tak dramatický smer, čo sa týka vzhľadových abnormalít, až sa viedli siahlodlhé diskusie, či toto šľachtenie nepresiahlo rámec etickej prípustnosti. Dodnes sa nájdu zástancovia názoru, že od chovu brachycefalických plemien by sa malo upustiť. Príbuznými plemenami perzskej mačky sú mačky himalájske, exotické, angorské.

Vzhľad

dlhosrstá perzská mačkaPerzská mačka patrí medzi veľké plemená. Nie je to len srsť, čo robí dojem objemu – v plemennom štandardne musí vážiť 6 až 7 kg. Telo je svalnaté, na krátkych zavalitých nohách. Chvost je skôr kratší a výrazne osrstený. Typickým znakom peržaniek je veľká okrúhla hlava. Patria medzi brachycefalické plemená. To znamená, že majú skrátený ňufák a na pohľad sploštenú tvár. Táto skutočnosť jej dodáva typický „nahnevaný“ výraz. Oči sú veľké okrúhleho tvaru. V tomto ohľade má čosi spoločné s britskou mačkou. Existujú rôzne farebné variety od jednofarebných až po trojfarebné a tieňované. Najbežnejšou verziou sú svetlé krémové a biele. Sú v podstate typickým vzhľadovým reprezentantom. Dá sa však stretnúť aj so sivými, hnedými či čiernymi, taktiež s bikolormi a trikolormi. Množstvo povolených farebných variet sa počíta v desiatkach. Krása ich kožúška je často práve tým lákadlom, pre ktoré sa záujemcovia o chov priklonia práve k tejto mačičke. Hodvábne jemná podsadovitá srsť  môže dorastať aj do 12cm. Je hustá, veľmi príjemná na dotyk. Okolo krku tvorí takzvaný golier. Ak ste niekedy videli posudzovanie perzskej mačky na výstave, určite Vám neuniklo, že ich srsť je skutočne unikátna: aby posudzovateľ rozoznal jej kvalitu, stevard krátkym rýchlym pohybom „prinúti“ srsť zaviať vo vzduchu. Toto plemeno sa aj vďaka srsti považuje za chovateľsky náročnejšie, o tom si však viac povieme v kapitole o starostlivosti.

Krátkosrstou verziou perzskej mačky je mačka exotická. Ide o samostatné plemeno, FIFe však povoľuje za určitých podmienok aj ich kríženie.

Povaha perzskej mačky

Veľké plemená mačiek bývajú vo všeobecnosti pokojnejšie. To platí aj pre povahu perzskej mačky. Rozhodne nepatrí k aktívnym plemenám so záľubou v obývačkovej atletike. Táto povahová dispozícia z nej robí vhodného kandidáta do kľudnejšieho prostredia. Väčšinou nemá problém vydržať sama počas vášho pobytu v práci alebo škole. Zrejme predpokladáte, že dáva prednosť životu v interiéri pred exteriérom – a je to tak. Chovatelia často konštatujú, že rada spí a schováva sa kade-tade v skriniach či teplých, vankúšmi obložených kútoch gauča. Nemá rada hluk ani príliš rušné prostredie, preto ak máte v rodine malé dieťa, bolo by lepšie uvažovať o inom plemene. Tiež nepatrí k mačkám, ktoré by spolužitie so psom nejak zvlášť tolerovali.

temperament perszkej mačky

Trošku nadľahčene a prenesene by som o nej povedala, že je to mačka vážna a konzervatívna. Je symbolom aristokracie, o čo sa určite nepričinili len vzhľadová stránka. Má svoj názor – ak to chceme povedať diplomaticky. Trochu viac na rovinu by sme ju zrejme nazvali tvrdohlavou. Pohladenie od svojho majiteľa si príde rada vypýtať, avšak nemyslite si, že jej budete svoju pozornosť a lásku vnucovať. Mohli by ste sa stretnúť v krajnom prípade s ráznym odmietnutím, napríklad v podobe „značky“ po jej pazúrikoch na vašej ruke. Ak však budete vnímavý na jej emocionálne potreby, určite si k sebe nájdete cestu. Samota jej neprekáža ani vo vzťahu k iným zvieratám. Patrí medzi plemená, ktoré nevyžadujú svorkový chov. Je mimoriadne tichá a občas sa majitelia priznajú, že niektoré svoje mačky za celý život nepočuli mňauknúť ani jediný krát.

Starostlivosť

Ako iste tušíte, jej krásna srsť vyžaduje veľa pozornosti. Pravidelná údržba srsti česaním na dennej báze sa v prípade chovu peržanky stane vašou životnou rutinou. Základom správnej starostlivosti o srsť je výber správnej pomôcky. K dispozícii sú rozličné kefy a furminátory, prispôsobené špeciálne pre dlhosrsté mačky. Púdrovanie srsti môžete zvážiť v prípade, ak má vaša mačička problém s nadmerným mastením srsti. Najčastejšie je pozorované v oblasti nad chvostom, najmä u kastrovaných kocúrov. Zanedbanie starostlivosti o srsť máva nepríjemné následky – vznik chuchvalcov a v horšom prípade aj kožné ťažkosti. Kúpanie sa odporúča skôr príležitostne, pokiaľ to vyžaduje situácia alebo pred výstavou. Výber kozmetických prostriedkov je bohatý – od prírodných cez biodegradibilné až po „obyčajné“. Ak ste začiatočník, nezdráhajte sa požiadať o pomoc a zorientovanie v problematike vášho chovateľa. Ten určite ocení zodpovedný prístup novopečeného majiteľa mačiatka.

starostlivosť o srsť  perzskej mačkyĎalším dôležitým prvkom starostlivosti o telesné zdravie je starostlivosť o oči. Anatomická zmena v oblasti proporcií tváre vedie k zvýšenému slzeniu očí. Túto oblasť môžete pretierať navlhčeným kozmetickým tampónom, prípadne vhodnými oftalmologickými produktami (po porade s veterinárnym lekárom). V oblasti tváre sa môže srsť zlepovať a sfarbovať zvyškami jedla. Nie vždy sa mačke podarí očistiť sa k dokonalosti sama, preto tiež môže byť potrebná vaša pomoc. Niektoré perzské mačky odmietajú jesť z úzkych misiek, pretože sa im pri tom ohýbajú fúzy – čo môže byť pre nich nepríjemné. Našťastie už existujú špeciálne misky určené pre krátkonosé plemená. Sú viac ploché, preto má mačka dostatok priestoru pre rozmernejšiu hlavu.

Zdravie

V otázke zdravia nadviažem plynulo na predchádzajúce riadky. Ako platí pre všetky ostatné brachycefalické plemená, anatomická zvláštnosť nespôsobuje len niektoré estetické problémy. Pri nedostatočnom čistení očí od výtoku môžu vznikať zápaly. Skrátenie horných dýchacích ciest môže mať za následok aj ťažkosti s dýchaním a následnou srdcovou nedostatočnosťou. Je potrebné preto dávať zvlášť v lete pozor, aby sa vaša mačka neprehrievala.

Polycystické ochorenie obličiek je častou diagnózou, ktorá je u perzských mačiek geneticky podmienená. Vyskytuje sa údajne až u polovice populácie. Pred uchovnením musí byť mačka na toto ochorenie vyšetrená a v prípade prítomnosti problému z chovu vylúčená. Dožívajú sa priemerne okolo 13 rokov a často je dôvodom ich úmrtia práve zlyhanie obličiek v dôsledku polycystickej nefropatie. Našťastie v súčasnosti sú metódy diagnostiky na vysokej úrovni aj v prípade raného štádia ochorenia. Mnohé veterinárne ambulancie vám na počkanie vedia vyšetriť SDMA faktor, ktorý odhalí ochorenie už pri poškodení 20% nefrónov. Pri včasnej diagnostike sa dá stav správnou liečbou zvrátiť alebo aspoň udržiavať. Prínosom zodpovedného prístupu majiteľa môže život mačky predĺžený o mnoho rokov. 

choroby perzská mačka

Perzská mačka patrí k plemenám so sklonom k priberaniu, preto treba k otázke stravovania pristupovať precízne a obozretne. Keďže nevyhľadávajú fyzické aktivity, kalorický príjem je potrebné tomu prispôsobiť. Majte na pamäti, že so stúpajúcim vekom sa spomaľuje metabolizmus. Ak postrehnete na svojej mačke nárast hmotnosti, je to signál, kedy treba spozornieť. Ak nenachádzate zjavný dôvod, prečo sa tak deje, je to dôvod k návšteve Vášho lekára, ktorý zistí príčinu a prispôsobí manažment kŕmenia.

Všetky dlhosrsté mačky môžu mať zvýšenú tendenciu k tvorbe trichobezoárov. Tento komplikovaný názov označuje chlpové zmotky, ktoré sa vytvoria v bruchu mačky z prehltnutej srsti. A to najmä počas obdobia výmeny srsti. Tá sa totiž netýka len vonkajších mačiek, čiastočne reagujú na zmeny ročných období aj mačky žujúce výhradne dnu.

Vhodných spôsobov prevencie trichobezoárov je niekoľko:

Zaistiť mačke prístup k mačacej tráve: môžete zakúpiť už vypestované rastlinky v kvetináči. Keďže však majú mačky tendenciu z kvetináča vyhrabávať zem a znečisťovať ňou byt, niektorí majitelia zvolia radšej špeciálnu plastovú nádobu a semená určené na pestovanie bez substrátu. Postup je jednoduchý – miska má dvojité dno. Do spodnej nádobky nalejete vodu, do vrchnej nasypete semená. Môžete pod ne podložiť gázu alebo papierové utierky pre lepšie udržanie veľkosti. Na vrch misky sa položí dierkovaný kryt, cez ktorý po niekoľkých dňoch vykuknú prvé steblá.

Druhou možnosťou je podávať mačke preventívne maltózovú pastu, ktorá pomáha chlpové zmotky naviazať a stolicou odviesť z tráviaceho traktu. Aj výrobcovia krmív tieto potreby zohľadňujú. Na trhu nájdete krmivá s obsahom zložiek pre prevenciu vzniku zmotkov. Bežne sú pridávané do krmív pre mačky chované v interiéri bez prístupu von a taktiež pre polodlhosrsté a dlhosrsté mačky.

Na záver

mačiatka perzská mačkaPerzská mačka je svojim vzhľadom aj povahou výrazná – a mimoriadne obľúbená. Preto sa ceny mačiatok pohybujú v prijateľných číslach. Pokiaľ chcete mačičku ako maznáka, mali by ste sa zmestiť do 1000 Eur. Pokiaľ máte záujem o mačičku na chov, začína sa to zhruba na čísle 1500. Vhodnou mačacou spoločníčkou bude pre vás, pokiaľ vediete skôr pokojný a usadlý život. Ak hľadáte plemeno, ktoré svojou krásou na prvý pohľad oslní a ste ochotný venovať starostlivosti o vzhľad každodenne svoj čas, perzská mačka je pre vás dobrou voľbou. Tichá a elegantná spoločníčka zdobila v histórii nejedno šľachtické sídlo a určite sa bude krásne vynímať aj na tom vašom vankúši.



Podobné témy

Mačacie mená, mená pre kocúra

Mená pre mačky

Dobré mená pre mačky dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu a často ovplyvňujú aj kvalitu vzťahu človeka s mačkou. Keďže zvieratá vrátane mačiek ľahšie rozpoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, mačacie…

mačky plemená

10 Najobľúbenejších plemien mačiek

Mačka domáca žije v prítomnosti ľudí už tisíce rokov a za ten čas sa vyvinula do rôznych veľkostí a podôb. Tak ako u iných domácich zvierat aj u mačiek domácich chovatelia ovplyvňovali šľachtením ich vývoj a utvárali…

mačka

Mačka domáca a jej chov

Mačka domáca (felis catus) je malý domestikovaný mäsožravý cicavec patriaci do čeľade mačkovité. Mačky domáce sa zvyčajne chovajú ako interiérové domáce zvieratá bez možnosti výbehu alebo formou voľného chovu, pri…

mačacie roky

Ako zistiť vek mačky

Vek mačky sa tradične počíta spôsobom: jeden mačací rok je ekvivalentom 6 až 7 ľudských rokov, no určenie skutočného veku mačky je trocha zložitejšie. Každá mačka či kocúr sú jedineční a tak ako u ľudí, aj u mačiek je…

blcha psia, mačacia a ľudská

Blchy - ako sa ich zbaviť?

Blcha je malý, bezkrídly hmyz, ktorý parazituje na pokožke psov, mačiek, iných domácich a divých zvierat a niekedy aj na človeku. Blchami označujeme parazitický hmyz radu siphonaptera, v ktorom môžeme nájsť viac ako 2…

ako sa zbaviť parazitov

Parazity u psov a mačiek

Či už sa nám to páči, alebo nie, parazity sú bežnou súčasťou života psov a mačiek a je len na ich chovateľoch ako si s nimi poradia. Vonkajšie a vnútorné parazity psov a mačiek sa často dokážu veľmi rýchlo šíriť a…