Rebarbora a jej pestovanie jednoducho a prehľadne


rebarbora pestovanie

Všetko o pestovaní rebarbory vrátane sadenia, odrôd, starostlivosti a zberu:

Rebarbora je nenáročná trvalka, ktorá prináša úrodu šťavnatých stoniek bez námahy rok čo rok a preto by nemala táto viacročná zelenina chýbať v žiadnej záhrade. Jedlou časťou rebarbory sú jej hrubé stonky, ktoré majú výraznú kyslastú chuť a vynikajúco sa hodia na prípravu rebarborového koláča, či rôznych džemov, omáčok, detských výživ, sladkých dezertov a mnohých ďalších receptov.

Pestovanie rebarbory je veľmi jednoduché, pričom jedna rastlina dokáže rásť a produkovať až 20 rokov, takže jej stačí nájsť v záhrade stabilné miesto a každý rok si môžeme vychutnať úrodu bez väčšej námahy. Výhodou pri pestovaní rebarbory je aj to že obľubuje chladnejšie počasie, takže rastie veľmi skoro v sezóne a úrodu rebarbory môžeme zberať už od apríla do júna – teda v období, keď ešte iné druhy zeleniny len začínajú rásť.

Rebarbora a jej pestovanie

Svetlo a priestor: Rebarbora obľubuje slnečné až polotienisté stanoviská s priepustnou pôdou. Je to trvalka, takže pri jej pestovaní jej vyberte stabilné miesto, kde bude rásť roky a kde nebude zbytočne vyrušovaná. Časom sa dokáže rebarbora rozrásť do veľkej šírky, takže ju vysádzajte minimálne v metrových rozstupoch.

pestovanie rebarboryPôda: Rebarbora patrí medzi rastliny, ktoré sú náročnejšie na živiny. Na jej pestovanie je preto najvhodnejšia priepustná pôda s bohatou dávkou organickej zložky (kompost, vyzretý hnoj), no vie sa prispôsobiť na akýkoľvek typ pôdy.

Voda: Koreňový systém rebarbory je mohutný, takže si vie vytiahnuť vodu aj z väčšej hĺbky, no vo všeobecnosti tejto rastline vyhovujú vlhkejšie (no nie trvalo premočené) pôdy. Polievanie je dôležité najme pri dlhšie trvajúcom suchu.

Teplota: Ako už bolo spomenuté, rebarbora obľubuje chladnejšie počasie a svoje vegetačné obdobie začína pomerne skoro – už vo februári - marci. Veľmi dobre odoláva mrazom, takže aj v tomto ohľade si nevyžaduje starostlivosť. Keď však na konci sezóny odumrie nadzemná časť rebarbory, prospeje jej ak sa v okolí základne (korunky) navrství 5 cm hrubá vrstva kompostu, ktorá rastlinu izoluje a navyše jej dodá živiny na ďalšiu sezónu. 

Sadenie rebarbory

Existuje viacero spôsobov ako sadiť rebarboru. Jedným z nich je výsadba zo semien, no túto alternatívu využíva len málo záhradkárov, keďže trvá aj 2-3 roky, kým rebarbora zo semien dorastie do produkčnej veľkosti.

ako pestovať rebarboruRýchlejšou a praktickejšou metódou je rozdelenie už vyrastenej rebarbory na viacero častí, ktoré sa zasadia oddelene. Dôležité je aby mala oddelená časť základne rebarbory (korunka) niekoľko koreňov a v ideálnom prípade puk. Takúto korunku rebarbory bez listov zasadíme tak, aby mala korene v pôde a aby bola vrchná časť korunky cca. 2 cm nad pôdou. Ak je na korunke nový puk, vysádzame ju tak aby puk smeroval smerom hore. Ideálnym obdobím kedy vysádzať korunky rebarbory je počas jej vegetačného pokoja - jeseň (november), prípadne predjarie (hneď po rozmrznutí pôdy). Pri jesennej výsadbe má rebarbora možnosť dobre zakoreniť ešte počas jesene a na jar bude mať náskok.  

Ďalšou alternatívou je výsadba už zapestovaných sadeníc rebarbory s listovými pukmi, ktoré je vhodné vysádzať v predjarnom období po rozmrznutí pôdy, prípadne na jar. Aj v tomto prípade by mala byť zasadená základňa (korunka) rastliny mierne nad úrovňou pôdy.  

Zber rebarbory 

kedy zbierať rebarboru Zdravá rebarbora zostáva produktívna aj 15 – 20 rokov, no počas prvej vegetačnej sezóny rastliny musíte odolať a zatiaľ nezbierať žiadne stonky, aby rebarbora dostatočne zosilnela. Prvú úrodu je možné zbierať až od druhej sezóny. Ideálnym obdobím kedy zbierať rebarboru sú mesiace apríl až jún (závisí to od počasia v danom roku). Dospelá rastlina (po 3 roku rastu) produkuje hrubé stonky vhodné na zber 8 až 10 týždňov. Ako náhle už budú stonky tenšie (zvyčajne v júni), zber by sa mal postupne ukončiť, aby rebarbora mohla zregenerovať na ďalšiu sezónu.

Stonky rebarbory sa môžu zberať, keď majú 30 – 50 cm a to tak, že ich jednoducho odtrhneme rukou hneď pri základni rastliny, prípadne odrežeme nožom. Veľmi dôležité je aj to, ako sa čistí rebarbora, pretože jej listy sú jedovaté, takže by sa  mali z jedlých stoniek pri zbere odtrhnúť/odrezať (môžu sa hodiť napr. do kompostu). Pri každom zbere by sme mali nechať minimálne polovicu stoniek s listami ďalej rásť aby sme rastlinu príliš neoslabili. V každom prípade by na rebarbore mali zostať aspoň 2 stonky s listami. 

Starostlivosť

kedy sa zbiera rebarbora • Po vegetačnej sezóne nadzemná časť rebarbory odumiera, takže je ju potrebné odstrániť a položiť v jej okolí mulč. Vhodným mulčom je napríklad vrstva (5 cm) kompostu, ktorú je vhodné položiť v okolí rastliny (nie však priamo na korunku/srdce rebarbory). Takýto mulč zabezpečí pre rastlinu živiny na ďalšiu sezónu, udržiava vlhkosť a obmedzuje rast burín.

• Ak sa na rebarbore objavia kvety, je vhodné ich čo najrýchlejšie odstrániť aby rastlina smerovala svoju energiu do rastu stoniek.

• Každých 5 - 6 rokov rebarbore prospeje ak jej základňu rozdelíme na viac častí a zasadíme ich osobitne (je to aj vhodná príležitosť na množenie rebarbory). Rozdelenie vykonávame v období vegetačného pokoja (jeseň alebo predjarie).

Choroby a škodcovia

Rebarbora je veľmi odolná rastlina aj čo sa týka škocov a chorôb. Z chorôb ju môže ohroziť hniloba, ktorá môže postihnúť stonky alebo základňu rastliny. Ako náhle sa objavia známky hniloby, je potrebné napadnutú časť rebarbory čo najrýchlejšie odstrániť a ponechať len zdravé časti. Okrem hniloby môžu rebarboru napadnúť aj slimáky, proti ktorým môžete využiť nasledujúce techniky: ako  na slimáky v záhrade efektívne

Odrody rebarbory

Aj rebarbora je dostupná v rôznych odrodách. Medzi najobľúbenejšie patria:

Viktoria: bohato a vytrvalo rodiaca odroda s ružovo-zelenkastými stonkami a vyváženou sladko–kyslou chuťou

Champagne: Skorá, spoľahlivá a nenáročná odroda s ružovkastými stonkami

Glaskin perpetual:  Nenáročná odroda, produkujúca veľké, šťavnaté a chutné stonky

Raspberry red: odroda produkujúca hrubé, červené stonky so skvelou sladkou chuťou

Kanada red: výrazne červené stonky so sladkou chuťou

 

Užitočné informácie:

1. Prehľad druhov viacročnej zeleniny: 12 druhov trvalkovej zeleniny

2. Aké druhy zeleniny je vhodné pestovať spolu : Čo s čím sadiť v záhrade

3. ako pestovať zeleninu bez orby: Pestovanie bez orania



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…