Rez jabloní v dvoch jednoduchých krokoch


Rez jablone

Ako a kedy strihať jablone v prehľadnom návode:

Kľúčom k udržiavaniu zdravých a produktívnych jabloní je ich pravidelné strihanie. I keď existuje viacero rozdielnych spôsobov rezu jabloní, všetky sú postavené na rovnakých princípoch, ktoré keď pochopíte, budete si môcť strihanie vašich jabloní prispôsobiť podľa druhu podpníka, na ktorom sú navrúbľované a podľa preferovaného tvaru a veľkosti stromu.

Väčšina jabloní prináša úrodu prevažne na 2- až  4-ročnom dreve, takže pri každom strihaní by sa na strome malo ponechať dostatočné množstvo takéhoto rodivého dreva. Na druhej strane, rez stimuluje rast nových konárov, ktoré sa stanú rodivými v budúcich sezónach. Podstatou rezu jabloní je preto udržiavanie rovnováhy medzi rastom stromu a jeho úrodnosťou.  Strihanie jabloní je zároveň zamerané na odstraňovanie poškodených častí ako aj tvarovanie a presvetľovanie koruny:

Krok 1: Vyčistenie

Začnite odstránením odumretých, poškodených a chorých konárov. Odstráňte aj vertikálne rastúce konáriky (vlky) a prípadné výhonky na kmeni stromu. Všetky tieto konáre treba odstrániť celé na konárový krúžok (čo najbližšie k miestu kde vyrastajú z iného konára), tak aby ste nenechali žiadne malé pahýle/výrastky.

jarný rez jabloní
Rez jabloní - krok 1

Krok 2: Presvetlenie

Cieľom tohto kroku je vpustiť svetlo a priestor do koruny ako aj tvarovať korunu stromu. Zabezpečí to lepšiu odolnosť proti škodcom a chorobám a skvalitní úrodu. Ako prvé odstráňte všetky konáre ktoré rastú nadol, do stredu koruny stromu alebo krížiace sa konáre.

Po odstránení týchto konárov odstúpte od jablone a pozrite sa ako vyzerá. Cieľom je aby boli konáre rovnomerne rozmiestnené a tvorili peknú fraktálnu korunu smerom od centra. Ak vidíte miesta v ktorých si viaceré konáre konkurujú, konáre vyrastajú z jedného miesta alebo konáre ktoré rastú paralelne jeden nad druhým, môžete ich taktiež odstrániť. Ponechajte vždy tie konáre, ktoré vyzerajú zdravšie a ktoré zvierajú lepší uhol voči stredu jablone (pomôckou môže byť prirovnanie uhlov k hodinovým ručičkám – o 2:30  alebo o 10:30 – predstavujú ideálne uhly konárov). Konáre rastúce horizontálne sa môžu pod váhou bohatej úrody zlomiť a vertikálne rastúce konáre zasa spôsobujú nadmerné prehusťovanie koruny. S presvetľovaním pokračujte až pokiaľ nezostane medzi konármi prázdny priestor 15 až 50 cm. Čím tenšie sú konáre, tým bližšie môžu byť navzájom.

zimný rez jabloní
Rez jabloní - krok 2
strihanie jabloní - jabloň po reze
Jabloň po reze
strihanie jablone - jabloň po reze z hora
Jabloň po reze - pohľad zhora

Skracovanie koncových konárov

rez jablone - skracovanieSkracovanie koncových konárov jabloní je užitočné najmä pri tvarovaní koruny mladých stromčekov, prípadne pri skracovaní príliš dlhých konárov, ktoré by neskôr prevísali pod váhou úrody. Pri dospelých stromoch, ktoré nemajú problém s prevísajúcimi alebo príliš dlhými konármi, nie je takéto skracovanie koncových konárov potrebné.

Pri takomto skracovaní koncových konárov by sa malo odstrániť maximálne štvrtina z ich dĺžky. Strihajte vždy tesne (cca 0,5 cm) nad pukom, ktorý smeruje tam, kam chcete aby konár ďalej rástol. Dôležité je pritom skracovať len konáre, ktoré ostali po 1. a 2. kroku a výlučne ich konce. V opačnom prípade má strom tendenciu vytvárať takzvané metly na koncoch konárov.

Kedy strihať jablone

Pri jabloniach sú odporúčané dva termíny rezu: predjarný (zimný) rez a letný rez.

Predjarný rez jabloní vykonávajte ak strom potrebuje omladiť, má slabý rast alebo potrebujete zásadnejšie tvarovať korunu a letný rez vykonávajte ak má strom príliš bujný rast a potrebujeme ho utlmiť, posilniť úrodu a mierne tvarovať korunu.

Predjarný rez známy aj ako zimný rez jabloní sa vykonáva v období, keď už nehrozia silné mrazy, no stromy ešte nemajú naliate puky (február - marec). Letný rez môžete robiť od júna do augusta.

Najväčšou výhodou letného rezu jabloní je nižšia stimulácia rastu stromu v porovnaní s predjarným rezom. Letný rez zároveň pomáha nasmerovať energiu jabloní do produkcie úrody namiesto nového rastu. Princíp predjarného a letného rezu jabloní je rovnaký, no rez hrubších konárov je vhodnejšie načasovať na predjarné obdobie, aby mali stromy dostatočný čas na hojenie a regeneráciu počas vegetačnej sezóny.

Tipy pri strihaní jabloní

• Veľkosť jabloní závisí predovšetkým od druhu podpníka, na ktorom sú navrúbľované. Ak si zvolíte jabloň so silne rastúcim podpníkom a chcete ju udržiavať nízku, budete rok čo rok vynakladať zbytočnú námahu na rez stromu, ktorý sa bude opätovne snažiť vyrásť do svojej prirodzenej výšky a namiesto úrody bude vynakladať energiu na tvorbu dreva. Preto je pred výsadbou jabloní dôležité zvážiť výber vhodného podpníka.  

Vlky (vertikálne rastúce koncové konáre) sú dobrým indikátorom nadmerného rezu jabloní, pretože stromy takto reagujú na nedostatočnú listovú plochu.  Ak sa vlky na jabloni objavia, znamená to, že bola minulú sezónu zostrihnutá až príliš.

Ostré nožnice a ovocinárska pílka zabezpečia čisté, hladké rezy a preto si ich pred strihaním naostrite

Nenechajte odstránené konáre v blízkosti stromu. Buď ich spáľte alebo premiestnite

V júni ešte nie sú letorasty zdrevnatené takže ich je možné jednoducho odtrhnúť rukou – značne to uľahčuje prácu.

 

Užitočné informácie:

1.  Ako si vybrať správny podpník pre ovocný strom

2. Prehľadný zoznam rezistentných odrôd ovocných stromov a krov: odolné odrody ovocných stromov

3. Ako a kedy strihať vinič: strihanie viniča

 

Použité zdroje: gardeningtheme.com: how to prune apple trees

 Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…

ako a kedy strihať ruže

Strihanie ruží jednoducho a prehľadne

Kľúčom k dosiahnutiu krásneho a bohatého kvitnutia ruží je ich každoročné strihanie. Rezom odstránime odumreté a poškodené časti, vpustíme k rastline vzduch a svetlo a nabudíme ružu k rastu. I keď sa toho mnohí…