
Rezistencia baktérií na antibiotiká vzniká aj pri chove zvierat

Veľa sa o tom nehovorí, no rezistencia patogénnych baktérií na antibiotiká sa môže stať jedným z najväčších zdravotných problémov budúcnosti. Mnohí tvrdia, že vážnejším než rakovina.
Až polovica antibiotík vyprodukovaných v Európe je určených pre zvieratá, čo poukazuje na extenzívne a často zbytočné používanie týchto liečiv. Antibiotiká pre zvieratá obsahujú rovnaké účinné látky ako tie pre ľudí a preto sa choroboplodné baktérie, ktoré spôsobujú ochorenia(infekcie spôsobené streptokokmi, stafilokokmi, či pneumokokmi, tuberkulóza, borelióza a mnohé iné), stávajú voči týmto liekom rezistentné .
Ako znížiť používanie antibiotík
Rezistencia baktérií na antibiotiká je priamo úmerná rozsahu ich použitia a preto je dôležité zredukovať liečbu antibiotikami len na nevyhnutné prípady. Prvým predpokladom je získanie prirodzenej imunity zvierat. Veľká časť prirodzenej imunity sa prevádza z matky na mláďatá cicaním materského mlieka počas prvých 24 hodín a preto je dôležité zabezpečiť aby mláďatá mali prístup k mlieku. Monitorovanie zvierat je ďalšou nevyhnutnou činnosťou. Napríklad monitorovaním konzumácie krmiva sa dá včasne odhaliť ochorenie a pristúpiť k liečbe len konkrétneho jedinca. Využívanie antibiotík pri chove zvierat sa podstatne znížilo už pri zákaze využívania antibiotík na rast zvierat z roku 2006 a ďalšie regulácie v tejto oblasti by mohli pomôcť znížiť zbytočné využívanie antibiotík.
Časovaná bomba
Rezistencia baktérií proti súčasným antibiotikám sa postupne zvyšuje a odhaduje sa že o 20 až 25 rokov budú tieto antibiotiká neúčinné. V súčasnosti sa preto vo svete pracuje na vývoji nových antibiotík, ktoré by boli efektívne proti rezistentným bakteriálnym ochoreniam. Očakáva sa že prvé antibiotiká novej generácie by mohli prísť na trh o cca. 10 rokov. Ak sa však nezníži rozsah používania týchto liečiv, história sa bude opakovať a nové antibiotiká budú fungovať len určitý čas.
Zdroj: BBC news
Autor: Redakcia -Mats