Rezistencia baktérií na antibiotiká vzniká aj pri chove zvierat


rezistencia na baktérie u zvierat

Veľa sa o tom nehovorí, no rezistencia patogénnych baktérií na antibiotiká sa môže stať jedným z najväčších zdravotných problémov budúcnosti. Mnohí tvrdia, že vážnejším než rakovina.

Až polovica antibiotík vyprodukovaných v Európe je určených pre zvieratá, čo poukazuje na extenzívne a často zbytočné používanie týchto liečiv. Antibiotiká pre zvieratá obsahujú rovnaké účinné látky ako tie pre ľudí a preto sa choroboplodné baktérie, ktoré spôsobujú ochorenia(infekcie spôsobené streptokokmi, stafilokokmi, či pneumokokmi, tuberkulóza, borelióza a mnohé iné), stávajú voči týmto liekom rezistentné .

Ako znížiť používanie antibiotík 

Rezistencia baktérií na antibiotiká je priamo úmerná rozsahu ich použitia a preto je dôležité zredukovať liečbu antibiotikami len na nevyhnutné prípady. Prvým predpokladom je získanie prirodzenej imunity zvierat. Veľká časť prirodzenej imunity sa prevádza z matky na mláďatá cicaním materského mlieka počas prvých 24 hodín a preto je dôležité zabezpečiť aby mláďatá mali prístup k mlieku. Monitorovanie zvierat je ďalšou nevyhnutnou činnosťou. Napríklad monitorovaním konzumácie krmiva sa dá včasne odhaliť ochorenie a pristúpiť k liečbe len konkrétneho jedinca. Využívanie antibiotík pri chove zvierat sa podstatne znížilo už pri zákaze využívania antibiotík na rast zvierat z roku 2006 a ďalšie regulácie v tejto oblasti by mohli pomôcť znížiť zbytočné využívanie antibiotík.

Časovaná bomba 

Rezistencia baktérií proti súčasným antibiotikám sa postupne zvyšuje a odhaduje sa že o 20 až 25 rokov budú tieto antibiotiká neúčinné. V súčasnosti sa preto vo svete pracuje na vývoji nových antibiotík, ktoré by boli efektívne proti rezistentným bakteriálnym ochoreniam. Očakáva sa že prvé antibiotiká novej generácie by mohli prísť na trh o cca. 10 rokov. Ak sa však nezníži rozsah používania týchto liečiv, história sa bude opakovať a nové antibiotiká budú fungovať len určitý čas.

Zdroj: BBC news

Autor: Redakcia -Mats



Podobné témy

chov mangalice

Na farme, kde sa chová mangalica

Mangalica je plemeno prasiat, ktoré vzniklo krížením s polodivými sviňami, po ktorých zdedilo jedinečné vlastnosti. Tá najcennejšia vlastnosť je schopnosť vytvárať tuk, ktorý tvorí až 65% ich úžitkovej hmotnosti …

minerály pre rastliny - žltnutie listov

Význam minerálov vo výžive rastlín

Na to aby mohli rastliny rásť a prosperovať, potrebujú dostatok minerálnych látok na svoju výživu. Niektoré minerálne látky (prvky) využívajú rastliny vo väčšej miere (Tvoria 10 až 0,01% z ich hmotnosti ) – tie nazývame…

elektrický traktor

Na Slovensku vyvinuli elektro traktor

Podobné správy zvyčajne prichádzajú z ekonomicky najvyspelejších krajín sveta, no tento krát je to inak. Rastislav Tribula zo Žiliny je tvorcom Etraktora – prvého malotraktora, ktorý má namiesto spaľovacieho motora…

Najziskovejšie rastliny na pestovanie

5 najziskovejších rastlín na pestovanie

Mnohých ako prvé napadnú paradajky či šalát, no v skutočnosti je najziskovejšie pestovanie špeciálnych rastlín, ktorých pestovanie je často krát jednoduchšie, ako by ste si mysleli. Väčšina týchto rastlín sa dá pestovať…

chránené slovenské potraviny

Ktoré slovenské potraviny majú ochrannú známku?

Slovensko má v zozname kvality Európskej únie registrovaných 18 tradičných produktov a to v kategóriách: chránené zemepisné označenie, zaručené tradičné špeciality a chránené označenie pôvodu . Slovenská bryndza  …

hliva ustricová z kávového odpadu

Z kávového odpadu pestujú hlivu ustricovú

Novo založená spoločnosť v holandskom Roterdame pestuje hlivu ustricovú práve na odpade z kávy. Jedna bežná kancelárska budova dokáže za mesiac vyprodukovať až jednu tonu takéhoto odpadu. To sú už zaujímavé množstvá aj…