Ako zabrániť rojeniu bez vytvorenia nového včelstva


rojenie včiel

Od materského včelstva, nachádzajúceho sa v rojovej nálade, môžeme lietavky oddeliť pomocou medzidna a po jeho odstránení ich opäť s ním spojiť, čo uskutočníme vo dvoch etapách.

Prvá etapa

Po zložení nadstavkov zostane iba dno, na ktoré položíme nový nadstavok s dvoma plodovými plátmi  v strede. Vedľa nich zľava aj sprava umiestnime medzistienky a na kraj z oboch strán zasa medový plást. Na tento nový nadstavok položíme osobitne na tento účel zhotovené dno s letáčom, na ktoré umiestnime včelstvo v pôvodnom poradí. Vopred však musíme v každom nadstavku zlikvidovať všetky materské bunky. Matka sa teraz môže nachádzať iba v nadstavkoch s medzidnom. Lietavky prilietajú dolu do známeho letáča, takže nad medzidnom vznikne veľa miesta a nedostatok lietaviek. Preto sa veľa mladušiek musí preorientovať na lietavky a matka začne intenzívnejšie klásť. Dôležité je, aby sme medzidno vložili v čase, keď včely lietajú, a nie až po 15. hodine.

V najspodnejšom nadstavku, v ktorom sú lietavky, včely na dvoch vložených plodových plástoch, vystavajú náhradné materské bunky. Kým ich zaviečkujú, teda po 9 dňoch, musíme vykonať ďalší zásah.

Druhá etapa

 O deväť dní medzidno odstránime a nadstavky uložíme v pôvodnom poradí opäť na dno, takže včelstvo má rovnaké usporiadanie ako pred prvým zásahom. V nadstavku s lietavkami odstránime  náhradné materské bunky a nadstavok teraz umiestnime hore ako posledný. Medzistienky sú spravidla už vystavané a zaplnené medom. Odporúča sa dva plodové plásty prevesiť do nižšie umiestneného nadstavku a namiesto nich vložiť medom zaplnené okrajové plásty. Týmto spôsobom často môžeme rojový pud prerušiť a včelstvo využiť na letnú znášku.



Podobné témy

medonosne kvety

12 najužitočnejších medonosných rastlín do záhrady

Medonosné rastliny sú okrem samotných včiel prospešné aj pre včelárov a pestovateľov ovocia či zeleniny. Vyznačujú sa vysokou produkciou nektáru, z ktorého včely vyrábajú med, no takisto poskytujú včelám peľ, ktorým…

štúdijné odbory stredných škôl zamerané na prírodu

Zoznam stredných škôl zameraných na prírodu

Aktualizované: 20.11.2023 Veterinárstvo, lesníctvo, záhradníctvo, včelárstvo, rybárstvo, vinohradníctvo, poľnohospodárstvo, agropodnikanie a životné prostredie majú jedno spoločné – blízky vzťah k prírode. Tu je…

včely a včelár

Včely - ako to robím ja?

Včely a včelárenie v horskej oblasti na Orave. Moje skúsenosti.   Predstavenie našej včelnice. (Včela  – Apis mellifera carnica - Kranka)   Včelárim pri obci Nižná, 600mnm, v údolí rieky Orava. Včelnica je…

kde dať úľ

Kam umiestniť úľ

Určite by sme mali myslieť na dobrú blízkosť k bydlisku a dobrý prístup k úľom. Nesmieme zabudnúť ani na požiadavky včeličiek. Na dobrom stanovišti sa predsa nemusia vôbec vyskytnúť niektoré choroby. Určite úle…

rojenie včiel

Ako zabrániť rojeniu bez vytvorenia nového včelstva

Prvá etapa Po zložení nadstavkov zostane iba dno, na ktoré položíme nový nadstavok s dvoma plodovými plátmi  v strede. Vedľa nich zľava aj sprava umiestnime medzistienky a na kraj z oboch strán zasa medový plást. Na…

včely v jeseni a v zime

Život včiel v jeseni a počas zimy

Znáška peľu je priaznivá pre budúcoročný vývoj včiel. Všetky zásoby peľu včelstvám prenecháme, prípadne ich rovnomerne rozdelíme medzi jednotlivé včelstvá. Ak je chladno, včely skončia všetky letové aktivity, ktoré nie…