Ako zabrániť rojeniu bez vytvorenia nového včelstva

Od materského včelstva, nachádzajúceho sa v rojovej nálade, môžeme lietavky oddeliť pomocou medzidna a po jeho odstránení ich opäť s ním spojiť, čo uskutočníme vo dvoch etapách.

Prvá etapa

Po zložení nadstavkov zostane iba dno, na ktoré položíme nový nadstavok s dvoma plodovými plátmi  v strede. Vedľa nich zľava aj sprava umiestnime medzistienky a na kraj z oboch strán zasa medový plást. Na tento nový nadstavok položíme osobitne na tento účel zhotovené dno s letáčom, na ktoré umiestnime včelstvo v pôvodnom poradí. Vopred však musíme v každom nadstavku zlikvidovať všetky materské bunky. Matka sa teraz môže nachádzať iba v nadstavkoch s medzidnom. Lietavky prilietajú dolu do známeho letáča, takže nad medzidnom vznikne veľa miesta a nedostatok lietaviek. Preto sa veľa mladušiek musí preorientovať na lietavky a matka začne intenzívnejšie klásť. Dôležité je, aby sme medzidno vložili v čase, keď včely lietajú, a nie až po 15. hodine.

V najspodnejšom nadstavku, v ktorom sú lietavky, včely na dvoch vložených plodových plástoch, vystavajú náhradné materské bunky. Kým ich zaviečkujú, teda po 9 dňoch, musíme vykonať ďalší zásah.

Druhá etapa

 O deväť dní medzidno odstránime a nadstavky uložíme v pôvodnom poradí opäť na dno, takže včelstvo má rovnaké usporiadanie ako pred prvým zásahom. V nadstavku s lietavkami odstránime  náhradné materské bunky a nadstavok teraz umiestnime hore ako posledný. Medzistienky sú spravidla už vystavané a zaplnené medom. Odporúča sa dva plodové plásty prevesiť do nižšie umiestneného nadstavku a namiesto nich vložiť medom zaplnené okrajové plásty. Týmto spôsobom často môžeme rojový pud prerušiť a včelstvo využiť na letnú znášku.

Zuzana Gadušová
Autor:
Zuzana Gadušová

Viac článkov od Zuzana Gadušová

Najčítanejšie články


Kam umiestniť úľ

Kam umiestniť úľ

Kým si kúpite svoje prvé včelstvo, mali by ste si premyslieť kde ho umiestnite aby ste neskôr nemali so včeličkami problém

Sledujte nás