12 najužitočnejších medonosných rastlín do záhrady


medonosne kvety

Prehľad najcennejších medonosných rastlín pre včely a ich produkciu medu

Medonosné rastliny sú okrem samotných včiel prospešné aj pre včelárov a pestovateľov ovocia či zeleniny. Vyznačujú sa vysokou produkciou nektáru, z ktorého včely vyrábajú med, no takisto poskytujú včelám peľ, ktorým kŕmia svoje larvy a môžu tak rozvíjať svoje včelstvo. Takéto medonosné rastliny lákajú včely a iných opeľovačov do záhrad a sadov, kde opeľujú úžitkové rastliny a zabezpečujú tak tvorbu kvalitných plodov.

Pre včely a ich znášku medu je prospešná  väčšina druhov kvitnúcich rastlín no niektoré druhy sú mimoriadne cenné. Za takéto medonosné rastliny sa považujú najmä druhy, ktoré kvitnú a produkujú nektár mimo hlavnej jarnej sezóny kvitnutia ( kedy kvitne väčšina rastlín vrátane ovocných stromov a nektáru spolu s peľom je zvyčajne v tomto období dostatok ), prípadne rastliny ktoré kvitnú a produkujú veľké množstvo nektáru dlhé obdobie počas vegetačnej sezóny.  Do nášho výberu medonosných rastlín sme preto zaradili:

- skoro kvitnúce rastliny, ktoré produkujú veľké množstvo nektáru a peľu počas skorej jari

- neskoro kvitnúce rastliny, ktoré kvitnú počas neskorého leta a jesene

- dlho kvitnúce rastliny s vysokou produkciou peľu a nektáru

Vo výbere nájdete okrasné aj úžitkové rastliny, od menších trvaliek a letničiek, až po väčšie kry a stromy. Nechajte sa inšpirovať:

1. Krokusy a iné skoré jarné kvety

jarné medonosné rastlinyTyp rastliny: cibuľovina/trvalka

Obdobie kvitnutia: február – marec

Jarné cibuľoviny ako sú snežienky, krokusy, modrice no aj skoré trvalky ako je napríklad čemerica, poskytujú včelám prvotné impulzy na rozvoj včelstva produkciou peľu a nektáru. Tieto rastliny sú prispôsobené na nízke teploty a často kvitnú ešte keď je v ich okolí sneh. Včely  môžu vďaka týmto rastlinám počas prvých teplejších jarných dní odštartovať novú sezónu podstatne skôr a byť tak produktívnejšie.

2. Zemolez voňavý Lonicera fragrantissmima

medonosné drevinyTyp rastliny: drevina

Obdobie kvitnutia: Február – apríl

Väčšina druhov zemolezov sú vynikajúcimi medonosnými rastlinami, z ktorých niektoré kvitnú počas leta a jesene, no zemolez voňavý kvitne veľmi skoro (na prelome zimy a jari) drobnými, bielymi kvietkami, pričom produkuje veľké množstvo nektáru a peľu, ktoré priťahuje počas slnečných jarných dní včely zo širokého okolia. V našom klimatickom pásme je zemolez voňavý opadavý ker dorastajúci do 2 metrov.

3.  Vŕba Salix

vŕby medonosné stromyTyp rastliny: drevina (strom)

Obdobie kvitnutia: od marca do apríla (podľa druhu vŕby)

Pre včely a včelárov je jednou z najcennejších rastlín práve vŕba vďaka jej bohatému kvitnutiu už počas skorej jari, kedy ešte nekvitnú takmer žiadne iné rastliny. Vzrastlé vŕby produkujú veľké množstvo peľu a nektáru, takže počas teplejších jarných dní môžu včely naštartovať svoje rozmnožovanie a produkciu medu podstatne skôr.  Najlepšou voľbou sú najmä naše pôvodné druhy vŕb: vŕba rakytová a vŕba trojmužná.  

4. Kocúrnik Nepeta

medonosné kvetyTyp rastliny: trvalka

Obdobie kvitnutia: od mája do septembra

Kocúrnik patrí k najdlhšie kvitnúcim rastlinám a preto je súčasťou mnohých okrasných záhrad. Kvitne záplavou fialových súkvetí, ktoré sú pre včely neodolateľné a poskytujú im nektár od jari až do jesene. Ak kocúrnik po prvej vlne kvitnutia zostrihneme o polovicu, bude bohato kvitnúť až do prvých mrazov, no aj bez zostrihu kvitne do skorej jesene. Táto odolná kvitnúca trvalka je nenáročná na starostlivosť a vyniká nespútaným rastom. Kocúrnik patrí do čeľade hluchavkovité, ktorá je známa svojou obľúbenosťou pre včely a zahŕňa mnoho skvelých medonosných rastlín ako sú perovskia, levanduľa, monarda a iné druhy. 

5. Levanduľa Lavandula

levandula pre včelyTyp rastliny: trvalka

Obdobie kvitnutia: od júna do augusta

Levanduľa je všestranná okrasná aj úžitková rastlina, ktorá sa používa sa ako okrasná trvalka do záhrady, repelent, levanduľa ako liečivá rastlina, no v neposlednom rade je to aj veľmi produktívna medonosná rastlina. Vytrvalo kvitne od júna do augusta a pritom zaplavuje svojou nezameniteľnou arómou svoje okolie. Levanduľa obľubuje slnečné miesta s priepustnou pôdou, na ktorých ju budú vyhľadávať včely zo širokého okolia. 

6. Glejovka Asclepias

medonosná invázna rastlinaTyp rastliny: trvalka

Obdobie kvitnutia: od jari do skorej jesene

Glejovka je jedna z najznámejších medonosných rastlín tvoriaca zhluky malých kvietkov, ktoré produkujú veľké množstvá nektáru počas dlhého obdobia ( a to aj počas najteplejších a najsuchších mesiacov v roku). Ako medonosné rastliny sa môžu pestovať viaceré druhy glejovky (Asclepias speciose, A syriaca, A. incarnata a iné ), no táto rastlina je natoľko prispôsobivá, že je považovaná za invázny druh a to najmä v teplejších oblastiach Slovenska, takže je s ňou potrebné narábať s opatrnosťou.  

7. Lipa malolistá Tilia cordata

lipa - medonosné stromyTyp rastliny: drevina (strom)

Obdobie kvitnutia: od júna do júla (podľa druhu vŕby)

Lipa malolistá je v našom klimatickom pásme azda najznámejším medonosným stromom a nie je to náhoda. Počas jarného obdobia bohatého na kvitnutie nemajú včely zvyčajne núdzu o nektár a peľ, no s príchodom leta je kvetov omnoho menej, takže početné včelstvo je potrebné nakŕmiť z iných zdrojov. Práve v tomto období začína kvitnúť lipa, ktorú včely milujú, pretože jeden vzrastlý strom dokáže poskytnúť potravu pre mnoho včiel. Lipa navyše dodáva medu nezameniteľnú vôňu a chuť.

8. Borák lekársky Borago officinalis

užitočná medonosná bylinka borákTyp rastliny: letnička

Obdobie kvitnutia: od júna do septembra

Borák je vďaka jeho multifunkčnosti jednou z najznámejších rastlín na pestovanie v úžitkovej aj okrasnej záhrade. Je vynikajúcou jedlou a liečivou bylinkou, využíva sa pri spoločnom vysádzaní rôznych druhov zeleniny a zároveň je jednou z najcennejších medonosných rastlín, ktoré si môžete v záhrade vysadiť. Svieža chuť tejto jedlej bylinky (jedlé sú listy aj kvety) pripomína uhorku, takže môže byť osviežením každého šalátu a zároveň je táto rastlina neodolateľná pre včely a iných opeľovačov. Je to letnička, no ľahko sa vysemeňuje, takže ho stačí zasadiť raz a objaví sa znova aj po zime.

9. Šalvia a iné bylinky z čeľade hluchavkovité

medonosné bylinkyTyp rastliny: trvalka

Obdobie kvitnutia: od leta do jesene

Tieto kvitnúce trvalky ponúkajú úžasnú diverzitu s tisíckami druhov rôznych veľkostí, tvarov a farieb. Väčšina z nich sa  vyznačuje dlhým obdobím kvitnutia od leta až do jesene a veľkou produkciou nektáru, ktorý láka včely zo širokého okolia. Napríklad šalvia kvitne od júna až do októbra nádhernými súkvetiami na dlhých stonkách, no vynikajúce medonosné vlastnosti majú aj ďalšie aromatické bylinky z čeľade hluchavkovité (medovka, mäta, oregano, tymian, rozmarín, saturejka, bazalka, yzop lekársky, monarda a ďalšie). Tieto užitočné bylinky obľubujú slnečné stanoviská, pričom znesú aj dlhšie trvajúce sucho a nevadí im ani pôda chudobná na živiny.

10. Echinacea Echinacea

okrasné medonosné trvalkyTyp rastliny: trvalka

Obdobie kvitnutia: od júla do septembra

Echinacea je stredobodom nejednej kvitnúcej zahrady. Táto trvalka kvitne väčšinou od júla do septembra a to aj v horúcich a suchých podmienkach. Echinacea je ako magnet pre včely a iných opeľovačov, ktorých zásobuje peľom a nektárom po hlavnej vlne jarného kvitnutia väčšiny iných rastlín. Existujú stovky kultivarov a hybridov tejto kvitnúcej trvalky, vrátane kultivarov echinacey purpurovej vyhľadávanej aj pre jej liečivé účinky. Aj kvitnutie echinacey je možné predĺžiť pravidelným strihaním odkvitnutých kvetov.

11. Rudbekia Rudbeckia

rudbekia - medonosná rastlinaTyp rastliny: trvalka

Obdobie kvitnutia: od júla do októbra

Rudbekia je právom považovaná za jednu z najvďačnejších okrasných trvaliek v záhrade, no zároveň je to produktívna medonosná rastlina, ktorá má dlhé obdobie kvitnutia od leta až do jesene. Je odolná a nenáročná na pestovanie a pritom dokáže vytrvalo kvitnúť bez akéhokoľvek zostrihu. Rudbekia najlepšie vynikne ak je vysadená vo väčších počtoch – vtedy dokáže vytvoriť žltú záplavu kvetov, ktorá doslova rozžiari záhradu a dokáže vyprodukovať veľké množstvo nektáru pre opeľovačov.

12. Chrizantéma, georgína, krásnoočko a krasuľka

neskoré medonosné rastlinyTyp rastliny: letničky alebo trvalky

Obdobie kvitnutia: od leta do neskorej jesene

Všetky tieto dlho kvitnúce rasltiny patria pod kmeň coreopsideae a vyznačujú sa dlhým kvitnutím od leta až do neskorej jeseňe. Chrizantémy kvitnú aj po príchode prvých mrazov a dokážu tak poskytnúť včelám a iným opeľovačom posledné zásoby nektáru pred príchodom zimy. Tieto okrasné medonosné rastliny je možné pestovať vo forme letničiek aj trvaliek. Dôležité pri týchto druhoch rastlín je vybrať si vždy druhy s jednoduchými kvetmi, pretože kultivary so zložitejšími (poschodovými) kvetmi produkujú nektáru menej.  

 

Do nášho zoznamu sa nezmestilo mnoho druhov medonosných rastlín, ktoré takisto stoja za zmienku

Sú to napríklad medonosné rastliny so skorým kvitnutím (čemerica, scilovka sibírska, prvosienka, zbehovec), najproduktívnejšie medonosné rastliny, ktoré kvitnú počas hlavnej sezóny v apríli a máji (čerešne, púpava, mahónia,…) a rastliny s neskorým kvitnutím počas leta a jesene(gaštan, aksamietnice, cínie, agát, liatra klasnatá, javor, brečtan, rozchodníkovec nádherný ) a mnoho ďalších. Za zmienku stoja tiež úžitkové rastliny vhodné na výsadbu aj na väčšie plochy (pohánka, lucerna, ďatelina ). Budeme radi ak sa aj vy podelíte o svoje tipy na medonosné rastliny v komentári tohto článku.

Užitočné informácie:

1. Prehľad najdlhšie kvitnúcich rastlín do záhrady: najdlhšie kvitnúce trvalky

2. Pestovanie medonosnej vŕby: Vŕby na včelnici

 

Použité zdroje: extension.psu.edu , worldbeeday.org,  bbc.com



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…