Sú psy farboslepé?

Ľudské oko obsahuje svetlocitlivé bunky, vďaka ktorým dokážeme zachytiť svetlo rôznych vlnových dĺžok.

Rozdeľujú sa na tyčinky a čapíky, pričom tyčinky sú citlivejšie na svetlo (schopnosť vidieť aj za šera) a rozoznávame nimi odtiene sivej, zatiaľ čo čapíky umožňujú rozlišovať farby.

Oko človeka obsahuje 3 typy čapíkov (v červenej, zelenej a modrej oblasti viditeľného spektra). Psy a iné cicavce majú len jeden typ čapíkov schopný zachytiť svetlo len v modrej oblasti viditeľného spektra, a teda patria medzi tzv. dicromatov.

Psy dokážu rozoznávať farby v širokom spektre až na to, že nedokážu rozlíšiť odtiene červenej a zelenej alebo farebné odtiene ktoré obsahujú červenú alebo zelenú. Je to veľmi podobné videniu čiastočne farboslepých ľudí s genetickou poruchou zvanou daltonizmus. Napríklad červená je interpretovaná ako hnedá a všetky žlté, zelené alebo oranžové objekty sa javia v žlto-hnedých odtieňoch. Ružová farba obsahujúca červenú a modrú je psami vnímaná ako čisto modrá.

Na zjednodušenie si predstavme farby dúhy, ktoré dokáže ľudské oko kompletne rozlíšiť od červenej, cez oranžovú, žltú, zelenú, modrú až po fialovú. Naproti tomu psie oko vidí dúhu, ktorá začína tmavo-hnedou, pokračuje slabo-hnedou, žltou, sivou, slabo modrou až tmavo-modrou.

Psov by nám však nemalo byť ľúto kvôli rozlišovaniu farieb, pretože si to dokonale vynahradia čuchom, ktorý sa s tým ľudským ani len nedá porovnať.

Sledujte nás