Najobľúbenejšie kvety na kytice


kvety na kytice

Vybrali sme 12 najznámejších kvetov vhodných na kytice. Nechajte sa inšpirovať:

Existuje veľa druhov kvetov, ktoré sú krásne a zároveň sa dajú použiť na tvorbu kytice alebo do vázy.  Takéto rezané kvety sa dajú zaobstarať už v hotových kyticiach, no môžeme si ich vypestovať i doma a aranžovať podľa vlastných predstáv.

Kvetiny vhodné na tvorbu kytice by mali mať krásne, výrazné kvety, pokiaľ možno na dlhých stonkách, aby sa dali zakomponovať do akéhokoľvek aranžmánu kytíc. V ideálnom prípade by mali kvety vydržať  dlhší čas svieže aj po vložení do vázy, aby nám prinášali radosť čo najdlhšie a v neposlednom rade by mali vyjadrovať určitú emóciu, ktorú chceme ich darovaním vyjadriť.

Každá kytica kvetov svojimi farbami, tvarom a vôňou symbolizuje iné emócie, ktoré sú vhodné na rôzne slávnostné a spoločenské príležitosti. Preto sa rozlišujú svadobné kytice, kytica k narodeninám, kvety na pohreb či iné príležitosti.

Do nášho výberu sme zahrnuli kvety, ktoré spĺňajú všetky tieto kritéria a navyše sú dostupné v každom väčšom kvetinárstve. 

Kvety na kytice

1. Ruže

kvetySymbolika kvetu: krása, elegancia, romantika

Život vo váze: 5 – 10 dní

To, že sú ruže na prvom mieste v našom zozname, nie je náhoda. Symbolizujú krásu, eleganciu  a romantiku a sú to azda najznámejšie kvety na svete, z ktorých sa každoročne predá viac ako 100 miliónov kusov. Existuje viac ako 20 tisíc odrôd ruží v najrôznejších farbách, tvaroch a veľkostiach kvetov, takže sa nikdy neopozerajú. Ruže sa jednoducho pestujú aj v domácich podmienkach, takže sú veľmi obľúbené aj medzi záhradkármi. Medzi floristami sú obľúbené kvôli svojmu vzhľadu a vôni, no aj pre dlhé pevné stonky, z ktorých sa ľahko utvára kytica.

Kvety ruží sú vhodné pre svadobné kytice, kytice k narodeninám, k výročiu a na akúkoľvek inú “romantickú” príležitosť.

Náš tip: Rozdrvte konce stoniek ruží predtým ako ich ponoríte do vázy. Pomôže im to nasať viac vody, vďaka čomu vydržia dlhšie svieže.

2. Ľalie

svadobné kyticeSymbolika kvetu: mladosť, krása, vášeň

Život vo váze: 7- 14 dní

Na to aby ste spravili dojem vám postačí kytica vytvorená len zo zopár týchto nádherných, exoticky vyzerajúcich kvetov. Poznáme mnoho rozličných druhov ľalie, ktoré sa používajú aj ako rezané kvety, no na tvorbu kytíc sú najobľúbenejšími orientálne ľalie vďaka svojim krásnym, výrazným kvetom v tvare trúbky a vďaka svojej nádhernej vôni, ktorá ľahko rozvonia celú miestnosť. Ľalie nie sú náročné na pestovanie ani v domácich podmienkach, takže ak máte záhradu, môžete si ich dopestovať i doma.

Kytice z ľalií sú podľa spôsobu aranžovania vhodné takmer na každú príležitosť alebo len tak na potešenie.

Náš tip: Kvety ľalie môžu zanechávať na stole a na okolitom nábytku peľ. Vyhneme sa tomu tak, že jemne odstránime konce tyčiniek z každého kvetu.  

3. Slnečnice

kytica kvetovSymbolika kvetu: dlhovekosť, vernosť, slnko

Život vo váze: 7 – 12 dní

I keď sú slnečnice netradičnou alternatívou na tvorbu kytíc, zaručene vyčaria na vašej tvári úsmev. Sú jasné, veselé a vítajúce ako letné slnko. Okrem klasických slnečníc sú dostupné už aj variety rozličných veľkostí a farieb kvetov. Kvet slnečnice symbolizuje vernosť, dlhovekosť a samozrejme samotné slnko. Slnečnice vedia byť dosť ťažké, takže dajte pozor aby sa váza pod ich váhou neprevrátila.  

Slnečnice sa veľmi jednoducho pestujú i doma v záhrade, ktorú rozjasnia svojou energiou a navyše vyprodukujú semienka, ktoré majú radi aj deti.

Náš tip: Slnečnice režte skoro ráno alebo neskoro večer keď teplota poklesne. Vydržia tak dlhšie svieže.

4. Tulipány  

kytica k narodeninámSymbolika kvetu: sviežosť, jar a radosť zo života

Život vo váze: 4 – 7 dní

Tulipány sú jedny z najskorších rastlín ohlasujúcich príchod jari. Sú dostupné v rozmanitej škále farieb, takže sa dajú naaranžovať na viacero spôsobov. Tulipány sú kvety reprezentujúce sviežosť, jar a radosť zo života, ktorou môžeme obdarovať našich blízkych. Aj tulipány je možné jednoducho vypestovať v záhrade, pričom starostlivosť o ne je podobná ako pri iných cibuľovinách. Tulipány sú ideálne na kytice k narodeninám, k meninám alebo len tak pre radosť.

Náš tip:

Na predĺženie životnosti tulipánov vo váze môžete zrezať konce ich stoniek pod vodou (vo váze) aby ste zamedzili prístupu vzduchu do stonky. Tulipány sú veľmi smädné kvety, takže im pravidelne dopĺňajte vodu. 

5. Pivónie

svadobne kyticeSymbolika kvetu: krása, česť, bohatstvo

Život vo váze: 5 – 7 dní

Pivónie sú cenené pre ich nádherné, veľké no pritom jemné kvety. Veľký dojem spraví už zopár kvetov pivoniek. Pivónie sú trvalky kvitnúce na prelome jari a leta, pričom najznámejšie sú ich odtiene bielej, ružovej a sýto červenej. Kvety pivónie symbolizujú krásu, no i česť a bohatstvo a preto sa vo svojich svetlejších odtieňoch často používajú na svadobné kytice.

6. Gladioly

kvetSymbolika kvetu: sila, charakter, vernosť

Život vo váze: 7 – 10 dní

Majestátne, dlhé stonky gladiol sú vynikajúce na podčiarknutie dramatickosti a výšky kytice. Na výber je množstvo tvarov a farieb kvetov, pričom na vytvorenie kytice ich stačí len pár.

Aj gladioly si môžeme vypestovať v záhrade. Sú to veľmi populárne letné cibuľoviny, ktoré nie sú náročné na starostlivosť.  Ak zrežeme gladioly tesne pred otvorením najnižšie položených kvetov, vo váze nám vydržia dlhšie kvitnúť.

Gladioly sú ideálnymi kvetmi na svadobné kytice, a na akúkoľvek slávnostnú príležitosť.

Náš tip: Gladioly sú smädné kvety, takže je im potrebné pravidelne dopĺňať vodu

7. Cínie

najkrajšie kvetySymbolika kvetu: priateľstvo, vytrvalosť, myšlienky na blízkych

Život vo váze: 4 – 5 dní

Ak máte radi jasné farby, cínie sa vám budú páčiť. Sú dostupné v rôznych veľkostiach, tvaroch a odtieňoch farieb. Ich rozmanitosť je obrovská a farebná škála začína od bielej, cez žltú, oranžovú, ružovú, červenú, fialovú, zelenú až po pestrofarebnú.  Niektoré odrody pripomínajú tvarom skôr georgíny alebo hlaváče, zatiaľ čo iné sa podobajú na malé slnečnice. Tieto letničky sa jednoducho pestujú a nevadí im ani sucho a priame slnko. Kvitnú od leta až do jesene, takže svojimi farbami skrášľujú naše záhrady a domácnosti po dlhý čas.

8. Alstroemerie

kytica k meninámSymbolika kvetu: štastie, bohatstvo, priateľstvo

Život vo váze: 6 – 14 dní

Alstroemerie, známe aj pod názvom peruánske ľalie, sú veľmi populárnou alternatívou pri tvorbe kytíc, i keď väčšina ľudí ich nepozná. V našich zemepisných šírkach kvitne na prelome jari a leta a je dostupná v rôznych odtieňoch bielej, ružovej, žltej, oranžovej a červenej. Zaujímavosťou je, že kvety alstroemerie nevoňajú. Alstroemerie symbolizujú šťastie, bohatstvo, no i priateľstvo.

Náš tip: Vodu vo váze nechajte hodinku odstáť predtým ako do nej vložíte kvety.

9. Karafiáty

rezané kvetySymbolika kvetu: Láska, fascinácia, vyznamenanie

Život vo váze: 10 – 21 dní

Akoby sme mohli nespomenúť karafiáty - jedny z najznámejších rezaných kvetov? Karafiát, známy tiež pod názvom klinček záhradný, je dostupný v nespočetnom množstve farieb, nádherne vonia a je rekordérom čo sa týka výdrže vo váze. Tieto kvety sa tiež dajú pestovať v záhrade, pričom pravidelný rez ich len bude podporovať v ďalšom kvitnutí a vy si tak zabezpečíte obnovujúcu sa zásobu kvetov pre vašu domácnosť. Karafiáty sa často používajú na tvorbu kytíc na oslavu významných udalostí ako je napríklad maturita, promócia a iné úspechy.

Náš tip: Nenechávajte kytice z karafiátov na priamom slnku, pretože inak rýchlo zvädnú

10. Gerbery

gerbery v kyticySymbolika kvetu: krása, čistota a sila

Život vo váze: 5 – 12 dní

Gerbery sú nádherné kvety, ktoré patria k najpopulárnejším pri tvorbe kytíc a aranžmánov. V Holandsku sa ročne vypestuje až 900 miliónov týchto krásnych kvetov. Gerbery sú dostupné v rozličných tvaroch, veľkostiach a takmer vo všetkých prirodzených odtieňoch farieb okrem modrej. Aj gerbery je možné pestovať v domácich podmienkach. Stačí im dostatok slnka a priepustná pôda. Zaujímavosťou je že gerbery, tak ako slnečnice, otáčajú svoje kvety za slnkom počas dňa.

Náš tip: Voda vo váze by mala zaplaviť len 2-3 cm stoniek kvetov gerbery. Stonky tak zostanú dlhšie tvrdé a kvety svieže

11. Frézie

kyticeSymbolika kvetu: nevinnosť, priateľstvo

Život vo váze: 4 – 7 dní

Kvety frézie vynikajú svojím krásnym zvončekovým tvarom, no i sviežou citrónovou vôňou, ktorá sa používa aj na výrobu parfumov. Dlhé, bezlisté stonky frézií s viacerými kvetmi, ich predurčujú na tvorbu kytice alebo aranžmánu do vázy. Frézie sú dostupné takmer vo všetkých farebných odtieňoch, pričom najviac voňavé sú ružové a červené frézie.

Náš tip: Frézie, podobne ako iné rezané kvety by sa nemali miešať s narcismi, ktoré produkujú plyn etylén, skracujúci životnosť kvetov vo váze.

12. Chryzantémy

kvety druhySymbolika kvetu: Priateľstvo, život, znovuzrodenie

Život vo váze: 25 – 30 dní

Tieto ikonické kvety sú jedny z najznámejších a najžiadanejších po celom svete. Vďaka nádherným, plným kvetom sú ideálnymi kandidátmi  na tvorbu kytíc, no i na pestovanie v záhrade, či už v podobe letničiek alebo trvaliek. V záhrade sú vďačnými kvetmi pretože kvitnú takmer celú sezónu a dokonca aj dlho po prvých mrazoch.

Zo všetkých kvetov v tomto zozname vydržia chryzantémy vo váze najdlhšie svieže, čo z nich robí veľmi populárne rastliny pre tvorbu kytíc. Chryzantémy sú dostupné v rôznych tvaroch, veľkostiach a takmer všetkých možných farebných odtieňoch.

Náš tip: Chryzantémy vydržia najdlhšie svieže ak im každý deň vymeníte vo váze vodu a stonky budete postupne skracovať rezom

Ako sa starať o kvety vo váze

Na to aby ste predĺžili kvetom život vo váze nemusíte byť floristi. Tu je zopár tipov ako dlhšie udržať kvety vo váze svieže:

Stonky kvetov strihajte vždy v uhle aby ste zväčšili povrch ktorým rastlina prijíma vodu.

Zo stoniek odstráňte akékoľvek listy, ktoré by boli inak pod hladinou vody a začali by sa rozkladať

Kvety vkladajte vždy len do čistej vázy, pretože baktérie, ktoré skracujú život rastlinám prežijú v akejkoľvek nečistote

Kvety vo váze zalievajte vždy vlažnou vodou. Studená voda obsahuje viac kyslíka, ktorý vytvára bubliny blokujúce príjem vody do rastliny. Výnimku tvoria jarné cibuľoviny, ako napríklad tulipány alebo narcisy, ktorým vyhovuje studená voda.

Do vody vo váze pridajte trochu sava, ktoré zabráni rozmnožovaniu baktérií a tým predĺži kvetom život. Na liter vody postačí štvrtina čajovej lyžičky. Do vody môžete pridať i polievkovú lyžicu cukru, ktorý doplní kvetom výživu.

Vázu umiestnite mimo zdroje tepla, z dosahu prievanu a priameho slnečného svetla

Rezané kvety držte ďalej od ovocia na stole. Ovocie totižto produkuje etylén, ktorý urýchľuje odumieranie kvetov

Vždy odstráňte suché alebo zvädnuté kvety, čím zabránite šíreniu baktérií aj na zdravé kvety

Vodu vo váze meňte kvetom každých pár dní. Zabezpečíte im tak dlhší život

Na záver

Mnoho ďalších krásnych kvetov vhodných na tvorbu kytice sme v tomto článku nespomenuli. Budeme radi ak sa aj vy podelíte o svoje skúsenosti s vašimi obľúbenými kvetmi v komentároch tohto článku a my ich radi pridáme do nášho zoznamu.

Partnerom tohto článku sú obrazy na skle od Tulup.sk

Užitočné informácie:

Prehľad kvetinárstiev v SR: kvetinárstva

 Podobné témy

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…

skalničky

12 najkrajších skalničiek do skalky

Okrasné skalky sú nádhernou súčasťou mnohých záhrad a zakladajú sa najmä na miestach vystavených celodennému slnku a s chudobnou pôdou. Rastliny ktoré v skalkách prosperujú musia zniesť celodenné slnko, málo vody a…

Hortenzie pestovanie

Hortenzia a jej pestovanie

Hortenzia je elegantná krovitá trvalka, ktorá svojim starodávnym šarmom priťahuje pozornosť. Kvitne nádhernými súkvetiami, ktoré sa počas leta stávajú stredobodom záhrady a vytvárajú v nej nezameniteľnú atmosféru.…