5 tipov na skrášlenie letnej záhrady


skrášlenie záhrady
Zdroj: Zdroj: pexels.com / Matteo Badini

Nielen veľká, ale aj malá záhrada si vyžaduje starostlivosť. Špeciálnu pozornosť by ste jej mali venovať najmä v lete, keď si ju môžete najviac užívať pri posedeniach s rodinou či kamarátmi.

Ako si ju skrášliť tak, aby ste si čas v nej ešte viac spríjemnili?

1. Starostlivosť o trávnik

Trávnik nestačí v lete len kosiť a polievať, mali by ste ho aj pravidelne kypriť a hnojiť. Správne načasované kosenie je takisto kľúčom k dokonalému trávniku. Počas letných dní je dôležité, aby nebol príliš vysoký, no ani príliš nízky. Slnko by ho potom mohlo spáliť a vznikli by na ňom suché miesta. Ideálna výška trávy je 5 cm. Najvhodnejšie je kosiť pravidelne, aby pomedzi steblá nestihla vyklíčiť burina.

Prerastený trávnik je hlavne v horúčavách strašiakom mnohých záhradkárov. Pri kosení sú preto dôležité kvalitné nástroje, s ktorými sa ľahko manipuluje a práca netrvá večnosť. Pomôcť môže napríklad záhradný traktor. S ním bude kyprenie, dosievanie a kosenie trávnika zábavou.

Keďže traktor nie je lacnou záležitosťou, nezabúdajte na jeho správne skladovanie. Malý model sa vám zmestí aj do garáže. Pri nej nezabudnite na poistenie nehnuteľnosti a domácnosti, ušetrí vám v prípade krádeže ďalšie starosti.

2. Správny výber kvetín

Ak sa chcete v lete tešiť zo záhrady plnej kvetov, vyberajte do záhonov najmä trvalky a letničky. Okrem klasík, ako sú petúnie alebo astry, prežiaria priestor aj obyčajné slnečnice. Na tých si na konci leta môžete aj pochutnať, ak si nevyberiete len okrasný druh.

Medzi menej známe kvety, ktoré v letných mesiacoch spoľahlivo skrášlia vašu záhradu, patrí napríklad aj ibištek sýrsky. Je to drevina, ktorá sa rozrastie do kra obsypaného kvetmi najrôznejších farebných kombinácií. Po lete ho navyše môžete usušiť a používať na aranžovanie. Vhodná je aj rudbekia srstnatá s kvetmi zlatožltej farby a tmavým hnedým očkom v strede, ktorá zvykne kvitnúť až do prvých mrazov.

Výberom správneho miesta dokážete rastline predĺžiť životnosť a obdobie kvitnutia. Pred sadením si rozvrhnite umiestnenie kvetov podľa toho, v akých podmienkach sa im darí najlepšie.

3. Ovocie priamo zo záhrady

Aby bola záhrada nielen pekná, ale aj funkčná, mali by v nej byť ovocné stromy alebo kríky. Na ich vysadenie nepotrebujete obrovský priestor. Taká čučoriedka kanadská môže rásť priamo v záhone na slnečnom mieste. Populárne sú aj jahody alebo maliny. Pri malinách dávajte pozor, aby vám príliš neprerástli. Dôležité je pravidelne ich zastrihávať. Najväčší je jarný rez, no aj v aj v lete by ste mali každé dva týždne trochu skracovať.

Okrasnú aj praktickú funkciu skvele splní aj vinič zasadený pri plote. V lete z neho budete mať zelený živý plot a na jeseň si pozbierate strapce hrozna. Medzi najobľúbenejšie odrody patrí kráľovná vinohradu. Vinič si však vyžaduje náročnejšiu starostlivosť, a to nielen pri výsadbe, ale aj pri štepení a zastrihávaní. To treba robiť v každom ročnom období a stále iným spôsobom.

Zdroj: pexels.com / Kinder Media

4. Kvetináče ako mini záhrada

Nie každá záhrada má rozlohu malého parku. Tí, ktorí v nej nemajú miesto nazvyš, si musia vybrať medzi estetikou alebo funkčnosťou. Jednoduchou úpravou si však môžete dopriať obe možnosti. Stačí, ak použijete kvetináče. Na výber máte rôzne druhy –⁠ od betónových, ktoré ponúkajú vertikálne rozšírenie záhrady, až po obrovské kvetináče, do ktorých si môžete zasadiť aj ovocné stromy.

Populárne je tiež kvetináče prevrátiť a rastliny sadiť kaskádovo. Je vašou záhradou balkón? Namiesto desiatich malých nádob si zaobstarajte jednu väčšiu. Tá vám bude slúžiť ako záhon. Či okrasný, alebo úžitkový je už len na vás.

5. Povedzte nie komárom

Príjemné večerné posedenie na záhrade často pokazia komáre alebo mušky. Rôzne postreky môžu škodiť ekosystému, vyvolať astmu alebo rôzne alergie, preto nimi šetrite. Lampy, ktoré k sebe lákajú mušky a komáre, sú neestetické a hlavne neekologické. Komáre a mušky sú prirodzenou potravou mnohých vtákov.

Ako sa ich teda zbaviť? Na miestach, kde sedíte, zasaďte levanduľu, citrónovú trávu alebo mätu. Všetky môžete zároveň využiť aj do osviežujúcich nápojov. V prípade, že chcete sedieť pri záhone plnom kvetov, skombinujte tieto bylinky s nechtíkmi alebo lantanami.



Podobné témy

chov mangalice

Na farme, kde sa chová mangalica

Mangalica je plemeno prasiat, ktoré vzniklo krížením s polodivými sviňami, po ktorých zdedilo jedinečné vlastnosti. Tá najcennejšia vlastnosť je schopnosť vytvárať tuk, ktorý tvorí až 65% ich úžitkovej hmotnosti …

minerály pre rastliny - žltnutie listov

Význam minerálov vo výžive rastlín

Na to aby mohli rastliny rásť a prosperovať, potrebujú dostatok minerálnych látok na svoju výživu. Niektoré minerálne látky (prvky) využívajú rastliny vo väčšej miere (Tvoria 10 až 0,01% z ich hmotnosti ) – tie nazývame…

elektrický traktor

Na Slovensku vyvinuli elektro traktor

Podobné správy zvyčajne prichádzajú z ekonomicky najvyspelejších krajín sveta, no tento krát je to inak. Rastislav Tribula zo Žiliny je tvorcom Etraktora – prvého malotraktora, ktorý má namiesto spaľovacieho motora…

Najziskovejšie rastliny na pestovanie

5 najziskovejších rastlín na pestovanie

Mnohých ako prvé napadnú paradajky či šalát, no v skutočnosti je najziskovejšie pestovanie špeciálnych rastlín, ktorých pestovanie je často krát jednoduchšie, ako by ste si mysleli. Väčšina týchto rastlín sa dá pestovať…

chránené slovenské potraviny

Ktoré slovenské potraviny majú ochrannú známku?

Slovensko má v zozname kvality Európskej únie registrovaných 18 tradičných produktov a to v kategóriách: chránené zemepisné označenie, zaručené tradičné špeciality a chránené označenie pôvodu . Slovenská bryndza  …

hliva ustricová z kávového odpadu

Z kávového odpadu pestujú hlivu ustricovú

Novo založená spoločnosť v holandskom Roterdame pestuje hlivu ustricovú práve na odpade z kávy. Jedna bežná kancelárska budova dokáže za mesiac vyprodukovať až jednu tonu takéhoto odpadu. To sú už zaujímavé množstvá aj…