Ako pripraviť zeleninovú záhradu na zimu

Ak záhradu správne pripravíte na zimný odpočinok, odmení sa vám počas budúcej sezóny:

Jeseň je obdobím kedy sa život v našich zeleninových záhradách pomaly ukľudňuje. Zberáme poslednú úrodu a vychutnávame si babie leto. Je to však aj obdobie, kedy sa môžeme pripraviť na budúcu sezónu v záhrade. Spravte prípravy už teraz aby ste boli pripravení keď k nám znova zavíta jar.

1. Aj v jeseni môžeme sadiť zeleninu

Platí to najmä pre teplejšie oblasti, no aj v chladnejších regiónoch sa ešte dajú vysádzať v septembri a začiatkom októbra chladnomilnejšie druhy zeleniny (napríklad šalát a iná listová zelenina) a variety s rýchlejším dozrievaním. Ak využijete techniky predĺženia sezóny v zeleninovej záhrade, úrodu môžete zberať až do konca novembra.

2. Sadenie cibuľovín

Október je tiež obdobím vhodným na sadenie cesnaku, no aj cibuľovín v okrasnej záhrade. Ak ich zasadíte na jeseň budú to prvé rastliny, ktoré sa na jar objavia a oznámia príchod jari krásnymi kvetmi. Väčšina cibuľovín (tulipány, krokusy, kosatce, narcisy, snežienky a mnoho ďalších) si totižto vyžaduje chladné obdobie zimy, ktoré spustí rast a kvitnutie na jar.

3. Sadenie pôdopokryvných ozimín

Oziminy nazývané aj pôdopokryvné rastliny alebo zelené hnojivo dodajú vašej záhrade dodatočnú výživu a ochránia pôdu pred eróziou. Najvhodnejšie obdobie na výsev ozimín je práve jeseň. Najvýznamnejšími oziminami sú strukoviny (ďatelina, vika, bôb, atď.), viažuce vzdušný dusík do pôdy v podobe, v ktorej ho plodiny dokážu využiť ako hlavnú zložku výživy.

4. Výsadba trvaliek, ovocných krov, stromov a viniča

Jeseň je ideálnym obdobím na výsadbu trvaliek a ovocných drevín. V pôde je stále naakumulované teplo, ktoré pomáha rastlinám zakoreniť, i keď rastlina nad úrovňou pôdy nevykazuje žiadne známky života. Ďalšou výhodou je, že pôda je na jeseň suchšia a poddajnejšia ako na jar, takže nám to uľahčí prácu.

5. Príprava pôdy na zimu

Perkyprenie pôdyPo poslednej výsadbe a zbere poslednej úrody je čas na prípravu záhonov na zazimovanie. Znamená to odstránenie všetkých zvyškov rastlín a buriny, prekyprenie pôdy a pridanie kompostu alebo hnojiva. Tradičnou metódou na prevzdušnenie pôdy a zapracovanie hnojiva je klasická jesenná orba. Modernejšie techniky pestovania zeleniny však neodporúčajú premiešavanie vrchných a spodných vrstiev pôdy, čo je podstatou orby. Najjednoduchšou a z pohľadu úrodnosti pôdy najvýhodnejšou formou kultivácie je prekyprenie pôdy a zapracovanie kompostu rýľovacími vidlami a hrabľami, bez toho aby sme pôdu prevracali. Takto si pôda zachová svoju mikroflóru, zostane vzdušnejšia a aj úrodnejšia.

6. Prekrytie pôdy

Posledným krokom je prekryť pôdu mulčom alebo výsadbou ozimín, aby jesenné a zimné dažde nespôsobili jej eróziu. Organický mulč navyše pri rozklade pridá do pôdy ďalšie živiny a zachová pôdu kyprú a vzdušnú. Môžete použiť slamu, kôru, drevnú štiepku no napríklad aj suché lístie z vašej zahrady, ktorého je vždy dostatok. Pozbierajte ho a rovnomerne rozprestrite na záhony, čím hrubšie, tým lepšie. Na jar lístie zo záhonov zhrabete a vložíte do kompostéra. Ďalšou alternatívou k mulču a oziminám sú nepriedušnú fólie, ktorými sa prekryjú záhony na celú zimu a odkryjú sa až pred jarnou výsadbou. Použitím fólie sa dá efetkívne bojovať aj proti burinám.

Náš tip:

Označte si miesta kde ste vysadili cesnak a iné cibuľoviny, aby ste vedeli kde môžete vysádzať budúcu sezónu. Poslúžia vám na to rôzne kolíky a značky, prípadne jednoduchý náčrt zahrady, aby ste do budúcej sezóny nestratili prehľad kam je možné sadiť. Je to dôležité aj z pohľadu rotácie rastlín, keďže jednotlivé plodiny, by sa nemali sadiť na rovnaké miesto.

 

foto: Sutterstock

 

Autor:
Jakub Durdík

Viac článkov od Jakub Durdík

Podobné témy

Sledujte nás