Ako pripraviť zeleninovú záhradu na zimu


zazimovanie záhrady

Ak záhradu správne pripravíte na zimný odpočinok, odmení sa vám počas budúcej sezóny:

Jeseň je obdobím kedy sa život v našich zeleninových záhradách pomaly ukľudňuje. Zberáme poslednú úrodu a vychutnávame si babie leto. Je to však aj obdobie, kedy sa môžeme pripraviť na budúcu sezónu v záhrade. Spravte prípravy už teraz aby ste boli pripravení keď k nám znova zavíta jar.

1. Aj v jeseni môžeme sadiť zeleninu

Platí to najmä pre teplejšie oblasti, no aj v chladnejších regiónoch sa ešte dajú vysádzať v septembri a začiatkom októbra chladnomilnejšie druhy zeleniny (napríklad šalát a iná listová zelenina) a variety s rýchlejším dozrievaním. Ak využijete techniky predĺženia sezóny v zeleninovej záhrade, úrodu môžete zberať až do konca novembra.

2. Sadenie cibuľovín

Október je tiež obdobím vhodným na sadenie cesnaku, no aj cibuľovín v okrasnej záhrade. Ak ich zasadíte na jeseň budú to prvé rastliny, ktoré sa na jar objavia a oznámia príchod jari krásnymi kvetmi. Väčšina cibuľovín (tulipány, krokusy, kosatce, narcisy, snežienky a mnoho ďalších) si totižto vyžaduje chladné obdobie zimy, ktoré spustí rast a kvitnutie na jar.

3. Sadenie pôdopokryvných ozimín

Oziminy nazývané aj pôdopokryvné rastliny alebo zelené hnojivo dodajú vašej záhrade dodatočnú výživu a ochránia pôdu pred eróziou. Najvhodnejšie obdobie na výsev ozimín je práve jeseň. Najvýznamnejšími oziminami sú strukoviny (ďatelina, vika, bôb, atď.), viažuce vzdušný dusík do pôdy v podobe, v ktorej ho plodiny dokážu využiť ako hlavnú zložku výživy.

4. Výsadba trvaliek, ovocných krov, stromov a viniča

Jeseň je ideálnym obdobím na výsadbu trvaliek a ovocných drevín. V pôde je stále naakumulované teplo, ktoré pomáha rastlinám zakoreniť, i keď rastlina nad úrovňou pôdy nevykazuje žiadne známky života. Ďalšou výhodou je, že pôda je na jeseň suchšia a poddajnejšia ako na jar, takže nám to uľahčí prácu.

5. Príprava pôdy na zimu

Perkyprenie pôdyPo poslednej výsadbe a zbere poslednej úrody je čas na prípravu záhonov na zazimovanie. Znamená to odstránenie všetkých zvyškov rastlín a buriny, prekyprenie pôdy a pridanie kompostu alebo hnojiva. Tradičnou metódou na prevzdušnenie pôdy a zapracovanie hnojiva je klasická jesenná orba. Modernejšie techniky pestovania zeleniny však neodporúčajú premiešavanie vrchných a spodných vrstiev pôdy, čo je podstatou orby. Najjednoduchšou a z pohľadu úrodnosti pôdy najvýhodnejšou formou kultivácie je prekyprenie pôdy a zapracovanie kompostu rýľovacími vidlami a hrabľami, bez toho aby sme pôdu prevracali. Takto si pôda zachová svoju mikroflóru, zostane vzdušnejšia a aj úrodnejšia.

6. Prekrytie pôdy

Posledným krokom je prekryť pôdu mulčom alebo výsadbou ozimín, aby jesenné a zimné dažde nespôsobili jej eróziu. Organický mulč navyše pri rozklade pridá do pôdy ďalšie živiny a zachová pôdu kyprú a vzdušnú. Môžete použiť slamu, kôru, drevnú štiepku no napríklad aj suché lístie z vašej zahrady, ktorého je vždy dostatok. Pozbierajte ho a rovnomerne rozprestrite na záhony, čím hrubšie, tým lepšie. Na jar lístie zo záhonov zhrabete a vložíte do kompostéra. Ďalšou alternatívou k mulču a oziminám sú nepriedušnú fólie, ktorými sa prekryjú záhony na celú zimu a odkryjú sa až pred jarnou výsadbou. Použitím fólie sa dá efetkívne bojovať aj proti burinám.

Náš tip:

Označte si miesta kde ste vysadili cesnak a iné cibuľoviny, aby ste vedeli kde môžete vysádzať budúcu sezónu. Poslúžia vám na to rôzne kolíky a značky, prípadne jednoduchý náčrt zahrady, aby ste do budúcej sezóny nestratili prehľad kam je možné sadiť. Je to dôležité aj z pohľadu rotácie rastlín, keďže jednotlivé plodiny, by sa nemali sadiť na rovnaké miesto.

 

foto: Sutterstock

 



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…