Rotácia rastlín v zeleninovej záhrade alebo čo po čom sadiť


čo sadiť po čom

Ako striedať jednotlivé druhy zeleniny v záhrade, aby sme dosiahli väčšiu úrodu a vyhli sa škodcom

Pestovanie rovnakého druhu zeleniny na tom istom mieste rok čo rok môže spôsobovať viacero problémov. Monokultúra tej istej zeleniny môže byť ľahkým cieľom pre škodcov a choroby, čo si pri veľkých komerčných výsadbách vyžaduje použitie pesticídov. Aj živiny v pôde sa vyčerpajú ak sa v nej bude pestovať ten istý druh zeleniny. Kvalita pôdy je po takomto pestovaní oslabená a zhutnená do takej miery, že veľkopestovatelia sú nútení tento problém riešiť syntetickými hnojivami a použitím strojov.

I keď malí záhradkári nepestujú tak intenzívne ako veľkopestovatelia, môžu sa stretnúť s rovnakými problémami len v menšej mierke. Väčšina záhradkárov pritom nechce používať pesticídy a syntetické hnojivá. 

Týmto problémom sa však dá ľahko vyhnúť ak budeme jednotlivé druhy zeleniny rotovať. Princíp je veľmi jednoduchý – rovnaký druh zeleniny by nemal byť pestovaný rok čo rok na tom istom mieste. Takéto striedanie plodín má dve hlavné výhody:

     • redukuje množstvo výskytu škodcov a chorôb

     • nedochádza k rýchlemu vyčerpaniu živín v pôde

V kombinácii s ostatnými metódami organického pestovania (boj proti škodcom a chorobám, odburiňovanie a starostlivosť o pôdu), je rotácia rastlín výborná metóda ako dosiahnuť väčšiu a kvalitnejšiu úrodu.

Ako funguje rotácia rastlín

V prvom rade je dôležité rozdeliť si zeleninovú záhradu na segmenty, v ktorých budeme pestovať jednotlivé druhy zeleniny. Z tohto pohľadu sú výhodnejšie trvalo vyvýšené záhony, ktoré nemenia svoje miesto takže presne vieme, kde bolo čo nasadené. V prípade používania klasického preorávania záhrady sa musíme spoľahnúť na našu pamäť a odhad. Ďalším krokom je výber rastlín, ktoré vysadíme do jednotlivých záhonov. V prípade striedania jednotlivých skupín druhov zeleniny v záhonoch, získajú rastliny výhodu oddýchnutej pôdy každý rok.

Väčšina schém rotácie rastlín je založená na striedaní druhov zeleniny rozvrhnutom do troch až štyroch rokov, keďže tento čas je potrebný na redukciu škodcov a chorôb v pôde.

Tradičný prístup rotovania zeleniny

Tradičný prístup rotovania zeleniny je dobre mienený no má viacero nedostatkov. Odporúča rozdelenie plodín do štyroch hlavných skupín: strukoviny (zelená fazuľka, hrach, fazuľa, bôb), “koreňová” zelenina (mrkva, zemiaky, cibuľa, reďkev, repa, šalotka, cesnak, kvaka), listová zelenina(špenát, kel, kapusta, kaleráb, brokolica, mangold) a plodová zelenina (paradajka, kukurica, uhorka, tekvica, cukina, baklažán)

Limity tradičného prístupu

Takéto zjednodušené skupiny rastlín však neberú do úvahy nároky na výživu a spôsob akým rastú. Napríklad, zemiaky a paradajky sa na prvý pohľad príliš nepodobajú, no sú členmi rovnakej skupiny rastlín (čeľaď ľuľkovité). Podľa tradičného prístupu by tieto druhy zeleniny mohli nasledovať vo výsadbe hneď po sebe, no keďže patria do rovnakej skupiny, budú priťahovať rovnakých škodcov a čerpať z pôdy rovnaké živiny.

Moderný prístup rotovania rastlín

Pre dosiahnutie bohatej úrody je potrebné striedať rastliny v jednotlivých záhonoch s prihliadnutím na dve zásady:

1. rotovanie rastlín podľa skupín zeleniny - Zelenina z rovnakej skupiny by sa mala sadiť na rovnaké miesto minimálne po štyroch rokoch.

2. striedavé obmieňanie rastlín, ktoré si vyžadujú veľa živín s tými, ktoré ich potrebujú menej – Živiny (najlepšie vo forme kompostu) dodávame do pôdy v roku, v ktorom pestujeme zeleninu náročnú na živiny.

Takéto striedanie rastlín ponúka väčšiu flexibilitu a variabilitu vo výbere rastlín, ktoré budeme v jednotlivých záhonoch pestovať. 

1. Rozdelenie druhov zeleniny podľa skupiny do ktorej patria:

Skupina zeleniny Drhuhy zeleniny
Kapustovité brokolica, ružičkový kel, všetky druhy kapusty, karfiol, kel, pak choi, reďkev, kvaka, rukola, mizuna
Strukoviny Hrach, fazuľa, zelená fazuľka, bôb
Ľuľkovité Rajčiak, zemiaky, baklažán, paprika
Cesnakovité Cesnak, všetky druhy cibuľe, šalotka, pažítka, pór
Koreňová zelenina Mrkva, petržlen, zeler, fenikel, koriander, paštrnák, kôpor
Tekvicovité Cukina, uhorka, tekvica, melón
Klinčekotvaré Mangold, červená repa, špenát
Ostatné Všetky druhy ovocia, oregano, rozmarín, bazalka, šalát, artičoky, špargľa, kukurica, okra, žerucha, hadomor, čakanka

 

 

 

 

 

 

2. Rozdelenie druhov zeleniny podľa nárokov na živiny:

Zelenina s nízkymi nárokmi na živiny Zelenina s vysokými nárokmi na živiny
Rukola, strukoviny, červená repa, koreňová zelenina, čakanka, väčšina byliniek, kel, paštrnák, hrach, mangold, šalát a podobná listová zelenina , paprika Kukurica, uhorky, baklažán, cesnak, okra, zemiaky, tekvica, kvaka, rajčina, melón, cukina, brokolica, artičoky, ružičkový kel, kapusta, karfiol, kaleráb, zeler, cibuľa, pór

 

 

 

Plánovanie rotácie rastlín

Vedieť ako máme rastliny rotovať nám však nepomôže ak hneď po prvom roku zabudneme, kde sme pestovali jednotlivé druhy zeleniny. Stačí si nakresliť jednoduchý náčrt záhonov vďaka ktorému budete mať prehľad.

Príklad rotácie zeleniny v záhone:

rok 1: Obohatíme záhon o 5cm vrstvu kompostu, jemne zapracujeme do pôdy a nasadíme zemiaky alebo rajčiaky.

rok 2: Na jar vysadíme ľadový šalát a po zbere môžeme pestovať mrkvu (v tej istej sezóne)

rok 3: Znova pridáme kompost a vysadíme tekvicu alebo uhorky

rok 4: Nasadíme Strukoviny (napríklad zelenú fazuľku, fazuľu, hrach)

rok 5: Pridáme kompost a môžeme pestovať napríklad cibuľu

rok 6: ...

 

Zdroje: www.growgreatvegetables.com, www.growveg.co.uk



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…