20 najobľúbenejších byliniek do kuchyne
Pripravili sme zoznam klasických i menej známych byliniek vhodných na použitie v kuchyni. Nechajte sa inšpirovať:
Či už chcete vylepšiť svoje recepty, zabezpečiť si bylinky v kuchyni prioritne zo svojej produkcie alebo doplniť záhradu o užitočné a liečivé rastliny, pestovanie byliniek do kuchyne je vždy dobrým nápadom.
Existuje mnoho kuchynských byliniek, ktoré môžete pestovať v záhrade, na balkóne alebo na okennom parapete. Jedlé bylinky sú väčšinou nenáročné na pestovanie a niektoré sú trvalky, takže prežijú viacero sezón v záhrade či v kvetináči. Stačí si vybrať bylinky ktoré vám budú chuťovo vyhovovať a budete mať pre ne vhodný priestor s dostatkom svetla. Preto sme pripravili výber obľúbených aj menej známych jedlých byliniek do kuchyne pre vašu inspiráciu:
1. Rozmarín lekársky Salvia rosmarinus
Typ rastliny: trvalka
Podmienky pestovania: slnečné stanovisko a suchšia priepustná pôda. Počas zimy si vyžaduje zateplenie mulčom
Ak by ste si mali vybrať len tri bylinky do kuchyne, určite by medzi nimi nemal chýbať rozmarín. Táto liečivá rastlina je jednou z najaromatickejších rastlín, ktorá sa s obľubou používa na ochutenie pečeného mäsa, zemiakov, zeleniny, omáčok, cestovín a rôznych iných jedál. Rozmarín má povesť bylinky pre dlhý život, pretože ochraňuje mozog, srdce, zlepšuje trávenie a celkovo posilňuje organizmus, takže by nemal chýbať v žiadnej lekárničke. Jeho borovicová aróma sa využíva aj pri aromaterapii a navyše je rozmarín estetickým doplnkom aj v okrasnej záhrade.
2. Medovka lekárska Melissa officinalis
Typ rastliny: trvalka
Podmienky pestovania: Slnečné stanovisko a priepustná pôda
V žiadnej bylinkovej záhradke by nemala chýbať medovka, medzi ktorej príbuzných patria aj mäta či peppermint. Medovka sa od nich odlišuje okrúhlejšími listami v tvare srdca a najmä nádhernou, jemnou, citrusovou vôňou a chuťou. Listy medovky sa okrem tradičnej prípravy čaju môžu použiť ako súčasť rôznych dezertov, ovocných šalátov a sladkých receptov. Z pohľadu liečivých účinkov medovka upokojuje nervový systém a utišuje trávenie.
3. Krvavec menší Sanguisorba minor
Typ rastliny: trvalka
Podmienky pestovania: polotienisté stanovisko a priepustná pôda s dostatkom vlahy
Táto stredomorská bylinka vhodná na použitie v kuchyni je menej známa, no jej prednosťou je skvelá uhorková chuť jej zúbkovaných listov a ružových kvetov, ktoré môžu osviežiť každý pokrm vrátane šalátov, dresingov, omáčok a rôznych príloh. Táto kuchynská bylinka sa väčšinou pestuje ako letnička, pretože najlepšie chutia listy mladých rastlín, no bez problémov prežije zimu a ľahko sa rozširuje vysemeňovaním či koreňovými výhonkami, takže v záhrade dokáže zabezpečiť neustálu zásobu čerstvých listov na použitie v kuchyni.
4. Ligurček lekársky Levisticum officinale
Typ rastliny: trvalka
Podmienky pestovania: polotienisté stanovisko a priepustná pôda bohatá na živiny a organickú zložku.
Je nenáročný na pestovanie a pritom má vynikajúcu výraznú chuť, ktorú ihneď spoznáte pretože pripomína klasické polievkové korenie (je jeho hlavnou súčasťou). Preto sa často nazýva aj ako bylinka maggi. Ligurček sa dožíva 10 až 15 rokov a počas sezóny dokáže vyrásť až do 2 m výšky. Ligurček je vynikajúcim ochucovadlom polievok, omáčok, zemiakov a jedál z hydiny.
5. Bazalka Ocimum basilicum
Typ rastliny: letnička
Podmienky pestovania: slnečné stanovisko a priepustná pôda
Čerstvá bazalka je základ, ktorý by nemal chýbať v žiadnej kuchyni. Táto esenciálna bylinka do kuchyne je veľmi nenáročná na pestovanie vhodná aj pre začínajúcich pestovateľov. Môže sa pestovať na okennom parapete aj v záhrade (ideálne v blízkosti paradajok) a nevyžaduje si žiadnu starostlivosť, no je teplomilná, takže ju v záhrade vysádzajte až po pominutí hrozby mrazov. Bazalka sa používa vo viacerých svetových kuchyniach, no najviac ju zrejme preslávila talianska kuchyňa. Pridáva sa na pizzu, do šalátov, paradajkových omáčok, na pesto a mnoho ďalších receptov.
6. Kôpor Anethum graveolens
Typ rastliny: letnička
Podmienky pestovania: slnečné stanovisko a priepustná pôda bohatá na živiny.
Kôpor má veľmi špecifickú, výraznú chuť, ktorá sa okrem klasickej kôprovej omáčky a na ochutenie zaváraných uhoriek hodí na dochutenie receptov z rýb, jahňaciny, zemiakov či zeleniny. Kôpor je neoddeliteľnou súčasťou najmä severskej kuchyne, v ktorej je s obľubou využívaný na ochutenie rôznych jedál. Kôpor je veľmi nenáročná rastlina na pestovanie. Je to letnička, ktorá sa však ľahko vysemeňuje, takže sa často znovu objavuje v záhrade aj po zime. Kôpor okrem dodania chuti rôznym pokrmom aj pomáha s trávením a osviežuje dych.
7. Majorán záhradný Origanum majorana
Typ rastliny: letnička
Podmienky pestovania: Slnečné stanovisko a priepustná pôda
Majorán je v kuchyni klasickou bylinkou na ochutenie rôznych mäsitých jedál, polievok, omáčok či receptov zo zemiakov. Keďže táto teplomilná rastlina neznáša mráz, v našich klimatických podmienkach sa pestuje len ako letnička, prípadne celoročne v interiéri. Majorán má vajcovité, sivasto-zelené listy a nevýrazné kvety, ktoré však priťahujú včely a iných opeľovačov ako magnet. Majoránka má okrem svojej vynikajúcej chuti aj priaznivé účinky na upokojenie tráviacej sústavy.
8. Šalvia lekárska Salvia officinalis
Typ rastliny: trvalka
Podmienky pestovania: slnečné stanovisko a priepustná pôda
Šalvia je aromatická bylinka, ktorá sa skvele hodí na ochucovanie omáčok, pečeného mäsa či zeleniny, no je ju potrebné používať s mierou, pretože ľahko prebije ostatné vône a chute jedál. Šalvia je známa aj pre svoje liečivé účinky na hojenie rán a zápalov. Táto liečivá bylinka vhodná do kuchyne je navyše nenáročná na pestovanie a láka do záhrady opeľovačov vrátane včiel.
9. Monarda fistulosa
Typ rastliny: trvalka
Podmienky pestovania: slnečné až polotienisté stanovisko a priepustná pôda, bohatá na živiny
Táto menej známa kulinárska rastlina pomaly naberá na popularite najmä vďaka jej korenistej, mätovo-bergamotovej chuti. Jej listy sa skvele hodia na ochutenie pizze, šalátov, a všade tam, kde sa používa oregano. Má tiež antiseptické a astringentné účinky, vďaka čomu sa používa na urýchlenie hojenia rán a ako súčasť ústnych vôd. Kvety monardy priťahujú včely a iných opeľovačov ako magnet a sú tiež veľmi pekným doplnkom okrasnej záhrady.
10. Tymian Thymus vulgaris
Typ rastliny: trvalka
Podmienky pestovania: slnečné stanovisko a suchšia priepustná pôda
Tymian a jeho divoká príbuzná dúška materina, sú multifunkčné rastliny, ktoré sa s obľubou využívajú aj v kuchyni. Listy tymianu sa často používajú v stredomorskej kuchyni na ochutenie rýb, jahňaciny, zeleniny, strukovín, polievok, vaječných pokrmov a iných jedál. Materina dúška aj tymian sú navyše liečivé rastliny, ktoré sa používajú na liečbu tráviaceho systému, zápalových ochorení horných dýchacích ciest a iných ochorení. Tymian aj materina dúška sú veľmi odolné rastliny, ktoré sa ľahko pestujú v úžitkovej aj okrasnej záhrade.
11. Koriander Coriandrum sativum
Typ rastliny: letnička
Podmienky pestovania: slnečné až polotienisté stanovisko a priepustná pôda
Z tejto bylinky sa v kuchyni využívajú jednak listy ale aj semená, ktoré táto rastlina vytvára po dozretí kvetov, a ktoré sú známe pod názvom koriander. Jedlé sú všetky nadzemné časti rastliny vrátane stoniek, listov a kvetov a skvelo sa hodia na ochutenie šalátov, salsy, a iných mexických, indických či juhoázijských receptov. V našom klimatickom pásme sa pestuje ako letnička, no ľahko sa vysemeňuje a zo semien vyrastá po zime nanovo. Známy je tiež mexický koriander (eryngium foetidum), ktorý má ešte prenikavejšiu chuť.
12. Fenikel Foeniculum vulgare
Typ rastliny: letnička
Podmienky pestovania: slnečné stanovisko a priepustná pôda
Fenikel je veľmi aromatická bylinka tvarom pripomínajúca kôpor, ktorá však chuťou viac pripomína jemnú škoricu či aníz, s ktorým tvoria hlavnú prísadu apsintu. Na ochucovanie jedál sa využívajú jeho listy, semená, no aj cibuľky fenikla si nájdu svoje uplatnenie, pretože sa môžu jesť tepelne upravené aj surové. Fenikel v záhrade dorastá do výšky presahujúcej 1 meter a je považovaný za jednu z najpríťažlivejších rastlín pre opeľovačov.
13. Palina dračia Artemisia dracunculus
Typ rastliny: trvalka
Podmienky pestovania: slnečné až polotienisté stanovisko a priepustná pôda. Prospieva jej zimné zateplenie mulčom.
Táto bylinka známa aj pod názvami estragon či tarkán, je jedna z klasických kuchynských byliniek, ktorá sa používa na ochutenie rýb, omáčok, polievok, zeleniny či mäsových jedál. Listy paliny dračej majú horko sladkú, korenistú chuť pripomínajúcu aníz. Táto nenáročná trvalka je vhodným spoločníkom pre väčšinu druhov zeleniny a prospieva jej ak sa jej listy pravidelne zberajú.
14. Stévia Stevia rebaudiana
Typ rastliny: letnička
Podmienky pestovania: slnečné stanovisko a priepustná pôda
Stévia je užitočná bylinka ktorej listy majú výrazne sladkú chuť a preto sa často používajú ako náhradné sladidlo bez obsahu cukru. Prednosti tejto rastliny využívajú pri cukrovke, prípadne pri nízkokalorických diétach. Táto subtropická rastlina sa v našich klimatických podmienkach pestuje len ako letnička, prípadne ako atraktívna interiérová rastlina zaujímavá listami.
15. Pažítka Allium schoenoprasum
Typ rastliny: trvalka
Podmienky pestovania: slnečné až polotienisté stanovisko a priepustná pôda.
Pažítka je bylinkový základ, ktorý by nemal chýbať v žiadnej kuchyni ani v záhrade. Jej cesnakovou, sviežou chuťou možno pozdvihnúť chuť väčšiny jedál, vrátane pomazánok, polievok, omáčok, šalátov, zemiakov, rýb či mäsa. Je to multifunkčná trvalka, ktorá sa môže pestovať v úžitkovej aj v okrasnej záhrade. Táto odolná cibuľovina je veľmi prispôsobivá na rôzne typy pôd a svojimi ružovými súkvetiami láka skoro na jar opelovačov.
16. Bobkový list Laurus nobilis
Typ rastliny: trvalka
Podmienky pestovania: slnečné až polotienisté stanovisko a výživná, priepustná pôda. Na zimu si vyžaduje zateplenie v podobe mulču.
Sladká, korenistá a chuť bobkového listu sa využíva v stovkách klasických slovenských aj svetových receptoch vrátane prívarkov, omáčok, polievok, kyslých zálievok na zaváranie či prípravy kvasenej kapusty. Všade tam, kde sa uplatní jeho koncentrovaná a pomaly uvoľňujúca sa medovo-balzamová chuť. Bobkový list nie je náročný na pestovanie no nato aby prežil tuhšie zimy mu prospeje prikrývka v podobe slamy či čečiny.
17. Trebuľka voňavá Anthriscus cerefolium
Typ rastliny: letnička
Podmienky pestovania: polotienisté stanovisko a priepustná pôda
Táto aromatická bylinka príbuzná petržlenu je typická pre francúzsku kuchyňu a jej listy sa používajú na ochutenie šalátov, rýb, hydiny a zeleniny. Trebuľka má rada chladnejšie počasie a má krátky vegetačný cyklus, takže by mala byť vysádzaná hneď ako pominie hrozba mrazov, pozberaná pred vrcholom leta a následne sa môže znova vysiať koncom leta a jej listy zberať na jeseň.
18. Oregano Origanum vulgare
Typ rastliny: trvalka
Podmienky pestovania: slnečné stanovisko a priepustná pôda
Táto odolná trvalka je klasickou kuchynskou bylinkou na ochucovanie paradajkovej omáčky, pizze, polievok, zemiakov a iných pokrmov. Oregano je veľmi nenáročné na pestovanie, ľahko sa rozširuje a jeho drobné fialové kvety lákajú opeľovačov zo širokého okolia. Oregano je tiež liečivou rastlinou známou ako pamajorán obyčajný, či dobrá myseľ a bežne ho môžeme nájsť rásť voľne v prírode na lúkach a stráňach.
19. Citrónová tráva Cymbopogon
Typ rastliny: letnička
Podmienky pestovania: slnečné stanovisko a priepustná pôda
Táto tropická rastlina so silnou citrónovou chuťou a vôňou je typickou súčasťou ázijskej kuchyne a svoje uplatnenie si nachádza v mnohých receptoch vrátane šalátov, omáčok či rôznych príloh. Jedlé sú listy a celé dužinaté stronky aj spolu s malou cibuľkou. Citrónová tráva je plná antioxidantov a pôsobí proti zápalu, takže je tiež vyhľadávanou liečivou rastlinou. Túto teplomilnú rastlinu môžeme pestovať ako letničku, prípadne ako trvalku v kvetináči, ktorý na zimu presunieme do interiéru.
20. Saturejka horská Satureja montana
Typ rastliny: trvalka
Podmienky pestovania: slnečné stanovisko a priepustná pôda
Saturejka horská a jej príbuzná saturejka záhradná sú vynikajúce, aromatické bylinky do kuchyne s antibakteriálnymi a antifungálnymi účinkami. Intenzívna, korenistá chuť saturejky sa hodí na ochutenie rýb, strukovín či hydiny a často sa využíva aj na ochutenie rôznych likérov a aromatických nápojov. Saturejka horská má polokríčkovú, poloopadavú formu rastu a na rozdiel od saturejky záhradnej prežije aj zimu a je ju tak možné pestovať celoročne ako trvalku.
Do nášho zoznamu sa nezmestilo mnoho druhov jedlých byliniek do kuchyne, ktoré takisto stoja za zmienku:
Sú to napríklad petržlen, alojzia citrónová, levanduľa, kocúrnik, aloe vera, borák, horčica, čakanka, ruta voňavá a mnoho ďalších. Budeme radi ak sa aj vy podelíte o svoje skúsenosti s vašimi obľúbenými bylinkami v kuchyni v komentári tohto článku.
Užitočné informácie:
1. Prehľad účinkov liečivých byliniek: Liečivé rastliny a ich účinky
2. ako sušiť liečivé bylinky: Sušenie byliniek
3. Ako pestovať bylinky v domácnosti: Pestovanie zeleniny v interiéri
Použité zdroje: theherbexchange.com, countryliving.com, matteroftrust.org