Epilepsia u psov
Aké sú príznaky epilepsie psov? Čo stojí za vznikom epilepsie? Aká je liečba epilepsie a prognóza?
Čo je to epilepsia u psov?
Epilepsia u psov je ochorenie predného mozgu, ktorý sa prejavuje opakovanými epileptickými záchvatmi. Opakovanie epileptických záchvatov je pravidlom pre epilepsiu. Ak mal váš psík počas života jeden či dva záchvaty, ktoré sa podobajú epileptickým, no viac sa neobjavili, tak v tom prípade nejde o stav nazývaný epilepsia. Počas epileptických záchvatov dochádza k rôznym pohybom končatín, zvukovým prejavom, traseniu, slineniu alebo ku strate vedomia.
Epileptické záchvaty môžeme deliť na generalizované (kompletné) a fokálne (čiastkové). Pri generalizovaných epileptických záchvatoch dochádza ku strate vedomia, vystieraniu končatín, traseniu, nadmernému slineniu a plávacím pohybom končatín, ktoré nie sú vôľou ovládateľné. Tieto záchvaty trvajú rôzne dlho, od pár sekúnd až po pár minút.
Pri čiastkových (fokálnych) epileptických záchvatoch nastáva abnormálna aktivita v určitých častiach mozgu a tieto záchvaty sú často nepovšimnuté a bezpríznakové.
Príčiny epilepsie u psov
Pri podozrení, že má váš psík epilepsiu odporúčame navštíviť veterinárneho lekára. Ten ho kompletne klinicky vyšetrí, urobí mu rozbor krvi a RTG vyšetrenie hrudnej a brušnej dutiny. Väčšinou však sa ani pri celkovom vyšetrení psíka nepríde na žiadne abnormality v zdraví a takáto epilepsia bez zistiteľnej príčiny sa označuje ako idiopatická epilepsia. Niekedy je psík referovaný na neurologické pracovisko, kde podstúpi MRI vyšetrenie. To dokáže detekovať rôzne ochorenia mozgu (intrakraniálne príčiny), ktoré sú napríklad na RTG snímkoch nezachytiteľné. Tak napríklad nádory mozgu, rôzne štrukturálne zmeny a iné patológie.
Epileptické záchvaty však môžu byť aj extrakraniálne (sekundárne) a tie sa vyskytujú napr. pri otravách, hypokalcémii, metabolických poruchách, ochoreniach pečene, obličiek, srdca a rôznych ďalších.
Nezanedbateľnou príčinou je genetická predispozícia na vznik epilepsie. Niektoré plemená psov majú vyššie riziko ako ostatné, že budú trpieť týmto ochorením:
• bígle
• ovčiaky (nemecké, austrálske, belgický tervuren, shetlandský ovčiarsky pes)
• kólie a border kólie
• zlatý retríver, labradorský retríver
• sibírsky husky
• írsky vlkodav, írsky seter, korgi
• anglický kokeršpaniel, špringeršpaniel
Liečba epilepsie u psov
Keďže je epilepsia zložité ochorenie, aj k jej liečbe sa pristupuje postupne. Nikdy si však nestanovujte diagnózu sami a nezačnite liečiť psa či mačku sami. Po vyšetrení psíka veterinárom a vylúčení podobných ochorení sa na základe frekvencie a sily záchvatov veterinár rozhodne, aký typ liekov na epilepsiu bude pre vášho psíka najlepší.
Liekom prvej voľby je tabletkový fenobarbital, ktorý sa podáva 2 x denne. V prípade niektorých zdravotných komplikácii sa primárne používa Bromid draselný, ktorý sa však môže použiť aj v kombinácii s fenobarbitalom, ak je samotný nepostačujúci. Používajú sa aj iné liečivá, tieto dve sú však najpoužívanejšie na Slovensku.
Ak už má psík nasadenú liečbu, netreba zabúdať na pravidelné vyšetrenia krvi, ktorých frekvenciu určí ošetrujúci veterinárny lekár.
Stále ale treba mať na pamäti, že epilepsia sa úplne vyliečiť nedá, dajú sa len zredukovať jej príznaky a zlepšiť tak psíkovi kvalitu života. Ak má psík záchvat raz za pár mesiacov alebo sa príznaky epilepsie zredukujú na polovicu tak takúto liečbu môžeme považovať za úspešnú. Nikdy ale nemeňte sami dávkovanie liekov a už vôbec neukončujte úplne podávanie antiepileptík. Mohli by ste svojmu psíkovi viac uškodiť ako pomôcť.