Levanduľa a jej účinky


levanduľa lekárska

Všetko o liečivej rastline levanduľa vrátane jej zberu, spracovania a použitia na liečebné účely

1. Levanduľa a jej liečivé účinky

2. Zber a sušenie levandule

3. Využitie levandule (levanduľový olej, čaj, tinktúra,…)

4. Vedľajšie účinky levandule

Levanduľa je obľúbená liečivá rastlina, ktorá sa po stáročia používa na výrobu parfumov, na medicínske účely no aj ako svetlomilná okrasná rastlina v záhradách. Táto liečivá bylinka sa používa aj na ochutenie jedál, na odpudzovanie hmyzu, na aromaterapiu a zároveň je vynikajúcou medonosnou rastlinou priťahujúcou včely. Vďaka jej všestrannosti  sa stala levanduľa známou po celom svete a rozpozná ju azda každý vďaka jej nezameniteľnej, intenzívnej vôni a sýtej fialovo-modrej farbe jej kvetov.

Na svete je zatiaľ známych takmer 50 druhov levandule no najznámejšou je levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia), ktorá pochádza zo Severnej Afriky a zo Stredomoria. Tento druh kríkovitej, stálozelenej trvalky označujeme jednoducho názvom levanduľa a môžeme sa s ňou stretnúť v záhradách, bylinkových záhonoch či vo voľnej prírode stredomorských krajín.  

Svoj názov dostala levanduľa z latinského slova “lavare“ čo v preklade znamená “umývať”. Levanduľa bola po stáročia používaná aj na upokojenie a dobrý spánok. Prvá zachovaná písomná zmienka o levanduli siaha až do rímskej ríše v roku 77 n.l., v ktorej sa o levanduli písalo ako o rastline odpudzujúcej hmyz a liečiacej uštipnutia hmyzom.

levanduľa liečivá rastlina

Levanduľa a jej liečivé účinky

Levanduľa je plná esenciálnych olejov so silnými účinkami na ľudské telo, ktoré boli využívané po stáročia. Táto liečivá rastlina má opodstatnenie aj v modernej medicíne a jej účinky boli v mnohých prípadoch vedecky overené. V nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať najmä liečivým účinkom levandule, ktoré boli preverené vedeckými štúdiami.

Patria k nim najmä upokojujúce účinky, pôsobenie proti plesňovým infekciám pokožky, vypadávanie vlasov a hojenie rán.  Medzi ďalšie potenciálne účinky levandule, ktoré je ešte potrebné preveriť vedeckými štúdiami patria liečba depresie, vysokého krvného tlaku, nádchy, predmenštruačného syndrómu, ekzémov, a iných ochorení.  

Upokojujúce účinky levandule

levanduľa na upokojenieŠtúdia zverejnená v časopise International Journal of Psychiatry in Clinical Practice skúmala účinky levandule na zmiernenie úzkosti pacientov, ktorí trpia chronickou úzkosťou.  Počas tohto testovania užívali pacienti levanduľový olej v kapsuliach. Výsledkom tejto štúdie bolo potvrdenie všeobecného zmiernenia úzkosti u pacientov do dvoch týždňov od začiatku užívania levandule.

Ďalšie štúdie skúmali okamžitý efekt levanduľovej vône na zmiernenie úzkosti napr. pri čakaní pacientov na dentálne vyšetrenie, pričom sa znova potvrdilo zmiernenie úzkosti a upokojenie centrálneho nervového systému pacientov.    

Plesňové infekcie pokožky

Vedeckými štúdiami boli potvrdené aj antiseptické účinky levandule. Esenciálne oleje obsiahnuté v levanduli ničia široké spektrum buniek húb (plesní), spôsobujúcich rôzne plesňové infekcie pokožky. Levanduľa bola počas týchto štúdií efektívna aj v prípadoch, kedy neúčinkovali iné antimykotiká.    

Hojenie rán

Vedecké štúdie publikované v časopise Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine potvrdili aj hojivé účinky levanduľového oleja na rany rôznych typov. Výsledkom štúdie bolo potvrdenie schopnosti esenciálnych olejov obsiahnutých v levanduľovom oleji značne  urýchľovať hojenie rán. Levanduľový olej je tiež vhodný na ošetrovanie štípancov od hmyzu.    

Vypadávanie vlasov

Levanduľa sa ukázala ako efektívna aj pri liečbe lokálneho vypadávania vlasov a chlpov – ochorenia známeho pod názvom alopecia areata. Levanduľa preukázateľne urýchlila rast vlasov až o 44 % po 7 mesiacoch vonkajšej aplikácie levanduľového oleja do postihnutej pokožky hlavy.

Ďalšie možné účinky levandule

Levanduľa sa po stáročia používala na liečbu ďalších rôznych ochorení, no tieto liečebné účinky ešte čakajú na potvrdenie vedeckými štúdiami. Medzi ochorenia proti ktorým pôsobia účinné látky v levanduli patria:

Depresia, stres a nespavosť

Zmiernenie účinkov predmenštruačného syndrómu

migréna

Kolika nemluvniat

Zápcha

Nevoľnosť a zvracanie

Redukuje zápaly (napr. ušný zápal)

Vysoký krvný tlak

Ekzém

Demencia

Blchy

Zber a sušenie levandule

Na liečebné účely sa môžu využiť zelené stonky s listami a najmä kvety v čerstvej či sušenej forme. Zber levandule je najlepšie načasovať na obdobie plného kvitnutia levandule (jún/júl), počas slnečných dní, kedy rastlina obsahuje najviac účinných látok. Na prípravu čajov, tinktúry či levanduľového oleja sú vhodné čiastočne pootvorené kvety levandule, zatiaľ čo na najdlhšie uchovanie vône sušenej levandule sa zberajú ešte uzatvorené kvety (tesne pred otvorením). Sušenie levandule prebieha rovnako ako pri sušení iných liečivých rastlín.

kedy zbierať levanduľu

Využitie levandule

Levanduľa je po celom svete veľmi cenená liečivá rastlina vďaka jej vôni, liečivým účinkom a nádherným farbám, ktoré v lete prináša. Včelári využívajú levanduľu ako medonosnú rastlinu, kozmetický priemysel ju používa ako nosnú rastlinu pri výrobe parfumov a svoje miesto si nájde aj pri príprave jedál.

Jedlo a levanduľa

Výrazná aróma levandule sa využíva pri príprave šalátových dresingov, na ochutenie medu, omáčok, nápojov, levanduľového sirupu, či na prípravu čaju. Na prípravu jedál sa používajú čerstvé kvety levandule prípadne sušená levanduľa.

Liečebné využitie levandule

Esenciálne oleje obsiahnuté v levanduli majú silné liečivé účinky, ktoré sa využívajú pri liečbe rôznych ochorení. Na tieto účely sa užíva levanduľa v rôznych formách, medzi ktoré patria najmä levanduľový čaj, levanduľový olej, levanduľová tinktúra, levanduľová esencia či levanduľový sirup.

Levanduľa sa môže užívať vnútorne formou čaju či sirupu pre upokojenie nervového systému (úzkosť, nepokoj, nespavosť, depresia), pri zápche, nevoľnosti, zvracaní či na zmiernenie predmenštruačného syndrómu.

Vonkajšie použitie formou levanduľového oleja, odvarov a tinktúr sa odporúča pri liečbe plesňových infekcií pokožky, pri hojení rán, proti vypadávaniu vlasov ako aj proti ekzémom. Aplikácia vonkajšieho použitia 2 – 3 krát denne.

Levanduľový čaj

čaj z levandulePríprava čaju z levandule nie je zložitá. Do šálky vložíme 5 g sušených (alebo 20 g čerstvých) kvetov levandule, zalejeme vriacou vodou, necháme 5 až 10 minút lúhovať a levanduľový čaj je hotový. Dávkovaním ako aj dobou lúhovania môžeme ovplyvňovať množstvo účinných látok v levanduľovom čaji a intenzitu jeho liečebných účinkov, takže alternatívou môže byť i vyššia dávka (8 a viac gramov), pričom lúhujeme kratšiu dobu (25 sekúnd) a môžeme zalievať viacero krát. Takto môžeme užívať levanduľový čaj z jednej dávky viacero krát a čaj bude mať vďaka kratšiemu lúhovaniu sviežu a plnú chuť. Čaj môžeme piť 2- 3 krát denne.

Levanduľový olej

levanduľový olej výrobaLevanduľový olej si vyrobíme oddelením a vložením drobných kvetov levandule do tmavej sklenenej fľaše, ktorú zalejeme rastlinným olejom. Čim viac rastlín do fľaše zmestíme, tým lepšie, no musia byť úplne zaliate olejom. Môžeme použiť akýkoľvek panenský olej lisovaný za studena, pričom ideálne sú oleje bez výraznej arómy ako je napríklad ricínový olej. Fľašu následne uzatvoríme zátkou a umiestnime do tmavej, vyhrievanej miestnosti, kde sa bude levanduľa minimálne mesiac lúhovať pri teplote 25 - 40 °C. Po vylúhovaní levanduľový olej precedíme cez gázu a môžeme ho začať používať proti plesňovým/hubovým ochoreniam pokožky, ekzému, proti vypadávaniu vlasov alebo pri aromaterapii. Levanduľový olej užívame 3 krát denne. Viac nájdete v recepte na levanduľový olej

Levanduľová tinktúra

levanduľová tinktúra receptTinktúru z levandule pripravíme tak, že rozdrobíme 40 g sušených alebo 200 g čerstvých stoniek a kvetov levandule, dáme ich do fľaše a fľašu dolejeme 0,4 litrom 70 % alkoholu. Fľašu zazátkujeme a obsah necháme dva týždne lúhovať, pričom ju denne pretrepávame. Potom obsah precedíme cez gázu a získaná levanduľová tinktúra sa podľa potreby ešte môže zriediť zmiešaním s destilovanou vodou. Vo forme tinktúry môžeme levanduľu používať proti plesňovým infekciám pokožky a proti ekzémom.

Levanduľový sirup

levanduľový sirup receptSirup z levandule získame tak, že si pripravíme odvar vyvarením 60 gramov sušenej levandule, prípadne štvornásobné množstvo čerstvej rastliny v litri vody na miernom ohni. Varíme pokým sa nezredukuje množstvo vody na polovicu. Po znížení teploty na cca 40 °C pridáme 500 ml medu (prípadne cukor), premiešame aby sa rozpustil a scedíme. Do sirupu môžeme pridať aj alkohol (brandy, rum) alebo 20 g kyseliny citrónovej, čím predĺžime životnosť sirupu. Sirup po vychladnutí môžeme preliať do fľašiek, uzavrieť a uložiť do chladničky alebo pivnice na dlhšie uskladnenie.

Levanduľa ako okrasná rastlina

Levanduľa nie je len všestranne užitočná ale aj krásna. Jej vôňa a bohaté kvitnutie počas letných mesiacov predurčujú túto drevnatú trvalku na výsadbu v okrasných i úžitkových záhradách. Levanduľa je tiež vhodná na tvorbu kytíc alebo suchých aranžmánov. Sušená kytica levandule dokáže skrášliť interiér na dlhé mesiace.

Ďalšie využitia levandule

Medonlevanduľová vôňaosná rastlina

Výroba kozmetických prípravkov

Odpudzovanie hmyzu (mole, mušky, komáre)

Pridávanie levandule do prania a umývania v domácnosti (Esenciálne oleje z levandule pripravené destiláciou)

Pridávanie do mydiel a kúpeľov

Vedľajšie účinky levandule

Levanduľa by sa nemala kombinovať s liekmi spôsobujúcimi ospalosť (benzodiazepíny, barbituráty, zoldipem), ani s liekmi znižujúcimi krvný tlak. Keďže levanduľa utlmuje centrálny nervový systém, nemala by sa užívať 2 týždne pred chirurgickým zákrokom.

Užívanie levandule nemusí byť bezpečné pre malých chlapcov pred pubertou. Účinné látky obsiahnuté v levanduli ovplyvňujú hormonálnu aktivitu ľudského tela a u malých chlapcov môžu narušiť hormonálnu rovnováhu čoho výsledkom je niekedy gynokomastia (abnormálne zväčšenie prsníkov).

Bezpečnosť užívania levandule počas tehotenstva alebo počas kojenia zatiaľ nebola preukázaná, takže mamičky by mali zvážiť užívanie tejto liečivej rastliny vo väčších množstvách.

 

Užitočné informácie:

1. Ako pestovať levanduľu vrátanie jej sadenia, strihania a rozmnožovania

2. Recept na levanduľový olej

Použité zdroje: herbal-supplement-resource.com, medicalnewstoday.com, organicfacts.net

 Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…