Mačka v byte

Chov a starostlivosť o mačku v byte alebo v dome

Starostlivosť o mačku v byte nie je v porovnaní s inými zvieratami náročná. Mačky môžu byť preto vhodnými spoločníkmi do bytu, hoci malého. Život v domácnosti môže mať pre mačky hneď niekoľko výhod: nezrazí ich auto, neprichádzajú do konfliktov s inými mačkami, nestratia sa, nerozmnožujú sa a nebudú ich trápiť nákazlivé choroby a parazity. Štatisticky sa mačky v domácnosti dožívajú dlhšie ako mačky žijúce vonku. Život mačiek v interiéri má však aj svoje negatívne stránky:

Riziká života mačiek v byte:

v uzavretej domácnosti často trpia depresiou a to najme ak nemajú dostatok priestoru a zostávajú doma samé. Z tohto dôvodu sa odporúča zaobstarať si hneď dve mačky aby si mohli robiť spoločnosť a zabaviť sa počas neprítomnosti ľudí.

Mačky v dome alebo byte môžu trpieť nadváhou. Toto riziko sa dá tiež eliminovať vhodnými dávkami krmiva a rôznymi hračkami a konštrukciami na ktoré môžu mačky liezť a vybíjať si tak energiu.

mačka v byteMačky v domácnosti častejšie trpia Trichobezoármi – chumáčmi srsti uviaznutými v tráviacom trakte. Mačka strávi až 1/3 dňa čistením svojho kožúška olizovaním, čím sa dostáva srsť do tráviaceho traktu, ktorým väčšinou prejde bez problémov no niekedy tam uviazne a tvorí väčšie zhluky ktoré môžu byť nebezpečné. Tento problém je najvýraznejší u dlhosrstých plemien. Mačky žijúce v exteriéri konzumujú trávu, ktorá im pomáha pri trávení a pri pohybe a obtieraní o rôzne prekážky strácajú nadbytočnú srsť. Ako prevenciu proti trichobezoárom by sme mali mačkám v byte dopriať aj zelenú stravu (trávu, semená obilnín) a pravidelne im vyčesávať nadbytočnú srsť.

Všetky nástrahy života mačky v byte sa však dajú minimalizovať a tak je mačka jednou z najvhodnejších alternatív zvieraťa v byte.

 

Tipy na starostlivosť o mačku v byte:

Mačaciu toaletu umiestnite na tiché miesto a pravidelne ju čistite. Mačky pudovo zahrabávajú svoje exkrementy, takže ak bude mačacia toaleta čistá a bude v nej podstielka, mačka bude takúto toaletu bez problémov používať.

Zabezpečte mačke dostatok miesta. Mačky žijúce v byte by mali mať prístup do viacerých miestností.

Umožnite mačke prístup k minimálne dvom odpočinkovým miestam. K jednému na úrovni podlahy a jednému na vyvýšenom mieste s dobrým výhľadom.

chov mačky v byteDo bytu umiestnite viacero škrabadiel - predmetov ktoré môžu využívať na brúsenie pazúrikov. Tento pud majú mačky vrodený, takže ak nenájdu škrabadlá, odnesie si to váš nábytok. Pazúriky je vhodné pravidelne zastrihávať.

Mačkám zabezpečte možnosti na aktívny pohyb, ktorý im prospieva fyzicky aj psychicky. Na trhu je množstvo hračiek, pomôcok, konštrukcií a stromov pre mačky, ktoré sa dajú ľahko umiestniť do bytu a umožnia mačkám aktívne trávenie času.

Mačka je sociálne založené zviera a tak na to aby bola šťastná potrebuje častý kontakt s ľuďmi alebo inými zvieratami. Ak s mačkou nemôžete tráviť vela času, zvážte zaobstaranie si dvoch mačiek ktoré si budú navzájom robiť spoločnosť.

Jakub Durdík
Autor:
Jakub Durdík

Viac článkov od Jakub Durdík

Najčítanejšie články


Sibírska mačka

Sibírska mačka

Vkradne sa vám do náručia, tíško zapradie a ukradne vám kus srdiečka. Táto zlodejka sŕdc a večná priateľka je Sibírska mačka.

Sledujte nás