Mandevilla a jej druhy

Autor
Alena Poklembová

28.04.2021

Prehľad pestovateľsky najznámejších druhov a kultivarov mandevilly

Mandevilla je rod rastlín z čeľade zimozeleňovité (Apocynaceae), pochádzajúcich z tropických a subtropických častí amerického kontinentu, kde bolo doposiaľ objavených viac ako 170 druhov tejto rastliny. Väčšinou ide o popínavé, teplomilné rastliny, ktoré na svoj rast využívajú oporu v podobe iných stromov a krov. Niektoré z týchto druhov a ich kultivarov či hybridov sa využívajú aj ako okrasné rastliny, pričom medzi najznámejšie patria mandevilla sanderi, mandevilla boliviensis, mandevilla splendens a ďalšie.

Pri pomenovaní mandevilly sa častokrát môžeme stretnúť aj s názvom dipladénia, pričom ide o historické pomenovanie niektorých druhov mandevilly ako aj iných podobných rastlín (napr. galactophora crassiofolia, pentalinon luteum). Dipladénia nie je teda samostatným druhom a často sa považuje za synonymum mandevilly.

Čítajte aj: Mandevilla a jej pestovanie

Podľa spôsobu rastu sa mandevilly rozdeľujú na popínavé a kompaktné typy. Popínavé sú väčšinou pôvodné druhy, zatiaľ čo kompaktné (polopopínavé alebo nepopínavé) typy s menším rastom patria väčšinou medzi moderné hybridy. Z najznámejších druhov a kultivarov mandevilly sme vybrali:

Mandevilla sanderidipladenia sanderi

Mandevilla sanderi patrí k pôvodným druhom a vyznačuje sa rýchlym, popínavým rastom (v tropických častiach sveta dorastá až do 5 metrov). Tento druh mandevilly je tiež známy pod názvom brazílsky jazmín – podľa tvaru kvetov a oblasti, z ktorej pochádza (Rio de Janeiro). Typickým znakom mandevilly sanderi sú ružové alebo červené kvety so žltým vnútrom. Táto príťažlivá rastlina bola použitá na vytvorenie mnohých kultivarov a hybridov mandevilly.

Mandevilla splendensdipladenia splendens

Tak ako mandevilla sanderi aj mandevilla splendens pochádza z Brazílie a má popínavý charakter rastu. V dospelosti však dosahuje menšiu výšku (3 m) a má širšie, tmavozelené listy. Typické sú aj jej ružové kvety so žltým vnútrom. Mandevilla splendens kvitne na prelome jari a leta a boli z nej vyšľachtené mnohé kultivary rôznych tvarov a farieb.

Mandevilla boliviensisbiela dipladenia

Bolívijská mandevilla je tiež známa ako biela mandevilla alebo aj ako biela dipladénia. Počas leta vytvára táto rastlina biele kvety, ktoré kontrastujú s tmavými listami. V tropických klimatických podmienkach dorastá pomocou opory až do 3 metrov.

 

 

Mandevilla laxačilská dipladenia

Mandevilla laxa je známa aj ako čilský jazmín. Toto pomenovanie mandevilla laxa dostala vďaka tomu, že vytvára záplavu bielych, voňavých kvetov. Má popínavý charakter a v tropických podmienkach dorastá až do 8 metrov.

 

 

Mandevilla x Amabilis ‘Alice du Pont‘

dipladenia alice du pontMandevilla Alice du Pont je jeden z prvých dostupných hybridov, ktorý bol vyšľachtený z druhu mandevilla splendens. Vyznačuje sa nižším, popínavým rastom, väčšou odolnosťou voči chladu a jasnými červenými kvetmi so žltým vnútrom. Mandevilla Alice du Pont je ideálna na pestovanie v kvetináčoch a v balkónových kontajneroch s oporou, po ktorej sa môže popínať.

Mandevilla Sundavilledipladenia sundaville

Mandevilla Sundaville je séria modernejších kultivarov mandevilly s polopopínavým rastom, ktorý je vhodný na pestovanie v kvetináčoch na balkónoch a terasách. Často sa stretávame aj s názvom dipladénia sundaville, no tieto označenia sú synonymá. Mandevilla sundaville je dostupná v rôznych farbách od bielych až po červené odtiene a jej výhodou je aj dlhé kvitnutie od neskorej jari až do jesene.

Mandevilla Diamantinadipladenia jade

Mandevilla Diamantina predstavuje ďalšiu modernú sériu kultivarov mandevilly s kompaktným rastom vhodným do kvetináčov na balkóny a terasy. Mandevily diamantina sa vyznačujú bohatšou produkciou kvetov a dlhým kvitnutím od neskorej jari až do jesene. Mandevily diamantina sa rozdeľujú na štyri typy: Jade(s kompaktným, hustým rastom vhodným aj na pestovanie bez opory), tourmaline (kompaktný nepopínavý rast), opal (s polopopínavým rastom) a agate (s popínavým rastom). Medzi najznámejšie kultivary tejto séria patria Pink Jade, White Jade, Opal Fuchs, Tourmaline Pink a ďalšie.

 

Použité zdroje: ag.umass.edu, gardeningsolutions.ifas.ufl.edu

 

Užitočné informácie:

1. Všetko o pestovaní mandevily: Mandevilla a jej pestovanie

2. Prehľad kvetov na slnečný balkón: 10 najkrajších balkónových kvetov na priame slnko

3. Prehľad záhradníctiev v SR: záhradníctva

 

Autor:
Alena Poklembová

Viac článkov od Alena Poklembová

Podobné témy


10 najkrajších rastlín do tieňa

10 najkrajších rastlín do tieňa

Aj tienisté kúty záhrady môžu byť krásne a inšpiratívne ak do nich vyberiete tie správne rastliny vhodné do tieňa. Aj keď letničky a trvalky do tieňa nie sú také bežné ako ostatné rastliny, z tienistého miesta v záhrade…


20 najkrajších trvaliek do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …


12 Najkrajších kvetov na balkón či terasu

12 Najkrajších kvetov na balkón či terasu

Na balkón sú vhodné všetky kvety, ktoré ľahko a flexibilne rastú a nádherne kvitnú. Kvôli týmto požiadavkám sa ako kvety vhodné na balkón používajú väčšinou výrazne kvitnúce letničky, ktoré rozžiaria každý balkón alebo…


Rododendron a jeho pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…


Strihanie ruží jednoducho a prehľadne

Strihanie ruží jednoducho a prehľadne

Kľúčom k dosiahnutiu krásneho a bohatého kvitnutia ruží je ich každoročné strihanie. Rezom odstránime odumreté a poškodené časti, vpustíme k rastline vzduch a svetlo a nabudíme ružu k rastu. I keď sa toho mnohí…


Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…

Sledujte nás