Mandevilla a jej pestovanie


mandevila pestovanie

Ako pestovať mandevillu (dipladéniu) vrátane starostlivosti, rozmnožovania a prezimovania tejto rastliny

Mandevilla zdobí počas sezóny nejeden balkón či terasu, a je na to dobrý dôvod. Jej bohaté kvitnutie vytvára v priestore nádhernú atmosféru a ťahavý charakter tejto rastliny sa vyníma najmä vo visutých kvetináčoch a balkónových nádobách. Preto je mandevila pre mnohých neodmysliteľnou súčasťou dekorácie záhrady, ktorá svojou krásou zapôsobí na každého. Tieto rastliny sa väčšinou pestujú ako letničky v kvetináčoch, prípadne priamo v záhrade a v porovnaní s inými druhmi kvetov sa vynímajú extrémne dlhým obdobím kvitnutia od neskorej jari do jesene.

Mandevilla je pre mnohých pestovateľov známa aj pod názvom dipladénia, pričom ide o historické pomenovanie niektorých druhov mandevilly ako aj iných podobných rastlín (napr. galactophora crassiofolia, pentalinon luteum). Dipladénia nie je teda samostatným druhom a často sa považuje za synonymum mandevilly.

Mandevilly sú známe svojou odolnosťou voči suchu a horúčave, no sú citlivé na chlad, takže v exteriéri sa môžu pestovať až keď nehrozia mrazy. Napriek svojej výnimočnosti nie je mandevilla náročná na pestovanie a s trochou starostlivosti ju môže mať na balkóne či terase každý. V nasledovných riadkoch sa budeme venovať tomu, ako a kedy mandevilu (dipladeniu) sadiť, rozmnožovať, zimovať a ako sa o túto rastlinu starať aby prosperovala aj v našich klimatických podmienkach.

Pestovanie mandevilly

dipladenia pestovanieMandevily sú obľúbenými okrasnými rastlinami, ktoré sa väčšinou pestujú ako balkónové kvety, no svoje uplatnenie si nájdu aj v záhrade, či ako izbové rastliny. Ich pestovanie si vyžaduje bezmrazové podmienky, slnečné stanovisko, bohatú a dobre priepustnú pôdu a dostatočnú cirkuláciu vzduchu v okolí rastliny:

Svetlo

Mandevilla bude najlepšie prosperovať na slnečnom stanovisku. Kvetináče s touto teplomilnou rastlinou je preto potrebné umiestniť na slnečný balkón so 6. až 8. hodinami priameho slnka.

Teplota

Mandevilla je tropická rastlina citlivá na chlad, takže jej najviac vyhovuje denná teplota od 15 do 35°C. Počas noci by nemala teplota klesať pod 5°C, takže do exteriéru ich v našich klimatických podmienkach presúvame až na prelome jari a leta.

Voda

Mandevilám vyhovuje vlhká no nie premočená pôda, pričom celkom dobre odolávajú aj dočasnému suchu. Najviac im však vyhovujú stabilné podmienky, takže zálievku je potrebné prispôsobiť podľa klimatických podmienok: Frekvenciu zalievania je potrebné zvýšiť počas horúcich letných dní, zatiaľ čo počas chladnejších dní bez priameho slnka je naopak potrebné polievanie obmedziť.

Hnojenie a substrát pre mandevillu

Ako substrát je pre mandevillu (dipladeniu) vhodný výživný a ľahký záhradnícky substrát na balkónové kvety, ktorý by nemal obsahovať íl a mal by byť bohatý na organickú zložku. Pôda pre mandevilu by mala byť mierne kyslá až neutrálna, takže jej vyhovuje bežné zloženie záhradníckych substrátov, ktorých obsahom je aj rašelina.

Kvalitný záhradnícky substrát by mal rastlinu počas prvých týždňov dostatočne zásobovať živinami. Pre podporu hustejšieho kvitnutia je vhodná aplikácia vyváženého hnojiva (NPK 10:10:10) s postupným uvoľňovaním, prípadne hnojenie tekutým hnojivom raz mesačne. 

Presádzanie mandevily

dipladenia presadzanieČi už máme sadenice mandevilly vypestované alebo zakúpené, ich presádzanie do ich finálnych kvetináčov, ktoré budú umiestnené v exteriéri je vhodné načasovať, na obdobie, keď už nehrozia mrazy (väčšinou v polovici mája, no závisí to od lokality a počasia v danom roku). Prípadne ich môžeme presadiť aj skôr, no v takom prípade by mali ostať chránené pred možnými mrazmi vo vnútri a s dostatkom svetla.

Samotné presádzanie je veľmi jednoduché a zvládne to aj začiatočník. Ak používame kvalitný substrát na balkónové rastliny, môžeme sadenice vysádzať aj hustejšie vedľa seba, prípadne ich kombinovať s inými druhmi kvetov. Kvetináče na dipladénie musia mať drenážne diery na odtok prebytočnej vody.

Pestovanie mandevily zo semena

Semená mandevily (dipladénie) je ideálne vysádzať do malých hrantíkov na sadeničky. Semienko mandevilly vložíme do jamky v substráte a pokryjeme tenkou vrstvou substrátu aby neboli na svetle. Z pohľadu načasovania je dôležité aj to, kedy sadiť semená mandevilly, tak aby sme ich mohli presadiť do exteriéru ako náhle pominie riziko mrazov. Aby dipladénie dorástli do správnej veľkosti na presadenie do finálnych kvetináčov, potrebujú 3 mesiace, takže ak chceme presádzať mandevilly von v polovici mája je ich potrebné sadiť v prvej polovici februára.

Po výsadbe semená mandevilly výdatne zalejeme a polievame každé dva až tri dni. Sadenice by mali byť umiestnené na svetlom mieste, no nie na priamom slnku. Keď sadeničky podrastú, presadíme ich do 2l kontajnerov, v ktorých budú rásť až kým nebudú pripravené na finálne presadenie do kvetináčov, prípadne do záhrady.

Starostlivosť

Mandevilla je okrem polievania takmer bezúdržbová rastlina, takže si nevyžaduje veľa pozornosti. Odstrihnutím odkvitnutých kvetov môžeme podporiť ďalšie hustejšie kvitnutie, no nie to nevyhnutnosť.

Rozmnožovanie mandevilly

dipladenia rozmnožovanieRozmnožovanie mandevily (dipladénie) pomocou odrezkov je veľmi jednoduché. Stačí ak odstrihnete ostrými nožnicami lístok so stonkou a takýto odrezok (4-8 cm) vložíte do substrátu, ktorý budete udržiavať vlhký. Pre väčšiu úspešnosť prijatia môžete odrezok pred sadením namočiť do rastového stimulátora. Zasadené odrezky udržujte na mieste s rozptýleným svetlom a do troch týždňov by mali zakoreniť. Odrezky môžeme odoberať a sadiť kedykoľvek počas vegetačného obdobia mandevilly.

Prezimovanie mandevilly

Väčšina záhradkárov pestuje mandevilly ako balkónové letničky, no keďže tieto rastliny sú trvalky, je ich možné zazimovať a využiť ich aj počas nasledovných sezón. Existujú pritom dve hlavné metódy prezimovania. Prvou je pestovanie mandevilly ako izbovej rastliny počas zimných mesiacov. V takomto prípade je potrebné mandeville dopriať čo najviac svetla, živín a zabezpečiť jej izbovú teplotu.

Druhou alternatívou je uvedenie dipladénie do vegetačného spánku a zazimovanie na tmavom, chladnejšom mieste, kde nehrozia mrazy (pivnica, garáž, atď.). Teplota pri zimovaní mandevilly by nemala poklesnúť pod 5 °C a okrem toho je potrebné pre zimujúce mandevilly zabezpečiť dostatočnú cirkuláciu vzduchu, ktorá zamedzí rozvoju chorôb a plesní.

Pred samotným zazimovaním je potrebné mandevily na toto obdobie pripraviť zostrihom. Zredukujeme ich na dĺžku cca. 30 cm (skracujeme vždy nad spojom listovej stonky). Zálievku pri zazimovaní zredukujeme na minimum (cca. 1 krát za 2 mesiace) a rastlinu pred a počas dormantného zimovania nehnojíme aby sme ju neaktivovali. Akékoľvek odumreté časti je potrebné počas zimy odstrihnúť no do živých častí rastliny nezasahujeme. V máji sú takéto prezimované dipladénie pripravené na presadenie do exteriéru na ďalšiu sezónu. Počítajte s tým, že prezimovanie dipladénií nikdy nebude stopercentné a niektoré rastliny odumrú, takže rozmnožiť si ďalšie mandevily z odrezkov nie je zlý nápad.

Choroby mandevilly

Vo všeobecnosti sú mandevilly veľmi odolné rastliny, ktoré nie sú náchylné na choroby ani škodcov. Medzi najčastejšie choroby postihujúce mandevillu patria hubovité ochorenia charakteristické rôznymi škvrnami a povlakmi na listoch a stonkách:

Antraknóza (Colletotrichum)

Škvrnitosť listov (rôzne hubové a bakteriálne patogény)

Bakteriálna nádorovitosť (Agrobacterium tumefaciens)

Múčnatka (Sphaerotheca fuliginea)

Plesne

Proti hubovitým ochoreniam je účinné obmedzenie polievania, dostatočná cirkulácia vzduchu, prípadne viaceré fungicídne postreky. V každom prípade napadnuté časti rastlín odstránime a spálime, aby sme zabránili ďalšiemu šíreniu nákazy. To isté platí i pri rôznych vírusových a bakteriálnych ochoreniach (napr. antraknóza a škvrnitosť listov), ktorých príznakom je spomalený rast a žltnutie listov rastlín.

Spomedzi škodcov sú pre mandevilly nebezpečné najmä vošky, červce, roztoče a molice, ktoré odstraňujeme tak, ako pri pestovaní iných rastlín.

Všetkým ochoreniam mandevilly sa dá predchádzať udržiavaním rastlín v dobrom zdravotnom stave. Zdravé rastliny nie sú tak náchylné na choroby a preto je potrebné zabezpečiť dostatočný odtok prebytočnej vody z kvetináčov, výživný substrát, striedme polievanie rastlín a zabezpečenie dobrej cirkulácie vzduchu v okolí mandevilly. Dôležité je kupovať len zdravé rastliny a odrezkami rozmnožovať len zo zdravých častí, aby sme nerozširovali nákazu. Akékoľvek napadnuté časti muškátov je potrebné spáliť alebo nechať rozložiť v komposte.

Čítajte aj: Mandevilla a jej druhy

 

Užitočné informácie:

1. Prehľad balkónových kvetov: 12 najkrajších kvetov na balkón či terasu

2. Inšpirácie na okrasné záhrady

3. Prehľad záhradníctiev v SR: záhradníctva

 

Použité zdroje: ag.umass.edu, gardeningsolutions.ifas.ufl.edu



Podobné témy

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

bezúdržbové trvalky

10 najodolnejších trvaliek, o ktoré sa netreba starať

My záhradníci neustále čelíme výzvam: rastliny ktoré nechcú kvitnúť, kvety zničené neskorými mrazmi, sucho, ktoré zničí celé záhony. Aj preto je fajn mať v záhrade rastliny ktoré si vyžadujú minimum starostlivosti ak…

tieňomilné rastliny

10 najkrajších rastlín do tieňa

Aj tienisté kúty záhrady môžu byť krásne a inšpiratívne ak do nich vyberiete tie správne rastliny vhodné do tieňa. Aj keď letničky a trvalky do tieňa nie sú také bežné ako ostatné rastliny, z tienistého miesta v záhrade…

kvety na terasu

12 Najkrajších kvetov na balkón či terasu

Na balkón sú vhodné všetky kvety, ktoré ľahko a flexibilne rastú a nádherne kvitnú. Kvôli týmto požiadavkám sa ako kvety vhodné na balkón používajú väčšinou výrazne kvitnúce letničky, ktoré rozžiaria každý balkón alebo…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…