Muškáty - pestovanie a druhy


pelargónie

Ako pestovať muškáty vrátane ich rozmnožovania, starostlivosti, prezimovania a jednotlivých druhov

Husté, rozkvitnuté muškáty vytvárajú v lete na nejednom balkóne či terase nádhernú atmosféru a pre mnohých sú neodmysliteľnou súčasťou dekorácie domu a tradíciou, ktorá sa jednoducho neopozerá. Muškáty sa väčšinou pestujú ako jednoročné rastliny v kvetináčoch, prípadne priamo v záhrade a v porovnaní s inými druhmi kvetov sa vynímajú extrémne dlhým obdobím kvitnutia. Sú známe svojou odolnosťou voči suchu a horúčave, no sú  citlivé na chlad, takže v exteriéri sa môžu pestovať až keď nehrozia mrazy.

Muškáty (pelargónie) sú kvitnúce, stálozelené trvalky, sukulenty alebo kry pochádzajúce z tropických a subtropických častí sveta no najmä z Južnej Afriky. Rod muškátov (pelargonium) patrí do čeľade pakostovité (Geraniaceae) a obsahuje približne 200 druhov, z ktorých sa mnohé pestujú ako okrasné rastliny, no tiež na výrobu parfumov, liečiv, farbív a dokonca ako jedlá rastlina na dochucovanie pokrmov. 

Pestovanie muškátov

Muškáty sú obľúbenými okrasnými rastlinami, ktoré sa väčšinou pestujú ako balkónové kvety, no svoje uplatnenie si nájdu aj v záhrade, či ako izbové rastliny. Na to, aby muškáty prosperovali, potrebujú bezmrazové podmienky, dostatok svetla a vlahy, ako i ďalšie podmienky: 

pelargónie pestovanieNázov rastliny: Pelargónia/muškát (Pelargonium)

Typ rastliny: stálozelená trvalka

Nároky na svetlo: slnko až polotieň

Voda: muškáty pestované v kvetináčoch si vyžadujú pravidelnú zálievku

Obdobie kvitnutia: od mája do septembra

Substrát na muškáty

Ako substrát na muškáty je vhodný výživný a ľahký záhradný substrát na balkónové kvety, ktorý by nemal obsahovať íľ a mal by byť bohatý na organickú zložku. Substrát na muškáty by mal byť neutrálny až zásaditý, takže pri používaní kyslej rašeliny sa musí PH substrátu zvýšiť pridávaním vápenca.

Pestovanie muškátov zo semena

Semená muškátov vysádzame do malých hrantíkov na sadeničky. Semená muškátov nasypeme na substrát a pokryjeme tenkou vrstvou substrátu alebo vermikulitu aby neboli na svetle. Z pohľadu načasovania je dôležité aj to, kedy sadiť semená muškátov, tak aby sme ich mohli presadiť do exteriéru, ako náhle pominie riziko mrazov. Aby muškáty dorástli do správnej veľkosti na presadenie do finálnych kvetináčov, potrebujú 3 mesiace, takže ak chceme presádzať muškáty von v polovici mája je ich potrebné sadiť v prvej polovici februára.

Po výsadbe semená muškátov výdatne zalejeme a polievame každé dva až tri dni.  Sadenice by mali byť umiestnené na svetlom mieste, no nie na priamom slnku.

Keď sadeničky podrastú, presadíme ich do 2l kontajnerov, v ktorých budú rásť až kým nebudú pripravené na finálne presadenie do kvetináčov, prípadne do záhrady. Rastlinkám muškátov, ktoré už majú 2 lístky doprajeme počas rastu a neskôr aj kvitnutia hnojivo s postupným uvoľňovaním, bohaté na draslík (vhodné je vyvážené hnojivo NPK).

Presádzanie muškátov

Či už máme sadenice muškátov vypestované alebo zakúpené, presádzanie muškátov do ich finálnych kvetináčov, ktoré budú umiestnené v exteriéri je vhodné načasovať, na obdobie, keď už nehrozia mrazy (väčšinou v polovici mája, no závisí to od lokality a počasia v danom roku). Prípadne ich môžeme presadiť aj skôr, no v takom prípade by mali ostať chránené pred možnými mrazmi vo vnútri a s dostatkom svetla. 

pelargónie presádzanieSamotné presádzanie je veľmi jednoduché a zvládne to aj začiatočník, Ak používame kvalitný substrát na muškáty, môžeme sadenice vysádzať aj hustejšie vedľa seba, prípadne ich kombinovať s inými druhmi kvetov. Kvetináče  na muškáty musia mať drenážne diery na odtok prebytočnej vody.

Starostlivosť o muškáty

Muškáty pestované v kvetináčoch si vyžadujú starostlivosť najmä v podobe pravidelného polievania a to najmä ak sú po väčšinu dňa vystavené priamemu slnku. Odstrihnutím odkvitnutých kvetov môžeme podporiť ďalšie hustejšie kvitnutie, no nie to nevyhnutnosť. Ak majú muškáty pestované zo semien alebo z odrezkov príliš dlhé a ovisnuté stonky, môžeme ich skrátiť uštipovaním (prstami alebo nožnicami) a podporiť tak ich rozvetvenie a zahustenie.  Inak si muškáty nevyžadujú dodatočnú starostlivosť.

Rozmnožovanie muškátov

rozmnožovanie pelargónií odrezkamiRozmnožovanie  muškátov pomocou odrezkov je veľmi jednoduché. Stačí ak odstrihnete ostrými nožnicami lístok so stonkou a takýto odrezok (4-8 cm) vložíte do substrátu, ktorý budete udržiavať vlhký. Pre väčšiu úspešnosť prijatia môžete odrezok pred sadením namočiť do rastového stimulátora. Zasadené odrezky udržujte na mieste s rozptýleným svetlom a do troch týždňov by mali zakoreniť. Odrezky môžeme odoberať a sadiť kedykoľvek počas vegetačného obdobia muškátov.

Prezimovanie muškátov

ako zazimovať muškátyMnoho pestovateľov rieši otázku ako zazimovať muškáty tak, aby prežili a často krát sa im to nedarí kvôli neprávnym podmienkam. V prvom rade si je potrebné uvedomiť, že väčšina muškátov sú stálozelené trvalky prispôsobené na tropické a subtropické tepelné a svetelné podmienky. Prezimovanie muškátov si preto vyžaduje tieto podmienky počas zimy aspoň približne napodobniť.

Teplota pri zimovaní muškátov by nemala poklesnúť pod 5 °C a rastlina by mala dostávať toľko svetla, koľko je len možné. Pre nedostatok svetla býva zazimovanie muškátov v pivnici alebo garáži často krát neúspešné. Okrem svetla a bezmrazových podmienok je potrebné pre zimujúce muškáty zabezpečiť dostatočnú cirkuláciu vzduchu, ktorá obmedzí rozvoj chorôb a plesní.     

ako prezimovať muškáty Pred samotným zazimovaním muškátov ich je potrebné na toto obdobie pripraviťzostrihaním. Ideálnym obdobím na takúto prípravu je už koniec septembra, aby mala rastlina dosť času na regeneráciu. Muškáty zredukujeme zhruba o polovicu (skracujeme vždy nad spojom listovej stonky) a odstránime všetky zvyšné listy čo zabezpečí dobrú cirkuláciu vzduchu. Odstrihnuté listy môžeme použiť ako odrezky na rozmnožovanie muškátov. 

Muškáty krátko po tomto zostrihu znovu obrašia a vtedy im môžeme dopriať novú dávku živín v podobe čerstvého substrátu či kompostu na zimu. Muškáty sú takto pripravené na prezimovanie a môžeme ich presunúťdo interiéru s dostatkom svetla a cirkulácie vzduchu. Polievame vždy až potom, keď sa substrát stihne preschnúť.  Počas zimy sa rast muškátov spomalí a nevyžaduje si veľké množstvo vody.  Vo februári môžeme muškáty prihnojiť vyváženým hnojivom.  Akékoľvek odumreté časti je potrebné počas zimy odstrihnúť no do živých častí rastliny nezasahujeme. Na konci marca muškátom prospeje ďalší zostrih. Rastlina sa tak zahustí a omladí. V máji sú takéto prezimované muškáty pripravené na presadenie do exteriéru na ďalšiu sezónu. 

Počítajte s tým, že prezimovanie muškátov nikdy nebude stopercentné a niektoré rastliny odumrú, takže rozmnožiť si ďalšie muškáty z odrezkov nie je zlý nápad.

Choroby muškátov

Medzi najčastejšie choroby muškátov patria vírusová škvrnitosť, korkovitosť listov, bakteriálne ochorenia muškátov, hubové ochorenia koreňov a odrezkov a hrdza muškátov.

viac o jednotlivých ochoreniach nájdete tu: choroby muškátov

Všetkým ochoreniam muškátov sa dá predchádzať udržiavaním rastlín v dobrom zdravotnom stave. Zdravé rastliny nie sú tak náchylné na choroby a preto je potrebné zabezpečiť dostatočný odtok prebytočnej vody z kvetináčov, výživný substrát, striedme polievanie rastlín a zabezpečenie dobrej cirkulácie vzduchu okolo muškátov. Dôležité je kupovať len zdravé rastliny a odrezkami rozmnožovať len zo zdravých muškátov aby sme nerozširovali nákazu. Akékoľvek napadnuté časti muškátov je potrebné spáliť alebo nechať rozložiť v komposte.  

Druhy muškátov

Muškáty môžeme rozdeliť 6. základých skupín, ktoré sa od seba značne odlišujú:

Muškáty krúžkované (pelargonium zonale)

pelargónie vzpriamené zonaleMuškáty krúžkované (zonale) dostali svoje pomenovanie po zónach (kruhových vzoroch) na svojich listoch. Táto skupina muškátov je typická vzpriameným rastom a dlhými stonkami, ktoré nesú jednoduché alebo dvojité kvety usporiadané v guľovitých zhlukoch (niekedy pripomínajú hortenzie), vo farbách červená, fialová, lososová, ružová alebo biela. Existujú stovky kultivarov muškátov zonale v rôznych veľkostiach a farebných kombináciách.  

Ťahavé muškáty (pelargonium peltatum)

ťahavé pelargónieŤahavé muškáty sú vyšľachtené väčšinou z pelargónií štítovitolistých (pelargonium peltatum) a sú charakteristické dlhými úzkymi stonkami s hrubými kožovitými listami (pripomínajú brečtan), ktoré sú prispôsobené na zadržiavanie vody počas dlhších období sucha. Vďaka svojmu ťahavému rastu je tento typ muškátov vyhľadávaný na pestovanie vo visutých kvetináčoch a na balkónoch.  Známe sú stovky kultivarov, z ktorých majú niektoré dvojfarebné listy v rôznych veľkostiach alebo jednoduché či dvojité kvety.

Veľkokveté muškáty (pelargonium regal)

pelargónie veľkokvetéVeľkokveté muškáty nazývané niekedy aj ako anglické alebo kráľovské (regal) muškáty, pocházdajú z kríženia viacerých druhov muškátov (P.cucullatum, P.cordifolium, P.grandiflorum , ..) a medzi pestovateľmi sú obľúbené pre ich veľké a jasnofarebné kvety rôznych tvarov (najväčšie kvety spomedzi muškátov).  Veľkokveté muškáty sú kompaktné krovité rastliny, ktoré veľmi rýchlo drevnatejú a dozrievajú, vďaka čomu  začínajú kvitnúť veľmi skoro a sú vhodné aj pre začínajúcich pestovateľov. Veľkokveté muškáty patria k druhom, ktoré sa dajú ľahšie prezimovať a nevadí im menej svetla počas zimných mesiacov. Tento druh muškátov je vhodný na tradičné letné pestovanie na balkóne či v záhrade no uplatní sa aj ako izbová rastlina.

Anjelské muškáty

pelargónie angelAnjelské muškáty pripomínajú svojimi kvetmi fialky a mnoho kultivarov týchto muškátov má aj dvojfarebné kvety. Anjelské muškáty sa v mnohom podobajú veľkokvetým muškátom, no majú kompaktnejší vzrast a menšie listy aj kvety. Vznikli krížením veľkokvetých muškátov s muškátmi pelargonium crispum, pričom za posledné desaťročia vznikli stovky kultivarov anjelských muškátov rôznych tvarov, veľkostí a farieb.

Voňavé muškáty

vonné muškátyVoňavé muškáty sú skupina pelargónií, ktorá sa pestuje najmä kvôli ich listom, ktoré pri dotyku uvoľňujú vôňu. Voňavé muškáty môžu byť hybridmi rôznych druhov (napr. Pelargonium graveolens, Pelargonium quercifolium, Pelargonium ionidiflorum a mnoho iných), pričom škála vôní ktorú uvoľňujú je naozaj bohatá. Medzi najobľúbenejšie vône patria citrónová, škoricová, jablková, kokosová, ružová, levanduľová, jahodová a ďalšie. Väčšina voňavých muškátov má menšie, nevýrazné kvety. Voňavé muškáty sa pestujú ako okrasné kvety, rastliny na výrobu parfumov či jedlé rastliny na ochutenie jedál.  

Muškáty unique

pelargónia uniqueTáto skupina muškátov je podobná voňavým muškátom, no v porovnaní s nimi majú väčšie, atraktívnejšie kvety. Pestovanie týchto muškátov siaha až do 19. Storočia, pričom ich pestovatelia ich využívali ako trvalky do kvetináčov aj do záhrady. Muškáty unique majú drevnaté stonky a listy s jemnou vôňou. Čím sú tieto muškáty staršie, tým krajšie a hustejšie kvitnú.

Okrem zmienených druhov muškátov sa pri pestovaní môžeme stretnúť aj s rôznymi hybridmi či pôvodnými divokými druhmi muškátov.

Naše tipy na muškáty

Existujú stovky rôznych kultivarov muškátov v rôznych farbách, tvaroch a veľkostiach z ktorých sme vybrali tieto výnimočné variety. Nechajte sa inšpirovať:

muškát červený
pelargonium zonale Samelia
muškát ružový
Pelargonium peltatum Happy Face - mex
tmavofialový muškát
Pelargonium regal Aristo Black Beauty
farebné muškáty
pelargonium peltatum sybil (rôzne farby)
muškáty ako fialky
Pelargonium crispum Angeleyes-Randy
voňavé muškáty orange fizz
Vonný muškát pelargonium orange fizz

Použité zdroje: thepelargoniumregister.com, almanac.com, gardendesign.com, gardenersworld.com

 



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…