Choroby muškátov

Aké druhy chorôb napádajú muškáty a ako im predchádzať

Choroby muškátov sú niekedy nepríjemnou súčasťou pestovania týchto krásnych balkónových kvetov. Vždy je dobré vedieť proti akému ochoreniu čelíme a preto sme vybrali najčastejšie sa vyskytujúce choroby muškátov spolu s obrázkami muškátov napadnutými týmito ochoreniami:

Korkovitosť listov muškátov

korkovitosť listov muškátovKorkovitosť listov je skôr fyziologický problém muškátov, ktorý nespôsobujú mikroorganizmy alebo škodcovia. Korkovitosť muškátov sa objavuje pri vysokej vlhkosti pôdy a vzduchu a ak je teplota vzduchu menšia ako teplota pôdy. Túto poruchu spôsobuje zvýšená absorpcia vody rastlinou pri nízkej miere odparovania vody z listov. To spôsobuje nadmerné zväčšovanie, praskanie a následné odumieranie buniek v listoch. Odumreté bunky zmenia farbu na žltú až hnedú a je ich možné vidieť na spodnej strane listov ako výrastky. Korkovitosti muškátov možno predchádzať zabezpečením dostatočného odtoku prebytočnej vody z kvetináčov, zabezpečením dostatočnej cirkulácie vzduchu pri rastline a redukciou frekvencie polievania.  

Vírusová škvrnitosť listov

škvrnitosť listovPôvodcom škvrnitosti listov môže byť viacero vírusov  vrátane alternáriovej škvrnitosti ( alternaria alternate ). Vírusová škvrnitosť sa prejavuje škvrnami (hnedými, žltými alebo belavými) na listoch. Ak sú muškáty napadnuté vírusovým ochorením, nie je ich už možné zachrániť. Všetko čo môžeme spraviť je, že napadnuté rastliny čo najrýchlejšie oddelíme od ostatných a odstránime.

Bakteriálne ochorenia muškátov

hnede skvrny na listoch Tieto ochorenia sa prejavujú hnedými škvrnami na spodnej strane listov alebo hnedými koncami spodných listov. Choroba je spôsobená rôznymi druhmi baktérií (xanthomonas campestris, pseudomonas cichorii, ralstonia solanacearum, a iné), ktoré prežívajú v nerozložených zvyškoch rastlín a napádajú muškáty prostredníctvom kontaminovaných nástrojov, vodou a dotykom. Nákaza rastliny sa pri chladnom počasí nemusí prejaviť, no s nástupom teplejších dní sa u nakazených rastlín dostavia prvé príznaky. Pri tejto chorobe muškátov je dôležitá najmä prevencia: kupovanie len zdravých rastlín, rozmnožovanie z odrezkov zdravých rastlín, dezinfekcia pracovných nástrojov a akékoľvek napadnuté rastliny je potrebné okamžite odstrániť.

 

Hubové ochorenia koreňov a odrezkov

čierna noha muškátovPostupné sčernenie a hniloba koreňovej sústavy muškátov alebo spodnej časti stoniek zasadených odrezkov (čierna noha) je väčšinou spôsobené hubami rodu pythium. Voči tomuto ochoreniu sa dá predchádzať používaním sterilného substrátu, a odoberaním odrezkov len zo zdravých rastlín. Akékoľvek napadnuté rastliny je potrebné spáliť alebo nechať rozložiť v komposte.  

 

Hrdza muškátov

hrdza listovHrdza muškátov sa prejavuje bledými škvrnami na hornej strane listov a hrdzavými škvrnami na ich spodnej strane. Toto ochorenie muškátov je spôsobené hubou puccinia pelargonii-zonalis a napáda najmä muškáty krúžkované počas daždivých rokov. Hrdzi muškátov sa dá predchádzať kupovaním a rozmnožovaním len zdravých rastlín, polievaním muškátov bez namočenia listov a odstraňovaním napadnutých rastlín z dosahu zdravých muškátov.  

 

Prevencia chorôb muškátov

Všetkým ochoreniam muškátov sa dá predchádzať udržiavaním rastlín v dobrom zdravotnom stave. Zdravé rastliny nie sú tak náchylné na choroby a preto je potrebné zabezpečiť dostatočný odtok prebytočnej vody z kvetináčov, výživný substrát, striedme polievanie rastlín a zabezpečenie dobrej cirkulácie vzduchu okolo muškátov. Dôležité je kupovať len zdravé rastliny a odrezkami rozmnožovať len zo zdravých muškátov aby sme nerozširovali nákazu. Akékoľvek napadnuté časti muškátov je potrebné spáliť alebo nechať rozložiť v komposte. 

 

Čítajte tiež: Muškáty - druhy a pestovanie

 

Použité zdroje: gardeningknowhow.com, extension.psu.edu, ag.umass.edu

 

Autor:
Alena Poklembová

Viac článkov od Alena Poklembová

Najčítanejšie články

Sledujte nás