Nový koronavírus psy neohrozuje, ďalšie infekcie však áno


korona vírus COVID-19 a domáce zvieratá

Obavy z nákazy novým koronavírusom hýbu svetom, ale netýkajú sa iba ľudí. Veľa majiteľov domácich miláčikov má strach, či ich zviera nemôže ochorieť, alebo či nehrozí prenos nákazy medzi zvieraťom a človekom.

Tieto obavy vyvracia český veterinár MVDr. David Hanzlíček, zároveň však varuje, že s príchodom jari opäť hrozia psom i mačkám predovšetkým nebezpečné infekcie, prenášané kliešťami a ďalšími parazitmi.

Psy a korona

Svetová pandémia COVID-19 logicky vzbudzuje u majiteľov psov otázku, ako sa toto ochorenie týka zvierat a či nehrozí vzájomný prenos. MVDr. David Hanzlíček z brnianskej veterinárnej kliniky Jaggy všetkých majiteľov psov upokojuje: „Vôbec nemusíte mať strach, tento typ koronavírusu je podľa súčasných informácií viazaný iba na človeka. Nemusíte sa obávať, že by ste svojho psa nakazili, alebo že by on mohol nakaziť vás.“ Jediné, na čo je dôležité myslieť, je zvieracia srsť, kde by sa teoreticky mohol vírus usadiť. Preto sa v súlade s nariadeniami vydávajte na prechádzky do voľného priestoru a keby ste boli dlhšie medzi viacerými ľuďmi, radšej psa vykúpte a vyfénujte.

U psov je síce známe ochorenie spôsobené koronavírusom, ide však o iný variant ako je COVID-19. Vyvoláva črevné ochorenie s miernym priebehom, ktoré väčšinou odznie spontánne, prípadne s niekoľkodňovou diétou bez nutnosti intenzívnej terapie. Omnoho väčšie problémy však môžu psom a mačkám spôsobiť KLIEŠTE. V súčasných teplotách už sú mimoriadne čulé a aktívne. Z posledných rokov vieme, že zhruba štvrtina z nich je infikovaná – môžu prenášať doslova desiatky ľudských i zvieracích infekcií! „Nezabúdajte na prevenciu, teda očkovanie a ochranu pred vnútornými a vonkajšími parazitmi, predovšetkým blchami a kliešťami. Kliešte nedbajú na súčasnú pandémiu koronavírusu a so súčasným oteplením výrazne zvyšujú svoju aktivitu. Vďaka veľmi miernej zime možno očakávať ďalšie šírenie a zvyšovanie početnosti aj tzv. pijaka lužného, „brata“ nášho bežného kliešťa obyčajného. Pre psov je mimoriadne nebezpečný kvôli prenosu krvného parazita – babézie. Tie najúčinnejšie preparáty, ktoré vášho štvornohého miláčika spoľahlivo ochránia pred pijakom lužným, a tým aj pred rizikom babeziózy, získate iba u veterinára,“ – radí veterinárny lekár David Hanzlíček. Ide o stále obľúbenejšie žuvacie tablety pre psov alebo špeciálne spot-ony s trojmesačným účinkom (tie existujú aj vo verzii pre mačky). Tieto prípravky sú na predpis, takže v pet shope alebo na internete ich nehľadajte. Navyše, pri výbere konkrétnej antiparazitárnej ochrany je vždy lepšie sa poradiť s odborníkom, ktorý pozná zdravotný stav vášho zvieraťa, históriu jeho chorôb a prípadné alergie. Dokáže najlepšie posúdiť, aký prípravok je preňho vhodný, aj s ohľadom na plemeno, vek či aktivitu (pohyb vo vode / v lese a pod.) a ďalšie individuálne potreby zvieraťa i jeho majiteľa, resp. domácnosti, v ktorej žije. Bežne dostanete kúpiť napríklad antiparazitárny obojok pre psov, ktorý predstavuje dlhodobú ochranu pred kliešťami, komármi a pakomármi. Výhodou je jeho vodeodolnosť a účinok až po dobu 5-6 mesiacov, navyše vôbec nezapácha. Zoženiete ho v dvoch veľkostiach.

Nie sú to iba kliešte, ale aj blchy, komáre, flebotómy a ďalší životu nebezpeční paraziti, ktorí ohrozujú zdravie našich štvornohých priateľov. Okrem babeziózy je to aj lymská borelióza, ehrlichióza, kliešťová encefalitída a celý rad ďalších ochorení, ktoré môžu spôsobiť trvalé poškodenie ich vnútorných orgánov a dokonca i smrť. Tzv. „psia malária“, ako sa zvykne babezióza označovať, môže byť pre psy naozaj smrteľná. Ide o nebezpečné akútne ochorenie, ktorého  najčastejšími prejavmi u psov je väčšinou horúčka (vyššia ako 40°C), slabosť, letargia, tmavý moč, bledé ďasná a jazyk, žlté sfarbenie pokožky a očného bielka. Ako už spomínal veterinár, má ju na svedomí druh kliešťa zvaný pijak lužný, ktorý sa dnes už na väčšine územia Slovenska bežne vyskytuje a vplyvom klimatických zmien sa dokonca posúva stále vyššie, do zemepisných polôh v akých sa doteraz nevyskytoval.

Na veterinu najskôr zavolajte

Rovnako ako ku svojmu lekárovi, aj k tomu veterinárnemu vzhľadom na aktuálnu situáciu najprv zavolajte. V dôsledku pandémie novým koronavírusom je potrebný opatrný prístup, hoci veterinárni lekári tiež bežne riešia akútne stavy. Ak chcete riešiť očkovanie alebo ochranu pred parazitmi, je lepšie sa s veterinárom najprv spojiť a dohodnúť sa telefonicky na ďalšom postupe. Kvôli vyzdvihnutiu odporúčaných antiparazitík sa môžete na veterinárnu kliniku vybrať aj bez psa či mačky a aplikovať ich podľa odporúčaní lekára až doma. V prípade žuvacej tablety ide o skutočne jednoduché riešenie a rovnako nenáročná a pohodlná je aj aplikácia spot-on prípravkov – s pomocou pipety sa účinná látka kvapne na kožu na krku zvieraťa, kde preniká priamo do kože a chráni zvieratko počas troch mesiacov. Rýchlo uschne a nezanecháva mastný vzhľad ani nepríjemný zápach. 



Podobné témy

pes hryzie ruky

Moje šteniatko hryzie. Čo s tým?

Prečo šteniatka hryzú? Používanie zubov pri hre, skúmaní prostredia, pri uľavovaní si od bolesti počas výmeny zubov je pre šteniatka, ako aj iné psovité šelmy úplne prirodzené. Žuvanie a hryzenie je pre ne príjemné,…

vyvýšené záhony

Kombinácie rastlín do vyvýšených záhonov

O tom, že rastliny sa navzájom ovplyvňujú som nikdy nepochybovala, ale ich vzájomné interakcie a vzťahy som objavovala postupne v dostupnej literatúre. Prečítané nevyzeralo sadenie zeleniny podľa znášanlivosti zložito,…

maltezák

MALTÉZSKY PSÍK, OČARUJÚCE NEŽNÉ BIELE KLBKO

psík ICH, Multi Ch. Divine Angel Best Guy Maltezáčik je elegantné dlhosrsté plemeno malého vzrastu, vyznačujúce sa veľkou dynamikou a energiou. Podľa štandardu FCI sa vyskytuje iba v jednej farbe, a to v bielej. Má…

sibírksky husky plemeno

SIBÍRSKY HUSKY

Už od malého dieťaťa som mal rád zvieratá. Ako dvojročný som si nosil domov mravcov v pohári od zaváraniny , o rok neskôr slimáky a tak sa to postupne stupňovalo. . Rybičky, morčatá, škrečok , andulka, zajac a podobne… …

Sliepky marans

Maransky: sliepky, ktoré znášajú čokoládové vajíčka

Plemeno sliepok Marans Maransky pochádzajú z juhozápadného Francúzska z okolia mesta Marans, kde boli vyšľachtené na prelome 19. a 20. storočia. Patria medzi stredne ťažké plemená s mohutnejším, plným trupom. Napriek…

papagaj žako

ŽAKO KONGO (Psittacus erithacus)

Papagáj žako je africký papagáj. Treba spomenúť, že do tohto rodu patria dva druhy a to Žako veľký – kongo (Psittacus erithacus) a Žako liberijský (Psittacus erithacus timneh). Žako liberijský sa líši tmavším zafarbením…