10 najobľúbenejších pôdopokryvných rastlín do záhrady


pôdopokryvné trvalky

Pôdopokryvné rastliny vedia byť v záhrade krásne aj užitočné. Tu sú tie najobľúbenejšie:

Pôdopokryvné rastliny vykonávajú v záhrade hneď niekoľko úloh. V prvom rade je to vizuálny efekt vo forme podrastu stromov, kobercového porastu skaliek a záhonov alebo prevísajúceho prvku na múroch a rôznych terénoch. Pôdopokryvné rastliny sú však aj užitočné pretože chránia pôdu pred vysušovaním a eróziou, zabraňujú burinám v raste a v neposlednom rade sú nenáročné na údržbu. Preto sa tento typ rastlín s obľubou používa ako nízkoúdržbová alternatíva trávnika, funkčná stabilizácia svahov či na porastenie voľných plôch v záhrade.

Tie najlepšie pôdopokryvné rastliny musia spĺňať niekoľko kritérií:

Mali by to byť nízke pôdoporkyvné trvalky s plazivým (nie ťahavým) rastom.

Výhodou je aj ak sú to stálozelené rastliny, takže vykonávajú svoje vizuálne a funkčné úlohy po celý rok.

Pôdopokryvné trvalky by mali byť odolné a nenáročné na údržbu

V našom zozname nájdete rastliny ktoré tieto požiadavky spĺňajú a navyše sú krásne. Nájdete v ňom pôdopokryvné trvalky vhodné na slnko no aj do tieňa. Užite si výber:

1. Zimozeleň menšia Vinca minor

pôdopokryvné trvalkyAk hľadáte ideálnu pôdopokryvnú rastlinu pre vašu záhradu, pri výbere nezabudnite na zimozeleň menšiu, ktorá dokonale spĺňa všetky požiadavky na takýto typ rastliny. Je stálozelená, odolná voči mrazom aj voči zveri či mechanickému poškodeniu a darí sa jej na plnom slnku ako aj v polotieni. Zimozeleň navyše vyniká nádherným kvitnutím na prelome jari a leta.

Je natoľko odolná a prispôsobivá, že sa rýchlo rozrastie a svojim hustým porastom pokryje veľkú plochu a preto je ju potrebné udržiavať pod kontrolou, aby sa nerozrástla aj tam kde ju nechcete. Zimozeleň je ideálna na výsadbu v okolí kmeňov stromov, vo svahoch no i nad múrmi, cez ktoré bude prevísať. 

2. Flox šidlolistý Phlox subulata

kvitnúce pôdopokryvné rastlinyPôdopokryvné rastliny väčšinou vynikajú zelenou textúrou ich listov, no flox šidlolistý navyše aj bohato a žiarivo kvitne. Len málo rastlín, ak vôbec, prekoná jarné, kvitnúce koberce tejto pôdopokryvnej trvalky v intenzite farieb a preto sa flox šidlolistý využíva aj ako skalnička, balkónový kvet či kvitnúca, nenáročná trvalka do záhonov.  Ponúka sa v širokej škále farieb kvetov (červená, ružová, biela, modrá, fialová, viacfarebná,…).

Flox šidlolistý si vyžaduje slnečné a suché stanovisko, kde dobre odoláva horúcemu počasiu no aj mrazom, škodcom a zveri. Táto pôdopokryvná trvalka je poloopadavá, takže svojou textúrou ihlicovitých listov zaujme po celý rok. Je ideálna na pokrývanie/stabilizovanie svahov a iných exponovaných miest s celodenným slnkom, kde sa flox šidlolistý bude časom rozrastať, no nepatrí k invazívnym rastlinám.  

3. Pachysandra vrcholová Pachysandra terminalis

pôdopokryvné rastliny do tieňa Je ideálna stálozelená, pôdopokryvná rastlina do tieňa. Vyniká nádhernou textúrou počas celého roka, pričom jej listy sú širšie, jasnejšie a hustejšie ako listy väčšiny pôdopokryvných rastlín. Pachysandra je odolná proti mrazom, zveri a zvládne aj suchú pôdu, kde plní vodozádržnú funkciu. Darí sa jej aj v ťažkých ílovytých pôdach, ktoré sú problematické pre väčšinu rastlín.

Táto pôdopokryvná trvalka do tieňa má rada polotieň až tieň a ak má pachysandra vhodné podmienky, vie sa rýchlo rozširovať pomocou koreňových výhonkov, takže dokáže byť aj invazívnou rastlinou ak sa nedrží pod kontrolou. Pachysandra je ideálnou pôdopokryvnou rastlinou okolo kmeňov stromov, v okolí chodníkov a na ohraničených plochách v záhrade.

4. Borievka plazivá Juniperus horizontalis

pôdopokryvné ihličnany Aj z ihličnanov môžu byť skvelé pôdopokryvné rastliny. Dôkazom je aj Borievka plazivá, ktorá túto úlohu zvláda dokonale. Tento svetlomilný pôdopokryvný ihličnan je prakticky bezúdržbová a veľmi odolná voči mrazom i suchu. Stačí jej priepustná voda na slnečnom stanovisku a svojim rastom dokáže časom pokryť veľkú plochu. Dorastá maximálne do výšky 45 cm, no dokáže sa roztiahnuť až na 3 m.

Vďaka robustnému koreňovému systému dokážu tieto pôdopokryvné ihličnany spevniť akýkoľvek svah a zabrániť jeho erózii. Borievka plazivá je veľmi atraktívny ihličnan, ktorý neopadáva ani v zime, takže sa často využíva ako nemenný základ v záhradnej tvorbe. Môžeme sa s ňou stretnúť v skalkách, predzáhradkách i v kombinovanej výsadbe s inými rastlinami. 

5. Zbehovec plazivý Ajuga reptans

pokryvné rastliny Ak chcete rýchlo pokryť určitú plochu nízkou vegetáciou, ktorá zabráni prerastaniu buriny, vhodnou voľbou je aj zbehovec plazivý. Táto pôdopokryvná trvalka je veľmi odolná a prispôsobivá takže má tendenciu rýchlo sa rozrastať a vytvárať husté koberce zelene. Ako väčšina pôdopokryvných rastlín, aj zbehovec je invazívny a preto potrebuje byť udržiavaný pod kontrolou rezom alebo ohraničením (chodníkom, obrubníkom,…) Zbehovec odolá aj tým najtuhším mrazom, neláka zver a dokáže prežiť na plnom slnku aj v polotieni.

Bonusom pri pestovaní zbehovca je jeho nádherné, výrazné kvitnutie na dlhých stonkách. Kvitne počas leta v odtieňoch modrej až fialovej, podľa kultivaru. Rôzne kultivary ponúkajú aj rôzne sfarbenie listov vrátane panašovaných farebných kombinácií. Panašované zbehovce sú vhodnou alternatívou aj preto, lebo sú menej invazívne.

6. Rozchodník skalný Sedum reflexum

pôdopokryvné rastliny na slnkoExistujú stovky druhov rozchodníkov, pričom väčšina z nich sú nízke sukulenty rastúce na exponovaných skalných stanoviskách s dostatkom slnka. Z tohto dôvodu sú obľúbenými rastlinami do skaliek, zelených striech a na suché plochy s celodenným slnkom. Niektoré druhy rozchodníkov sú navyše stálozelené a natoľko odolné, že sú z nich ideálne pôdopokryvné rastliny. Dôkazom toho je aj rozchodník skalný, ktorý vytvára husté koberce, ktoré dokážu pokryť akúkoľvek plochu so suchou pôdou a dostatkom slnka. Rozchodník skalný je odolný, no nie je invazívny, takže nebudete mať problém ani s jeho údržbou.

Obľúbeným kultivarom rozchodníka skalného je ‘Angelina’, so zelenožltým sfarbením listov podobných ihličiu, ktoré sa s príchodom zimy sfarbujú do oranžova.

7. Dúška (materina) citrónová Thymus citriodorus

pochôdzne rastlinyExistujú desiatky druhov a kultivarov spadajúcich do rodu thymus (najznámejšie sú materina dúška a tymian), z ktorých sú niektoré vynikajúcimi pôdopokryvnými trvalkami a zároveň sú stálozelené. Jedným z takýchto druhov je aj thymus citriodorus nazývaný aj materina dúška citrónová, ktorá dorastá do 10 cm a vytvára husté koberce, ktoré sú v lete posiate voňavými kvetmi. Thymus citriodorus sa považuje za bezúdržbovú trvalku, odolnú voči škodcom, mrazom aj suchu, ktorá navyše nie je invazívna, takže sa ľahko drží pod kontrolou.

Táto pôdopokryvná rastlina je ideálna na pokrytie plôch medzi nášľapnými kameňmi (pri chôdzi po materine dúške sa uvoľňuje silná vôňa) alebo rôznych slnečných miest so suchou, kamenistou pôdou.

8.  Medvedica lekárska Arctostaphylos uva-ursi

pôdopokryvné rastliny do svahuMedvedica lekárska je nízkorastúci, stálozelený ker, ktorý skvelo plní pôdopokryvnú funkciu. Dorastá len do 25 cm no vie sa rozprestrieť až do 2 m a viac. Je zaujímavý kožovytými, lesklými listami a červenými bobuľami, ktoré sa spolu podobajú na brusnice. Táto stálozelená, pôdopokryvná drevina obľubuje suché, piesčité alebo kamenisté pôdy a slnečné až polotienisté stanovisko. Je odolná aj voči tuhým mrazom. Kvitne na jar drobnými kvietkami, z ktorých sa na prelome leta a jesene vytvoria červené bobuľe, ktoré vyhľadávajú vtáci.

Medvedica lekárska je pôdopokryvná rastlina vhodná do svahov ako aj na výsadbu popri chodníkoch, pod stromami alebo v kombinácii s inými rastlinami v záhonoch. Táto drevina sa rozširuje poplazmi, no nerastie tak rýchlo ako iné pôdopokryvné rastliny.

9. Kopytník európsky Asarum europaeum

pôdopokryvná trvalka do tieňaLen málo vždyzelených pôdopokryvných trvaliek je tak výrazných ako kopytník európsky. Túto trvalku môžete nájsť aj v našich lesoch kde vytvára miestami súvislý podrast.  Jeho výnimočnosť tkvie v tom, že dokáže prosperovať aj v tých najtienistejších kútoch záhrady, kde môže nahradiť trávnik alebo sa môže kombinovať s inými tieňomilnými rastlinami. Táto pôdopokryvná rastlina do tieňa je atraktívna lesklými, okrúhlymi listami, tmavo-zelenej farby, ktoré vytvárajú husté koberce.

Kopytníku vyhovujú výživné pôdy,  s dostatkom vlahy a tienisté stanoviská. V takýchto podmienkach sa rozširuje prostredníctvom poplazov, no nie je invazívnou rastlinou, keďže rastie pomalšie v porovnaní s inými pôdopokryvnými rastlinami.

10. Mikrobiota krížolistá Microbiota decussate

pôdopokryvné drevinyTento pôdopokrynvý ihličnan je známy aj pod názvom sibírsky cypruštek alebo sibírska borievka, aj keď s borievkami nemá veľa spoločné. Je skôr príbuzná cyprusotvarým ihličnanom ako sú napríklad tuje alebo cyprušteky a zodpovedá tomu aj tvar a štruktúra jej ihličia. Táto pôdopokryvná okrasná drevina je ideálna na vypĺňanie priestoru pod stromami alebo na stabilizáciu a vyplnenie tienistých svahov, kde vytvára krásnu textúru.

Mikrobiota dorastá do výšky 45 cm, no jedna rastlina pokrýva šírku až 2 m. Ihličie mikrobioty je počas vegetačnej sezóny zelené, no na jeseň chytá nádherný bronzový odtieň.

Na záver

Do nášho zoznamu sa nezmestilo veľa druhov pôdopokryvných rastlín, ktoré takisto stoja za zmienku. Sú to napríklad Skalník rozprestretý (Cotoneaster horizontalis), Iberka vždyzelená (Iberis sempervirens), Čemerica východná (Helleborus orientalis), Bršlen Fortuneov (Euonymus fortunei ), hluchavka škvrnitá (Lamium maculatum), Hrdobarka obyčajná (Teucrium chamaedrys), Ophiopogon planiscapus, Čerkáč peniažtekový (Lysimachia nummularia), Liriopa modrincová (Liriope muscari), Papraďovec vianočný (Polystichum acrostichoides) a mnohé ďalšie.

Budeme radi ak sa podelíte aj o vaše tipy na pôdopokryvné rastliny, ktoré by v našom výbere nemali chýbať v komentári tejto témy.

Užitočné informácie:

Prehľadný zoznam miest, kde si môžete pôdoporkyvné trvalky zaobstarať: okrasné škôlky a záhradníctva



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…