Škodcovia a choroby ruží

Ako bojovať s chorobami a škodcami ruží

Choroby ruží sú niekedy nepríjemnou súčasťou pestovania týchto krásnych kvitnúcich trvaliek. Už pri výbere ruží však môžeme ovplyvniť ich zdravotný stav v budúcnosti. Pri nákupe si vždy vyberáme zdravé rastliny bez škodcov a poškodení. Z pohľadu prevencie je dôležitý aj druh ruží – voči chorobám a škodcom sú najodolnejšie staré odrody ruží alebo nové rezistentné odrody. Naopak, čajové hybridy škodcov a choroby doslova priťahujú, takže si vyžadujú chemickú ochranu.    

Staré dobré záhradnícke postupy ako napríklad odstraňovanie chorých a odumretých častí rastliny a dobrá výživa ruží, tiež pomáhajú predchádzať rozširovaniu chorôb ruží. Vždy je dobré vedieť proti akému ochoreniu čelíme a preto sme vybrali najčastejšie sa vyskytujúce choroby a škodcov ruží:

Čierna škvrnitosť listov ruží

ochorenia ružeRuže, ktoré majú listy posiate čiernymi bodkami sú nakazené ochorením, ktorého pôvodcom je huba diplocarpon rosae. Vznik tohto ochorenia podporujú časté prehánky alebo polievanie ruží rozprašovačom, ktoré vytvoria na listoch kvapky a tým aj prostredie vhodné na šírenie hubových infekcií. Základom boja proti čiernej škvrnitosti je prevencia (polievanie bez namočenia listov, stanovisko s ranným slnkom), prípadne fungicídny ochranný postrek, ktorý na listoch vytvorí ochranný povlak.

Múčnatka ruží

pleseň na listoch ruží chorobaĎalším hubovým ochorením, ktoré napáda ruže je múčnatka, ktorú väčšinou spôsobuje pleseň podosphaera xanthii . Spoznáme ju podľa bieleho práškového povlaku na listoch a stonkách. Rozširuje sa najmä za teplého, vlhkého počasia a predchádzame jej prevzdušňovacím rezom (preriedenie hustého porastu) a odstraňovaním odumretých alebo chorých častí rastlín.

Botrytída ruží

Fungicídny postrek na ružeToto plesňové ochorenie je spôsobené hubou Botrytis cinerea- teda rovnakou plesňou ktorú využívajú vinohradníci na tokaji pri výrobe tokajského vína. Na ružiach napáda najmä kvetné puky, ktoré tak zostanú zavreté a postupne hnednú.V prípade výskytu botrytídy okamžite odstrihnite a odstráňte napadnuté časti ruže. Aj Botrytíde sa darí vo vlhkom prostredí, takže je potrebné zabrániť dlhotrvajúcej vlhkosti na listoch a pukoch(nepolievať listy a voľba stanoviska s ranným slnkom). Pri vlhkom počasí je potrebný fungicídny postrek.  

Hrdza ruže

hubová choroba ružíHrdza ruží je hubové ochorenie, ktorého príznakmi sú oranžové a čierne bodky/škvrny na listoch a stonkách. Toto ochorenie sa objavuje začiatkom leta a môže vyústiť až do opadávania listov. Ako každé hubové ochorenie aj hrdza sa rozširuje najviac pri vlhkom počasí. Napadnuté časti ruže je potrebné odstrániť z rastliny. Prevenciou je zabezpečenie dobrej cirkulácie vzduchu a slnečné stanovisko ruže, prípadne preventívne fungicídne postreky.  

 

Náš tip: navzdory mnohým tvrdeniam, časti rastlín napadnuté chorobami môžete pokojne dať aj do kompostu, kde sa spoľahlivo rozložia bez toho aby sa z kompostéra šírila nákaza. Je to omnoho jednoduchšie ako tieto rastliny zakopávať alebo páliť.

 

Škodcovia ruží

Vošky

premnoženie vošiek na ružiachNajčastejším škodcom ruží sú vošky, ktoré vyciciavajú rastlinné šťavy z najmladších častí ruží. Tie sú potom oslabené a cez narušený povrch rastliny môžu prenikať zárodky rôznych chorôb s väčšou pravdepodobnosťou. Ruže sú voškami ohrozené majme pri ich premnožení a pri ich vzájomnej symbióze s mravcami. Viac o voškách a metódach ako proti ním bojovať nájdete v článku: ako-na-vosky-v-zahrade-efektivne

Ďalší škodcovia

V menšej miere sa môžeme pri ružiach stretnúť aj s inými škodcami:

Roztoče (Tetranychidae)

Strapky (Thysanoptera)

Chrústovec japonský (Popillia japonica)

 

Použité zdroje: gardenersworld.com, rosesgalore.com, almanac.com,

Autor:
Alena Poklembová

Viac článkov od Alena Poklembová

Podobné témy

Sledujte nás