Ruže a ich pestovanie


ruže pestovanie

Všetko o ružiach vrátanie sadenia, rozmnožovania, strihania, starostlivosti a jednotlivých druhoch ruží

Ruža je už od nepamäti kráľovnou kvetov a zďaleka najpopulárnejší kvet na svete. Tento symbol krásy a elegancie je klasikou pri tvorbe kytíc a dekorácií, no svoje uplatnenie si stále nachádza aj pri tvorbe záhrad. Pestovanie ruží je pritom jednoduchšie ako si mnohí myslia. Stačí dodržať pár základných zásad a túto kráľovnú kvetov môže v záhrade pestovať naozaj každý.

Ruže sú drevnaté, kvitnúce trvalky z čeľade ružovité – teda z čeľade do ktorej patria napríklad aj ovocné stromy (jablone, hrušky, slivky, čerešne,…). Dodnes je známych viac ako 100 pôvodných druhov ruží, ktoré sa vyskytujú na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy.

V tejto téme sa zameriame na to, ako úspešne pestovať ruže od sadenia, rozmnožovania, strihania až po starostlivosť.

Pestovanie ruží

Slnko

ružeRuže sú svetlomilné rastliny, ktoré si vyžadujú 6 až 8 hodín priameho slnka. Najdôležitejší je pritom dostatok ranného slnka, ktoré rýchlo osuší listy ruže od rosy alebo dažďa, čo je z dlhodobého hľadiska prevencia proti chorobám. Ruže môžete pestovať aj v polotieni, no nikdy nebudú kvitnúť a prosperovať tak, ako by mohli na slnečnom stanovisku.

Voda

Staršie ruže majú hlboké korene, a tak si dokážu poradiť aj s dlhšie trvajúcim suchom, no počas kvitnutia a horúcich letných dní im doprajte občasnú  zálievku. Tak ako je to u iných rastlín aj ruže polievame zavčas rána, neskoro večer alebo pri oblačnom počasí aby neutrpeli šok zo studenej vody. Výborným doplnkom pri pestovaní ruží je mulč, ktorý zabraňuje rýchlemu vysychaniu pôdy. Ideálny je mulč z prírodných materiálov (štiepka, kôra, suché lístie, ...) vo vrstve 5 - 10 cm, no nikdy by sa nemal priamo dotýkať základne ruže.

To čo ruže naozaj neznášajú je trvalo premočená pôda a preto je dôležitá priepustná pôda a striedma zálievka. Polievanie by malo byť skôr zriedkavejšie a hlboké (viac vody) ako časté s menším množstvom vody.  

kríková ruža

Pôda

Ružiam sa darí najlepšie v priepustných pôdach, bohatých na živiny. Ak je pôda ílovitá, pri výsadbe do nej primiešame piesok alebo iný priepustný materiál, aby sme zlepšili jej priepustnosť. Ideálne PH pôdy pre ruže by malo byť neutrálne až mierne kyslé.  

Sadenie ruží

kedy sadiť ružeSadiť môžeme voľnokorenné sadenice ruží alebo ruže z kvetináčov. Závisí od toho aj to, kedy môžeme ruže sadiť. Voľnokorenné sadenice ruží môžeme sadiť v období ich vegetačného pokoja (skorá jar alebo neskorá jeseň), pričom postupujeme ako pri výsadbe voľnokorenných ovocných stromov. V prípade sadeníc ruží v kvetináčoch, môžeme sadiť tieto rastliny počas celého roka okrem zimy.

výsadba ružíV oboch prípadoch si na výsadbu vyberieme slnečné miesto s priepustnou pôdou, kde vyhĺbime výsadbovú jamu, ktorá je dva krát väčšia a hlbšia ako koreňová sústava ruže. Voľnokorenné sadenice ruží necháme na 12 hodín namočené vo vode a pred výsadbou skrátime tenké korene o tretinu a hrubším len konce (aby sme obnovili rezné rany). V prípade ruží v kvetináčoch dávame pozor aby neboli korene zatočené dookola – v takom prípade ich uvoľníme alebo poprestrihávame, aby sa v pôde mohli rozrastať do priestoru.

Po takomto ošetrení ružu vložíme do výsadbovej jamy, zasypeme substrátom (miesto, kde sa dotýkajú korene a stonky by malo byť cca. 3 cm pod zemou) a dôkladne udupeme. Následne výdatne zalejeme a zálievku pravidelne opakujeme po vyschnutí vrchnej vrstvy pôdy.

Hnojenie ruží

V období od apríla do júla (prípadne do obdobia kedy ruža prestáva kvitnúť) je vhodné ruže hnojiť raz mesačne hnojivom s postupným uvoľňovaním. Ideálnym hnojivom je kompost, ktorý živiny uvoľňuje pomaly. Alternatívou sú granulované hnojivá (NPK 5-10-5 alebo 5-10-10) s postupným uvoľňovaním, ktoré zapracujeme do pôdy v okolí ruže (ďalej od stonky/kmienka).

Pri hnojení platí, že menej je viac, takže si je potrebné dávať pozor na nechcené prehnojenie. To hrozí najmä pri tekutých syntetických hnojivách, ktoré majú okamžitý účinok. Prehnojené rastliny priťahujú škodcov ako sú napríklad vošky ako magnet.

Strihanie ruží

rez ružíPravidelný rez pomáha ružiam sústrediť svoju energiu na kvitnutie a udržiavať ich tvar v požadovanom tvare. Ruže spravidla striháme po posledných mrazoch v jarnom období, keď sa im nalejú puky. Výnimkou sú ruže, ktoré kvitnú len raz ročne alebo ruže ktoré kvitnú na starom dreve (napr. popínavé ruže rambler), ktoré striháme až po odkvitnutí.

Viac o tom kedy a ako strihať ruže sa dozviete tu: strihanie ruží jednoducho a prehľadne

Ako prezimovať ruže

Ružiam môžeme pomôcť prekonať zimu pridaním dodatočnej izolácie k základni rastliny a to nakopcovaním zeminy alebo kompostu do výšky 20 cm, prípadne aj následným prikrytím čečinou alebo slamou. Týka sa to najmä ruží citlivých na nízke teploty (čajové hybridy, floribundy a iné menšie  moderné ruže). Ruže 2 mesiace pred zazimovaním už nehnojíme.

Rozmnožovanie ruží

Najpraktickejším a najpoužívanejším spôsobom ako si vytvoriť nové rastliny je rozmnožovanie ruží pomocou odrezkov.  Ideálnym obdobím na odoberanie odrezkov ruží je počas ich najrýchlejšieho rastu (prelom jari a leta). Pre účely odrezkov sú najvhodnejšie stredne vyzreté stonky (niečo medzi mäkkými, mladými stonkami s kvetnými púčikmi a vyzretými stonkami s už odkvitnutými kvetmi).

rozmnožovanie ruží z odrezkovVyberieme si zdravú časť stonky (vhodnejšie sú stonky z hornej časti rastliny a z vonkajšej strany – stonky zo stredu rastliny majú menšiu pravdepodobnosť prijatia) s minimálne 3 listami a odoberieme z nej 10 – 15 cm odrezok, ktorý kvôli zväčšeniu zakoreňovacej plochy zrežeme zospodu v uhle 45°. Väčšina odrezkov zakoreňuje lepšie ak je tento rez tesne pod listom.    

Odrezok môžeme kvôli väčšej úspešnosti namočiť do rastového hormónu a zasadíme do hĺbky 5 cm do výsadbového substrátu. Odrezok môžeme zasadiť do kvetináča alebo priamo do zahrady. Ako substrát môžeme použiť zmes rašeliny a priepustného materiálu (perlit, vermikulit,..) alebo špeciálne výsadbové substráty s dobrou priepustnosťou a dostatkom organickej zložky. 

Zasadený odrezok výdatne polejeme a prikryjeme veľkým zaváraninovým pohárom na udržiavanie teploty a vlhkosti (pri vysokých teplotách a priamom slnku pohár čiastočne zatienime aby sa ruža neprehriala). Pôdu udržiavame vlhkú no nie premočenú. Odrezok sa väčšinou zakorení do 3. až 4. týždňov. Následne môžeme ružu presadiť na jej finálne miesto v záhrade, pričom sa vyhýbame teplotným šokom (presádzame neskoro večer alebo keď je pod mrakom). Zaváraninovú fľašu môžeme pokojne nechať na rastline aj počas zimy kvôli izolácii.

Druhy ruží

Svet ruží je naozaj veľký a zorientovať sa v ňom nie je jednoduché. Existujú tisícky nádherných druhov, kultivarov a hybridov ruží, z ktorých si dokáže vybrať naozaj každý a záleží len od vkusu pestovateľa aký druh a kultivar si zvolí. Ruže sa zvyčajne rozdeľujú do troch hlavých skupín: divoké ruže, staré (historické) ruže a moderné ruže

Viac o jednotlivých skupinách a druhoch ruží nájdete v téme: Druhy ruží

Máte svoje vlastné skúsenosti, znalosti či tipy zo sveta ruží? Budeme radi ak sa o ne s nami podelíte nižšie v komentároch tejto témy.  

 

Užitočné informácie:

1. Ako si vytvoriť ružovú záhradu: ružová záhrada

2. Ako strihať ruže: strihanie ruží

3. Prehľad záhradníctiev a záhradných centier v SR: záhradníctva

 

Použité zdroje: rosesgalore.com, all-my-favourite-flower-names.coPodobné témy

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…

Hortenzie pestovanie

Hortenzia a jej pestovanie

Hortenzia je elegantná krovitá trvalka, ktorá svojim starodávnym šarmom priťahuje pozornosť. Kvitne nádhernými súkvetiami, ktoré sa počas leta stávajú stredobodom záhrady a vytvárajú v nej nezameniteľnú atmosféru.…

skalničky

12 najkrajších skalničiek do skalky

Okrasné skalky sú nádhernou súčasťou mnohých záhrad a zakladajú sa najmä na miestach vystavených celodennému slnku a s chudobnou pôdou. Rastliny ktoré v skalkách prosperujú musia zniesť celodenné slnko, málo vody a…