
Vedcom sa podarilo vyšľachtiť pšenicu trvalku

Nový kríženec pšenice a divokej pšenice, ktorý sa podarilo vyšľachtiť vedcom z Washingtonskej štátnej univerzity by mohol byť prielomom v poľnohospodárstve.
Pšenica je jedna z najpestovanejších plodín na zemi a zároveň spolu s ryžou a kukuricou je vzdialená príbuzná trávam. Na rozdiel od mnohých druhov tráv je však len jednoročnou rastlinou, čo znamená aj obrovské náklady pre jej pestovateľov. Každý rok je totižto nanovo vysiata, dopestovaná a zožatá, čo si vyžaduje množstvo práce a zároveň je pôda zbytočne obrábaná kvôli čomu stráca živiny a je vystavená erózii. Preto bola pšenica pestovaná ako trvalka snom po mnohé desaťročia.
Komplikované kríženie pšenice
Výskumníci z washingtonskej štátnej univerzity prišli s riešením v podobe kríženca pšenice a divokej pšenice podobnej trávam a nazvali ho „Salish Blue“ (Salish je názov pre oblasť na severozápade Spojených Štátov). Rozdiely v genóme týchto dvoch druhov sú natoľko veľké, že ich kríženie je veľmi komplikované. Napriek tomu sa mnoho vedcov v minulosti o to pokúšalo. Prvé zmienky o týchto snahách siahajú až do roku 1903.
Meno nového kríženca je odvodené od modrého nádychu jeho semien. Hybrid je stále len vo fáze šľachtenia, no niektorí farmári zo štátu Washington sa ho už pokúšajú pestovať. Výška tohto kríženca dosahuje až 1,5 metra zatiaľ čo väčšina odrôd pšenice sa pestuje v trpasličej forme a dosahuje cca. 60 cm (keďže je pestovaná pre zrno a nie celú rastlinu, preferované sú trpasličie variety) Predpokladá sa, že po vyšľachtení by mohla nová varieta pšenice priniesť obrovské výhody a úplne zmeniť zaužívané postupy v poľnohospodárstve.
Zdroj: geneticliteracyproject.org
Autor: Redakcia - Mats