Vinárstvo v Južnej Afrike zamestnáva 900 kačiek


indickí bežci na vinici

Problémy so slimákmi a hmyzom vyriešili chovom 900 kačiek plemena indický bežec, ktoré im prinášajú okrem ničenia škodcov aj iné výhody.

Neďaleko Kapského Mesta sa nachádza vinárstvo Vergenoegd, ktoré sa od iných odlišuje svojimi špeciálnymi zamestnancami. Každé ráno sa 900 kačiek plemena indický bežec prehrnie z neďalekého jazierka priamo do vinice kde si pochutnávajú na slimákoch, ktorí sú v miestnych podmienkach najrozšírenejším škodcom. Ide o mäsožravé plemeno kačíc, ktoré preferuje živočíšnu stravu, takže vinič zostane nedotknutý.

Okrem ničenia škodcov, kačky vinice aj prirodzene hnoja a v neposlednom rade sú miestnou atrakciou, ktorá láka turistov. Všetci si radi vychutnajú pohľad obrovského kŕdľa kačiek pochodujúceho popred brány vinárstva priamo do viníc. Kačky sa dokonca dostali na etiketu miestnych vín a sú tak marketingovou vlajkovou loďou vinárstva.

Plemeno indický bežec bolo pôvodne vyšľachtené vo východnej Ázii odkiaľ sa dostalo do Európy a ďalej sa šľachtilo až do súčasnej podoby. Indický bežec najskôr zaujme nevšednou stavbou tela. Pri chôdzi má vzpriamené telo tak ako tučniak, čo mu umožňuje rýchli pohyb po zemi. Oproti iným plemenám je to menšia kačica, ktorá má chutné diétnejšie mäso. Využíva sa aj na znášku vajec, ktoré sa tiež dajú jesť, no musia sa tepelne spracovať. Ročná znáška dosahuje až 150 vajec. Indický bežec je obľúbený hlavne pre ekologických farmárov a záhradkárov, keďže tieto kačky uprednostňujú živočíšnu potravu pričom samotná úroda zostáva nedotknutá. Toto plemeno sa však kvôli svojmu výzoru a správaniu chová aj pre potešenie ako oživenie záhrad. V súčasnosti existuje niekoľko variet indického bežca.

Zdroj: http://vergenoegd.co.za

Autor: Redakcia - Mats



Podobné témy

chov mangalice

Na farme, kde sa chová mangalica

Mangalica je plemeno prasiat, ktoré vzniklo krížením s polodivými sviňami, po ktorých zdedilo jedinečné vlastnosti. Tá najcennejšia vlastnosť je schopnosť vytvárať tuk, ktorý tvorí až 65% ich úžitkovej hmotnosti …

minerály pre rastliny - žltnutie listov

Význam minerálov vo výžive rastlín

Na to aby mohli rastliny rásť a prosperovať, potrebujú dostatok minerálnych látok na svoju výživu. Niektoré minerálne látky (prvky) využívajú rastliny vo väčšej miere (Tvoria 10 až 0,01% z ich hmotnosti ) – tie nazývame…

elektrický traktor

Na Slovensku vyvinuli elektro traktor

Podobné správy zvyčajne prichádzajú z ekonomicky najvyspelejších krajín sveta, no tento krát je to inak. Rastislav Tribula zo Žiliny je tvorcom Etraktora – prvého malotraktora, ktorý má namiesto spaľovacieho motora…

Najziskovejšie rastliny na pestovanie

5 najziskovejších rastlín na pestovanie

Mnohých ako prvé napadnú paradajky či šalát, no v skutočnosti je najziskovejšie pestovanie špeciálnych rastlín, ktorých pestovanie je často krát jednoduchšie, ako by ste si mysleli. Väčšina týchto rastlín sa dá pestovať…

chránené slovenské potraviny

Ktoré slovenské potraviny majú ochrannú známku?

Slovensko má v zozname kvality Európskej únie registrovaných 18 tradičných produktov a to v kategóriách: chránené zemepisné označenie, zaručené tradičné špeciality a chránené označenie pôvodu . Slovenská bryndza  …

hliva ustricová z kávového odpadu

Z kávového odpadu pestujú hlivu ustricovú

Novo založená spoločnosť v holandskom Roterdame pestuje hlivu ustricovú práve na odpade z kávy. Jedna bežná kancelárska budova dokáže za mesiac vyprodukovať až jednu tonu takéhoto odpadu. To sú už zaujímavé množstvá aj…