
Vodnatieľka včelieho plodu

Pôvodca, príznaky, a liečba vodnatieľky včelieho plodu
So zvyšujúcou sa intenzitou chovu zvierat sa zvyšuje aj ich napádanie chorobami a škodcami, čo sa žiaľ, vzťahuje aj na našu ušľachtilú včelu medonosnú. Podmienky ktoré sú nepriaznivé pre včely, spravidla umožňujú aj rozmnožovanie a rozširovanie vo včelstve latentne nachádzajúcich sa pôvodcov ochorení a parazitov.
Pri primeranej starostlivosti o včely a dobrej znáške sa včelár nemusí obávať ochorení. No napriek tomu by mal vedieť, aké nebezpečenstvá môžu včely ohroziť a ktoré ochorenia musí povinne hlásiť.
Vodnatieľka je zriedkavé ochorenie včelieho plodu. Za nepriaznivých znáškových a poveternostných podmienok môže mať epidemický priebeh, no vo väčšine prípadov býva jej priebeh mierny s priaznivou prognózou. Pôvodcom ochorenia je vírus Morator aetatulae, ktorý sa spolu s krmivom prenáša na mladé larvy. Väčšinou sa nakazia dvojdňové larvy, ktoré sa menia na vrecko plné vodnatej kvapaliny zrnitej štruktúry. Celý útvar možno z bunky vytiahnuť pinzetou. Kvapalina po čase zaschne a larva sa zosuší, takže po nej zostane iba hnedý príškvar na dne bunky.
Pri miernom napadnutí plásty prevesíme do medníka a po vyliahnutí včiel ich roztopíme alebo spálime. Včely držíme v teple a ich čistiaci pud podporujeme prikŕmením teplým medovým roztokom. Pri napadnutí silných včelstiev odporúčame vytvoriť odloženec. Veľmi oslabené včelstvá je najlepšie vysíriť.
