Život včiel v auguste a práce s nimi

Včely si začínajú upravovať zimovisko a ukladať krmivo okolo pomaly sa zužujúceho plodového hniezda.

Vyháňajú posledné trúdy. Tam kde to nerobia, sa včelstvo pravdepodobne usiluje o tichú výmenu matky. Otvorené alebo dokonca zaviečkované materské bunky nemáme v nijakom prípade odstraňovať. Tichá výmena matky sa pokladá za najväčšiu cnosť včiel. Domnienka, že pridaním drahej čistokrvnej matky vykonáme pre včelstvo čosi dobé, nás často sklame.

Práce v auguste

V niektorých rokoch si možno položíme otázku, či by nebolo vhodné ešte kočovať na lesnú znášku. Často však využitie neskorej lesnej znášky znamená koniec včelstva. Slabé včelstvá nemá význam prevážať ani na jedľovú znášku, ale ich treba spojiť so silnejšími. Musíme sa usilovať o to, aby všetky včelstvá boli do polovice augusta zásobené na zimu. Pri včelstvách, ktoré sa zakrmujú vo dvoch nadstavkoch, je dôležité, aby sa všetky plodové plásty nachádzali v spodnom nadstavku, pretože včely spotrebúvajú len zásoby smerujúce hore.

Zuzana Gadušová
Autor:
Zuzana Gadušová

Viac článkov od Zuzana Gadušová

Podobné témy


Kam umiestniť úľ

Kam umiestniť úľ

Kým si kúpite svoje prvé včelstvo, mali by ste si premyslieť kde ho umiestnite aby ste neskôr nemali so včeličkami problém


Život včiel v jeseni a počas zimy

Život včiel v jeseni a počas zimy

Ako v ostatných mesiacoch, tak aj v septembri všetko dianie ovplyvňuje predovšetkým počasie. Pri slnečnom počasí a neskorej znáške môže včelstvo ešte raz plodovať.


Vŕby na včelnici

Vŕby na včelnici

Myslím, že na každej včelnici dobrého hospodára, by nemali chýbať. Rýchlo rastú, ľahko sa množia. Poskytujú tieň, lámu a tíšia vietor, spevňujú a zlepšujú pôdu.


Kočovanie včiel

Kočovanie včiel

Už oddávna sa so včelami kočuje. Kedysi aj starí Egypťania prepravovali svoje včelstvá loďami po Níle. Dnes je komerčné včelárenie bez kočovania nepredstaviteľné.

Sledujte nás