Život včiel v júni a práce s nimi

Letným slnovratom, ktorý je 21. Júna, dosahujú včelstvá vrchol svojho rozvoja. Ich rojová nálada začína ustupovať.

Za vhodného počasia a znášky sa včely predovšetkým venujú príprave medových zásob.

Práce včelára v júni

Pre včelára teraz nastal čas zberu. Zberať možno len zrelý med. No včelám by sme mali nechať aspoň minimálne zásoby, lebo kvetový med je totiž aj pre ich zdravotný stav nenahraditeľný.

Po znáške z lúk kočujeme na miesta s lepšími znáškovými podmienkami. Bohatú znášku ešte môžu poskytnúť porasty lesných malín, černíc  čučoriedok. Oplatí sa kočovať aj do porastov javora, pagaštana konského a gaštana jedlého, neskôr do smrekových a jedľových porastov.

V bezznáškovom období môže spôsobiť veľké škody rabovka. Keďže každej rabovke predchádza nejaký chybný krok včelára, zostáva v jeho rukách, aby jej zabránil. Všetky práce v otvorených včelstvách by mali prebiehať plynule. Plásty by sme nemali nechávať voľne, nezakryté a so sirupom alebo medom zasa opatrne manipulovať, aby sme nepokvapkali okolie. Ak včely nájdu čo i len jednu stopu po cukre, ohlásia znášku, a hneď vyletí nespočetné množstvo včiel, ktoré neústupne hľadajú potravu. Pritom môžu vyletieť do otvoreného včelstva, kde začnú rabovať. Pretože napadnuté včelstvo sa začne brániť, môžu vzniknúť aj straty, pričom včelstvo často stratí matku. Väčšinu sú takto ohrozené slabé včelstvá. Po prepuknutí rabovky hneď prerušíme prácu a vyčkáme asi 2 hodiny. Včelár sa môže pokúsiť včely zahnať rozprašovaním vody.

Keď je včelstvo vyrabované, čo sa slabým včelstvám môže stať aj na jar, mali by sme úľ vyprázdniť a nechať ho prázdny. Ináč sa rabujúce včely vrhnú na susedné letáče a môžu spôsobiť škody aj v ďalších včelstvách.

Zuzana Gadušová
Autor:
Zuzana Gadušová

Viac článkov od Zuzana Gadušová

Podobné témy


Kam umiestniť úľ

Kam umiestniť úľ

Kým si kúpite svoje prvé včelstvo, mali by ste si premyslieť kde ho umiestnite aby ste neskôr nemali so včeličkami problém


Život včiel v jeseni a počas zimy

Život včiel v jeseni a počas zimy

Ako v ostatných mesiacoch, tak aj v septembri všetko dianie ovplyvňuje predovšetkým počasie. Pri slnečnom počasí a neskorej znáške môže včelstvo ešte raz plodovať.

Sledujte nás