Život včiel v marci a práce s nimi


práce s včelami na jar

V teplejších miestach sa už včelíny začínajú prebúdzať do nového života. Neustále pribúdajúci plod a liahnuce sa mladušky konzumujú peľ.

Pri dostatočných zásobách krmiva ich vývoj podporí peľ z liesky, vŕby, jelše a jarných kvietkov. V marci skonzumujú oveľa väčšie množstvo zásob, než v studenom decembri. Cez teplé poludňajšie hodiny môžete vidieť prvé skúšky letov mladušiek.

V blízkosti stanoviska včiel musíme zabezpečiť zdroj vody. Včely vyletujú totiž aj za chladného a vlhkého počasia, aby do úľa priniesli vodu pre plod. Keby bol zdroj veľmi vzdialený mohli by aj po ceste ku vode zamrznúť. Ešte nie je predsa pre nich vonku také teplé počasie.

Práce včelára v marci

 práce včelára v marciVedľa včelích úľov postavíme napájadlo, ale tak, aby sa do neho včely nemohli vyprázdňovať, ale ani sa v ňom utopiť. Ako napájadlo najlepšie poslúži plytká nádoba s machom, korkovou podložkou alebo drevitou vlnou. Môžete použiť aj sud s kohútikom, z ktorého kvapká voda. Myslíte na to že včely musia vždy nájsť v napájadle čistú vodu. Aby včielky našli napájadlo je dobré im pre začiatok dať do vody trošku medu.

Diagnózu včelstva môžeme stanoviť aj bez vyrušovania včeličiek v ich úli a to podľa meliva. Stav včelstva môže zasa posúdiť podľa odpadu na podmetových podložkách. Zistíme, koľko uličiek medzi plástmi včely obsadili, koľko zásob spotrebovali a aká bola ich úmrtnosť počas zimy. Úle so včelstvami by sme bez závažného dôvodu nemali vôbec otvárať. Iba včelstvá bez matky treba spojiť s inými včelstvami. Napríklad s odloženými. Pravdaže len za predpokladu, že teplota dosahuje nad 15 stupňov Celzia.

Ak má úľ zozadu ako prístup okienko, ktoré je zarosené, vieme že včelstvo ploduje. Vtedy ho netreba vyrušovať, lebo má dostatok peľu, medu aj tepla a vody. Ak máme zbytočné peľové plásty, zvesíme ich do blízkosti plodového hniezda. Je však lepšie, keď sú peľové plasty cez zimu vo včelstve. Teraz je čas aj na upevňovanie medzistienok v rámikoch pre nastávajúcu sezónu. Na včelstvo vrátane rojov a odložencov ich budeme potrebovať asi 20. Pri úľoch, ktoré sú prístupné zozadu, môže ich byť aj menej. Na zabezpečenie budúcej znášky je dôležité najmä vysádzanie kríkov a výsev kvetín.

Autor: Zuzana Gadušová



Podobné témy

medonosne kvety

12 najužitočnejších medonosných rastlín do záhrady

Medonosné rastliny sú okrem samotných včiel prospešné aj pre včelárov a pestovateľov ovocia či zeleniny. Vyznačujú sa vysokou produkciou nektáru, z ktorého včely vyrábajú med, no takisto poskytujú včelám peľ, ktorým…

štúdijné odbory stredných škôl zamerané na prírodu

Zoznam stredných škôl zameraných na prírodu

Aktualizované: 20.11.2023 Veterinárstvo, lesníctvo, záhradníctvo, včelárstvo, rybárstvo, vinohradníctvo, poľnohospodárstvo, agropodnikanie a životné prostredie majú jedno spoločné – blízky vzťah k prírode. Tu je…

včely a včelár

Včely - ako to robím ja?

Včely a včelárenie v horskej oblasti na Orave. Moje skúsenosti.   Predstavenie našej včelnice. (Včela  – Apis mellifera carnica - Kranka)   Včelárim pri obci Nižná, 600mnm, v údolí rieky Orava. Včelnica je…

kde dať úľ

Kam umiestniť úľ

Určite by sme mali myslieť na dobrú blízkosť k bydlisku a dobrý prístup k úľom. Nesmieme zabudnúť ani na požiadavky včeličiek. Na dobrom stanovišti sa predsa nemusia vôbec vyskytnúť niektoré choroby. Určite úle…

rojenie včiel

Ako zabrániť rojeniu bez vytvorenia nového včelstva

Prvá etapa Po zložení nadstavkov zostane iba dno, na ktoré položíme nový nadstavok s dvoma plodovými plátmi  v strede. Vedľa nich zľava aj sprava umiestnime medzistienky a na kraj z oboch strán zasa medový plást. Na…

včely v jeseni a v zime

Život včiel v jeseni a počas zimy

Znáška peľu je priaznivá pre budúcoročný vývoj včiel. Všetky zásoby peľu včelstvám prenecháme, prípadne ich rovnomerne rozdelíme medzi jednotlivé včelstvá. Ak je chladno, včely skončia všetky letové aktivity, ktoré nie…