10 najkrajších plemien koní


plemená koní

Kone a ich 10 najkrajších plemien

Kone uchvacujú ľudský zmysel pre krásu a ušľachtilosť už po stáročia. Ľudia budovali na konských chrbtoch celé civilizácie a iní ich na koňoch dobíjali. Preto zostali kone vo viacerých kultúrach symbolom vytrvalosti, sily, rýchlosti a samozrejme krásy.

Kone sa počas stáročí šľachtenia menili a na celom svete vznikali nové a nové plemená rozličnej veľkosti, stavby tela, sfarbenia i temperamentu. A i keď sú všetky plemená koní svojim spôsobom krásne, do nášho zoznamu sme vybrali kone, ktoré sú niečím výnimočné a sú známe po celom svete:

Najkrajšie kone

1. Arabský kôň

kôňVýška (v kohútiku): 145 – 155 cm

Váha: 410 - 500 kg

Farby plemena: biela, sivá, gaštanová, čierna (ojedinele)

Arabské kone sú synonymom rýchlosti, vytrvalosti, odolnosti a ušľachtilosti. Vďaka ich charakteristickému klinovitému tvaru hlavy, klenutému krku, atletickej stavbe tela a zdvihnutému chvostu sú známe po celom svete a dajú sa ľahko rozoznať. Arabský kôň má pevnejšiu kostru a dobre vyvinuté svalstvo, takže sa v sile a odolnosti vyrovná mnohým väčším plemenám koní (zaujímavosťou je že oproti iným plemenám majú o jeden chrbtový stavec a pár rebier menej). Má dobrú energickú povahu s typickým temperamentom a ľahko sa učí.

Plemeno arabský kôň pochádza z arabského polostrova a je jedným z najstarších na svete. Najstaršie archeologické nálezy týchto koní sa datujú až pred 2 500 rokov p.n.l.. Arabský kôň dokázal po tisícročia prežívať v drsných púštnych podmienkach a plniť príkazy svojich jazdcov, s ktorými si dodnes vytvára výnimočne blízky vzťah.

Arabský kôň je všestranným plemenom. Vyniká vo vytrvalosti, rýchlosti aj v agilite a je vhodný ako športový i rekreačný kôň pre dospelých i deti. Pre ich jedinečné vlastnosti, sa arabské kone rozšírili po celom svete a ich gény môžeme nájsť takmer vo všetkých moderných plemenách športových koní.

2. Plnokrvník

kone plnokrvníkyVýška (v kohútiku): 157 – 173 cm

Váha: 450 - 600 kg

Farby plemena: zvyčajne gaštanová, ryšavá, čierna, sivá a ich odtiene

Známy tiež ako anglický plnokrvník je synonymom rýchlosti, vytrvalosti a elegancie. Fascinujúce plemeno plnokrvníkov bolo vyšľachtené v 17. A 18. storočí (z arabských, berberských a turkménskych koní), aby vyhrávalo preteky. V 19. Storočí sa plnokrvníky rozšírili po celom svete a dnes je na svete registrovaných viac ako 100 000 jedincov tohto výnimočného plemena. Plnokrvník sa stal vďaka svojim prednostiam základom pre šľachtenie mnohých moderných plemien koní.

Plnokrvníky sú charakteristické atletickou a svalnatou stavbou tela s dlhými nohami, krátkym chrbtom, dlhým krkom a výrazne tvarovanou hlavou. Povahou sú temperamentné a vnímavé. Plnokrvníky sú primárne určené na preteky, no využívajú sa aj na iné športové disciplíny ako skákanie, polo, drezúra.

3. Frízsky kôň

frízsky kôňVýška (v kohútiku): 150 – 170 cm

Váha: 550 - 650 kg

Farby plemena: čierna

Toto nádherné plemeno koní pochádza z Holandska. Frízske kone sú na jazdecké kone pomerne mohutné, vďaka čomu sa v stredoveku využívali ako bojové plemeno, no napriek tomu sú mrštné a obratné.

Frízsky kôň má pevnú, svalnatú konštitúciu tela s dlhým, klenutým krkom a hlavou s krátkymi ušami. Charakteristickými sú aj hustá, dlhá hriva a dlhšia srsť nad kopytami. Frízske kone sa vyznačujú energickou no dobre ovládateľnou povahou a elegantným pohybom (pri kluse vysoko dvíha nohy). Frízske kone sa väčšinou využívajú ako jazdecké kone na voľný čas, na drezúru, no vďaka ich sile sú vhodné aj na ťahanie koča.

4. Haflinger

horský koníkVýška (v kohútiku): 137 – 152 cm

Váha: 360 - 480 kg

Farby plemena: odtiene gaštanovej s bledou hrivou a chvostom

Tieto elegantné kone boli vyšľachtené v Rakúsku (dnes sever Talianska) koncom 19. Storočia ako pracovné plemeno vhodné aj do vysokohorských podmienok. V ich génoch by sme mohli nájsť pôvodné tirolské poníky, arabské kone a rôzne európske plemená.

Haflinger sa vyznačuje dobre osvaleným, no zároveň elegantným telom a energickou, no miernou povahou. Pôvodne sa kone haflinger používali ako pracovné kone na ťahanie nákladov a prácu na farme. Dnes sa tento koník používa aj na športové účely (vytrvalostná jazda, skákanie, drezúra,..), na rekreačné jazdenie ale aj na terapeutické účely pre deti a dospelých.

5. Andalúzsky kôň

andalúzsky kôňVýška (v kohútiku): 154 cm

Váha: 550 - 590 kg

Farby plemena: zvyčajne gaštanová, ryšavá, čierna, sivá a ich odtiene

Andalúzske kone patria medzi najkrajšie plemiená s bohatou históriou siahajúcou až do 16. storočia. Bol vyšľachtený na juhu Španielska pravdepodobne z arabských a berberských koní. Pre ich ušľachtilosť ich chovali ako bojové kone na nejednom panovníckom dvore v Európe a vďaka ich vlastnostiam sa stali základom pre šľachtenie mnohých iných plemien (lipican, frízsky kôň, Holstein, lusitano, azteca a iné )

Andalúzske kone sú inteligentné, vnímavé a dobre ovládateľné. Vyznačujú sa elegantnou a pevnou stavbou tela, dlhým a širokým krkom s hustou hrivou, stredne veľkou hlavou, masívnou hruďou, svalnatými zadnými stehnami, krátkym chrbtom a dlhým chvostom. V súčasnosti sa andalúzske kone využívajú na rôzne športové disciplíny vrátane skákania, drezúry, predstavenia, na ťahanie kočov a vďaka svojmu majestátnemu zjavu sa často objavuje v literatúre a filmoch.

6. Írsky cob

koníkVýška (v kohútiku): 150 – 155 cm

Váha: 450 - 600 kg

Farby plemena: zvyčajne strakatá s rôznymi kombináciami bielej, čiernej, gaštanovej a ryšavej

Írsky cob, známy tiež ako cigánsky kôň je nádherné, no vzácne plemeno koní, ktoré vyšľachtili rómovia kočujúci na britských ostrovoch v 19. A 20. Storočí. Boli to kompaktné, silné, ťažné kone, ťahajúce koče a karavany a boli ako stvorené na život s rodinou na cestách. Šľachtenie prebiehalo prirodzeným výberom, bez akejkoľvek organizácie a ako plemeno bol írsky cob uznaný až na konci 20. Storočia, kedy sa začalo toto plemeno registrovať.

Írsky cob má charakteristické silné telo s krátkymi, dobre osvalenými nohami, elegantne predĺženou hlavou s malými ušami, veľkými očami a s nádhernou dlhou, hustou hrivou, chvostom a dlhou srsťou nad kopytami. Má veľmi dobre ovládateľnú, pokojnú povahu, no zároveň je hravý. Je veľmi priateľský a s človekom si dokáže vybudovať výnimočne pevný vzťah. V súčasnosti sa tento koník používa napriek jeho pôvodnému účelu ťažného zvieraťa viac ako voľnočasové plemeno, na rôzne športy, na terapeutické účely a vďaka jeho krásnemu zovňajšku i na rôzne predstavenia a podujatia.

7. Donský kôň

kôň plemenáVýška (v kohútiku): 155 – 160 cm

Váha: 400 – 500 kg

Farby plemena: zvyčajne gaštanová alebo hnedá so zlatým odleskom, ryšavá, čierna, šedá

Donský kôň, známy tiež ako ruský don pochádza zo stepných oblastí Ruska pri rieke Don. V ich krvi by sme mohli nájsť gény pôvodných ruských stepných koní, no i karabašských, turkménskych, arabských koní a plnokrvníkov. Plemeno ruský don bolo v minulosti používané ako bojové plemeno pre kavalériu ruských kozákov.

Donské kone sú extrémne odolné a vytrvalé, ideálne na vytrvalostnú jazdu. Vďačia za to atletickej, no odolnej stavbe tela s dlhým, rovným chrbtom a dlhým, odolným nohám s dobrým osvalením. Majú energickú, no pokojnú povahu a dajú sa dobre ovládať. Donské kone nachádzajú v súčasnosti uplatnenie takmer vo všetkých športových disciplínach koní, no i v rekreačnom jazdectve.

8. Morgan

divoke koneVýška (v kohútiku): 145 – 155 cm

Váha: 410 - 550 kg

Farby plemena: ryšavá, gaštanová, čierna, v menšom rozsahu aj iné farby

Kone morgan sú jedným z najstarších plemien vyšľachtených v Spojených štátoch. V ich krvi by sme zrejme našli gény arabských koní a anglických plnokrvníkov, po ktorých získali svoje vlastnosti.

Plemeno morgan má kompaktnú a ušľachtilú stavbu tela so silnými nohami, výraznou, rovnou hlavou s malými ušami, vzpriameným a klenutým krkom, krátkym chrbtom a vysoko postaveným chvostom. Sú to aktívne a dobre ovládateľné kone s nenáročnými požiadavkami na chov.

Kone morgan sú cenené aj pre ich všestrannosť. V minulosti sa používali na jazdecké účely, ťahanie kočov a na vojenské účely v kavalérii, zatiaľ čo v súčasnosti sú obľúbenými športovými koňmi vynikajúcimi vo vytrvalostnom behu, skákaní, drezúre a iných športových disciplínach. Morgan vie byť aj rodinným koňom alebo koníkom na voľný čas.

9. Shirský kôň

najväčšie koneVýška (v kohútiku): 163 – 185 cm

Váha: 850 – 1 100 kg

Farby plemena: zvyčajne čierna, hnedá alebo šedá

Tieto obrovské, no zároveň krásne kone boli vyšľachtené aby utiahli veľmi ťažký náklad v drsných podmienkach. Kone plemena shire držia mnoho rekordov vo výške a váhe koní, pričom najväčší zaznamenaný kôň plemena shire (menom Mamut) meral v kohútiku až 219 cm a vážil 1524 kg.

Shírske kone majú dlhú, štíhlu hlavu, dlhý krk a robustné, osvalené telo s krátkym chrbtom. Plemeno má dobre ovládateľnú, pokojnú povahu. Shírske kone sú v súčasnosti raritou. Používajú sa v najmä v lesníctve, na rekreačné jazdenie a vďaka ich rozmerom i na rôzne prezentačné podujatia.

10. Fjordský kôň

kôňVýška (v kohútiku): 135 – 150 cm

Váha: 400 - 500 kg

Farby plemena: odtiene svetlej sivohnedej

Fjordský alebo nórsky fjordský kôň je relatívne malý koník (nepovažuje sa za poníka) pochádzajúci zo západného Nórska. I keď patrí medzi ľahšie ťažné, studenokrvné kone, je obratný a dobre ovládateľný. Fjordský kôň je charakteristický kompaktnou, svalnatou stavbou tela s mohutným, klenutým krkom, odolnými nohami, kratšou a širokou hlavou s krátkymi ušami a veľkými očami. Napriek svojej veľkosti ľahko unesie jazdca alebo náklad. Srsť tohto plemena v zime výrazne zhustne a v kombinácii s dlhou hrivou a chvostom nádherne kontrastuje so snehom.

Fjordský kôň bol po stáročia šľachtený ako farmársky ťažný kôň, no vďaka svojej miernej povahe a veľkosti nachádza uplatnenie aj ako terapeutický koník pre malé deti.

 

Na záver

Existuje mnoho ďalších krásnych plemien koní, ktoré sme v tomto článku nespomenuli a budeme radi ak nám v komentároch tohto článku dáte o nich vedieť.

 Podobné témy

mena pre psov

Mená pre psov

Dobré mená pre psov dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu medzi človekom a psom. Keďže psy ľahšie rozoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, psie mená ako Roky alebo Falco budú pre psov zrozumiteľnejšie a…

pes do bytu

20 ideálnych plemien psov do bytu

Väčšina plemien psov sa vie adaptovať na akékoľvek prostredie ak má dostatok pohybu vo forme prechádzok a športu. Niektoré psy sú však do bytu vhodnejšie ako iné a je prezieravejšie vybrať si plemeno, ktoré nebude…

Mačacie mená, mená pre kocúra

Mená pre mačky

Dobré mená pre mačky dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu a často ovplyvňujú aj kvalitu vzťahu človeka s mačkou. Keďže zvieratá vrátane mačiek ľahšie rozpoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, mačacie…

vypocet veku psa podla plemena

Ako vypočítať vek psa

Vek psa sa tradične počíta pomocou pravidla: jeden psí rok je ekvivalentom siedmych ľudských rokov, no určenie skutočného veku psa je trocha zložitejšie. Každý pes je jedinečný a tak ako u ľudí, aj u psov je dĺžka…

pes k detom

12 najlepších plemien psov k deťom

Vzťah detí a psov môže byť veľmi pekný a užitočný pre celú rodinu. Psy môžu deti naučiť zodpovednosti, empatii, spolupráci a môžu to byť nerozluční parťáci pre rôzne hry a dobrodružstvá. Vhodný pes k deťom však musí mať…

choroby u sliepok

Najčastejšie choroby a parazity sliepok

Každý chovateľ by chcel chovať silné a zdravé sliepky, ktoré mu budú prinášať dlhodobý úžitok vo forme kvalitných vajíčok a mäsa. Chov však so sebou prináša aj rôzne choroby sliepok, ktoré môžu ohroziť ich zdravie a…