10 potravín, ktoré sú pre vášho psa jedovaté


jedovaté potraviny pre psa

Dvakrát si premyslite čím kŕmite vášho miláčika. Zistite ktoré z bežných potravín sú pre psy najjedovatejšie:

Veľkým psím očiam sa len ťažko odoláva, a tak psom niekedy dávame aj potraviny z nášho jedálnička. Ľudské jedlo môže byť pre psy však nebezpečné. Ide hlavne o nasledovné potraviny:

1. Čokoláda čokoláda toxická pre psov

Čokoláda obsahuje látky nebezpečné pre psy zvané metylxantíny(patrí medzi ne aj kofeín, teobromín, teofilín a iné). Čím tmavšia je čokoláda, tým vyšší je obsah týchto látok v nej. Symptómy požitia čokolády psom môžu zahŕňať časté močenie, búšenie srdca, a vo vyšších dávkach až zástavu srdca. Už 30 gramov môže u veľkého psa spôsobiť vážne zdravotné problémy, takže čokoládu držte z ich dosahu.

2. Produkty obsahujúce xylitol xylitol jedovatý pre psov

Xylitol je ingrediencia často používaná ako náhradné sladidlo v žuvačkách a mentolkách bez cukru, no pre vášho psa je to jedna z najjedovatejších látok v našich jedlách. Pre psy je 100 krát jedovatejšia ako čokoláda. Po zožratí pár žuvačiek alebo mentoliek môže dôjsť k zníženiu hladiny cukru v krvi, a pri vyšších dávkach až k akútnemu zlyhaniu pečene. Takže ak váš pes zožral žuvačky alebo mentolky a spozorujete stratu koordinácie alebo triašku, navštívte okamžite zverolekára. Nenechávajte mentolky alebo žuvačky na miestach kde by ich pes mohol zožrať.

3. Cibuľa a cesnak cibuľa jedovatá pre psov

Cibuľoviny(cibuľa, šalotka, cesnak, pažítka, cibuľky kvetov) obsahujú látku thiosulfát, ktorá ničí u psov červené krvinky a teda spôsobuje anémiu. Ak však pes prestane konzumovat cibuľoviny, stav sa mu rýchlo upraví do normálu.

 

 

4. Alkohol alkohol toxický pre psov

Alkohol môže spôsobiť rovnakú reakciu ako u človeka. Keďže však psovi stačí tak málo aby sa alkoholom intoxikoval, veľmi rýchlo môže dôjsť k otrave a smrti. Symptómy zahŕňajú stratu koordinácie, spomalené dýchanie a časté močenie. Ak máte podozrenie, že sa pes dostal k alkoholu, vylízal ústnu vodu alebo zožral veľa fermentovaného ovocia, vyhľadajte veterinára.

5. Avokádo avokádo toxivcké pre psa

Plod avokáda obsahuje persín – pre psy vysoko toxickú látku spôsobujúcu hnačku a zvracanie. Liečba obvykle predstavuje podávanie zvýšeného objemu tekutín, aby pes nezostal dehydrovaný.

 

 

6. Hrozno a hrozienka hrozno toxické pre psov

I keď je hrozno svojou toxicitou pre psy známe, aj tak je otrava z tohto ovocia jedna z najčastejších. Súvisí to najmä s jeho popularitou. Na zlyhanie obličiek u psov stačí konzumácia už šiestich bobuliek. Držte preto hrozno z dosahu vášho miláčika.

 

 

7. Makadamové oriešky makadamiové orechy toxické pre psa

Tieto oriešky obsahujú toxíny, ktoré napádajú nervový systém psov a môžu viesť až k paralýze. Poškodenie nervového systému môže byť aj trvalé takže dbajte na to aby váš pes s nimi neprišiel do kontaktu.

 

 

8. Kysnuté cesto kysnuté cesto toxické pre psa

Rovnaká reakcia, ktorá prebieha keď cesto kysne môže tiež prebehnúť v žalúdku vášho psa. Výsledkom sú potom bolesti, kŕče, zvracanie a hnačka. Pri konzumácii väčšieho množstva čerstvého pečiva z kysnutého cesta však hrozí prekrútenie čriev, ktoré by si už vyžadovalo operačný zásah.

 

9. Plesnivé jedlo plesnivé jedlo jedovaté pre ľudí aj psov

Možno ste si mysleli, že trošku plesne na ovocí či iných potravinách nemôže vášmu psovi ublížiť, no niektoré plesne obsahujú aflatoxín, ktorý u psov rovnako ako u ľudí môže zapríčiniť črevné problémy a poškodenie pečene. Jedlo napadnuté plesňou preto nie je vhodné pre ľudí ani pre psov.

 

10. Muškátový oriešok muškátový orech toxický pre psov

Mnohí ľudia ho používajú na varenie a pečenie, no ak jedlo s obsahom tohto korenia zožerie pes, môže sa otráviť. Toxická látka v muškátových orieškoch zvaná myriticín môže u psa vyvolať halucinácie, triašku, zrýchlený tep a bolesti brucha. Tieto symptómy však zvyknú ustúpiť v priebehu niekoľkých dní.

 

 

 

Organizmus najlepšieho priateľa človeka je iný ako ten ľudský a to čo prospieva nám mu môže ublížiť. Preto zbytočne neriskujte a držte psa z dosahu týchto jedál.

Autor: Jakub DurdíkPodobné témy

mena pre psov

Mená pre psov

Dobré mená pre psov dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu medzi človekom a psom. Keďže psy ľahšie rozoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, psie mená ako Roky alebo Falco budú pre psov zrozumiteľnejšie a…

pes do bytu

20 ideálnych plemien psov do bytu

Väčšina plemien psov sa vie adaptovať na akékoľvek prostredie ak má dostatok pohybu vo forme prechádzok a športu. Niektoré psy sú však do bytu vhodnejšie ako iné a je prezieravejšie vybrať si plemeno, ktoré nebude…

vypocet veku psa podla plemena

Ako vypočítať vek psa

Vek psa sa tradične počíta pomocou pravidla: jeden psí rok je ekvivalentom siedmych ľudských rokov, no určenie skutočného veku psa je trocha zložitejšie. Každý pes je jedinečný a tak ako u ľudí, aj u psov je dĺžka…

pes k detom

12 najlepších plemien psov k deťom

Vzťah detí a psov môže byť veľmi pekný a užitočný pre celú rodinu. Psy môžu deti naučiť zodpovednosti, empatii, spolupráci a môžu to byť nerozluční parťáci pre rôzne hry a dobrodružstvá. Vhodný pes k deťom však musí mať…

psie plemená

10 najobľúbenejších plemien psov na Slovensku

Na svete existujú stovky psích plemien rôznych veľkostí, tvarov, farieb a temperamentov, pričom každá rasa psov má svojich milovníkov a históriu. Niektoré plemená psov sú však natoľko obľúbené, že ďaleko prevyšujú počty…

psy maleho vzrastu

20 najobľúbenejších plemien malých psov

Malé plemená psov sú úžasné a chovateľsky veľmi obľúbené. Mnohé majú za sebou dlhú históriu šľachtenia, pričom ich diverzita je až zarážajúca. Malá výška a hmotnosť boli pri šľachtení žiadané najmä pri športových,…