20 najznámejších veľkých plemien psov


velke psie plemena

Najznámejšie veľké psie plemená v prehľadnom výbere

Veľké plemená psov sú fascinujúce a chovateľsky obľúbené. Mnohé majú za sebou dlhú históriu šľachtenia, pričom ich diverzita je až zarážajúca. Veľká výška a hmotnosť boli pri šľachtení žiadané najmä pri strážnych, salašníckych, bojových a loveckých plemenách a preto je aj pôvodný účel súčasných veľkých plemien psov zameraný na tieto oblasti. V súčasnosti sa však veľké psie plemená stali najmä skvelými rodinnými psami a spoločníkmi.

Veľké plemená psov majú vo všeobecnosti aj veľké sebavedomie, sú pokojnejšie a mnohé majú priateľskú povahu vhodnú aj pre rodiny s deťmi. Každý veľký pes však potrebuje skorú socializáciu, výcvik a zodpovedného majiteľa aby bola ich “veľkosť” zvládnuteľná.

Do nášho výberu sme zaradili tie najznámejšie veľké psie plemená, pričom sme brali do úvahy nielen výšku ale i hmotnosť jednotlivých plemien:

1. Nemecká doga

nemecká doga - velke rasy psov Nemecká doga je obrovské psie plemeno, ktoré je svojím impozantným vzhľadom ľahko rozpoznateľné. Tieto naozaj veľké psy majú priateľskú a milú povahu, takže v súčasnosti sú skvelými spoločníkmi a rodinnými psami, ktoré však kvôli ich veľkosti potrebujú na spokojný život veľa priestoru, pohybu a pozornosti. Doposiaľ najväčší pes “Zeus” s výškou v kohútiku takmer 112 cm bol tiež nemecká doga.

Výška v kohútiku: 71 – 86 cm

Hmotnosť: 45 – 90 kg

2. Bradáč veľký

veľký bradáč-velke rasy psov Veľké bradáče sú silné, a dominantné psy s vysokou mierou lojality a inteligencie. Veľká naviazanosť na svoju rodinu a prirodzený ochranársky pud z nich robí excelentných rodinných, no aj strážnych psov. K tomu však potrebujú neustálu pozornosť, dôsledný tréning a blízkosť k členom svojej rodiny. Bradáč veľký sa oproti iným veľkým plemenám psov dožíva podstatne dlhšie ( 12 – 15 rokov).

Výška v kohútiku: 60 – 70 cm

Hmotnosť: 25 – 48 kg

3. Bernský salašnícky pes

bernese pes velkyI keď bernský salašnícky pes nepatrí k najvyšším plemenám psov, vďaka svojej mohutnej postave a obľúbenosti sme ho zaradili do nášho výberu. Toto atraktívne, pôvodom salašné plemeno je ľahko rozpoznateľné vďaka jeho trojfarebnosti a v dnešnej dobe si nachádza uplatnenie hlavne ako rodinný pes, ktorý si vyžaduje veľa pohybu a pozornosti členov svojej rodiny.

Výška v kohútiku: 58 – 70 cm

Hmotnosť: 45 – 65 kg

4. Anglický Mastif

obrovske plemena psovHistória tohto obrovského psieho plemena siaha až do starovekého Ríma, kde boli tieto psy využívané v boji, na ochranu no aj v arénach. Súčasné anglické mastify majú jemnú, priateľskú povahu, no zároveň sú nepodplatiteľní strážcovia a ochrancovia rodiny. Anglický Mastif sa považuje za najvyššie plemeno na svete, no s veľkým psom však prichádza aj veľká zodpovednosť a preto si tieto obrovské psy vyžadujú skorú socializáciu a skúseného chovateľa.

Výška v kohútiku: 70 – 91 cm

Hmotnosť: 54 – 100 kg

5. Stredoázijský ovčiak

najväčšie plemena psovTieto mohutné psy pochádzajú z Turkmenistanu a iných stredoázijských krajín, kde sa toto plemeno nazýva aj “alabaj”. Toto molosoidné plemeno bolo vyšľachtené na ochranu ovčích stád, vďaka čomu sú dnes skvelými strážnymi psami veľkých pozemkov, ktoré nedôverujú cudzincom a na svoju realizáciu potrebujú veľa priestoru. Svojou hustou srsťou sú tieto samostatné psy prispôsobené aj na odolávanie tuhých mrazov

Výška v kohútiku: 60 – 78 cm

Hmotnosť: 40 – 80 kg

6. BRAZÍLSKA FILA

bojové plemenáToto veľké psie plemeno je známe svojou ochranárskou, nedôverčivou povahou, ostrosťou, temperamentom a výbornými stopárskymi schopnosťami – teda vlastnosťami ideálneho pracovného psa schopného zhostiť sa roly služobných, strážnych, loveckých a salašníckych psov. Má mohutné, ale obratné telo a krátku srsť vhodnú pre miernejšiu klímu.

Výška v kohútiku: 60 – 75 cm

Hmotnosť: 57 – 82 kg

7. Novofundlandský pes

vodné psy - newfoundlandNovofundlandský pes je silné, pracovné plemeno známe svojou jemnou povahou a blízkym vzťahom k rodine. Toto veľké plemeno psa je schopný pracovný pes, skvele vybavený na prácu na zemi aj vo vode. Je vynikajúcim plavcom, dokáže utiahnuť ťažký náklad, no zároveň ho jeho priateľská povaha predurčuje na rolu spoločníka a rodinného psa. Výnimočným je aj jeho priateľský a trpezlivý vzťah k deťom. Dlhá srsť novofundlanďanov je prispôsobená na chladné počasie, takže v našom klimatickom pásme mu viac vyhovuje zima, pričom sa do určitej miery dokáže prispôsobiť aj teplejšiemu počasiu.

Výška v kohútiku: 63 – 74 cm

Hmotnosť: 45 – 70 kg

8. Kaukazský ovčiak

velke psy rasy Plemeno kaukazský ovčiak bolo po stáročia využívané na ochranu ovčích stád, majetku a rodiny v akomkoľvek počasí a túto úlohu si dokonale plní aj v súčasnosti. Tieto veľké psy sa často využívajú ako strážne plemeno, no pre ich veľkú silu je obzvlášť dôležitá skorá socializácia kaukazského ovčiaka pokiaľ je ešte šteniatko. Kaukazský ovčiak v žiadnom prípade nepatrí na reťaz ani do tesnej klietky, a je určený len skúseným a vyrovnaným majiteľom.

Výška v kohútiku: 64 – 80 cm

Hmotnosť: 40 – 80 kg

9. Tibetská doga

tibetský mastif - veľký pesVďaka vrodeným inštinktom je tibetská doga nepodplatiteľný strážca svojej rodiny a zvereného územia. Tieto ostražité a silné strážne psy sa k cudzím ľuďom správajú odmerane a nedôverčivo, no ak ich sprevádza člen rodiny, správajú sa k nim s rešpektom. Tibetská doga si vyžaduje dôslednú socializáciu ešte kým je šteniatkom, aby bola pripravená na rôzne životné situácie. Oproti iným plemenám je samostatnejšia a nezávislejšia, čo je pre úlohu strážneho psa len prínosom. Vďaka dlhému hustému kožuchu je pripravená na celoročný pobyt v exteriéri. Psie búdy sú pre toto plemeno dostatočnou ochranou proti zimám v našich klimatických podmienkach.

Výška v kohútiku: 61 – 76 cm

Hmotnosť: 34 – 73 kg

10. Komondor

veľké maďarské plemeno psovKomondor je maďarské plemeno známe už po stáročia svojou mohutnou postavou a dlhými snopcami bielej srsti, kvôli ktorým získal aj prezývku “mopový pes”. Toto veľké plemeno psov bolo vyšľachtené na obranu stád, a čohokoľvek, pri čom sa uplatnila jeho odvaha a lojalita k svojmu pánovi. Komondor je pomerne samostatný pes prispôsobený na rolu strážneho aj rodinného psa. Napriek svojej veľkosti je veľmi obratný a rýchly a vyžaduje si veľa aktivity.

Výška v kohútiku: 64 – 76 cm

Hmotnosť: 40 – 60 kg

11. Írsky vlkodav

najväčšie rasy psovÍrsky vlkodav vznikol krížením chrtov a dogovitých plemien s cieľom vytvoriť loveckého psa zameraného na lov vlkov a veľkej zveri. Toto obrovské psie plemeno má vo všeobecnosti miernu, priateľskú povahu, je vyrovnaný, rozvážny a preto sa v súčasnosti využíva najmä ako skvelý rodinný pes a spoločník pre ľudí, ktorí mu dokážu dopriať každodennú dávku pohybu.

Výška v kohútiku: 76 – 90 cm

Hmotnosť: 52 – 81 kg

12. Hovawart

nemecké plemeno veľkých strážnych psovHovawart je už po stáročia známe veľké plemeno psov, ktorého účelom bolo a je stráženie domov a fariem, pričom sa uplatnila jeho mohutná konštitúcia a nedôverčivá povaha k cudzincom. Ďalšou prednosťou hovawarta je jeho vynikajúci čuch a stopárske schopnosti vďaka ktorým je aj obľúbeným služobným psom. Hovawart si vyžaduje veľa pohybu, pozornosti a tréningu pri ktorom dokáže byť veľmi tvrdohlavý a preto je určený skôr pre skúsených chovateľov.

Výška v kohútiku: 58 – 65 cm

Hmotnosť: 25 – 40 kg

13. Československý vlčiak

veľké psy - československý vlčiakČeskoslovenský vlčiak je jedno z našich národných plemien, ktoré si už za krátky čas svojej existencie získalo mnoho priaznivcov. Toto pomerne mladé plemeno vzniklo krížením nemeckého ovčiaka a karpatského vlka v druhej polovici minulého storočia a výsledkom je súčasné ikonické plemeno s výzorom vlka, po ktorom zdedilo skvelé zmysly (čuch, sluch, zrak), vytrvalosť a najme inteligenciu. Toto plemeno je známe svojou aktivitou, lojálnosťou, no aj nezávislosťou a tvrdohlavosťou, ktorá si vyžaduje skôr skúsenejších chovateľov. Československé vlčiaky sú všestranné pracovné, ale aj rodinné psy, ktoré si vyžadujú veľa pohybu a pozornosti.

Výška v kohútiku: minimálne 60 cm

Hmotnosť: 30 – 45 kg

14. Cane corso

rímske psyToto starobylé veľké plemeno psov bolo vyšľachtené na stráženie majetku, no i na lov diviakov a iných väčších zvierat. Cane corso sú aktívne psy, ktoré sa v súčasnosti využívajú na pracovné účely, pričom potrebujú svoju dennú dávku fyzickej a psychickej námahy na to aby boli šťastné. V opačnom prípade si dokážu vybíjať svoju energiu okusovaním, hrabaním, štekaním a inými spôsobmi, ktoré sa ich majiteľom nemusia páčiť. Preto sú viac určené pre aktívnych ľudí a rodiny. 

Výška v kohútiku: 58 – 70 cm

Hmotnosť: 40 – 50 kg

15. Barzoj

najrýchlejšie veľké psyBarzoj je staré ruské plemeno psov, ktoré bolo vyšľachtené na lovecké účely. Stavbou tela, ktorá je predurčená na rýchlosť, sa podobajú chrtom no sú vyššie a majú typickú zamatovú srsť. Barzoje majú priateľskú povahu a preto sú aj obľúbenými rodinnými psami, ktoré si však vyžadujú neustáli kontakt s členmi svojej svorky.

Výška v kohútiku: 66 – 85 cm

Hmotnosť: 25 – 47 kg

16. Leonberger

obrovské psy - plemeno leonbergerLeonberger je obrovské a silné psie plemeno známe svojou eleganciou a vznešenosťou. Dospelý leonberger dokáže vážiť rovnako ako dospelý človek. Toto plemeno je charakteristické typickou leviou hrivou na krku a hrudi ale aj priateľskou, no nedôverčivou povahou ideálnou pre úlohu strážneho psa. V súčasnosti sú leongbergery najmä skvelými rodinnými psami, ktoré si však pre svoju veľkosť vyžadujú aj veľký priestor a veľa pohybu.

Výška v kohútiku: 65 – 80 cm

Hmotnosť: 41 – 85 kg

17. Anatolský pastiersky pes

psie plemena velkeAnatolský pastiersky pes je prototyp neohrozeného strážcu stáda i majetku a ochrancu rodiny. Toto starobylé turecké plemeno je známe svojou inteligenciou, lojalitou a trpezlivosťou, takže okrem ich poslania strážnych psov sa využívajú aj ako rodinné psy a vďaka ich prekvapivej obratnosti aj ako pracovné psy. Toto veľké plemeno psov je však známe aj svojou tvrdohlavosťou, takže je určené len pre skúsených chovateľov. Napriek tomu, že anatolský pastiersky pes patrí k najväčším plemenám psov na svete dožíva sa pomerne vysokého veku. V priemere viac ako 13 rokov.

Výška v kohútiku: 71 – 81 cm

Hmotnosť: 40 – 65 kg

18. Bernardín

najväčšií psi - bernardínAk hovoríme o veľkých plemenách psov, nemôžeme nespomenúť Bernardína. Toto legendárne plemeno sa okrem svojej slávnej hollywoodskej kariére preslávilo svojou priateľskosťou, blízkym vzťahom k rodine a k deťom. Bernardíny boli vyšľachtené ako silné, záchranárske psy schopné pomáhať ľuďom aj v ťažkých horských podmienkach a v súčasnosti sú to najmä skvelé rodinné psy. Tieto obrovské psy patria k najrozpoznateľnejším plemenám psov na svete, no pre ich

veľkosť sa s nimi nestretávame až tak často.

Výška v kohútiku: 65 – 90 cm

Hmotnosť: 64 – 120 kg

19. Neapolský mastif

mohutné psy - neapolský mastiffNeapolské mastify sú okrem svojej veľkosti známe aj prevísajúcou pokožkou, ktorá vytvára u tohto veľkého plemena typické vrásky. Toto plemeno bolo vyšľachtené zo strážnych psov, ktoré pochádzali zo stredného Talianska a po ktorých zdedilo ochranársku, lojálnu a dôstojnú povahu. Neapolský mastif je k členom svojej rodiny krotký a priateľský, no voči cudzincom je nedôverčivý.

Výška v kohútiku: 58 – 77 cm

Hmotnosť: 50 – 70 kg

20. Pyrenejský horský pes

veľký strážny pesPyrenejský horský pes je strážca telom a dušou. Pri ochrane rodiny alebo majetku sa snaží aby ku konfliktu ani nedošlo, a tak nepriateľa zastrašuje svojou mohutnosťou a hlbokým hlasom. Tento vytrvalý, obratný a pritom obrovský pes pôsobí impozantne voči „nepriateľom“, no k svojej rodine a známym je dobrosrdečný a vytvára si s nimi blízky vzťah. Pôvodne bol využívaný na ochranu stád pred predátormi čo ho v súčasnosti predurčuje na výborného strážneho a rodinného psa, ktorý môže žiť aj v exteriéri.

Výška v kohútiku: 65 – 82 cm

Hmotnosť: 36 – 54 kg

 

Na záver

Chýba vám niektoré plemeno veľkých psov v našom výbere? Dajte nám prosím o tom vedieť nižšie komentároch tejto témy.

 

Užitočné informácie:

1. Prehľad chovných staníc psov na Slovensku: chovné stanice

2. Prehľad národných psích plemien: slovenské národné plemená psov

3. Ako vypočítať vek psa: vek psaPodobné témy

mena pre psov

Mená pre psov

Dobré mená pre psov dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu medzi človekom a psom. Keďže psy ľahšie rozoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, psie mená ako Roky alebo Falco budú pre psov zrozumiteľnejšie a…

pes do bytu

20 ideálnych plemien psov do bytu

Väčšina plemien psov sa vie adaptovať na akékoľvek prostredie ak má dostatok pohybu vo forme prechádzok a športu. Niektoré psy sú však do bytu vhodnejšie ako iné a je prezieravejšie vybrať si plemeno, ktoré nebude…

Mačacie mená, mená pre kocúra

Mená pre mačky

Dobré mená pre mačky dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu a často ovplyvňujú aj kvalitu vzťahu človeka s mačkou. Keďže zvieratá vrátane mačiek ľahšie rozpoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, mačacie…

vypocet veku psa podla plemena

Ako vypočítať vek psa

Vek psa sa tradične počíta pomocou pravidla: jeden psí rok je ekvivalentom siedmych ľudských rokov, no určenie skutočného veku psa je trocha zložitejšie. Každý pes je jedinečný a tak ako u ľudí, aj u psov je dĺžka…

pes k detom

12 najlepších plemien psov k deťom

Vzťah detí a psov môže byť veľmi pekný a užitočný pre celú rodinu. Psy môžu deti naučiť zodpovednosti, empatii, spolupráci a môžu to byť nerozluční parťáci pre rôzne hry a dobrodružstvá. Vhodný pes k deťom však musí mať…

korytnačky

Chov a starostlivosť o suchozemské korytnačky

Na to že suchozemské korytnačky patria medzi plazy, majú nezvyčajne dobre vyvinutú osobnosť. I keď to nie sú zvieratká stvorené na maznanie, so svojím majiteľom si dokážu vytvoriť prekvapivo blízky vzťah, ktorý trvá po…