20 najkrajších letničiek do záhrady


letnicky

Rozžiarte svoju záhradu pestrofarebnými letničkami. Stačí ak si vyberiete tie správne druhy:

Letničky majú v záhradnej tvorbe nezastupiteľné miesto aj preto, že počas sezóny ponúkajú vytrvalé, pestrofarebné kvitnutie, nevyžadujú si takmer žiadnu údržbu a v porovnaní s trvalkami sú výrazne lacnejšie. Letničky prežijú na rozdiel od trvaliek v exteriéri len jednu sezónu, čo dáva pestovateľom možnosť každý rok meniť skladbu rastlín v záhrade a skúšať vždy niečo nové. Mnohé z druhov týchto rastlín sa však ochotne vysemeňujú, takže ak im v okrasnom záhone necháte miesto, objavia sa aj v nasledujúcich sezónach.

Čo sú to letničky? Letničky sú jednoročné rastliny, ktoré prežijú len jednu vegetačnú sezónu, v ktorej vytvoria semená a s príchodom prvých mrazov zaniknú.

Letničky sú ideálne na výsadbu v okrasných záhonoch no zároveň sa často kvôli ich vlastnostiam využívajú aj na pestovanie v kvetináčoch, ktoré cez leto krášlia balkóny a terasy. Je ich možné farebne i tvarovo kombinovať a vytvárať rôzne kompozície plné farieb a sviežosti. Z bohatej ponuky letničiek sme vybrali druhy, ktoré sme rozdelili na tri typy:

Letničky na slnko

Letničky do tieňa

Popínavé letničky

To ktoré si zvolíte záleží už len na vašom vkuse a dizajne vašej záhrady. Užite si výber:

Letničky na slnko

1. Pakost Geranium

letničky na slnkoNároky na svetlo: slnečné stanovisko

Voda: vyžaduje si pravidelnú zálievku na udržiavanie mierne vlhkej pôdy

Obdobie kvitnutia: jar a leto

Pakosty patria k najpopulárnejším letničkám vôbec, a nie je to žiadna náhoda pretože ponúkajú nádherné kvitnutie v mnohých farbách, farebných kombináciách ako aj  v rôznych formách rastu. Tieto letničky vyzerajú skvele samostatne, v kombinovaných výsadbách, no vyniknú aj ako atraktívne letničky v kvetináčoch. Medzi najznámejšie letničky tohto rodu patria pakost smradľavý, pakost lúčny a pakost podzemkatý. Pakosty si nevyžadujú žiadnu údržbu a na to aby bohato kvitli im postačím slnečné stanovisko a občasná zálievka.

2. Nierembergia

letničky do nádobNároky na svetlo: slnečné stanovisko

Voda: najmä v kvetináčoch si vyžaduje pravidelnú zálievku na udržanie vlhkej pôdy

Obdobie kvitnutia: leto a jeseň

Táto rastlina z čeľade ľuľkovité je obľúbená letnička do nádob a kvetináčov, pretože vytvára husté koberce drobných kvietkov v odtieňoch fialovej, ružovej, bielej a modrej. Nierembergia je však vhodná aj na výsadbu do záhonov, kde tvorí hustý, kvitnúci podrast.

3. Lantana menlivá Lantana camara

letničky druhyNároky na svetlo: slnečné stanovisko

Voda: vyžaduje si pravidelnú zálievku na udržiavanie mierne vlhkej pôdy

Obdobie kvitnutia: leto a jeseň

Súkvetia lantany sú často dvojfarebné či trojfarebné v nádherných odtieňoch ružovej, žltej a oranžovej. Keďže lantana rastie v subtropických oblastiach vo forme drevnatých krov, často sa pestuje aj vo forme stromčekov v interiéri, no čoraz častejšie si táto rastlina nachádza v záhradách uplatnenie ako atraktívna letnička. Všetky časti tejto rastliny sú mierne jedovaté, takže si na nej nepochutnajú žiadni škodcovia.

4. Aksamietnica Tagetes

letnicky kvetyNároky na svetlo: slnečné stanovisko

Voda: postačí jej voda zo zrážok (zálievka počas dlhšie trvajúceho sucha)

Obdobie kvitnutia: leto a jeseň

Aksamietnica je všestranná letnička, ktorá sa s obľubou využíva v okrasných záhradách no aj v úžitkových častiach záhrad, kde stimuluje rast zeleniny a odpudzuje škodcov. Aksamietnica je bezúdržbová letnička, ktorá si vyžaduje len slnečné stanovisko a o zvyšok sa už postará sama.

5. Krasuľka Cosmos

letničky do zahradyNároky na svetlo: slnečné stanovisko

Voda: postačí jej voda zo zrážok (zálievka počas dlhšie trvajúceho sucha)

Obdobie kvitnutia: leto a jeseň

Krasuľky sú jedny z najnenáročnejších kvitnúcich letničiek, ktoré môžete vo svojej záhrade pestovať. Kvety krasuľky vyniknú ak sa vysadia na väčšej ploche, pričom sa ponúkajú v odtieňoch ružovej, fialovej, červenej, žltej, oranžovej a bielej. Najobľúbenejším druhom na pestovanie je krasuľka perovitá, no k dispozícii sú aj iné druhy krasuliek. Krasuľky dorastajú niečo viac ako meter, sami sa vysemeňujú a v záhrade sa ľahko kombinujú s inými druhmi kvetov.

6. Papuľka Antirrhinum

exotické letničkyNároky na svetlo: slnko až polotieň

Voda: postačí jej voda zo zrážok (zálievka raz týždenne pri absencii zrážok)

Obdobie kvitnutia: jar, jeseň

Papuľky ponúkajú voňavé kvety v tvare úst, podľa ktorých dostali svoje meno. Tieto netradičné letničky vytvárajú pestrofarebné súkvetia na dlhých stonkách, ktoré podľa druhu dorastajú až do 1 m (dostupné sú aj menšie kultivary). Tieto letničky obľubujú chladnejšie počasie takže kvitnú najmä počas jari a jesene.  Papuľky sa uplatnia ako letničky do kvetináčov, nádob, ako rezané kvety,  no najmä do okrasných záhonov, kde sa môžu kombinovať s inými letničkami.

7. Nechtík Calendula

letničky bylinkyNároky na svetlo: slnečné stanovisko

Voda: postačí mu voda zo zrážok (zálievka počas dlhšie trvajúceho sucha)

Obdobie kvitnutia: jar a leto

Nechtík je obľúbená multifunkčná letnička, ktorá sa využíva ako liečivá rastlina s jedlými kvetmi, no svoje miesto má aj v okrasnej záhrade, kde vyniknú jeho oranžové až zlaté kvety . Nechtík sa často využíva aj v úžitkových záhradách pretože odpudzuje škodcov a patrí k produktívnym medonosným rastlinám. Nechtík je pre mnohých symbolom príchodu leta.  

8. Železník Verbena

letnicky kvitnuce cele leto Nároky na svetlo: slnečné stanovisko

Voda: postačí mu voda zo zrážok (častejšia zálievka počas dlhšie trvajúceho sucha alebo horúčav)

Obdobie kvitnutia: od jari do jesene

Vo forme letničiek sa pestuje viacero druhov železníka, z pomedzi ktorých je najznámejší železník argentínsky či železník tuhý (oba charakteristické vyšším vzrastom). Železníky sa vyznačujú extrémne dlhým kvitnutím a zároveň svojou odolnosťou. Železníku vyhovuje suchšie prostredie, kde sa vyhne hubovým ochoreniam. Táto letnička si nájde svoje uplatnenie v okrasných záhonoch ako aj v kvetináčoch.     

9. Cínia Zinnia

medonosné letničkyNároky na svetlo: slnečné stanovisko

Voda: postačí jej voda zo zrážok (zálievka počas dlhšie trvajúceho sucha alebo horúčav)

Obdobie kvitnutia: leto, jeseň

Cínie sú bezúdržbové a odolné letničky, ktoré obohatia okrasné záhony farbami a zároveň sa uplatnia aj ako atraktívne rezané kvety. Tieto letničky sú dostupné v mnohých farebných odtieňoch a tvaroch kvetov. Ďalšou prednosťou týchto letničiek je, že lákajú opeľovačov do záhrady.

10. Petúnia Petunia

letničky do kvetináčovNároky na svetlo: slnečné stanovisko

Voda: postačí jej voda zo zrážok (zálievka počas dlhšie trvajúceho sucha alebo horúčav)

Obdobie kvitnutia: leto, jeseň

Petúnie sú obľúbené letničky, ktoré sa môžu využiť v okrasných záhonoch no aj na pestovanie v nádobách. Vyznačujú sa dlhým kvitnutím, no obľubujú chladnejšie počasie, takže počas najhorúcejších mesiacov sú v miernom útlme. Petúnie sú dostupné v bohatom počte kultivarov rôznych farieb, tvarov a veľkostí, takže si z nich môže vybrať každý. 

11. Fialka záhradná Viola tricolor

viacfarebné letničkyNároky na svetlo: slnečné stanovisko

Voda: vyžaduje si pravidelnú zálievku na udržiavanie mierne vlhkej pôdy

Obdobie kvitnutia: jar, jeseň

Fialky záhradné sú ideálne letničky do nádob a kvetináčov no zároveň môžu byť atraktívnymi kvetmi, ktoré vyniknú najmä pri hustejšej výsadbe. Tieto letničky sú dostupné  aj vo viacfarebných kombináciách, ktoré rozžiaria svoje okolie. Fialky záhradné dorastajú len do 20 cm, takže môžu byť ideálnym podrastom alebo ohraničením trávnika.  Fialky obľubujú chladnejšie počasie takže kvitnú počas jari a na jeseň. Na podporu opätovného kvitnutia je vhodné odstrániť odkvitnuté kvety.

12. Osteospermum

ružové letničkyNároky na svetlo: slnečné stanovisko

Voda: postačí mu voda zo zrážok (zálievka počas dlhšie trvajúceho sucha)

Obdobie kvitnutia: jar, jeseň

Osteopermum vyniká svojimi krásnymi kvetmi pripomínajúcimi sedmokrásky či astry a ponúka bohatú škálu farieb a farebných kombinácií. Tieto letničky kvitnú na jar, cez leto prechádzajú útlmom a na jeseň opäť začnú kvitnúť. Osteopermum je vhodné na výsadbu do okrasných záhonov no tiež sú to vyhľadávané rezané kvety do kytíc.

Letničky do tieňa

13. Begónia Begonia

nízke letničkyNároky na svetlo: polotieň

Voda: vyžaduje si pravidelnú zálievku na udržiavanie mierne vlhkej pôdy

Obdobie kvitnutia: leto, jeseň

Begónie sú jedny z najobľúbenejších letničiek do záhady aj do kvetináčov vďaka ich výrazným kvetom a bohatej ponuke kultivarov rôznych farieb, tvarov a veľkostí. Ľahko sa kombinujú s inými druhmi rastlín. Begónie majú obvykle nižší vzrast takže sú ideálnym kvitnúcim podrastom na polotienisté stanoviská.

14. Fiala Matthiola

vysoké letničkyNároky na svetlo: slnko až polotieň

Voda: vyžaduje si pravidelnú zálievku na udržiavanie mierne vlhkej pôdy

Obdobie kvitnutia: jar, začiatok leta

Fialy sú ideálne letničky na zaplnenie okrasných záhonov farbami a vôňou. Ich dlhé stonky pokryté súkvetiami sú vhodné aj ako rezané kvety do kytíc, kde vyniknú pestrými farbami a korenistou vôňou. Tieto letničky sú dostupné vo viacerých druhoch, z ktorých sú najznámejšie fiala sivá (incana) a fiala longipetala a ponúkajú sa v mnohých farebných odtieňoch. Fialy obľubujú chladnejšie počasie takže kvitnú od jari až do príchodu horúcich letných dní.

15. Netýkavka Impatiens

biele letničkyNároky na svetlo: polotieň

Voda: vyžaduje si pravidelnú zálievku na udržiavanie mierne vlhkej pôdy

Obdobie kvitnutia: Od jari do jesene

Netýkavky sú jedny z mála letničiek, ktorým vyhovuje tienistá poloha v záhrade či na balkóne. Tieto letničky vhodné do tieňa sa veľmi ľahko pestujú v kontajneroch no aj priamo v okrasných záhonoch. Produkujú jasné, výrazné kvety, kvitnúce po celú sezónu a dobre sa kombinujú v rôznych farbách alebo s inými kvetmi vhodnými na tienisté stanovisko. Nato aby zakvitli im stačí pár hodín nepriameho svetla.

16. Lobelka Lobelia

tienomilné letničkyNároky na svetlo: polotieň

Voda: vyžaduje si pravidelnú zálievku na udržiavanie mierne vlhkej pôdy

Obdobie kvitnutia: od mája do októbra

Lobelka patrí k letničkám s plazivým rastom (väčšina druhov lobelky) a s drobnými kvietkami, ktoré vytvárajú atraktívne kvitnúce koberce. Preto je lobelka obľúbenou letničkou do kvetináčov, no i do zahrady, kde môže prevísať z múrov, prípadne tvorí podrast v okrasných záhonoch.  Lobelky obľubujú chladnejšie počasie, takže počas najteplejších mesiacov sa ich kvitnutie obmedzí no s príchodom konca leta sa znovu obnoví.

17. Koleus Coleus

letničky ozdobné listomNároky na svetlo: polotieň

Voda: vyžaduje si pravidelnú zálievku na udržiavanie mierne vlhkej pôdy

Ak chcete zaplniť tienistú časť vašej zahrady hustou záplavou nádherných listov, koleus je pre vás ako stvorený. Je to odolná, tieňomilná letnička dostupná v každej možnej farebnej kombinácii od jasnej žltozelenej až po vínovo červenú, v rôznych tvaroch a veľkostiach. Aj v tomto prípade môžete podľa sfarbenia listov odhadnúť koľko svetla rastlina znesie (svetlé listy = veľa svetla, tmavozelené listy = málo svetla).Táto nenáročná letnička obľubuje vlhké, výživné a priepustné pôdy a tienisté stanoviská a pokiaľ budú tieto podmienky splnené, môžete sa tešiť na záplavu farieb aj bez kvitnutia.

Popínavé letničky

18. Kapucínka Nasturtium

ťahavé letničkyNároky na svetlo: slnečné stanovisko

Voda: vyžaduje si pravidelnú zálievku na udržiavanie mierne vlhkej pôdy

Obdobie kvitnutia: leto, jeseň

Kapucínka patrí k vyhľadávaným ťahavým letničkám vďaka jej atraktívnym kvetom vo farbách jesene. Kapucínka rýchlo rastie a svojou ťahavou formou porastie akúkoľvek konštrukciu. Kvety tejto letničky sú jedlé a môžu sa pridávať do šalátov či iných jedál.   

19. Tunbergia krídlatá Thunbergia alata

ťahavá letničkaNároky na svetlo: slnko až polotieň

Voda: vyžaduje si pravidelnú zálievku na udržiavanie mierne vlhkej pôdy

Obdobie kvitnutia: leto, jeseň

Táto ťahavá letnička sa povinie okolo najbližšej opory alebo prevísa cez okraje múrov či kvetináčov, pričom dorastá až do 3 metrov. Kvety tunbergie pripomínajú z diaľky krásnoočká a vytvárajú tak príjemnú atmosféru.

20. Povojník Ipomoea

popínavá letničkaNároky na svetlo: slnečné stanovisko

Voda: postačí mu voda zo zrážok (zálievka počas dlhšie trvajúceho sucha alebo horúčav)

Obdobie kvitnutia: od skorého leta až do prvých mrazov

Povojník patrí medzi rýchlorastúce ťahavé letničky, ktoré sa vyznačujú dlhým kvitnutím. Tieto popínavé letničky sú charakteristické tenkými stonkami, srdcovitými listami a kvetmi v tvare trúby, ktoré sa za slnečného počasia otvárajú. Povojníky sú dostupné v rôznych farebných odtieňoch, takže sa dajú vhodne kombinovať s inými rastlinami.

 

Tipy na starostlivosť o letničky

Väčšina letničiek nie je náročná na pestovanie a postačí im výživná pôda a občasná zálievka nato aby zaplnili každý okrasný záhon či kvetináč farbami. Dlhotrvajúce kvitnutie letničiek môžete podporiť tým, že odkvitnuté kvety vždy odstránite ešte predtým ako sa z nich vytvoria semená. Takto budú letničky motivované vytvárať ďalšie kvety.

Na záver

Mnoho ďalších obľúbených letničiek sme v tomto článku nespomenuli. Za zmienku stoja napríklad muškáty, klinčeky, tarica, gazania, lablab, pentas či cleome. Budeme radi ak sa aj vy podelíte o svoje tipy na Vaše obľúbené letničky v komentári tohto článku.  Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

ako a kedy strihať ruže

Strihanie ruží jednoducho a prehľadne

Kľúčom k dosiahnutiu krásneho a bohatého kvitnutia ruží je ich každoročné strihanie. Rezom odstránime odumreté a poškodené časti, vpustíme k rastline vzduch a svetlo a nabudíme ružu k rastu. I keď sa toho mnohí…