Ako odnaučiť psa žobrať o jedlo

Je pre vás problém ak pes žobre? Tu je pár trikov ako ho to odnaučiť

Čo sa stane keď prídete domov a z kuchyne cítite lahodnú arómu Vášho obľúbeného jedla? Automaticky vás to ťahá k zdroju tejto neodolateľnej vône, a to najmä keď ste hladní. Vynásobte si tento pocit dokonalým čuchom psa a získate predstavu ako vníma jedlo váš štvornohý člen rodiny.

Preto je žobranie psa o jedlo z vášho stola také časté a mnoho psíčkarov si s ním nevie poradiť. Ak vám takéto správanie vášho psa prekáža, na odnaučenie tohto zlozvyku použite nasledovné taktiky.

Prevencia

Niekedy je prevencia najjednoduchšou cestou ako zabrániť žobraniu o jedlo. V prvom rade zabezpečte aby pes dostával denne dostatočné množstvo kvalitnej stravy. Keď už si sadáte k jedlu, zamestnajte psa tým, že mu dáte jeho štandardnú porciu žrádla do misky umiestnenej ďaleko od jedálenského stola, prípadne ho zamestnáte žuvacou kosťou či hračkou. Ak táto taktika nepomáha, môžete psa priviazať na vôdzku ďalej od stola pokým jete (hračka alebo žuvacia kosť mu spríjemní tento čas).

Výchova

Ak nechcete aby váš pes nežobral o jedlo, nedávajte mu nič z vášho taniera a to nikdy. Ak to spravíte čo len raz, vytvoríte pre správanie psa precedens podľa ktorého sa bude správať. Toto pravidlo musia dodržiavať všetci členovia rodiny ako aj hostia. To môže byť náročné najmä pri deťoch, ktorým je veľmi ťažké vysvetliť prečo sa nemôžu podeliť o jedlo so svojim chlpatým kamarátom.

Často krát je žobranie o jedlo prejavom vymáhania si pozornosti. Pes chce byť skrátka súčasťou spoločnosti pri jedle. Pri žobraní o jedlo preto v žiadnom prípade na psa nekričte a nekarhajte ho, pretože mu tým prejavujete pozornosť čo je určitá forma odmeny.

Ak ho to chcete odnaučiť, nasaďte mu obojok a vodítko vždy, keď sa chystáte jesť. Vôdzku len tak položte a pes ho môže ťahať za sebou. V momente ako začne žobrať o jedlo, s kľudom zoberte vodítko, uviažte ho na jeho miesto preč od stola, a sadnite si späť k stolu. Uistite sa, že na jeho mieste (zvyčajne deka alebo iný pelech) nie je žiadna hračka ani ľudia a tým pádom sa tam bude pes nudiť. Po dvoch minútach ho môžete opäť pustiť a zopakovať to ak znovu začne žobrať. Ak budete trpezliví, pes zistí že výsledkom jeho žobrania bude vždy odlúčenie a tak postupne prestane žobrať.

Vyššou formou tejto taktiky je naučiť psa ísť na povel na jeho miesto vždy, keď zažobre o jedlo. Tento trik môžete použiť vo viacerých situáciách, napríklad ak s priateľmi sledujete telku alebo sa rozprávate a psia spoločnosť nie je vhodná. Ak váš pes zvykne skákať na hostí, môžete mu prikázať zostať na svojom mieste pokiaľ ich neprivítate a pes sa neukľudní.

 

Foto: vetstreet.com

Zdroje: pets.webmd.com, hillspet.com, wikihow.comContinue Reading Below

 

Autor:
Jakub Durdík

Viac článkov od Jakub Durdík

Podobné témy

Sledujte nás