Americký bezsrstý teriér – American Hairless Terrier

Plemeno americký bezsrstý teriér a jeho chov

Odkiaľ pochádza Americký Bezsrstý Teriér?

Toto vzácne a málo rozšírené plemeno vzniklo, dá sa povedať omylom prírody, keď sa v r 1972 v Louisiane v USA, narodila fenka bez srsti, vo vrhu Rat Terriera, menom Josephine. Rat Terrier je plemeno podobné Parson Jack Russelovi a je prevažne známe a chované v USA. Avšak na rozdiel od neho sa chová v rôznych farebných variáciách, čo do budúcna zostalo aj plemenu americký bezsrstý teriér. Rat Terrier, ako z názvu vyplýva, bol vyšľachtený a využívaný na farmách na lov drobnej zvery a to prevažne potkanov.

1. januára 2004 bol americký bezsrstý teriér uznaný ako samostatné plemeno  – american hairless terrier. Plemeno sa delí na variantu holú a osrstenú. Prví „amíci“ boli do Európy privezení v r. 2003 a to konkrétne do Fínska. Plemeno bolo v USA zastrešené organizáciou UKC – United Kennel Club a od 1. 1. 2016 v AKC - American Kennel Club, čo je organizácia rovnocenná s FCI – Fédération Cynologique Internationale. Na Slovensku je plemeno evidované práve organizáciou FCI a spadá pod Slovenský poľovnícky zväz a Slovenskú kynologickú jednotu. Vedené je v Klube chovateľov teriérov a foxteriérov, ktorý zastrešuje cca 30 rôznych plemien teriérov. V súčasnosti je plemeno vedené v FCI v skupine XI ako tzv. neuznané plemeno. Rozdiel je v tom, že toto plemeno sa nemôže zúčastniť psích výstav v každej krajine a nemôže získať titul interchampion, iba champion danej krajiny. Tiež najvyššie možné ocenenie na výstave je BIG (Best in group) a nie BIS (Best in show).

bezsrstý teriér s buldogmi

Štandard

bezsrstý terier Americký bezsrstý teriér je spoločenský pes, inteligentnej, bystrej povahy. Temperamentný a priateľský. Výška je v rozmedzí 12-16 palcov. Bezsrstá varianta nemá chlpy okrem fúzov. Výnimočnosť oproti ostatným bezsrstým plemenám je v recesívnej bezsrstosti, to znamená, že pri párení 2 bezsrstých jedincov sa narodia len bezsrsté štenatá. Osrstená varianta má krátku, hustú, lesklú srsť viacerých možných farieb. Vylučujúci je albinizmus. Preferovaný je pomer 10:9 (dĺžka k výške). Šteniatka sa rodia s jemnou páperovou srsťou, ktorá cca do 3 mesiacov vypadne a zvyšok života má americký bezsrstý teriér jemnú hodvábnu kožu, zo všetkých bezsrstých plemien najjemnejšiu. Šteniatka sa narodia zo sklopenými ušami, ktoré sa cca do 1 roka postavia (väčšinou však skôr), no sklopené ucho nie je vadou. Bezsrstá varianta je overene veľmi vhodná pre alergikov. Starostlivosť o kožu „amíka“ je oveľa jednoduchšia ako o psíka so srsťou.

Povaha Amerického bezsrstého teriéra

bezsrstý teriérRat Terrier i Americký bezsrstý teriér sa vyznačujú obratnosťou a šikovnosťou a preto v súčasnosti sú obe plemená využívané na športy ako Agility, Coursing, Dog Diving a to hlavne ABT kvôli absencii srsti a možného úrazu pri skutočnom love. Sú vynikajúci aportéry, rýchli bežci a majú radi plávanie a akúkoľvek pohybovú aktivitu. Sú to húževnaté teriéry, ktoré sú v svojej vytrvalosti nezničiteľné a táto povaha spojená s ich krásou dostala nie len mňa, ale i veľa iných skúsených chovateľov iných plemien. Na margo ich energie vedia byť i veľkí domasedi a vo vyhriatej posteli dokážu preležať dlhé hodiny. Moji „amíci“ vyrastajú v kruhu mojej 5 člennej rodiny a odchovy sú socializované medzi ostatnými psami a deťmi. Toto plemeno miluje deti a ľudský dotyk a prítomnosť vôbec. Z toho dôvodu sú veľmi vhodní na Canis Terapiu s ktorou mám osobne skúsenosti a odchovy umiestnené v rodinách s postihnutými deťmi. Výsledky prítomnosti takéhoto psíka v rodine sú uzdravujúce pre celú rodinu, nie len pre postihnutého.

História môjho chovu

Môj prvý americký bezsrstý teriér , ktorého som po získaní titulu šampión v USA (UKC) priviezol z USA na Slovensko je GRCH Alesta´s Argonaut, alias Gosha.
Gosha pochádza z vynikajúcej krvnej línie a predkov má championov a grandchampionov USA. Ako prvý pes ocenený titulom champion USA bol vôbec vyvezený mimo USA. Zatiaľ boli do Európy a Ruska importované iba šteniatka. V r. 2011 keď som s ním začal chodiť na psie výstavy bolo ešte málo krajín, kde sa toto plemeno mohlo vystavovať. Vo všetkých z nich získal tituly junior šampión, šampión, alebo grandšampión. Postupom času sme do chovnej stanici zadovážili ďalšie jedince z USA, ktoré boli Goshovi líniovo podobné, aby sme mohli vytvoriť vlastnú chovateľskú líniu, čo sa nám myslím aj v celku podarilo. Držím sa línie cca 33-35 cm výška a cca 7-8 kg váha. Naše odchovy sú úspešné v Rusku, Švédsku, Nemecku, Maďarsku, tiež robia radosť chovateľom vo Fínsku, ČR, Anglicku, Škótsku, Švajčiarsku, Španielsku, USA. Tiež už bodujú naše vnúčatá v Litve, Lotyšsku, Švédsku atď.

americký bezsrstý teriérMáme záujem z rôznych krajín Európy, tiež Austrálie a Kórei, USA, avšak šteniatok sa nenarodí toľko ako je záujemcov, tak pomáhame ponúkať aj odchovy iných chovateľov, aby sa toto plemeno rozšírilo do viacerých kútov sveta. Azda mojím osobným najvyšším úspechom bol predaj šteniatok do USA – do krajiny pôvodu v r. 2017. V decembri 2017 sa zúčastnia prvej výstavy na Floride v Orlande, kde sa zúčastní 37 „amíkov.“ Je to veľká Národná psia výstava na Floride. Ďalší úspech, ktorý je zapísaný v dejinách tohto plemena je tituly AKC USA Champion pre mojích psov narodených a držaných v mojej chovnej stanici a to Flash Gordon von Santner a Fantasy von Santner. V lete 2017 boli 3 mesiace v USA, kde úspešne dokončili americký šampionát (ako prví narodení mimo USA a chovaní mimo USA), jeden z najťažšie získateľných titulov vôbec vzhľadom k podmienkam a počtu potrebných vyhratých výstav a porazených konkurentov. Tiež sa nám počas tohto pobytu podarilo Fany (ako Fantasy familiárne voláme) spojiť s Top americkým grandchampiónom. Už máme doma šteniatka z tohto výnimočného spojenia. Kým v začiatkoch sme mohli vystavovať v pár krajinách, dnes už môžeme v cca 30 krajinách Európy a v Rusku (či okolitých krajinách). Osobne sa snažím byť všade prvý a mať prvý šampionát z novej krajiny, kde nám vystavovanie povolia (ako napr. Maďarsko, Poľsko, Bosna i Hercegovina, Bulharsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Srbsko ...)

Autor:
Ing. Bc. Mikuláš Santner

Chovná stanica von Santner (Santner´s Kennel) www.americkybezsrstyterier.sk


Viac článkov od Ing. Bc. Mikuláš Santner

Podobné témy

Sledujte nás