Dysplázia bedrových kĺbov


dysplázia u psov

Prevencia, symptómy a liečba ochorenia dysplázia bedrových kĺbov u psov

Dysplázia bedrových kĺbov (DBK) je dedičné degeneratívne ochorenie bedrových kĺbov, ktorého podstatou je nesprávne uloženie guľovitej hlavice stehennej kosti v puzdre bedrového kĺbu. Takáto vývojová anomália má za následok, že spoj bedrového kĺbu sa pri pohybe nekĺže tak ako zdravý kĺb, vŕzga, a rýchlo sa opotrebúva, čo spôsobuje nezvratné degeneratívne zmeny na kĺbe a bolestivé obmedzenie pohybu psa. Dysplázia kĺbov je najčastejšou poruchou opornej sústavy psov. Okrem DBK sa u psov vyskytuje v menšej miere aj dysplázia lakťových kĺbov (DLK), či dysplázia ramenných kĺbov.

Dyspláziou bedrových kĺbov trpia najme veľké plemená psov ako sú napríklad nemecký ovčiak, zlatý retríver, bernský salašnícky pes, nemecká doga, rotvajler, bernardín, mastif, stafordšírsky teriér, novofundlandský pes, catahoula, basset či hovawart, no môže sa objaviť aj u menších plemien psov.

Príčiny vzniku dysplázie kĺbov

bolesti bedrových kĺbov psa následkom dysplázie bedrových kĺbov
RTG snímka s nálezom displázie bedrových kĺbov

Dysplázia bedrových, lakťových aj ramenných kĺbov psov je v prvom rade dedičné ochorenie, no na vznik a priebeh dysplázie majú vplyv aj vonkajšie faktory vrátane výživy, nedostatku alebo nadbytku pohybu, či obezity. Dyspláziu spôsobuje viacero génov, čoho následkom je, že sa môže prejaviť vo väčšej alebo menšej miere (škála 0 až 4).

Príznaky dysplázie bedrových kĺbov

Symptómy DBK závisia na stupni voľnosti kĺbu, na miere zápalu kĺbu a na dobe trvania ochorenia. Prejavy dysplázie kĺbov môžu byť  rôznorodé  a väčšinou sa zhoršujú po záťaži. U niektorých psov sa dysplázia kĺbov prejaví už po 4 mesiacoch veku šteniatka, zatiaľ čo pri iných psoch môže byť jedným z prejavov starnutia a často sa objavuje v spojení s osteoartritídou. V oboch prípadoch sa však objavujú typické príznaky:

• Menšia aktivita

• Bolesti bedrových kĺbov

• Stuhnutosť, znížená ohybnosť (rozsah pohybu) kĺbov a väčšia vôľa spojenia kĺbu (väčšia vôľa v kĺbe je charakteristická najmä pre skoršie štádiá DBK, a v neskorších štádiách nemusí byť viditeľná kvôli artritickým zmenám)

• Pes je ťažkopádny a vyhýba sa vstávaniu, skákaniu, behaniu a chodeniu po schodoch

• Úzky postoj psa (zadné nohy sú v stoji nezvyčajne blízko pri sebe)

• Vŕzganie kĺbov pri pohybe

• Kolísavý (zajačí) pohyb psa

• Ochabnutie stehenného svalstva a zmohutnenie ramenného svalstva, ktoré kompenzuje zníženú prácu zadných nôh

Diagnostika dysplázie kĺbov

bedrová kosť a bedrový kĺb psa
RTG snímka psa bez nálezu dysplázie bedrových kĺbov

Veterinárny lekár dokáže diagnostikovať vyššie stupne dysplázie aj manuálnymi technikami, no najspoľahlivejšou a najpresnejšou metódou na stanovenie tejto diagnózy je RTG vyšetrenie. RTG bedrových kĺbov sa vykonáva najmä u šteniat (po 3,12, prípadne 24 mesiaci podľa plemena) a výsledky RTG snímkov sú zapísané aj v preukaze pôvodu (PP) psa a slúžia pre účely budúceho chovu.  Na hodnotenie stupňa dysplázie bedrového kĺbu sa používa škála od 0 až po 4 (prípadne od A po E), pričom vyššie číslo (alebo písmeno) znamená závažnejší stupeň ochorenia. Takýmto spôsobom sa vyhodnocuje ľavý i pravý bedrový kĺb, takže kĺby bez príznakov tohto ochorenia sú označené ako 0/0 alebo A/A.

Prevencia

Najspoľahlivejší spôsob ako sa vyhnúť dysplázii bedrových či lakťových kĺbov je starostlivý výber šteniatka z dobrého chovu. Budúci majitelia, najmä veľkých plemien, by si mali preveriť zdravotný stav oboch rodičov šteniatka. Ak sa u rodičov neprejavila dysplázia kĺbov, s najväčšou pravdepodobnosťou ňou nebudú trpieť ani ich potomkovia. Informácie o stupni DBK rodičov sú v dobrých chovoch zaznamenané v preukazoch pôvodu, ktorý je akýmsi rodným listom psa. Starostlivým výberom sa môžeme vyhnúť starostiam, ktoré by nás v prípade dysplázie kĺbov našich štvornohých zverencov neminuli.

Okrem génov vplývajú v menšej miere na vznik a priebeh dysplázie bedrových kĺbov aj iné faktory, na ktoré máme vplyv počas života psa. V prvom rade ide o zabezpečenie správnej výživy najmä počas vývoja a rastu šteniatka.  Dobre vyvinutá oporná a pohybová sústava psa bude menej náchylná na ochorenia vrátane DBK. Dostatok zdravého pohybu je taktiež dôležitý pri predchádzaní dysplázii kĺbov. Behanie po nespevnených povrchoch, plávanie a iné prirodzené formy pohybu psa prispievajú k správnemu fungovaniu kĺbov a zároveň predchádzajú obezite, ktorá okrem negatívneho vplyvu na DBK spôsobuje aj vznik iných ochorení vrátane chorôb obehového systému a cukrovky. Vhodná strava v správnom množstve takisto ovplyvňuje zdravotný stav psa vrátane kĺbov.  

Liečba dysplázie kĺbov

Pokiaľ hovoríme o liečbe DBK, je potrebné uvedomiť si že úplné vyliečenie nie je možné a konzervatívna liečba je zameraná len na zmiernenie bolesti bedrových kĺbov. Na medikamentóznu liečbu sa používajú protizápalové liečivá (aspirín, kortikosteroidy) a doplnková kĺbová výživa pre psov s obsahom glukozamín sulfátu. Okrem liečiv pomáha na zmiernenie príznakov aj zníženie hmotnosti a obmedzenie pohybu na tvrdých povrchoch.

Pri vyšších stupňoch dysplázie je alternatívou operácia bedrového kĺbu psa, ktorá je však náročná a nákladná a jej súčasťou je aj pooperačná rehabilitácia. Medzi najčastejšie chirurgické zásahy pri dysplázii kĺbov patria:

Tripelvická osteotómia (TPO)

Tripelvická osteotómia je chirurgický zásah vykonávaný do 7. až 10. mesiaca veku psa. Pri tejto metóde sa  zlepšuje funkcia bedrového kĺbu vysekaním časti panvovej kosti.

Resekcia hlavice stehennej kosti

Táto metóda sa používa pri ľahších psoch, bez vekového obmedzenia. Podstatou tejto operácie bedrových kĺbov je vyformovanie hlavice stehennej kosti tak, aby sa vytvoril provizórny kĺbový spoj. Resekcia hlavice stehennej kosti však nenahradí normálnu funkciu kĺbu a slúži len na zmiernenie bolestí spojených s dyspláziou.

Výmena bedrového kĺbu za endoprotézu

Najúčinnejšou chirurgickou metódou pri liečbe dysplázie je úplná výmena kĺbu za kovové a plastové endoprotézy. Táto operácia môže obnoviť funkciu bedrového kĺbu v pôvodnom rozsahu a odstrániť väčšinu problémov spojených s dyspláziou.

 

Každé podozrenie na dyspláziu bedrových, lakťových či ramenných kĺbov ako aj liečbu tohto ochorenia konzultujte so svojím veterinárnym lekárom.

 

Užitočné informácie:

Kompletný zoznam veterinárov a veterinárnych ambulancií: veterinári

Použité zdroje: vetwest.com.au, willows.uk.net, Foto: en.wikipedia.org



Podobné témy

mena pre psov

Mená pre psov

Dobré mená pre psov dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu medzi človekom a psom. Keďže psy ľahšie rozoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, psie mená ako Roky alebo Falco budú pre psov zrozumiteľnejšie a…

pes do bytu

20 ideálnych plemien psov do bytu

Väčšina plemien psov sa vie adaptovať na akékoľvek prostredie ak má dostatok pohybu vo forme prechádzok a športu. Niektoré psy sú však do bytu vhodnejšie ako iné a je prezieravejšie vybrať si plemeno, ktoré nebude…

vypocet veku psa podla plemena

Ako vypočítať vek psa

Vek psa sa tradične počíta pomocou pravidla: jeden psí rok je ekvivalentom siedmych ľudských rokov, no určenie skutočného veku psa je trocha zložitejšie. Každý pes je jedinečný a tak ako u ľudí, aj u psov je dĺžka…

pes k detom

12 najlepších plemien psov k deťom

Vzťah detí a psov môže byť veľmi pekný a užitočný pre celú rodinu. Psy môžu deti naučiť zodpovednosti, empatii, spolupráci a môžu to byť nerozluční parťáci pre rôzne hry a dobrodružstvá. Vhodný pes k deťom však musí mať…

psie plemená

10 najobľúbenejších plemien psov na Slovensku

Na svete existujú stovky psích plemien rôznych veľkostí, tvarov, farieb a temperamentov, pričom každá rasa psov má svojich milovníkov a históriu. Niektoré plemená psov sú však natoľko obľúbené, že ďaleko prevyšujú počty…

psy maleho vzrastu

20 najobľúbenejších plemien malých psov

Malé plemená psov sú úžasné a chovateľsky veľmi obľúbené. Mnohé majú za sebou dlhú históriu šľachtenia, pričom ich diverzita je až zarážajúca. Malá výška a hmotnosť boli pri šľachtení žiadané najmä pri športových,…