Európske lesy a fakty o nich


európske lesy - fakty

Európske lesy sú krásne a výnimočné napriek hustému ľudskému osídleniu Európy. Niektoré fakty o nich vás možno prekvapia.

1. Európa je jedna z mála oblastí sveta kde sa podiel lesa v krajine zvyšuje

V Európe lesy pokrývajú zhruba 35% z rozlohy (190 mil. ha). Tento podiel robí z Európy jednu z najbohatších svetových regiónov na lesy. Súčasné zvyšovanie rozlohy európskych lesov je výsledkom národných legislatív, zalesňovania a prirodzenej expanzie lesov za posledných 200 rokov.

2. Lesy sú významným hospodárskym zdrojom

Generujú príjem pre viac ako 16 miliónov súkromných vlastníkov s ročným obratom až 500 miliárd EUR a zamestnávajú približne 3,5 milióna ľudí.

3. Lesom vďačíme za služby ekosystému lesa

Okrem dreva a iných produktov lesa, ochraňujú lesy vodu a pôdu v hornatých oblastiach alebo zabraňujú povodniam a filtrujú vzduch.

4.Lesy zmierňujú dôsledky klimatických zmien

a to tým, že absorbujú približne 10% z európskych emisií skleníkových plynov.

5.Štruktúra lesov v EU a stáva čoraz viac uniformná

,keďže rozmanitosť druhov stromov je znížená. Menšia biodiverzita ma za následok aj menšiu odolnosť proti škodcom, chorobám, ale aj pesticídom a klimatickým zmenám. Prirodzené lesy kedysi pokrývali väčšiu Európy, no len veľmi malá časť z nich zostala nedotknutá.

6.Veľa lesných ekosystémov nie je v dobrom stave

Je to vidieť aj na populácii lesných vtákov, ktorá sa znížila za obdobie 1980-2005 o viac ako o 30%. IUCN (Medzinárodná únia pre zachovanie prírody) odhaduje, že 27% cicavcov, 10% plazov a 8% obojživelníkov spojených s lesmi je v Európe ohrozených ich vyhynutím.

7.Rastúcim problémom pre európske lesy sú cudzie invazívne druhy

V Európe je až 1800 cudzích invazívnych druhov rastlín a živočíchov, ktoré postupne potláčajú pôvodné druhy. Napríklad európske bresty boli zdevastované hubovým ochorením zavlečeným z Ázie alebo šedé veverice potláčajú pôvodné červené. Strata biodiverzity zavlečením cudzokrajných druhov sa stala celosvetovým problémom.

8. Klimatické zmeny škodia lesným ekosystémom

Jednou z najväčších hrozieb sú lesné požiare. Každoročne zhorí až 400 000 ha európskeho lesa a to hlavne v stredomorských regiónoch. Následkom klimatických zmien sú ohrozené aj severnejšie lesy.



Podobné témy

liečivé bylinky

Liečivé rastliny a ich účinky

Naši predkovia využívali liečivé rastliny a ich priaznivé účinky na zdravie už po tisícročia. Aj dnes sú liečivé bylinky vyhľadávanou formou prevencie a liečby mnohých chorôb, pretože na rozdiel od syntetických liečiv…

trezalka bylinka

Ľubovník bodkovaný, prírodný liek nielen na nervy

Trezalka, čarovník, svätojánska bylina – to všetko sú ľudové názvy pre ľubovník bodkovaný. Na svete existuje viac ako 400 variet ľubovníka a je rozšírený takmer po celej planéte. Od nepamäti ho ľudia používali ako liek,…

bazová limonáda

Recept na domáci bazový sirup

Leto je obdobím kedy si vychutnávame slnko, kúpanie, zmrzlinu,… a samozrejme bazový sirup. Domáca príprava bazového sirupu je veľmi jednoduchá a výsledok naozaj stojí za to. Baza čierna je účinná liečivá rastlina s…

repik

Repík lekársky - účinky a použitie

Repík lekársky je jedna z najznámejších liečivých byliniek i vďaka jeho nezameniteľnému vzhľadu no najmä pre jeho účinky na organizmus. Poznáme viac ako 12 rozličných druhov repíka, ktorý sa vyskytuje po celej Európe,…

štúdijné odbory stredných škôl zamerané na prírodu

Zoznam stredných škôl zameraných na prírodu

Aktualizované: 20.11.2023 Veterinárstvo, lesníctvo, záhradníctvo, včelárstvo, rybárstvo, vinohradníctvo, poľnohospodárstvo, agropodnikanie a životné prostredie majú jedno spoločné – blízky vzťah k prírode. Tu je…

alchemilka účinky

Alchemilka obyčajná - účinky a použitie

Svoj názov dosala alchemilka podľa slova alchýmia a vzťahuje sa na stredoveké povery o schopnosti kvapiek vody na listoch tejto rastliny premieňať kovy na zlato. Alchymisti verili v magickú silu týchto kvapiek, ktoré…