Európske lesy a fakty o nich


európske lesy - fakty

Európske lesy sú krásne a výnimočné napriek hustému ľudskému osídleniu Európy. Niektoré fakty o nich vás možno prekvapia.

1. Európa je jedna z mála oblastí sveta kde sa podiel lesa v krajine zvyšuje

V Európe lesy pokrývajú zhruba 35% z rozlohy (190 mil. ha). Tento podiel robí z Európy jednu z najbohatších svetových regiónov na lesy. Súčasné zvyšovanie rozlohy európskych lesov je výsledkom národných legislatív, zalesňovania a prirodzenej expanzie lesov za posledných 200 rokov.

2. Lesy sú významným hospodárskym zdrojom

Generujú príjem pre viac ako 16 miliónov súkromných vlastníkov s ročným obratom až 500 miliárd EUR a zamestnávajú približne 3,5 milióna ľudí.

3. Lesom vďačíme za služby ekosystému lesa

Okrem dreva a iných produktov lesa, ochraňujú lesy vodu a pôdu v hornatých oblastiach alebo zabraňujú povodniam a filtrujú vzduch.

4.Lesy zmierňujú dôsledky klimatických zmien

a to tým, že absorbujú približne 10% z európskych emisií skleníkových plynov.

5.Štruktúra lesov v EU a stáva čoraz viac uniformná

,keďže rozmanitosť druhov stromov je znížená. Menšia biodiverzita ma za následok aj menšiu odolnosť proti škodcom, chorobám, ale aj pesticídom a klimatickým zmenám. Prirodzené lesy kedysi pokrývali väčšiu Európy, no len veľmi malá časť z nich zostala nedotknutá.

6.Veľa lesných ekosystémov nie je v dobrom stave

Je to vidieť aj na populácii lesných vtákov, ktorá sa znížila za obdobie 1980-2005 o viac ako o 30%. IUCN (Medzinárodná únia pre zachovanie prírody) odhaduje, že 27% cicavcov, 10% plazov a 8% obojživelníkov spojených s lesmi je v Európe ohrozených ich vyhynutím.

7.Rastúcim problémom pre európske lesy sú cudzie invazívne druhy

V Európe je až 1800 cudzích invazívnych druhov rastlín a živočíchov, ktoré postupne potláčajú pôvodné druhy. Napríklad európske bresty boli zdevastované hubovým ochorením zavlečeným z Ázie alebo šedé veverice potláčajú pôvodné červené. Strata biodiverzity zavlečením cudzokrajných druhov sa stala celosvetovým problémom.

8. Klimatické zmeny škodia lesným ekosystémom

Jednou z najväčších hrozieb sú lesné požiare. Každoročne zhorí až 400 000 ha európskeho lesa a to hlavne v stredomorských regiónoch. Následkom klimatických zmien sú ohrozené aj severnejšie lesy.



Podobné témy

liečivé bylinky

Liečivé rastliny a ich účinky

Naši predkovia využívali liečivé rastliny a ich priaznivé účinky na zdravie už po tisícročia. Aj dnes sú liečivé bylinky vyhľadávanou formou prevencie a liečby mnohých chorôb, pretože na rozdiel od syntetických liečiv…

trezalka bylinka

Ľubovník bodkovaný, prírodný liek nielen na nervy

Trezalka, čarovník, svätojánska bylina – to všetko sú ľudové názvy pre ľubovník bodkovaný. Na svete existuje viac ako 400 variet ľubovníka a je rozšírený takmer po celej planéte. Od nepamäti ho ľudia používali ako liek,…

bazová limonáda

Recept na domáci bazový sirup

Leto je obdobím kedy si vychutnávame slnko, kúpanie, zmrzlinu,… a samozrejme bazový sirup. Domáca príprava bazového sirupu je veľmi jednoduchá a výsledok naozaj stojí za to. Baza čierna je účinná liečivá rastlina s…

štúdijné odbory stredných škôl zamerané na prírodu

Zoznam stredných škôl zameraných na prírodu

Aktualizované: 29.11.2024 Veterinárstvo, lesníctvo, záhradníctvo, včelárstvo, rybárstvo, vinohradníctvo, poľnohospodárstvo, agropodnikanie a životné prostredie majú jedno spoločné – blízky vzťah k prírode. Tu je…

repik

Repík lekársky - účinky a použitie

Repík lekársky je jedna z najznámejších liečivých byliniek i vďaka jeho nezameniteľnému vzhľadu no najmä pre jeho účinky na organizmus. Poznáme viac ako 12 rozličných druhov repíka, ktorý sa vyskytuje po celej Európe,…

alchemilka účinky

Alchemilka obyčajná - účinky a použitie

Svoj názov dosala alchemilka podľa slova alchýmia a vzťahuje sa na stredoveké povery o schopnosti kvapiek vody na listoch tejto rastliny premieňať kovy na zlato. Alchymisti verili v magickú silu týchto kvapiek, ktoré…