Fikus a jeho pestovanie


fikus pestovanie

Pestovanie fikusov v interiéri vrátane starostlivosti, rozmnožovania a druhov tejto izbovej rastliny

Fikus patrí dlhodobo k najobľúbenejším izbovým rastlinám aj vďaka tomu, že ponúka krásnu zelenú textúru lesklých listov na konároch, ktoré zvyčajne vyrastajú z jedného kmeňa, takže pripomínajú malý strom. Okrem toho je fikus nenáročná rastlina na pestovanie, takže je vhodná aj pre začínajúcich pestovateľov. Vďaka jeho vlastnostiam si fikus nachádza uplatnenie v mnohých domácnostiach, kancelárskych či komerčných priestoroch a všade tam, kde vynikne jeho zelená silueta.

Fikus známy aj pod označením figovník, je rod rastlín, ktoré môžeme vo voľnej prírode nájsť takmer vo všetkých tropických a subtropických častiach našej planéty. Rod Ficus, je veľmi rôznorodý a zatiaľ je známych viac ako 850 druhov týchto rastlín, pričom väčšina pochádza z východnej Ázie. Vo forme interiérových rastlín sa pestuje niekoľko druhov fikusov vrátane najznámejšieho figovníka malolistého (ficus benjamina) a zopár ďalších druhov.

Fikus a jeho pestovanie

pestovanie fikusFikus je veľmi prispôsobivá rastlina, ktorá si dokáže zvyknúť na rôzne svetelné podmienky, pôdu či teplotu, no platia pre ňu určité špecifiká. Fikus je napríklad známy svojou citlivosťou na prievan ako aj na nadmerné polievanie. V oboch prípadoch môže fikus zhadzovať listy a v takom prípade mu trvá celé mesiace, pokým znovu obnoví svoj rast. Ak mu však doprajete vhodné podmienky, odvďačí sa Vám svojou krásou a vitalitou. Toto sú ideálne podmienky pre pestovanie fikusov, ktoré môžu byť použité na najznámejšie druhy tejto izbovej rastliny (fikus malolistý ( benjamina), fikus lýrovitý, fikus kaučukový a ďalšie:

Svetlo 

Fikus obľubuje najmä nepriame rozptýlené svetlo, takže mu bude vyhovovať svetlé stanovisko ďalej od okna. Pozor však na priame obedňajšie slnko, ktoré by mohlo túto rastlinu cez okno spáliť, čoho prejavom bývajú zhnednuté konce listov fikusu, prípadne stmavnuté škvrny na jeho listoch. Ovisnuté listy bez hnednutia môžu byť naopak spôsobené nedostatočným svetlom.

Fikusu väčšinou nevyhovujú zmeny stanoviska, na ktoré môže zareagovať zhadzovaním listov a chvíľu mu trvá, pokým si na nové miesto zvykne. Rastlinu je preto vhodné pestovať na stabilnom, svetlom mieste, no aby bola rastlina symetrická, prospeje jej ak ju občas otočíte tak, aby aj druhá strana fikusu dostala svoj prídel svetla.

Teplo

Fikus je tropická až subtropická rastlina, ktorí obľubuje teplo. Najlepšie prosperuje pri bežných izbových teplotách od 20 do 25°C, pričom mu dlhodobo nevyhovujú teploty nižšie ako 16°C. Fikus je obzvlášť citlivý na prievan – prúdenie vzduchu spojené so zmenou teploty ako aj na prúdenie suchého vzduchu. Preto by malo byť stanovisko pre fikus bez prievanu a ďaleko od ventilátorov a klimatizácie. Typickou reakciou fikusu na prievan je zhodenie listov, z ktorého sa rastlina dlho spamätáva.

Voda 

Fikus nie je obzvlášť náročný na vodu. Vyhovuje mu výdatná zálievka raz za jeden až dva týždne. Je však citlivý na nadmerné polievanie, s ktorým je spojené riziko hniloby koreňov. Fikus je preto potrebné poliať až keď sú vrchné 3 cm substrátu suché. Zálievku je v zime potrebné zredukovať, keďže je rastlina v tomto období vo vegetačnom pokoji. Náhle žltnutie a opad listov býva prejavom nadmerného zalievania fikusu.

Fikusu vyhovuje výdatné polievanie, pri ktorom sa substrát dostatočne nasýti vodou. Vodu ktorá sa z misky pod kvetináčom nevsiakne do pol hodiny po zaliatí do substrátu je však potrebné vyliať.  

Vlhkosť vzduchu

fikus velkolistýFikusy sú tropické rastliny, ktorým vyhovuje vysoká vlhkosť vzduchu. Do veľkej miery sa vedia prispôsobiť aj suchšiemu vzduchu v interiéri no v každom prípade by mala vlhkosť dosahovať aspoň 40%. Vlhkosť je možné zvýšiť zvlhčovačom vzduchu, prípadne pravidelným raňajším rosením listov fikusu.

Pôda: Fikus nie je vyberavý pokiaľ ide o druh pôdy, no podstatné je, aby bola priepustná a akúkoľvek prebytočnú vodu odviedla preč od koreňovej sústavy rastliny. Takto predídeme hnilobe koreňovej sústavy fikusu. Ako substrát, je vhodná napríklad zmes kompostu, piesku (či drobného štrku) a rašeliny v pomere 1:1:1. Rašelina v zmesi zabezpečí mierne nižšie pH (6 – 6,5), čo fikusu vyhovuje.

Táto rastlina nie je náročná na živiny, no občasné hnojenie tekutým hnojivom počas vegetačného obdobia, môže pomôcť rastline lepšie prosperovať.

Presádzanie fikusu 

Každé 2 – 4 roky, je potrebné fikus presadiť do väčšieho kvetináča – spoznáte to podľa toho že korene rastliny sa už budú vytláčať von z kvetináča. Najvhodnejším obdobím na presadenie fikusu je koniec zimy až začiatok jari, kedy je rastlina vo vegetačnom pokoji. Na presadenie si vyberte kvetináč len o 2 – 5 cm väčší ako bol pôvodný, do nového kvetináča pridajte čerstvý substrát, vložte doň fikus s jeho koreňovým systémom a následne prisypte substrát podľa potreby.

Strihanie a tvarovanie fikusu 

fikus rozmnožovanieFikus pomerne dobre znáša rez, takže je túto rastlinu možné aj tvarovať. Je z neho možné vytvoriť aj miniatúru stromu a to tak, že ponecháme len jeden kmeň, ktorý necháme v žiadanej výške rozkonáriť. V prípade fikusu lýrovitého rozkonárenie podnietime uštipnutím vrcholového púčiku. Fikus je vďaka dobrému znášaniu rezu tiež obľúbenou rastlinou na tvorbu bonsajov.

Zostrih je potrebný aj v prípade ak fikus dorastie do príliš veľkých rozmerov. Na rastline však necháme dostatok listov aby sa tomu fikus dokázal prispôsobiť. Odrezané konáre môžu byť použité ako odrezky na množenie týchto rastlín. Fikusy vylučujú ihneď po zostrihu bielu latexovú tekutinu, ktorá môže podráždiť pokožku, takže sa je vhodné chrániť rukavicami.

Fikus a jeho rozmnožovanie

Fikus môžeme rozmnožiť rôznymi spôsobmi. Tým najjednoduchším je rozdelenie rastliny – ak má fikus viac kmeňov.  V takom prípade jednoducho rozdelíme koreňovú sústavu na dve polovice (rukami alebo nožnicami), ktoré zasadíme zvlášť do kvetináčov. Ideálnym obdobím na takéto rozmnožovanie fikusov je zima alebo skorá jar.

Fikusy môžeme rozmnožiť aj pomocou odrezkov. Na propagáciu sú najpoužívanejšie koncové výhonky (mladé vrcholové výhonky aj s listami, s dĺžkou 15 – 25 cm), ktoré sa odstrihnú od materskej rastliny, ich spodné listy sa odstrihnú, nechajú sa hodinu preschnúť a zapichnú sa do priepustného substrátu, ktorý udržiavame vlhký a rastlinu ešte prekryjeme igelitovým vreckom na zvýšenie vlhkosti vzduchu. Fikus by mal zakoreniť cca. do 4 - 8 týždňov (udržiavame v polotieni a pri teplote nad 20 °C). Po vyhnaní koreňov môžeme mladý fikus zasadiť do väčšieho kvetináča so substrátom. Pre vyššiu úspešnosť môžeme výhonky pred zakorenením namočiť do rastového hormónu.

Druhy Fikusov vhodných na pestovanie v interiéri

Fikus malolistý Ficus benjaminafikus lesklý

Fikus malolistý známy aj pod menom fikus lesklý je najčastejším druhom fikusov pestovaných v interiéri. Medzi jeho prednosti patria menšie listy a prirodzený vzhľad menšieho stromu, ktorý je možné docieliť vhodným rezom. S druhom ficus benjamina sa môžeme často stretnúť v kanceláriách no aj v domácnostiach. V kvetinárstvach a záhradníctvach sa často ponúkajú rôzne kultivary tohto druhu vrátane panašovaných verzií ako formy, ktoré majú poprepletané kmienky, ktoré neskôr zrastú do jedného celku. Fikus malolistý je známy aj svojou citlivosťou na prievan alebo na sťahovanie na iné stanoviská, na ktoré často zareaguje zhadzovaním listov.  Pri pestovaní v kvetináči dorastá do výšky 2 – 3 m.

Fikus lýrovitý Ficus lyratafikus lýrovitolistý

Fikus lýrovitý známy aj ako lýrovitolistý je ďalším obľúbeným druhom figovníkov pestovaných v interiéri. Tento druh sa vyznačuje obrovskými, kožovitými listami a vertikálnym rastom, ktorý je možné tvarovať rezom. Vďaka jeho tvarom navodzuje v interiéri exotickú atmosféru. Fikus lýrovitý je teplomilný druh, ktorý je však veľmi prispôsobivý a preto je vhodný aj pre začínajúcich pestovateľov. Pri pestovaní v kvetináči dorastá do výšky 2 – 3 m.

 

Fikus kaučukový Ficus elasticafikus elastika

Fikus kaučukový dostal pomenovanie vďaka jeho pestovaniu na zber latexovej šťavy, ktorú figovníky vylučujú pri poranení a z ktorej sa vulkanizáciou vyrába guma. Na tento účel sa už fikusy kaučukové nepestujú, no zato si našli uplatnenie aj v interiérovom pestovaní. Pre tento druh fikusov sú charakteristické veľké, lesklé listy súmerného tvaru. Je veľmi estetický a má vertikálny rast, pričom ho je možné tvarovať rezom.

 

Fikus bengálsky Ficus benghalensisfikus indický

Fikus bengálsky je čiastočne epifytická rastlina pochádzajúca z Indie, kde je považovaný za národný strom. Tento druh fikusov väčšinou začína rásť v korunách iných stromov ako epifytická rastlina, následne zakorení pomocou prevísajúcich konárov a postupne obrastá hostiteľský strom až kým ho nezaškrtí a ostane len obrovský fikus s dutým kmeňom. Takýmto spôsobom rastie vo voľnej prírode mnoho druhov figovníkov. Fikus bengálsky si nachádza miesto aj pri pestovaní v interiéri, kde sa vynímajú jeho veľké listy s výraznými žilkami. Oproti iným druhom fikusov je odolnejší a menej citlivý na nepriaznivé podmienky.

Ficus microcarpafikus bonsaj

Fikus microcarpa známy aj ako bonsajový fikus, sa často pestuje vo forme bonsajov, kde vyniknú jeho menšie, lesklé listy. Fikus microcarpa sa však môže pestovať aj ako klasická izbová rastlina, ktorá je zaujímavá svetlou kôrou kmeňa a vzdušnými koreňmi, ktoré po zakorenení do substrátu vytvárajú typickú rozkonárenú základňu rastliny.  

 

 

 

Užitočné informácie:

1. Výber kvitnúcich izbových rastlín: 12 najkrajších kvitnúcich izbových rastlín

2. Prehľad záhradníctiev a záhradných centier v SR: záhradníctva

3. Všetko o substrátoch: Aký záhradnícky substrát je vhodný pre rastliny?

 



Podobné témy

izbové kvety

20 najkrajších izbových rastlín nenáročných na pestovanie

Izbové rastliny dodajú každej miestnosti svieži nádych a zútulnia každý chladný priestor. Nie všetci majú však čas, skúsenosti a podmienky na to, aby v dome alebo byte pestovali kvety, ktoré sú náročné na údržbu. Preto…

rastlina zz pestovanie

Zamiokulkas a jeho pestovanie

Zamiokulkas známy tiež pod názvom rastlina ZZ je veľmi odolná izbová rastlina, ktorá znesie málo svetla, sucho i drsné zaobchádzanie a napriek tomu bude vyzerať skvelo. Vďaka jeho vlastnostiam si zamiokulkas nachádza…

monstera izbová rastlina

Monstera, jej pestovanie a druhy

Monstera patrí k nenáročným a vďačným izbovým rastlinám, ktoré vedia priniesť veľa muziky za málo starostlivosti. Tieto ťahavé izbovky sú zaujímavé najmä veľkými, zelenými listami, na ktorých sa postupom času ako…

izbové rastliny do tieňa

12 najkrajších izbových rastlín do tieňa

Tienisté miesta v interiéri nie sú ideálnym miestom pre izbové kvety, no existujú rastliny, ktoré si na to aby prosperovali nevyžadujú veľa svetla. Pre tieto izbové kvety do tieňa, je menej dostupného svetla prirodzené…

fikus pestovanie

Fikus a jeho pestovanie

Fikus patrí dlhodobo k najobľúbenejším izbovým rastlinám aj vďaka tomu, že ponúka krásnu zelenú textúru lesklých listov na konároch, ktoré zvyčajne vyrastajú z jedného kmeňa, takže pripomínajú malý strom. Okrem toho je…

mandarinky a citróny v kvetináči

pestovanie citrusov v kvetináči

Kto by si nechcel odtrhnúť čerstvý citrón alebo pomaranč zo záhrady? I keď naše podnebie také niečo neumožňuje, čoraz viac ľudí objavuje pestovanie citrusov v kvetináčoch, ktoré sa dajú zimovať v domácnosti. Pestovanie…