Aký záhradnícky substrát je vhodný pre rastliny?


záhradný substrát zloženie

Čo obsahuje záhradný substrát a aké jeho zložky sú vhodné pre rôzne druhy rastlín?

Pestovatelia okrasných aj úžitkových rastlín či drevín si často kladú otázku či je komerčne dostupný záhradnícky substrát vhodný na pestovanie konkrétnych druhov rastlín. Ide pritom o opodstatnenú otázku, keďže rôzne typy záhradných substrátov obsahujú rôzne materiály v rôznych pomeroch a sú preto vhodné pre rôzne druhy rastlín.

Aj z tohto dôvodu je užitočné vedieť na čo slúžia jednotlivé zložky v záhradníckom substráte a podľa toho zhodnotiť či je daný substrát vhodný na pestovanie konkrétnej rastliny. V nasledovných riadkoch sa preto budeme venovať tomu, aké zložky záhradnícky substrát najčastejšie obsahuje, spolu s ich výhodami či nevýhodami a aké typy sú vodné pre jednotlivé rastliny.

Najpoužívanejšie zložky v záhradníckom substráte

substrát - rašelinaRašelina: Rašelina je pre jej výnimočné vlastnosti dlhodobo jednou z hlavných zložiek záhradníckych substrátov. Ide o výlučne prírodný materiál získavaný ťažbou z rašelinísk, kde prirodzene vznikal stovky rokov vrstvením a následným rozkladom rastlín (mach, byliny, trávy) bez prístupu vzduchu. Výhodou rašeliny je jej maximálna priepustnosť pre korene rastlín a schopnosť zadržiavať vlahu. Nevýhodou je však nízky obsah živín a preto sa často kombinuje s kompostom, či hnojivami na zvýšenie jej výživovej hodnoty. Ďalšou prednosťou rašeliny je jej nízke pH, pretože niektoré druhy rastlín (čučoriedka, rododendron, javor, vres,…) prosperujú výlučne v kyslej pôde. Aj preto môžeme vidieť v záhradných centrách špecializované substráty pre kyslomilné rastliny, ktorých hlavnou zložkou je práve rašelina. Rašelinu spoznáte najmä vďaka jej vláknitej štruktúre a svetlejšiemu, hnedému sfarbeniu.

záhradný substrát s kompostomKompost: Kompost patrí k najčastejším zložkám záhradného substrátu, pretože je to materiál plný živín vo využiteľnej forme pre rasliny. Kompost je rozložený prírodný organický materiál, maximálne priepustný pre korene rastlín, ktorým dodáva živiny v prirozdenej forme. Nie je však kompost ako kompost, pretože môže byť pripravený rozkladom rôznych materiálov (drevo, piliny, odpadové organické materiály ako slama, kávový odpad, či rastlinný kuchynský odpad ), takže živiny v ňom obsiahnuté môžu mať rôzne zloženie a koncentráciu. Ten najkvalitnejší kompost si dokážu pestovatelia vyrobiť aj sami kompostovaním zbytkov rastlín a rastlinného odpadu z kuchyne. Kompost je síce plný živín, no nemá veľkú schopnosť zadržiavať vlahu, takže je tento materiál vhodné kombinovať s inými zložkami. Kompost v záhradníckom subtráte spoznáte aj podľa jeho tmavého hnedočierneho sfarbenia.

perlit na priepustný substrátPerlit: Perlit je vulkanická hornina s pórovitou štruktúrou, ktorá zabezpečuje tomuto materiálu vzdušnosť a nízku hmotnosť. Preto sa perlit v malých množstvách pridáva do záhradných substrátov na zvýšenie priepustnosti. Perlit nezadržiava vodu a naopak podporuje odvádzanie prebytočnej vody preč zo substrátu. V záhradníckom substráte je možné vidieť perlit vo forme malých bielych guľôčok. Vo väčšom množstve je možné tento materiál vidieť v substrátoch pre sukulenty a suchomilné rastliny

piesok na trávnikový substrátPiesok: Aj piesok zvyšuje priepustnosť a zlepšuje odtok prebytočnej vody z pôdy, no v záhradných substrátoch sa využíva menej často, pretože má vysokú hmotnosť. Výnimkou je trávnikový substrát, ktorý piesok štandardne obsahuje aj vo väčšom pomere. Pestovatelia piesok s obľubou využívajú aj na zvýšenie priepustnosti veľkých plôch (napr. ťažké, íľovité pôdy či zlepšenie priepustnosti pred pokládkou trávnikov) pre jeho nízke obstarávacie náklady. Piesok neobsahuje žiadne živiny, takže je potrebné tento materiál kombinovať s kompostom či hnojivami.

kôra - záhradný substrátKôra stromov: Aj keď sa kôra používa skôr ako mulč, v rozdrvenej forme ju môžeme nájsť v substrátoch pre jej vodozádržné vlastnosti. Kôra je ako špongia, ktorá udržuje vlhkosť a zároveň je to prírodný, organický materiál, ktorý pri rozklade uvoľňuje do pôdy živiny. V prípade epifytických rastlín, akými sú napríklad orchidey, môže byť kôra jedinou zložkou ich substrátu.

vermikulit - suchý substrát Vermikulit: Tento prírodný minerál sa používa na prevzdušnenie pôdy, no zároveň má vermikulit schopnosť zadržiavať vodu a uvoľňovať ju do pôdy počas sucha. Z tohto dôvodu sa využíva aj ako jedna z hlavných zložiek substrátu pre skalničky, kaktusy a sukulenty a ako zložka substrátu na zelené strechy (podobne ako vulkanický tuf, zeolit a drvená tehla).

kvalitná hlinaZáhradná zemina: Je v podstate zmes rôznych hornín, (íl, piesok, vápenec,..) organickej hmoty a prachu, takže jej zloženie a kvalita môžu byť variabilné. Aj zemina však môže byť v menších množstvách vhodnou súčasťou záhradného substrátu, najmä ak je drobivá, priepustná a bohatá na organickú zložku.

 

Kokosové vlákno:kokosový substrát kokosové vlákno alebo kokosová drť vznikajú zomletím škrupín kokosových orechov. Podobne ako kôra stromov, aj kokosové vlákno sa využíva na zvýšenie vodozádržnej schopnosti substrátu. Tento prírodný materiál navyše uvoľňuje pri svojom rozklade do pôdy živiny.

 

Humus/ Vermikompost: humus v substráteJe produktom dážďoviek, ktoré konzumujú organický materiál a premieňajú ho na toto prírodné hnojivo plné živín. Keďže ide o drahší materiál, v komerčne dostupných záhradných substrátoch sa využíva minimálne. Vermikompost je však pestovateľmi vyhľadávaným hnojivom na pestovanie bez syntetických hnojív.

 

 

pH záhradníckeho substrátu

ph záhradného substrátuVäčšina záhradných substrátov má mierne kyslé až neutrálne zloženie (pH 5,5 - 7), čo vyhovuje väčšine rastlín, no existujú druhy ako sú čučoriedky, rododendrony, vresy, brusnice a iné druhy, ktoré prosperujú v extrémne kyslých pôdach (pH 4 - 5) a preto je pre ne určený záhradnícky substrát pre kyslomilné rastliny. Kyslejšiu pôdu obľubujú aj ihličnany, javory a iné okrasné či úžitkové rastliny. Takéto špecializované, kyslé substráty obsahujú najmä rašelinu, ktorá má nízke pH. Zásaditejšiu pôdu naopak dobre znášajú skalničky, levanduľa, či listová zelenina a strukoviny, Hodnotu pH substrátu je však možné ovplyvniť aj inými prísadami (pH substrátu je možné zvýšiť pridaním drveného vápenca alebo drevného popola a znížiť pridaním síry či hnojív). Takto výrobcovia upravujú pH záhradného substrátu na požadovanú hodnotu.

 

Užitočné informácie:

1. Ako zistiť a ako upraviť kyslosť pôdy: pH pôdy

2. ako ovplyvňujú jednotlivé minerály rastliny: Význam minerálov vo výžive rastlín

3. Aký je rozdiel medzi prírodnými a syntetickými hnojivami?: čo je to dobré hnojivo?

 

Použité zdroje: pss.uvm.edu, hortnews.extension.iastate.edu, modernfarmer.com

 



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…