Monstera, jej pestovanie a druhy


monstera izbová rastlina

Pestovanie a starostlivosť o izbovú rastlinu Monstera

Monstera patrí k nenáročným a vďačným izbovým rastlinám, ktoré vedia priniesť veľa muziky za málo starostlivosti. Tieto ťahavé izbovky sú zaujímavé najmä veľkými, zelenými listami, na ktorých sa postupom času ako rastlina starne, vytvárajú atraktívne zárezy/perforácie. Vďaka ich kráse a nenáročnosti môžeme monstery vidieť v domácnostiach no i v reštauráciách, kanceláriách a iných komerčných priestoroch. 

monstera exotická izbová raslinaMonstera pochádza z tropických dažďových pralesov Mexika, Peru a Ekvádoru, kde sa väčšinou popína okolo iných rastlín a stromov aby získala viac svetla, pričom často dorastá aj do 20 – 30 m výšky a jej obrovské listy majú často viac ako 2 m. Obľubuje stanoviská blízko vody a nadmorské výšky nad 1500 metrov.  Zatiaľ je známych viac ako 50 druhov monstery, z ktorých sa niektoré pestujú aj ako izbové rastliny.

Preskočiť na druhy monstery.

Monstera a jej pestovanie

Monstera je veľmi prispôsobivá rastlina, ktorá si dokáže zvyknúť na rôzne svetlo, pôdu či teplotu, takže hneď nezahynie ak jej nedoprajete ideálne podmienky. Bude len pomalšie rásť a bude mať menšie, nevýraznejšie listy bez perforácií. Ak jej však poskytnete to čo má rada, odmení sa vám svojou krásou. Toto sú ideálne podmienky pre pestovanie monstery, ktoré môžu byť použité na najznámejšie druhy tejto izbovej rastliny (monstera skvelá – m.deliciosa a  mostera adansonii):

monstera izbový kvetySvetlo: Monstera obľubuje dostatok nepriameho svetla. Prežije aj v tienistých častiach miestnosti, no jej listy budú menšie a nebudú perforované. Naopak, priame slnko dokáže listy monstery spáliť a tak je vhodnejšie umiestniť túto izbovku ďalej od južného alebo západného okna. Aj keď je monstera tropická rastlina, ktorá si nevyžaduje zimovanie, menej slnka počas zimných mesiacov spôsobí prechod monstery do vegetatívneho pokoja. Vtedy je rastlinu ideálne presunúť do chladnejšej miestnosti s teplotou cca. 10 – 15 °C, no nie je to podmienkou.

Monstera a voda: Monstera má rada vlhkú, no nie premočenú pôdu, preto si vyžaduje priepustnú pôdu a kvetináč, z ktorého prebytočná voda okamžite odtečie. Vhodný čas na zaliatie tejto rastliny je ako náhle preschne 2 – 5 cm vrchnej vrstvy pôdy. Vo vegetačnom období to znamená zálievku cca. raz týždenne a počas vegetačného pokoja by sa mala zálievka obmedziť (vrchnú vrstvu pôdy môžeme v zimnom období nechať preschnúť aj do hĺbky  5 – 10 cm). 

Pôda:  Monstera nie je náročná na zloženie pôdy, no v každom prípade by mal byť substrát maximálne priepustný a kvetináč by mal byť vybavený drenážnymi odtokmi. V opačnom prípade hrozí hniloba koreňovej sústavy rastliny, čo je jedna z mála vecí, ktoré môžu monsteru ohroziť. Priepustnosť substrátu môžeme zvýšiť ak na dno kvetináča najskôr uložíme vrstvu hrubého štrku a až následne nasypeme vrstvu substrátu. Samotný substrát by mal byť v ideálnom prípade mierne kyslý (PH 5,5 - 6) a môže obsahovať klasický záhradnícky substrát, rašelinu a zložky na zvýšenie priepustnosti ako napríklad perlit či kúsky kôry pre orchidey.  

monstera starostlivosťHnojenie: Monstera si vyžaduje živiny, ktoré jej môžeme doplniť tekutým prípadne postupne sa uvoľňujúcim, pevným hnojivom (NPK 20:20:20), alebo pridaním kompostu do substrátu. Pri hnojení monstery musíme brat do úvahy aj to, že ak ju budeme pravidelne hnojiť, bude rýchlo rásť čo nie je vždy želaný efekt, pretože monstera vie v interiéri dorásť aj do 2 – 3 m a pri rýchlom raste je potrebné jej častejšie presádzanie. Väčšina skúsených pestovateľov to preto s hnojivom pre monsteru nepreháňa a živiny rastline dodávajú najmä v podobe nového substrátu pri presádzaní.  

Teplota: Monsterám najviac vyhovuje teplota od 20 do 30 °C. Pri teplotách pod 10 °C prestávajú rásť a teploty pod 0 °C ich môžu úplne zahubiť.

Vlhkosť vzduchu: Monstery sú tropické rastliny, ktorým vyhovuje vysoká vlhkosť vzduchu. Do veľkej miery sa vedia prispôsobiť aj suchšiemu vzduchu v interiéri no v každom prípade by mala vlhkosť dosahovať aspoň 40%. Vlhkosť je možné zvýšiť zvlhčovačom vzduchu prípadne pravidelným (2x týždenne), raňajším rosením listov monstery.

Presádzanie monstery: Každé 1 – 3 roky, je potrebné monsteru presadiť do väčšieho kvetináča – spoznáte to podľa toho že korene rastliny sa už budú vytláčať von z kvetináča (nemyslím tým vzdušné korene, ktoré sú pre monsteru prirodzené).  Najvhodnejším obdobím na presadenie monstery je koniec zimy až začiatok jari, kedy je rastlina vo vegetačnom pokoji. Na presadenie si vyberte kvetináč o 2 – 5 cm väčší ako bol pôvodný, jednu tretinu nového kvetináča vyplňte novým substrátom, vložte doň monsteru s jej koreňovým systémom a následne prisypte substrát podľa potreby.  

rez monsteryStrihanie monstery: Ak dorastie monstera do príliš veľkých rozmerov, môžete jej najväčšie stonky a listy zostrihnúť (najlepšie až k základni rastliny), no nikdy neodstráňte príliš veľa listov naraz. Každý list môže byť použitý ako odrezok na množenie monstery.

Monstera vytvára okrem bežných podzemných aj nadzemné – vzdušné korene ktorých úlohou v prírode je získavať dodatočné živiny a vodu pre rastlinu, no pri interiérovom pestovaní sú nadbytočné. Ak vám prekážajú, môžete ich kľudne odstrihnúť alebo ich nasmerovať do substrátu, kde budú plniť funkciu klasických koreňov.   

množenie monstery odrezkamiMnoženie monstery: Rozmnožovanie monstery je naozaj jednoduché. Stačí odstrihnúť list so stonkou na ktorej je puk (odrezok je potrebné odstrihnúť pod pukom), z ktorého by inak vyrástol vzdušný koreň alebo list a takto odobratý odrezok vložiť do substrátu v menšom kvetináči, ktorý udržiavame vlhký. Do niekoľkých týždňov (4 - 6) odrezok monstery zakorení a následne ho môžeme presadiť do väčšieho kvetináča. Alternatívne môžeme odrezok ponoriť do vázy s vodou (vodu je potrebné raz týždenne vymieňať za čerstvú), kde odrezok vypustí korene a následne ho môžeme zasadiť do pôdy.  

Kvitnutie: Monstera môže zakvitnúť po dovŕšení 6 – 8 rokov veku, no jej kvitnutie a vytváranie plodu je veľmi zriedkavé a objavuje sa len ak má rastlina ideálne podmienky. 

Starostlivosť o monsteru

Listy monstery sú veľké a časom sa na nich usádza prach, ktorý bráni dýchaniu a fotosyntéze, takže je ich z času na čas vhodné utrieť zvlhčenou utierkou. 

Monstera je popínavá rastlina, ktorá potrebuje oporu, po ktorej sa môže šplhať. Mladé monstery ešte oporu nepotrebujú, no ako náhle sa začne rastlina rozrastať do šírky, je potrebné do kvetináča nainštalovať stabilnú oporu (rôzne drôtené či drevené konštrukcie) o ktorú je možné monsteru priviazať.

Je monstera jedovatá?

Áno, monstera je mierne jedovatá rastlina. Jej listy a stonky sú toxické pre ľudí i domáce zvieratá, no nie až v takej miere ako je napríklad difenbachia. Monstera je jedovatá len ak sa skonzumuje vo väčšom množstve a spôsobuje pálenie v okolí úst, podráždenie žalúdka a zažívacie problémy.

Druhy monstery

Z viac ako 50. známych druhov monstery sa niektoré pestujú aj ako izbové rastliny. Najznámejším druhom je monstera skvelá (monstera deliciosa) no medzi pestovateľsky obľúbené patria aj monstera adansonii, monstera borsigiana (často je označovaná aj ako trpasličia monstera deliciosa) či monstera pinnatipartita. Všetky spomínané a mnoho ďalších druhov monstery má aj panašované kultivary, ktoré majú rôzne časti listov sfarbené do žlta či do biela a predstavujú atraktívnu alternatívu. Tu je zopár známych i raritnejších druhov monstery vhodných na pestovanie:

monstera skvelá izbová rastlina
Monstera skvelá - monstera deliciosa
monstera adansonii - švajčiarsky syr
monstera adansonii
monstera s veľkými zárezmi na listoch
Monstera pinnatipartita
trpasličia monstera - monstera borsigiana
Monstera borsigiana
epifytická monstera - monstera dubia
monstera dubia
Monstera standleyana - panašovaná rastlina
Monstera standleyana - panašovaný kultivar
malá monstera
Monstera subpinnata
monstera vzácne druhy
Monstera Karstenianum

Užitočné informácie:

1. Výber kvitnúcich izbových rastlín: 12 najkrajších kvitnúcich izbových rastlín

2. Prehľad záhradníctiev a záhradných centier v SR: záhradníctva

3. Prehľad rôznych druhov črepníkov a nádob: kvetináče na rastliny

 

Použité zdroje: houseraccoon.com, apartmenttherapy.com, ourhouseplants.com

 



Podobné témy

izbové kvety

20 najkrajších izbových rastlín nenáročných na pestovanie

Izbové rastliny dodajú každej miestnosti svieži nádych a zútulnia každý chladný priestor. Nie všetci majú však čas, skúsenosti a podmienky na to, aby v dome alebo byte pestovali kvety, ktoré sú náročné na údržbu. Preto…

rastlina zz pestovanie

Zamiokulkas a jeho pestovanie

Zamiokulkas známy tiež pod názvom rastlina ZZ je veľmi odolná izbová rastlina, ktorá znesie málo svetla, sucho i drsné zaobchádzanie a napriek tomu bude vyzerať skvelo. Vďaka jeho vlastnostiam si zamiokulkas nachádza…

monstera izbová rastlina

Monstera, jej pestovanie a druhy

Monstera patrí k nenáročným a vďačným izbovým rastlinám, ktoré vedia priniesť veľa muziky za málo starostlivosti. Tieto ťahavé izbovky sú zaujímavé najmä veľkými, zelenými listami, na ktorých sa postupom času ako…

izbové rastliny do tieňa

12 najkrajších izbových rastlín do tieňa

Tienisté miesta v interiéri nie sú ideálnym miestom pre izbové kvety, no existujú rastliny, ktoré si na to aby prosperovali nevyžadujú veľa svetla. Pre tieto izbové kvety do tieňa, je menej dostupného svetla prirodzené…

fikus pestovanie

Fikus a jeho pestovanie

Fikus patrí dlhodobo k najobľúbenejším izbovým rastlinám aj vďaka tomu, že ponúka krásnu zelenú textúru lesklých listov na konároch, ktoré zvyčajne vyrastajú z jedného kmeňa, takže pripomínajú malý strom. Okrem toho je…

mandarinky a citróny v kvetináči

pestovanie citrusov v kvetináči

Kto by si nechcel odtrhnúť čerstvý citrón alebo pomaranč zo záhrady? I keď naše podnebie také niečo neumožňuje, čoraz viac ľudí objavuje pestovanie citrusov v kvetináčoch, ktoré sa dajú zimovať v domácnosti. Pestovanie…