Zamiokulkas a jeho pestovanie

Pestovanie a starostlivosť o izbovú rastlinu Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia)

Zamiokulkas známy tiež pod názvom rastlina ZZ je veľmi odolná izbová rastlina, ktorá znesie málo svetla, sucho i drsné zaobchádzanie a napriek tomu bude vyzerať skvelo. Vďaka jeho vlastnostiam si zamiokulkas nachádza uplatnenie v mnohých domácnostiach a kancelárskych priestoroch, pretože prosperuje aj tam, kde by sa iným izbovkám nedarilo.

Zamiokulkas (zamioculcas zamiifolia) pochádza z východnej Afriky (Zanzibar a jeho okolie) a patrí do čeľade áronovité, do ktorej patria napríklad aj filodendron, lopatkovec, antúrium či aglaonema. V kvetináči  zamiokulkas veľmi pomaly rastie a v dospelosti dorastá do 1 až 1,2 metrovej výšky a rovnakej šírky. Táto bezúdržbová izbová rastlina je atraktívna najmä vďaka netradičným dužinatým stonkám a listom s lesklým povrchom, no aj vďaka jej malým nárokom na starostlivosť. Ako interiérová rastlina sa zamiokulkas pestuje len od roku 1990, no aj za takýto krátky čas si dokázal získať veľkú popularitu.

Zamiokulkas a jeho pestovanie

izbová rastlina zz a jej pestovanieZamiokulkas je prakticky nezničiteľná rastlina, ktorá vydrží aj dlhšie sucho, nedostatok svetla, nešetrné zaobchádzanie a nie je napádaný takmer žiadnymi škodcami, vďaka čomu je vhodný aj pre začínajúcich pestovateľov a ľudí, ktorí majú málo času na starostlivosť o izbové rastliny.  Túto izbovú rastlinu stačí v podstate iba občas poliať a z času na čas utrieť prach z jeho listov. Inak môžete na zamiokulkas môžete pokojne zabudnúť a to najmä ak mu doprajete vhodné podmienky:

Svetlo: Zamiokulkas sa vie prispôsobiť rôznym svetelným podmienkam vrátane tienistých miest, no ostré priame slnko by mohlo túto rastlinu spáliť a preto volíme skôr stanoviská s nepriamym rozptýleným svetlom. Nedostatok svetla sa bude naopak prejavovať dlhými, pretiahnutými stonkami zamiokulkasu.

Zamiokulkas a jeho polievanie: Zamiokulkas vydrží aj niekoľko mesiacov bez vody, no neznáša premočenú pôdu, takže znížte frekvenciu zálievky na minimum(1-2 krát za mesiac). Príznakom častého polievania tejto rastliny sú žltnúce listy. Zálievky by mali byť dôkladné a prebytočná voda by mala úplne odtiecť(nenechávajte ju v miske pod kvetináčom).

Pôda: Zamiokulkas nie je náročný na zloženie pôdy, no v každom prípade by mal byť substrát maximálne priepustný a kvetináč by mal byť vybavený drenážnymi odtokmi. V opačnom prípade hrozí hniloba koreňovej sústavy rastliny. Zamiokulkas je pomaly rastúca izbovka, ktorá si nevyžaduje extra hnojenie, no pri presádzaní mu doprajte výživný priepustný substrát.

Presádzanie: Zamiokulkas rastie pomaly (najmä ak nie je prihnojovaný) a nie je ho potrebné často presádzať, no po 5.-8. rokoch je potrebné túto izbovú rastlinu presadiť do o číslo väčšieho kvetináča, prípadne rozdeliť rastlinu na viacero častí. Pri presádzaní zvoľte len mierne väčší (cca o 2 cm) kvetináč oproti tomu pôvodnému a zamiokulkasu doprajte výživný, priepustný substrát, z ktorého bude čerpať živiny počas nasledujúcich rokov.

Teplota: Zamiokulkas obľubuje teplotu  medzi  21ºC až 30ºC. Veľmi zle znáša chlad a nemal by byť dlhšiu dobu vystavený teplote nižšej ako 10ºC.

zamiokulkas kvitnutieKvitnutie: Aj zamiokulkas občas vyprodukuje kvet, ktorý sa podobá kvetom filodendronu alebo monstery. Kvitnutie môžeme podporiť výživnou pôdou, hnojením a dostatkom rozptýleného svetla.

Množenie zamiokulkasu: Túto rastlinu môžeme namnožiť rozdelením, prípadne zasadením odrezkov stoniek alebo listov. Zamiokulkas veľmi pomaly rastie, takže počítajte s tým že pri zasadení odtrhnutého listu môžete čakať na vypučanie aj niekoľko mesiacov. Z tohto dôvodu je rýchlejšie rozmnoženie rozdelením rastliny alebo výsadba odrezku celej stonky s listami.

Je zamiokulkas jedovatý?

zamioculcas jedovatá rastinaÁno, zamiokulkas je jedovatá rastlina. Jeho listy a stonky obsahujú kryštáliky šťavelanu vápenatého, ktorý pri konzumácii spôsobuje podráždenie, zažívacie problémy, kŕče, problémy s dýchaním a pri vysokých dávkach je aj životu nebezpečný. Šťavelan vápenatý obsahuje veľa druhov rastlín ako napríklad diffenbachia, konvalinky, ľuľkovec, agáve, listy rebarbory a v malom množstve aj špenát.

Zamiokulkas je jedovatý len pri konzumácii stoniek a listov alebo dráždivý ak jeho šťavy prídu do kontaktu s pokožkou. Zamiokulkas preto držte z dosahu detí a domácich zvierat a pri práci s touto rastlinou používajte rukavice.

 

Použité zdroje: www.nature-and-garden.com, www.plantcaretoday.co, www.houseplantsexpert.com

 

 

Alena Poklembová
Autor:
Alena Poklembová

Viac článkov od Alena Poklembová

Podobné témy


Zamiokulkas a jeho pestovanie

Zamiokulkas a jeho pestovanie

Zamiokulkas známy tiež pod názvom rastlina ZZ je veľmi odolná izbová rastlina, ktorá znesie málo svetla, sucho i drsné zaobchádzanie a napriek tomu bude vyzerať skvelo. Vďaka jeho vlastnostiam si zamiokulkas nachádza…


pestovanie citrusov v kvetináči

pestovanie citrusov v kvetináči

Kto by si nechcel odtrhnúť čerstvý citrón alebo pomaranč zo záhrady? I keď naše podnebie také niečo neumožňuje, čoraz viac ľudí objavuje pestovanie citrusov v kvetináčoch, ktoré sa dajú zimovať v domácnosti. Pestovanie…


Mušky v kvetináči

Mušky v kvetináči

Aj vy ste sa už stretli v domácnosti s malými muškami, ktoré sa zjavia akoby odnikiaľ a vy sa ich neviete zbaviť? Tieto malé mušky sa volajú Smútivky (Bradysia paupera) a i keď nie sú nebezpečné, dokážu byť veľmi…


Pestovanie chilli papričiek

Pestovanie chilli papričiek

Ťažko by sme našli rastlinu, ktorá by dokázala vyprodukovať viac chuti na tak málo priestoru ako chilli paprička. Jedna rastlina dokáže vyprodukovať aj stovku chilli papričiek, takže aj tí najväčší milovníci pikantných…


Vianočná ruža a jej pestovanie

Vianočná ruža a jej pestovanie

Vianočná ruža je tradičné pomenovanie pre subtropickú rastlinu prýštec najkrajší (Euphorbia pulcherrima), ktorá je v našich klimatických podmienkach obľúbenou izbovou rastlinou. Prýštec pochádza zo Strednej  Ameriky,…


Tučnolist - druhy a pestovanie

Tučnolist - druhy a pestovanie

Tučnolist je pomenovanie pre rozmanitú skupinu sukulentných rastlín s viac ako 350 druhmi. Asi najznámejším predstaviteľom tohto rodu je tučnolist vajcovitý (crassula ovata), ktorý sa často pestuje ako izbová rastlina,…

Sledujte nás