20 najkrajších izbových rastlín nenáročných na pestovanie


izbové kvety

Pestovanie izbových rastlín nie je nič zložité, stačí ak si vyberiete tie správne druhy

Izbové rastliny dodajú každej miestnosti svieži nádych a zútulnia každý chladný priestor. Nie všetci majú však čas, skúsenosti a podmienky na to, aby v dome alebo byte pestovali kvety, ktoré sú náročné na údržbu. Preto sme vytvorili výber izbových rastlín, ktoré sú natoľko odolné, že si vyžadujú minimálnu starostlivosť a prežijú i nepriaznivé podmienky. Či už pôjde o zlé zaobchádzanie, alebo ich zabudnete poliať, tieto izbové kvety prežijú a budú vám naďalej prinášať radosť.

V našom výbere nájdete izbové rastliny rôznych veľkostí, ktoré sú vhodné na rôzne stanovištia v interiéri. To ktoré si zvolíte záleží už len na vašom vkuse a interiérovom dizajne vašej domácnosti. Užite si výber:

Aloe (Aloe vera)

Aloe veraAloe je nízkoúdržbový sukulent, s charakteristickými pretiahnutými špicatými listami, ktoré majú liečivé účinky na rany a popáleniny(Aloe Vera). Menšie variety sa hodia na okenné parapety a poličky zatiaľ čo tie väčšie môžu plniť úlohu dominanty v priestore. Umiestnite ich na miesto kde nie je veľká premávka.

Veľkosť: Do jedného metra do výšky aj šírky
Podmienky pestovania: Plné slnko, priepustná pôda

Antúria (Anthurium andraeanum)

Ant[riumVýrazné kvety antúrie kvitnú osem a viac týždňov v roku. Typická farba kvetov je červená, no môžete nájsť aj hybridy s ružovými, fialovými, bielymi a alebo zelenými kvetmi. Krásne listy v tvare srdca však obsahujú toxickú miazgu, takže rastlinu držte z dosahu detí a domácich miláčikov.

Veľkosť: 60 až 100 cm vysoká a 60 cm široká
Podmienky pestovania: Polotieň až slnko, no nie na priamom slnku; polievanie v jeseni a zime je potrebné obmedziť

 

 

Asparágus hustokvetý (Asparagus densiflorus)

Asparágus hustokvetý sprengeri (Asparagus densiflorus sprengeri)Jemné ihličkovité listy Asparágusu tvoria nádherné tvary a ozvláštnia každú miestnosť. Ako je zrejmé už z názvu, táto rastlina je príbuzná špargli. Asparágus sa vďaka svojmu tvaru hodí aj do visutých kvetináčov, prípadne ako dominanta miestnosti. Malé biele kvietky sa po opelení zmenia na červené bobuľky, ktoré sú však jedovaté, takže ich držte z dosahu detí a zvierat.

Veľkosť: Výška 45 až 90 cm a šírka 30 až 90 cm

Podmienky pestovania: polotieň až slnečné stanovište

Lopatkovec wallisov (Spathiphyllum wallisii)

Lopatkovec Spathiphyllum wallisiiNenáročný lopatkovec (Spathiphyllum wallisii) toleruje aj nízku vlhkosť vzduchu a málo svetla. Jeho kopijovité, lesklé listy obklopujú kvety v tvare lyžice, umiestnené v strede rastliny. Kvitne počas leta no niektoré kultivary kvitnú striedavo počas celého roka.

Veľkosť: 0,3 až 2 m vysoká a rovnako široká rastlina
Podmienky pestovania: Znesie málo svetla, no aj slnečné stanovište;

 

Pieprovec (Peperomia)

PieprovecNajzaujímavejšou časťou pieprovca sú jeho listy, ktoré sa líšia v tvare, textúre(jednofarebné až mriežkované) ako aj farbe(zelená, červená, strieborná), podľa konkrétnej variety tejto rastliny. Rastlina sa hodí vďaka nízkemu vzrastu na stôl, na parapetu, prípadne ako podrast pod iné rastliny. Znesie málo slnka aj severné stanovište.

Veľkosť: 15 - 30 cm do výšky aj šírky
Podmienky pestovania: Polotieň ; mierne suchá pôda

Sansevieria trojpása (Sansevieria trifasciata)

Sansevieria trojpasa (Sansevieria Trifasciata Laurentii)Tento nenáročný sukulent bude rásť takmer všade. Vysoké listy v tvare meča rastú vzpriamene a na okrajoch majú biele až žlté zafarbenie. Sansevieria je vhodná pre začiatočníkov ako aj skúsených pestovateľov, ktorí oceňujú jej dramatický, vzpriamený rast. Ak je pestovaná na slnečnom stanovišti, vytvára voňavé zelené kvety na dlhej stonke. Trpasličie variety tvoria krásnu dekoráciu na stoloch a poličkách.

Veľkosť: 15 – 120 cm do výšky a 15 až 90 cm do šírky Podmienky pestovania: polotieň až slnečné stanovište, Priepustná pôda

Vianočný kaktus (Schlumbergera)

Vianočný kaktusPodobne ako väčšina kaktusov aj vianočný kaktus je na údržbu nenáročná rastlina. Ponúka pôvabný klenutý tvar s dlhými segmentovanými stonkami a krásnymi kvetmi s odtieňmi bielej, žltej až červenej, ktoré zvyčajne kvitnú v druhej polovici decembra. Po odkvitnutí sa odporúča mierny rez, vďaka ktorému posilní, zahustí a bude viac kvitnúť.

Veľkosť: 15 – 30 cm do výšky a 15 - 60 cm do šírky
Podmienky pestovania: Slnečné stanovište; Priepustná pôda

Diefenbachia (Diffenbachia)

DifenbachiaVeľké prehnuté listy dlhé až 30 cm majú v strede zvyčajne svetlé mramorovanie a vyrastajú z centrálnej hrubej stonky. Difenbachia vnesie do miestnosti tropickú atmosféru. Ak má dostatok živín a priestoru, dokáže vyrásť do obrovských rozmerov. Listy difenbachie obsahujú toxickú miazgu, takže ju držte mimo dosahu detí a zvierat.

Veľkosť: až 3m do výšky a a 1m do šírky
Podmienky pestovania: Polotieň

Aglaonema (Aglaonema commutatum)

AglaonemaTáto pomaly rastúca rastlina s krásnymi listami sa dožije 10 a viac rokov. Zahnuté listy sú väčšinou sfarbené do strieborna alebo odtieňov zelenej. Menšie rastliny sa hodia napríklad na stôl do obývačky, prípadne do spoločnej výsadby s inými rastlinami tolerujúcimi tieň.

Veľkosť: 30 – 100 cm do výšky aj šírky
Podmienky pestovania: Tieň až polotieň

Dracéna (Dracaena)

DracénaRoddracéna zahŕňa veľkú skupinu rastlín s pretiahnutými listami, ktoré sú často sfarbené do bielej, krémovej alebo červenej farby. Mladé dracény sa používajú ako dekorácia na stoly a parapety, zatiaľ čo staršie rastliny potrebujú viac priestoru a vytvárajú v priestore dominantu. Výšku dracény udržujte do 2 metrov rezom hornej časti rastliny a o pár týždňov sa objavia nové listy pod miestom rezu.

Veľkosť: 3m do výšky a 1m do šírky
Podmienky pestovania: Polotieň až slnečné stanovište, priepustná pôda

Brečtan popínavý (Hedera Helix)

Brečtan popínavý (Hedera helix)Brečtan sa vďaka jeho členitým listom a popínavému rastu hodí do závesných kvetináčov alebo na vysoké miesta odkiaľ môžu stonky visieť nadol. Brečtan môže vyrásť do obrovských rozmerov no v interiéri sa dá ľahko regulovať strihom.

Veľkosť: 15 až 30 cm do výšky a popína sa až do dĺžky 2m
Podmienky pestovania: Polotieň až slnko;

Fikus (Ficus)

FikusLesklé zelené listy fikusu sú rovnomerne rozmiestnené v priestore okolo centrálneho kmeňa rastliny, ktorý môže byť jednoduchý alebo rozvetvený. Môžete ho využiť ako dominantu miestnosti no vyberte mu stále miesto, pretože nemá rád sťahovanie.

Veľkosť: v optimálnych podmienkach 30 m do výšky a 25m do šírky
Podmienky pestovania: Polotieň až slnečné stanovište, priepustná pôda

 

 

Voskovka/Hoja vosková (Hoya carnosa)

Voskovka - hoja vosková (Hoya carnosa)Rýchlo rastúca popínavá rastlina je zaujímavá jasnými, hladkými listami ako aj krásnymi bielymi alebo ružovými kvetmi s červeným stredom. Názov voskovka pramení zo sladkej vône kvetov pripomínajúcej voskovky. Je vhodná do visutých kvetináčov alebo sa môže popínať po rôznych mriežkach.

Veľkosť: 30cm vysoká a popína sa až do dĺžky 1,2m
Podmienky pestovania: Polotieň až slnečné stanovište, priepustná pôda

Chamédorea úhľadná (Chamaedorea elegans)

Chamaedorea_elegansElegantná, do výšky rastúca palma je obľúbenou izbovou rastlinou už desaťročia, najmä vďaka vejárovitým listom. Je ideálna na vyplnenie prázdneho rohu v miestnosti a nie je náročná na svetlo tak ako iné palmy.

Veľkosť: s dostatkom živín a priestoru až 2,5m do výšky a 1m do šírky
Podmienky pestovania: Polotieň

Monstera skvelá (Monstera deliciosa)

monstera kvetTáto odolná rastlina je základom interiérového dizajnu už desaťročia. Monstera (často sa ľudovo prezýva aj ako filodendron) sa dá ľahko pestovať, rozmnožovať (z kúska stonky) a prispôsobí sa takmer akémukoľvek prostrediu. Toleruje aj málo slnka vďaka čomu sa hodí aj do knižníc a iné tienisté miesta. Listy sú mierne jedovaté, takže monsteru držte z dosahu detí a zvierat.

Veľkosť: 0,3m až 3m do výšky and 0,3m až 2m do šírky
Podmienky pestovania: Tieň až slnečné stanovište

Zelenec chochlatý(Chlorophytum comosum)

Zelenec chochlatý Chlorophytum comosumZelenec vyzerá úžasne, keď z závesného kvetináča alebo z vyvýšeného miesta visia krásne dlhé listy. Väčšina dostupných zelencov chochlatých predstavuje kultivar 'Vittatum', ktorý má svetlý pásik v strede každého listu, no dostupné sú aj zelené variety. Ak sa na koncoch listov objaví zhnednutie, znamená to prehnojenie, nedostatočnú zálievku alebo nevhodnú vodu s vysokým obsahom fluoru.

Veľkosť: 15 – 30 cm vysoký a 15 – 60cm široký
Podmienky pestovania: Polotieň až slnečné stanovište

Tradeskancia (Tradescantia)

Tradescantia zebrina

Popínavé stonky tradeskancie menia každých pár centimetrov smer a to dáva rastline cik-cakovitý vzhľad. Môže sa pestovať v závesných kvetináčoch, v zmiešanej výsadbe alebo ako pôdopokryvná rastlina pod väčšími izbovými rastlinami. Okrem zelenej môžu byť Listy sfarbené aj do výrazných odtieňov bielej alebo fialovej. Staršie rastliny príliš roztiahnuté a riedky no vždy sa dajú nahradiť mladými rozmnoženými z odrezkov.

Veľkosť: 10 - 30 cm vysoká a 30 – 60 vm široká/popínavá
Podmienky pestovania: Polotieň až slnečné stanovište, priepustná pôda

Syngónium stopkatolisté (Syngonium podophyllum)

TSyngonium podophyllumáto rastlina s bujným olistením si zachováva svoje pestré sfarbenie listov aj pri nedostatku svetla. Malé rastliny sa hodia na stôl alebo poličku.

Veľkosť: 15 – 90 cm do výšky aj šírky
Podmienky pestovania: Tieň až polotieň

 

Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia )

Tento sukulent je takmer nezničiteľný. Znesie nedostatok svetla, nešetrné zaobchádzanie a vydrží dlhé obdobie bez vody – je tak odolná až je ju problém zničiť. Rastie pomaly a je to dlhoveká rastlina. Odrezané stonky zostanú krásne zelené celé týždne aj bez vody. Rastlina je jedovatá, takže ju držte mimo dosahu detí a zvierat.

Veľkosť: 1m do výšky aj šírky

Podmienky pestovania: Tieň až slnečné stanovište, priepustná pôda

Tučnolist vajcovitý (Crassula ovata)

Tučnolist vajcovitý (crassula ovata)Ak máte problém s častým a pravidelným polievaním, táto rastlina sa k vám bude hodiť. Rastie veľmi pomaly a vydrží desaťročia ak bude mať dostatok slnka a suchú, priepustnú pôdu. Vyhovuje jej izbová teplota, no najlepšie bude prosperovať keď ju cez zimu umiestnite na chladnejšie miesto a zálievku podstatne zredukujete.

Veľkosť: do 2m vysoká a 1m široká

Podmienky pestovania: Slnečné stanovište, priepustná pôda

 

 Podobné témy

izbové kvety

20 najkrajších izbových rastlín nenáročných na pestovanie

Izbové rastliny dodajú každej miestnosti svieži nádych a zútulnia každý chladný priestor. Nie všetci majú však čas, skúsenosti a podmienky na to, aby v dome alebo byte pestovali kvety, ktoré sú náročné na údržbu. Preto…

rastlina zz pestovanie

Zamiokulkas a jeho pestovanie

Zamiokulkas známy tiež pod názvom rastlina ZZ je veľmi odolná izbová rastlina, ktorá znesie málo svetla, sucho i drsné zaobchádzanie a napriek tomu bude vyzerať skvelo. Vďaka jeho vlastnostiam si zamiokulkas nachádza…

monstera izbová rastlina

Monstera, jej pestovanie a druhy

Monstera patrí k nenáročným a vďačným izbovým rastlinám, ktoré vedia priniesť veľa muziky za málo starostlivosti. Tieto ťahavé izbovky sú zaujímavé najmä veľkými, zelenými listami, na ktorých sa postupom času ako…

izbové rastliny do tieňa

12 najkrajších izbových rastlín do tieňa

Tienisté miesta v interiéri nie sú ideálnym miestom pre izbové kvety, no existujú rastliny, ktoré si na to aby prosperovali nevyžadujú veľa svetla. Pre tieto izbové kvety do tieňa, je menej dostupného svetla prirodzené…

mandarinky a citróny v kvetináči

pestovanie citrusov v kvetináči

Kto by si nechcel odtrhnúť čerstvý citrón alebo pomaranč zo záhrady? I keď naše podnebie také niečo neumožňuje, čoraz viac ľudí objavuje pestovanie citrusov v kvetináčoch, ktoré sa dajú zimovať v domácnosti. Pestovanie…

vianočné ruže a ich pestovanie

Vianočná ruža a jej pestovanie

Vianočná ruža je tradičné pomenovanie pre subtropickú rastlinu prýštec najkrajší (Euphorbia pulcherrima), ktorá je v našich klimatických podmienkach obľúbenou izbovou rastlinou. Prýštec pochádza zo Strednej  Ameriky,…