Juka ako Izbová rastlina, jej pestovanie a druhy


juka pestovanie

Pestovanie juky v interiéri vrátane starostlivosti, rozmnožovania a druhov tejto izbovej rastliny

Juka je sukulentná rastlina, ktorá sa v interiéri používa ako stredobod pozornosti alebo ako súčasť atraktívneho interiérového dizajnu. Podlhovasté listy tejto rastliny vyrastajú v rozete zo základne alebo z kmeňa rastliny a vytvárajú tak dramatický efekt, ktorý sa s obľubou používa v domácnostiach či kanceláriách. Juka je navyše veľmi odolná a pomaly rastúca rastlina, takže ju môžeme zaradiť medzi nenáročné izbové rastliny.

Juka (Yucca) pochádza z púští Severnej a Strednej Ameriky, kde môžeme vo voľnej prírode nájsť až 50 druhov tejto rastliny, z ktorých sa zhruba 20 pestuje aj ako izbové rastliny. Mnohé z druhov juky sú dostupné v rôznych kultivaroch, v rôznych farbách listov od zelenej, cez modrú až po žltú a panašovanú bielu. Juky väčšinou rastú na kmienkoch alebo ich listy vyrastajú priamo zo základne rastliny. Vyššie druhy postupne strácajú spodné listy a odhaľujú tak kmeň podobne ako palmy.

Juka a jej pestovanie

pestovanie juky v interiériJuky sú odolné rastliny, prispôsobené na život v púšťach a preto je ich pestovanie podobné pestovaniu sukulentných rastlín. Dôležité je vhodné stanovisko s dostatkom slnka a tepla a dokonale priepustná pôda, vďaka ktorej bude táto izbovka prosperovať.

Niektoré druhy juky je možné aj celoročne pestovať v exteriéri, no týmto druhom sa budeme venovať v samostatnom článku.

Svetlo

Juka miluje svetlo, takže jej bude vyhovovať slnečné stanovisko aj pri pestovaní v kvetináči. Pozor však na priame letné slnko, ktoré by mohlo túto rastlinu cez okno spáliť, čoho prejavom bývajú zhnednuté konce listov juky, prípadne stmavnuté škvrny na jej listoch. V lete juke vyhovuje viac východná alebo západná expozícia, zatiaľ čo v zime južná, pretože svetlo je pre tento sukulent dôležité aj v zime. Ovisnuté listy bez hnednutia môžu byť spôsobené aj nedostatočným svetlom.

juka v interiériTeplo  

Juka bude prosperovať pri bežných izbových teplotách, pričom v zime jej vyhovujú chladnejšie podmienky, no dlhodobo nie menej ako 7 °C. Zimná záhrada je preto ideálnym miestom pre prezimovanie juky.  Počas leta prospeje rastline aj letnenie, ako náhle pominie hrozba mrazov. Potom môžeme juku letniť na plnom slnku, no prvé týždne ju umiestnime do polotieňa, aby si na nové svetelné podmienky stihla zvyknúť. Juka zvláda v porovnaní s inými rastlinami dobre aj krátkodobé výkyvy teplôt od 30 do 2 °C.

Voda

Juka je suchomilná rastlina, ktorá sa púštnym podmienkam prispôsobila zadržiavaním vody v kmeni, takže je extrémne odolná voči suchu.  So zalievaním juky by sme mali byť preto opatrní, pretože prílišné prelievanie je jedna z mála vecí, ktoré môže túto rastlinu ohroziť. Juku polievame až po preschnutí substrátu do hĺbky 5 cm (cca. každé 2 týždne počas vegetačnej sezóny a jedenkrát mesačne počas chladných mesiacov).

Náhle žltnutie a ovísanie spodných listov býva prejavom nadmerného zalievania juky. V takom prípade je nutné prestať s polievaním až pokým rastlina nepreschne a následne skontrolovať či začali hniť aj korene. Ak áno, je potrebné nahnitú časť koreňov odstrániť a juku presadiť do nového substrátu.

Pôda

Juka nie je vyberavá pokiaľ ide o druh pôdy, no podstatné je aby bola priepustná a akúkoľvek prebytočnú vodu odviedla preč od koreňovej sústavy rastliny. Takto predídeme hnilobe koreňovej sústavy juky. Ako substrát je vhodná napríklad zmes piesku (či drobného štrku) a rašeliny v pomere 3:1. Rašelina v zmesi zabezpečí nižšie PH čo juke vyhovuje.

Tento sukulent nie je náročný na živiny, no občasné hnojenie tekutým hnojivom, môže pomôcť rastline v kvitnutí, ktoré sa objavuje počas neskorého leta až do jesene.

Juka a jej rozmnožovanie

Juku môžeme rozmnožiť pomocou rôznych častí rastliny. Na propagáciu sú najpoužívanejšie koncové výhonky (mladé vrcholové výhonky aj s listami, s dĺžkou 15 – 25 cm), ktoré sa odstrihnú od materskej rastliny, ich spodné listy sa odstrihnú,  nechajú sa hodinu preschnúť a rozmnožovanie juky z odrezkovzapichnú sa do piesku, drobného štrku alebo vermikulitu, kde zakorenia cca. do 4 - 8 týždňov (udržiavame v polotieni a pri teplote nad 20 °C).  Po vyhnaní koreňov ich môžeme zasadiť do väčších kvetináčov so substrátom.  Pre vyššiu úspešnosť môžeme výhonky pred zakorenením namočiť do rastového hormónu.   

Na rozmnožovanie juky môžeme použiť aj bočné výhonky z kmeňa či zo základne rastliny alebo aj koreňové bočné výhonky, ktoré rastlina z času na čas produkuje. Ďalšou možnosťou je pestovanie juky zo semienok, ktoré juka produkuje po odkvitnutí opelených kvetov. Takáto alternatíva je však časovo náročnejšia, keďže trvá 1-2 roky kým zasadená juka dorastie do veľkosti odrezku.

Starostlivosť o juku

Ako náhle je juka zakorenená a má k dispozícii slnečné stanovisko, je z nej nenáročná rastlina, ktorá si vyžaduje len občasnú zálievku. Ak sa objavia na rastline zoschnuté listy alebo odkvitnuté kvety, treba ich odstrihnúť. Každé 3-4 roky je tiež potrebné juku presadiť do mierne väčšieho kvetináča.

Náš tip: Ak chcete aby bola juka pekne symetrická, z času načas ju pootočte, aby sa neťahala za slnkom len na jednu stranu.

Juka a jej druhy vhodné na pestovanie v interiéri

Juka obrovská (Yucca gigantea, Yucca elephantipes)

juka obrovská v kvetináčiTento vzpriamene rastúci ker alebo malý strom s viacerými kmeňmi je najobľúbenejšou jukou pestovanou ako izbová rastlina, podobajúcou sa palmám. Môžeme sa s ňou často stretnúť v kanceláriách no aj v domácnostiach. Na kmienku/kmienkoch vyrastá typická ružica mečovitých listov. Pri pestovaní v kvetináči dorastá do výšky 1 – 1,5 m.

 

 

 

Juka nádherná Yucca gloriosa

panašovaná jukaTento stredne vysoký druh juky je mrazuvzdorný do teploty -15°C, takže sa v najteplejších oblastiach Slovenska môže celoročne pestovať aj v exteriéri, kde dorastá do 2 m (v kvetináči menej). Aj Juka nádherná má dlhé, ostré, modro-zelené listy a ku koncu leta kvitne dlhou stonkou posiatou bielymi zvončekovitými kvetmi. Dostupné sú aj panašované verzie tejto izbovky.  

 

 

 

Juka aloifolia Yucca aloifolia

vysoká jukaTáto juka s dlhými, pevnými a ostrými listami, zakončenými ostrými špicami sa tiež môže pestovať ako izbová rastlina, no pre deti a aj dospelých môžu byť jej ostré listy nebezpečné, takže sa umiestňuje na miesta v domácnosti, kde nehrozí poranenie. Zvyčajne má len jeden kmienok, prípadne je málo rozkonárená a na konci kmeňa má nápadnú rozetu ostrých listov. Staršia juka aloifolia môže aj zakvitnúť trsom bielych zvončekovitých kvetov počas leta. Táto izbovka môže dorásť v kvetináči až do 2 m, no rezom ju môžeme udržiavať nižšiu.

Juka Rigida Yucca Rigida

juka nízkaJe mrazuvzdorná len do -15 °C, takže v našich podmienkach sa môže pestovať skôr ako exotická izbová rastlina. Je to netradičný, atraktívny druh juky, ktorý v exteriéri dorastá až do 4 m, no v kvetináči rastie pomaly a jej výška je obmedzená. Vytvára typickú rozvetvenú korunu na vrchu hrubých kmeňov, ktoré sa postupne odhaľujú zhadzovaním spodných listov, podobne ako je to u paliem. Kvitne nádherným súborom kvetov v tvare zvončekov na dlhej vzpriamenej stonke vyrastajúcej z vrcholu tejto rastliny. 

 

Juka pendula Yucca pendula

juka na kmienkuTáto atraktívna juka s previsnutými modrozelenými listami najčastejšie na rozkonárených kmeňoch je veľmi obľúbenou izbovou rastlinou aj preto lebo má oproti iným druhom juky mäkšie listy, ktoré tak neohrozujú okoloidúcich. Listy sa navyše postupne stáčajú smerom k zemi, čím vytvárajú krásny fontánový efekt. Počas leta vytvára biele metliny zvončekových kvetov, ktoré sú aktívnejšie počas noci. Juka pendula je mrazuvzdorná do teploty -15°C.

V kvetináčoch môžu byť pestované aj juky vhodné do exteriéru.

 

Užitočné informácie:

1. Výber kvitnúcich izbových rastlín: 12 najkrajších kvitnúcich izbových rastlín

2. Prehľad záhradníctiev a záhradných centier v SR: záhradníctva

3. Prehľad rôznych druhov črepníkov a nádob: kvetináče na rastliny

 



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…