Pestovanie juky v exteriéri a jej druhy


juka pestovanie vonku

Ako pestovať juku vonku v záhrade vrátane starostlivosti, rozmnožovania a druhov tejto rastliny

Pokiaľ chcete ozvláštniť svoju záhradu exoticky vyzerajúcimi rastlinami, v našom klimatickom pásme nemáte veľa možností pokiaľ ide o výber rastlín. Mnoho záhradkárov tento problém rieši pestovaním citrusov, oleandrov a iných tropických či subtropických rastlín v kvetináči, ktoré počas leta presúvajú do záhrady, aby v nej navodili exotickú atmosféru. Je tu však aj iná možnosť – juka. Práve v tomto je juka výnimočná, pretože svojím exotickým vzhľadom pripomína nízke palmy a pritom dokáže odolávať  zimám v našom klimatickom pásme.

Vo voľnej prírode sa vyskytuje cca. 50 druhov rastlín z rodu Juka, ktoré je možné nájsť v Severnej a Strednej Amerike, kde obývajú najmä suché a púštne oblasti od Mexika až po Kanadu, no zopár druhov je možné nájsť aj v tropických častiach Strednej Ameriky. Viacero druhov juky sa tradične pestujú ako interiérové rastliny no niektoré druhy sú prispôsobené aj na chladnejšie zimy a tak ich môžeme pestovať celoročne vonku aj u nás. Juky sú obzvlášť užitočné v prípade, ak máme v záhrade suché, kamenisté miesta s plným celodenným slnkom, kde by sa väčšine iných rastlín nedarilo, no pre juku to bude ideálne stanovisko.

Väčšina júk sú vzrastom malé kry až menšie stromy, pričom sú charakteristické dlhými mečovitými listami, pripomínajúcimi palmy. V záhradnej architektúre sa preto využívajú ako dominanty priestoru, v ktorom vytvárajú nenahraditeľnú atmosféru.

Čítajte aj:  Juka ako izbová rastlina, jej pestovanie a druhy

Juka a jej pestovanie

Vďaka jej vlastnostiam patri juka medzi nenáročné rastliny v záhrade. Juka je vo všeobecnosti odolná aj voči dlhodobejšiemu suchu, vysokým teplotám, škodcom a drsnému zaobchádzaniu, takže jej stačí v záhrade vybrať vhodné stanovisko a o ostatné sa postará samotná rastlina. Najväčším obmedzujúcim faktorom pri pestovaní juky v exteriéri je mrazuvzdornosť jednotlivých druhov, takže je potrebné vybrať čo najodolnejšie druhy. A aké sú ideálne podmienky na pestovanie juky?:

Stanovisko

pestovanie juky vonku v záhradeJuky, ktoré sú v našich podmienkach pestované vonku v záhrade sú pôvodom púštne rastliny prispôsobené na slnečné stanoviská s celodenným svetlom a ideálne s južnou orientáciou. Juke bude zároveň najviac vyhovovať mierne vyvýšené miesto oproti okolitému terénu, z ktorého prebytočná voda ihneď odtečie. Má to význam aj kvôli mrazuvzdornosti juky, pretože v takom prípade nehrozí zmrznutie zostatkovej vody v okolí koreňov rastliny.  Pri výbere vhodného druhu juky by sme mali zobrať do úvahy šírku kra v dospelosti aby mal dostatok miesta na jej dlhé a niekedy aj ostré listy.

Voda

Juka veľmi dobre znáša aj dlhšie sucho, takže si za bežných podmienok vystačí s prirodzenými zrážkami. Čím väčší ker/strom, tým hlbšie má korene a tým dlhšie odoláva suchu. Zálievku si preto vyžadujú najmä nedávno vysadené malé juky, ktoré ešte dostatočne nezakorenili.

Pôda

Juky sú najlepšie prispôsobené na priepustné pôdy, ktoré nemusia byť bohaté na živiny. Vyhovujú im kamenisté a piesčité pôdy s vysokou priepustnosťou a naopak nedarí sa im až tak dobre v ťažkých ílovitých pôdach, ktoré je pred výsadbou juky potrebné doplniť pieskom a štrkom. Pre pestovanie juky je vhodná kyslá aj mierne zásaditá pôda s pH 5,5 – 7,5. Ak majú juky v pôde trochu organickej zložky, nevyžadujú si dodatočné hnojenie, pretože nie sú náročné na živiny.     

Teplota

juka mrazuvzdornosťJuky dokážu zvládnuť extrémne vysoké teploty a niektoré druhy nemajú problém zvládnuť ani silné mrazy  (-15 až  -35 °C podľa druhu juky). Medzi druhy juky, ktoré najlepšie odolávajú nízkym teplotám patrí najmä yucca glauca/angustifolia (mrazuvzdornosť až do -35 °C), ktorú môžeme v našom klimatickom pásme bez obáv pestovať celoročne v exteriéri, no aj ďalšie druhy ako   juka vláknitá/yucca filamentosa , juka chabá/yucca flaccida, yucca harrimaniae, yucca baccata (všetky s mrazuvzdornosťou do cca.  -20 °C), ktoré si už v prípade tuhších mrazov vyžadujú zateplenie slamou, čečinou alebo inými materiálmi. Z vysokokmenných júk je najmrazuvzdornejšia yucca elata, dorastajúca až do 3 m, no dlhodobo odoláva len teplotám vyšším ako -12°C, takže je vhodná len do najteplejších polôh a počas zimy si vyžaduje zateplenie.   Mrazuvzdornejšie sú nižšie juky, zatiaľ čo staršie juky s odhaleným kmeňom sú na nízke teploty citlivejšie. Zároveň platí, že juky na chránených, južných stanoviskách, nie sú tak náchylné na vymrznutie v porovnaní s inými svetovými orientáciami.

Starostlivosť o juku

Juka je do veľkej miery bezúdržbová rastlina. Rezom odstraňujeme najmä suché a poškodené listy a to najmä v nižšej časti rastliny, pretože niektoré druhy juky si tvoria kmeň podobne ako palma (postupným odumieraním spodných listov). Strihanie spodných listov juky je však len estetická záležitosť a je len na pestovateľovi aký výzor juke ponechá. Ak nebudeme juku strihať, bude mať v spodnej časti divokejší, našuchorený vzhľad tvorený suchými listami. Po odkvitnutí odstrihneme aj kvetnú stonku, ktorá môže dosahovať až niekoľko metrov.  Ideálne obdobie na strihanie juky je skorá jar, čiže obdobie pred vegetačnou sezónou tejto rastliny.

Sadenie Juky

Ideálnym obdobím na výsadbu juky sú jarné mesiace v ktorých už priemerná teplota stúpla nad 10 °C, prípadne skoré leto. Pri sadení juky z kontajnera alebo balu je potrebné prestrihnúť korene tak, aby nerástli do kruhu. Pri samotnej výsadbe postupujeme tak, ako pri sadení iných stromov, no dbáme na správne zloženie pôdy (priepustná, kamenistá pôda).

Juka a jej rozmnožovanie

Najjednoduchší a najrýchlejší spôsob ako rozmnožiť juku je pomocou odrezkov, pričom na to môžeme využiť rôzne časti rastliny. Na propagáciu sú najpoužívanejšie koncové výhonky (mladé vrcholové výhonky aj s listami, s dĺžkou 15 – 25 cm), ktoré sa odstrihnú od materskej rastliny, ich spodné listy sa odstrihnú, nechajú sa hodinu preschnúť a zapichnú sa do piesku, drobného štrku alebo vermikulitu, kde zakorenia cca. do 4 - 8 týždňov (udržiavame v polotieni a pri teplote nad 20 °C). Po vyhnaní koreňov ich môžeme zasadiť do väčších kvetináčov so substrátom.  Pre vyššiu úspešnosť môžeme výhonky pred zasadením namočiť do rastového hormónu.   

pestovanie juky

Choroby a škodcovia juky

Juka je veľmi odolná rastlina, ktorá za bežných okolností nemá v našom klimatickom pásme problém zo škodcami či chorobami, no občas sa pri pestovaní tejto rastliny môžu vyskytnúť:

Hubové ochorenia

Počas studených a vlhkých rokov sa môžu na listoch objaviť škvrny rôzneho sfarbenia, ktoré sú väčšinou znakom hubových ochorení. V takom prípade je potrebné čo najskôr odstrániť napadnuté listy aby sa predišlo šíreniu nákazy.

Škodcovia

V našich podmienkach nemá juka prirodzených škodcov, no mladé výhonky juky môžu napadnúť slimáky a tak ako väčšinu rastlín pestovaných v exteriéri aj vošky. Viac informácií o týchto škodcoch a boji proti nim nájdete tu: ako na slimáky v záhrade efektívne a ako na vošky v záhrade efektívne

Juka a jej druhy vhodné na pestovanie v exteriéri

Juka Glauca Yucca glauca (angustifolia)

yucca glaucaJuka glauca je druh, ktorý je vďaka jej mrazuvzdornosti až do – 35°C možné bez obáv pestovať celoročne vonku. Zároveň je tento druh juky odolný voči suchu, nešetrnému zaobchádzaniu a nevyžaduje si takmer žiadnu starostlivosť.  Tento druh juky je charakteristický vytváraním veľkých roziet dlhých, striebristých listov. Dorastá do 1-2m výšky aj šírky, pričom si len veľmi pomaly tvorí nízky kmeň.

Juka vláknitá Yucca Filamentosa

juka vláknitáJuka vláknitá je azda najpopulárnejšou jukou na pestovanie v okrasných záhradách a dostupná je aj v najväčšom počte rôznych kultivarov. Je to pomaly rastúci ker, ktorý dorastá do 1-2  metrov, pričom rastie veľmi pomaly a väčšinou nevytvára vysoký kmeň. Listy juky vláknitej vyrastajú z centrálneho kmeňa, z ktorého tiež počas leta vyrastá dlhá kvetná stonka (niekedy až 3 m), zakončená súkvetím bielych kvetov.  Juka vláknitá  je mrazuvzdorná do -28 °C. Na obrázku je kultivar "bright edge".

Juka chabá Yucca flaccida  

juka záhradná Aj Juka chabá tvorí prízemné rozety z listov, no dorastá len cca. do 1m a jej zeleno-modré listy sú na rozdiel od iných druhov prehnuté pod vlastnou váhou.  Tvarom rozety ako aj kvetmi sa inak podobá na juku vláknitú. Mrazuvzdornosť do -20 °C.

 

 

 

Juka baccata Yucca baccata

kvet juka Yucca baccata známa tiež ako banánová juka, dostala svoj názov podľa tvaru jedlých plodov, ktoré sú dodnes obľúbeným ovocím u mexických indiánov. Yucca baccata má typické hrubé listy (niekedy až 1 m dlhé) modro-zelenej farby so striebristým nádychom. Rastie veľmi pomaly a časom vytvára nízky kmeň. V našich podmienkach dorastá zvyčajne do 1,5 m. Kvetná stonka je u tohto druhu nižšia a jej zvončekovité súkvetia sú oproti iným jukám bohatšie. Mrazuvzdornosť do -20 °C.

Juka harrimaniae Yucca harrimaniae

yucca pestovanieYucca harrimaniae je charakteristická nízkymi rozetami, ktoré len zriedka vytvárajú kmienok. Jej listy  zdobia odstávajúce biele vlákna, vďaka čomu pripomínajú juku vláknitú. Dorastá maximálne do 1 m a je mrazuvzdorná do -20°C

 

 

 

Juka Karlsruhensis (filamentosa × glauca)

palma jukaTento hybrid druhov filamentosa a glauca kombinuje vlastnosti oboch druhov opísaných vyššie. Je mrazuvzdorná do – 30 °C.

 

 

 

 

 

Užitočné informácie:

1. Ako pestovať juky v interiéri a aké druhy sú na to vhodné: Juka ako Izbová rastlina

2. Prehľad záhrad v rôznych štýloch: Inšpirácie na okrasné záhrady

3. Prehľad záhradníctiev a záhradných centier v SR: Záhradníctva

 

Použité zdroje: gardenmandy.com, plantcaretoday.com



Podobné témy

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…

skalničky

12 najkrajších skalničiek do skalky

Okrasné skalky sú nádhernou súčasťou mnohých záhrad a zakladajú sa najmä na miestach vystavených celodennému slnku a s chudobnou pôdou. Rastliny ktoré v skalkách prosperujú musia zniesť celodenné slnko, málo vody a…

Hortenzie pestovanie

Hortenzia a jej pestovanie

Hortenzia je elegantná krovitá trvalka, ktorá svojim starodávnym šarmom priťahuje pozornosť. Kvitne nádhernými súkvetiami, ktoré sa počas leta stávajú stredobodom záhrady a vytvárajú v nej nezameniteľnú atmosféru.…