Plemeno sliepok Hempšírka a jeho využitie

Hempšírky patria vďaka svojim vlastnostiam medzi najobľúbenejšie plemená sliepok. Toto sú ich prednosti:

Hempšírky vynikajú svojou univerzálnosťou a preto ich drobnochovatelia môžu chovať na vajcia i na mäso. Plemeno hempšíriek patrí medzi stredne ťažké plemená hrabavej hydiny. Je to silná, vitálna hydina a oproti iným plemenám rýchlejšie dospievajú, takže skôr prinášajú i úžitok.

Pôvod plemena

Sliepky New hampshire (hempšírky) sú relatívne mladým plemenom uznaným až v roku 1935. Ako základ pre šľachtenie bolo pôvodné plemeno Rhode Island Red (Roudajlendky). Jedince tohto plemena boli postupne selektované podľa kritérií ako sú kombinované využitie, rýchlejší rast, rýchlejšie operenie, veľké vajcia a celkový kratší čas potrebný na dosiahnutie dospelosti a plnej sily. Toto šľachtenie sa uskutočnilo v štátoch Massachusetts a New Hampshire, po ktorom bolo toto plemeno aj pomenované.

Plemeno hempšírka

hempšírky chovHempšírky majú medeno-červenú farbu s čiernymi koncovými perami na chvoste, pričom sfarbenie kohútov je pestrejšie (rôzne odtiene medenej, červenej a čiernej). Ich telo je mohutné a široké. Vďaka rýchlejšiemu dospievaniu dochádza k rýchlejšiemu opereniu a skoršej znáške(už v 28. týždni). Hempšírky sú povahou pokojné a neagresívne a vďaka väčšej hmotnosti nie sú prelietavé. Pre tieto vlastnosti sú vhodné i pre začínajúcich chovateľov.

Mäso i vajcia

Hempšírky boli primárne vyšľachtené ako mäsové plemeno, no sú i vynikajúce nosnice. Mäso hempšíriek nie je ani suché ani príliš tučné ako napríklad mäso orpingtoniek. Ročná znáška vajec sa pohybuje medzi 180 až 200 kusmi, pričom početnosť znášok závisí najmä od zloženia krmiva. Vajcia hempšíriek majú štandardnú hmotnosť (55 – 60 g) a sfarbenie od krémovej až po hnedú.

Plemeno

Hempšírka (New Hampshire red)

Účel

kombinované stredne ťažké plemeno

Stavba tela

Silné, široké telo

Farba

Rôzne odtiene medenočervenej s čiernymi koncovými perami. Môžeme sa však stretnúť i s bielou varietou hempšíriek

chovateľské podmienky

nenáročné plemeno, vhodná i pre začiatočníkov

Odolnosť proti chladu

veľmi dobrá

hmotnosť

Sliepka 2,9 kg ; kohút 3,9 kg

ročná znáška vajec

180 - 200

Hmotnosť vajec

55 - 60 g

Farba vajec

rôzne odtiene od krémovej po hnedú

Povaha

Priateľská, neagresívna, neprelietavá

Chov Hempšíriek

Tak ako všetkým druhom hrabavej hydiny, aj hempšírkam najviac vyhovuje trávnatý výbeh kde nájdu čerstvú trávu, červy a hmyz, ktorými si spestria svoj jedálniček. Na tento účel sú vynikajúcou pomôckou pojazdné výbehy, ktoré sa po pár dňoch môžu presunúť na čerstvú trávu. Trávnatý výbeh výrazne redukuje náklady na krmivá, pretože väčšinu potravy si hempšírky takto nájdu sami. Na jedného kohúta pripadá ideálny počet 10 sliepok.

plemeno hempšírka

Kvalitu mäsa i vajec ovplyvňuje najmä zloženie krmiva. Okrem trávnatého výbehu by mali mať hempšírky prístup k zrnu rôzneho zloženia (pšenica, slnečnica, kukurica a iné) a zmeskám určeným pre nosnice. Súčasťou stravy môžu byť i kuchynské odpadky vrátane vaječných škrupín a mliečnych produktov, ktoré sú zdrojom potrebného vápnika. Plemeno hempšírka je v porovnaní s ostatnými plemenami náročnejšie na väčší objem krmiva.

Jakub Durdík
Autor:
Jakub Durdík

Viac článkov od Jakub Durdík

Podobné témy


Sliepky na okrasu či pre úžitok?

Sliepky na okrasu či pre úžitok?

 V prvom rade sa treba rozhodnúť, či chcete sliepku okrasnú, alebo má slúžiť úžitku. Vyberať môžete z veľkých i malých plemien. Ak chcete sliepku pre úžitok, vyberte si z veľkých plemien, ktoré majú vyššiu znášku aj…


Plemeno sliepok Hempšírka a jeho využitie

Plemeno sliepok Hempšírka a jeho využitie

Hempšírky vynikajú svojou univerzálnosťou a preto ich drobnochovatelia môžu chovať na vajcia i na mäso. Plemeno hempšíriek patrí medzi stredne ťažké plemená hrabavej hydiny. Je to silná, vitálna hydina a oproti iným…


Všetko čo potrebujete vedieť o kačacích vajciach

Všetko čo potrebujete vedieť o kačacích vajciach

A to je škoda, pretože kačacie vajíčka sú vynikajúce. Jednoducho povedané sú väčšou a výživnejšou verziou tých slepačích. Majú väčší a bohatší žĺtok a vyššiu koncentráciu živín oproti štandardnému slepačiemu vajcu. Sú…


Slovenská biela hus, naše národné plemeno

Slovenská biela hus, naše národné plemeno

Keďže bola vyšľachtená na Slovensku, je prispôsobená našim podmienkam a jej chov je pomerne nenáročný. Chovateľovi sa odmení viacnásobne. Okrem pekného zovňajšku je to najmä mäso, pečeň, ale aj perie. Navyše vám vypasie…

Sledujte nás